Asnjė nuk ėshtė Rastėsi - Takimet Shpirtėrore

Shko poshtė

Asnjė nuk ėshtė Rastėsi - Takimet Shpirtėrore

Mesazh  gjilanasi prej 17.07.17 1:06Nė tė gjitha jetėt e kaluara kėrkojmė tė gjejmė dikė qė tė na plotėsojė. Shpesh njerėzit e anashkalojnė paqen dhe ekujlibrin e brendshėm pėr hir tė dashurisė sė vėrtetė. Megjithėse tė dyja kanė lidhje, tė kesh njėrėn pa tjetrėn nuk mjafton.

Njė person duhet tė gjejė ekujlibėr dhe paqe tė brendshme pėr tė gjetur rrugėn nė jetė. Sapo personi nis kėtė rrugėtim, dikush do joshet nga ky person. Lidhja e kėtyre shpirtave tė ngjashėm ėshtė themeluar pėrpara manifestimit tė tyre fizik.
Fatet e kėtyre dy njerėzve janė tė ndėrlidhura. Shpesh kanė ēelėsin e evolucionit mendorė, shpirtėrorė dhe fizik tė njėri-tjetrit. Jo tė gjithė shpirtėrat e ngjashėm janė intimė, mund tė hasėsh mė shumė se njė gjatė njė jete.

Shpirtat e ngjashėm apo siē njihen me gjuhėn romantike, "binjakė", janė dy shpirtėra nga i njėjti grup shpirtėrash, qė do tė thotė se pėrpara se ēdo gjė lidhej pafundėsisht dhe pėrpara joshjes fizike, kėto dy shpirtėra ishin njė. Shpirtėrat e ngjashėm janė takuar nė shumė jetė dhe lidhen vazhdimisht me njėri-tjetrin me anė tė karmės dhe fatit. Kur kėto shpirtėra janė nė harmoni me veten, me njėri-tjetrin dhe me fatin, do zbulojnė se qėllimi i tyre nė kėtė planet ėshtė tė bėjnė ndryshimin dhe tė ndihmojnė pėr tė ēuar pėrpara ndėrgjegjen e universit.

Siē u theksua mė lart ekzistojnė mė shumė se dy lloje shpirtėrash binjakė pėr njė person, dhe ekzistojnė gjithashtu lloje tė ndryshme tė shpirtėrave binjakė. Dy kryesorėt janė ai Karmik dhe Kozmik. Njė shpirt binjak karmik ėshtė dikush qė vjen tek ju pėr t'ju mėsuar njė leksion tė pa mbaruar dhe pėr tė ekujlibruar karmėn tuaj. Do vijė njė pikė kur marrėdhėnja do turbullohet dhe bėhet e paqėndrueshme. Mund tė pėrjetoni tė njėjtat shenja dhe simptoma tė njė lidhjeje shpirtėrash binjakė, por nė fund marrėdhėnja do rezultojė nė ndryshime tė mėdha nė jetė pėr njerėzit qė e pėrjetuan. Ndėrsa njė lidhje kozmike ndodh menjėherė. Mund tė ndjeni sikur e njihni prej kohėsh njėri-tjetrin.

Diskutimet do rrjedhin dhe gjėrat do duken shumė natyrale mes jush. Do keni udhėtime tė ngjashme nė jetė me shpirtin binjak kozmik tuajin, dhe ka shumė tė ngjarė qė kėta shpirtėra tė vijnė nė jetėn tuaj nė mėnyrė tė papritur. Mund tė vėreni qė tė dy ju keni njė lidhje tė fortė psikike. Mund tė vėreni disa shenja tė caktuara, si 11:11. Kur flisni apo jeni pranė shpirtit tuaj binjak mund tė ndjeni njė lloj kompletimi dhe bashkimi me kėtė person. Mund tė pėrjetoni njė qetėsi tė menjėhershme shpirtėrore; ky ėshtė vėrtetė shpirti juaj binjak dhe ėshtė duke ju shėruar nga plagėt e shkuara mendore dhe emocionale.

Tė dy tipet e shpirtėrave kanė njė qėllim. Shpirti karmik binjak vjen pėr tė na forcuar dhe shpjerė nė rrugėn e analizimit serioz tė vetvetes. Mund tė nxjerrin mė tė keqen tonė, por kjo ėshtė si njė ēhelmim emocional. Duke vepruar nė kėtė mėnyrė, ata mundėsojnė qė tė ndryshojmė e tė shohim njė sėrė helmesh nė subkoshiencėn tonė. Varet nga ne nėse dėshirojnė t'i ndreqim apo jo. Nėse i ndreqim, zakonisht kėtu nis rruga drejt ndriēimit dhe pėrmbushjes shpirtėrore. Kėta njerėz vijnė nė jetėt tona jo vetėm pėr tė na shėruar, por pėr tė na sjellė mė afėr vetes sonė tė vėrtetė.

Na ndihmojnė pėr tė mposhtur demonėt tonė personal dhe na ndihmojnė nė sfidat tona. Vijnė gjithashtu pėr tė na ndihmuar nė proēesin e ngritjes personale dhe emocionale. Mendohet se ndryshimi kryesorė i kėtyre dy lloj lidhjesh shpirtėrore ėshtė se shpirtėrat binjak karmik nuk arrijnė tė krijojnė lidhjet e nevojshme shpirtėrore pėr tė krijuar lidhjen shpirtėrore gjatė kėsaj jete. Ndėrsa shpirti binjak kozmik do jetė mė shumė se i gatshėm.

Nėse po mundoheni qė tė joshni njė shpirt binjak, ekzistojnė shumė meditime dhe rituale, qė nga ndezja e qirinjve e deri tek ngjyrat e rrobave qė veshim, por mė e rėndėsishmja ėshtė tė jini vetvetja. Gjeni paqen dhe ekujlibrin e brendshėm, dhe kjo do reflektohet tek ju nė tė gjitha marrėdhėnjet.

Ja disa mėnyra pėr t'u konsideruar kur jeni tė gatshėm tė joshni njė shpirt binjak.

- Pėrdorni nė veshje ngjyrat blu, jeshile, rozė dhe gri. Kėto ngjyra rezonojnė frekuenca tė larta dhe ndihmojnė qė shpirti jauj tė jetė i gatshėm tė pranojnė shpirtin tjetėr.

- Krijoni afirmimin e dashurisė me fjalėt tuaja pėr tė riprgramuar subkoshiencėn tuaj qė tė pranojė dashurinė.

- Dėgjoni muzikė dashurie 528 hz dhe pastroni ēakrėn e zemrės. Kjo bėhet pėrmes meditimit, jogas dhe mantras.

- Vėzhoni me sinqeritet tė metat tuaja dhe pėrpiquni t'i pėrmirėsoni.

Kur dyshoni se dikushn mund tė jetė shpirti juaj potencial binjak, mund tė nxiteni nga disa gjėra.

- 11:11
- Lidhjet telepatike, pėr shembull kur mendoni pėr tė, ai apo ajo ju telefonon.
- Keni pasur njė sėrė pėrvojash tė ngjashme nė jetė.
- Do jeni tė dy tė gatshėm tė formonit njė lidhje shpirtėrore.
- Tė dy do pranoni njėri-tjetrin siē ėshtė.
- Do pėrpiqeni tė shmangni konfliktet e panevojshme.
- Pasi tė jeni bashkė, do vini re njė zhvillim tė madh nė aspektin jetėsorė.

Ėshtė e rėndėsishme tė theksohet se shpirtėrat binjakė nuk janė tė limituara vetėm nė marrėdhėnjet intime. Mund tė jenė familjarė, miq, ndonjėherė edhe armiq (karmike), pasi tė gjitha marrėdhėnjet kanė qėllimin e tyre. Qėllimi i shpirtit binjak ėshtė tė ndihmojė shpirtin e ndarė tė ribashkohet. Duke vepruar kėshtu kjo bashkon energjinė universale tė kozmosit qė rrjedh brenda nesh. Aftėsia jonė pėr t'u bashkuar ėshtė aftėsia jonė pėr tė shprehur hyjnoren qė shndrin brenda nesh.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi