Kulti i Hermesit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Kulti i Hermesit

Mesazh  SCORPIUS prej 24.06.17 13:24

Hermesi njihet ne mitologjine greke se ishte lajmetar i zotave tjere te Olimpit por konsiderohej gjithashtu si zot i tregtise, oratorise dhe “hajduteve”. Ne mitin romak, atij i pershtatej Merkuri. Ka qene biri i Zeusit, i lindur nga marredhenia e tij jashtemartesore me Majen.
Kulti i tij qendronte ne "Peloponnese". Vendi i tij i shenjte e me i rendesishmi ishte "Arguably" ne Arkadia, vendi qe supozohet te kete lindur Hermesi. Ne keto mite klasike, Hermesi shfaqet me nje siluete "atletike" , duke u pershkruar si nje zot i pahshem me pamje "rinore" dhe floket dredha-dredha.
Mendohet se Zoti grek Hermes, mban nje "origjine" nga nje sinkretizem i Hermes Trismegistus, qe nga ky i fundit eshte emertuar jo vetem Hermesi grek, por dhe zoti egjiptian Thot.
Ky pra eshte Hermesi, me sandalet e thjeshta te mbathura ne kembe e tij, e me perkrenaren qe e barte ne koke, si dhe qe kishte krahe me te cilet fluturonte furishem nga nje vend ne vendin tjeter...drej Olimpit te cmuar....!
avatar
SCORPIUS
20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi