Shoqėria (urdhėri) Thule

Shko poshtė

Shoqėria (urdhėri) Thule

Mesazh  gjilanasi prej 14.06.17 23:03Rrėnjėt okulte tė nacional-socializmit nė njė pėrzierje shpėrthyese tė politikės, racizmit dhe kulteve ezoterike.

Nė vitin 1899 u botua njė tekst, i destinuar tė ndikonte gjerėsisht lėvizjen e ardhshme nacional-socialiste nė Gjermani: quhej Themelet e shekullit tė nėntėmbėdhjetė dhe autori i saj ishte njė anglez me nėnshtetėsi gjermane, Houston Steėart Chamberlain.

Teza nė themel tė veprės ishte qė gurthemeli i historisė ėshtė raca: gjermanėt, nė veēanti, ishin tė destinuar tė shfaqeshin “zotėrinj tė vėrtetė tė botės”, pasi kishin trashėguar cilėsitė mė tė mira tė grekėve dhe tė dhe indo-arianėve. Kjo ide magjepsi shumė Adolf Hitlerin dhe natyrisht pati jehonė tė gjerė nė Gjermani, ku u shumėzuan qarqet kulturore dhe dashamirėsit ezoterikė tė mitologjisė nordike.

Nė vitin 1910, studiuesi Felix Niedner pėrktheu nga norvegjishtja e lashtė nė gejrmanisht tekstet poetike tė Eddas, tė cilat janė botuar nė njė seri tė quajtur “Thule”, ishulli legjendar qė konsiderohet si djepi i popullit “tė pastėr” gjerman. Menjėherė pas kėsaj, nė vitin 1912, u themelua Germanenorden (Rendi i gjermanėve): njė shtėpizė e fshehtė si ato masonike, me karakter racist ku spikaste fort anti-semitizmi. Rudolf von Sebottendorf organizoi degėn bavareze, tė riemėrtuar si Thule-Gesellschaft (Shoqėria e Thules), e themeluar nė gusht tė vitit 1918 nė Mynih tė Bavarisė, frymėzuar prej “racės sė pastėr ariane”.

Nė Shoqėrinė Thule bėnė pjesė shumė prej udhėheqėsve tė ardhshėm tė nacional-socializmit, si Rudolf Hess, Julius Streicher dhe Alfred Rosenberg.

Njėri prej anėtarėve tė saj, Anton Drexler, themeloi “Partinė e Punėtorėve Gjermanė (DAP), e cila nė pranverėn e vitit 1920 u bė Partia Nacional-Socialiste e Punėtorėve Gjermanė: nė korrik tė vitit 1921 udhėheqjen e saj e mori Adolf Hitleri.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi