Origjina e simbolit te mashkullit & femres

Shko poshtė

Origjina e simbolit te mashkullit & femres

Mesazh  SCORPIUS prej 16.07.17 14:11

SIMBOLI I MASHKULLIT
Simboli i mashkullit paraqitet si nje rreth me nje shigjete qe del prej tij (lart ne te djathte), njihet si simboli i Marsit, per shkak te simbolikes ne paraqitje, e mburojes dhe shtizes se perendise romake se luftes. Simboli i tij njihet si "planeti i luftes" ose dhe 'planteti i zjarrit'

SIMBOLI FEMEROR
Ka nje paraqitje te thjeshte: nje rreth dhe poshte tij eshte i lidhur nje kryq. Eshte simboli astrologjik i planetit Aferdite por perdoret per te perfaqesuar seksin e femres gjithashtu. Rrethi simbolizon natyren gjithperfshirese qe ka universi si dhe barkun e femres, ndersa kryqi u shtua rreth shek. XVII qe shfaq e tregon se cdo materie lind nga nje miter.
avatar
SCORPIUS

"Djalli ėshtė tėrbuar me mua sepse i heq nga duart viktimat, por Zoti mė mbron"

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi