Riformimi i Vetvetes

Shko poshtė

Riformimi i Vetvetes

Mesazh  I638 prej 12.06.17 21:38

Pershendetje jam anetar i ri ketu. Disa shoket e mi ma sygjeruan kete forum para disa kohesh dhe me terhoqen shume tema interesante .

Ajo cka dua te flas eshte rreth "Riformimit te Vetvetes"... per nje njeri qe ka kaluar ekperienca te keqia,a eshte e mundur te programoje mendjen e tij ,pra te ndryshoje rrethanat e tij ?

Shumica e njerzeve thone  qe duhet te kesh besim ne vete,degjoje zerin e brendshem por mua me duket teper e veshtire dhe kete "zerin e brendeshem" nuk arrij ti jap nje perkufizim. 
Pastaj vjen dhe pjesa se ti mund ti kontrollosh rrethanat e tua, ne shum situata une nuk kam mundesi zgjedhje dhe njerzit keqkuptohen me mua.

Pyetja ime eshte : A mund te riformosh veten tende (pra te ndryshosh besimet,idete dhe perceptimin e realitetit ) pasi ke kaluar moshen 18 vjet dhe si mund te arrihet kjo gje.
Do te isha mirnjohes per te gjitheve ata qe do te jepnin mendimin e tyre.

I638

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Riformimi i Vetvetes

Mesazh  Muneer prej 12.06.17 23:13

Eshte e thjeshte kjo pyetje.. Mund te njohesh veteveten, dhe pasi ta njohesh, , ta siguroj 100% qe nuk do te duash ta ndryshosh.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Riformimi i Vetvetes

Mesazh  Xhemajl prej 17.06.17 17:07

Filloja te lexosh nga mesuesit e ndriquar, mesohu te qendrosh me veten , mesohu te vezhgosh mendimet , duke vezhguar behesh prezent se natyra jote eshte DIĒKA me teper se sa mendimet e trupi . Per te riformuar veten pastaj e ke me te lehte, sepse nuk do te besh veprime mekanike , nuk do te udheheqesh nga pavetdija por nga vetdija. Ne qoft se mendon se ke bindje negative rreth jetes , mund te ndihmoj te dergoj disa audio hipnotike qe te nderrojn nenvetdijen pozitivisht me mesazhe sublime. Ajo do te kryente pune, mirpo punen me te madhe do te kryej meditimi . Edhe teknika e duhur e meditimit .
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Riformimi i Vetvetes

Mesazh  Toniramun prej 16.07.17 1:52

Un kam arrit ta fshi totalisht veten e meparshme, jeten qe e kam kaluar me perpara, por ka pas shum pun afer 4 vjet... Tash gjithqka qe veproj, veproj me vetdije te plot
avatar
Toniramun

Knowledge is powerful

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Riformimi i Vetvetes

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi