Hulumtim i televizionit zviceran: Ja pėr ēka i pėrdori Azem Syla paratė qė i mori si ndihmė sociale nė Zvicėr

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Hulumtim i televizionit zviceran: Ja pėr ēka i pėrdori Azem Syla paratė qė i mori si ndihmė sociale nė Zvicėr

Mesazh  Mesoful123 prej 07.06.17 15:52

Nė njė artikull tė publikuar sot nė faqen e transmetuesit publik tė Zvicrės SRF, bėhet fjalė pėr gjykimin e pritshėm qė do t'i bėhet Azem Sylės gjatė kėsaj vere, nga gjykata e EULEX-it nė Prishtinė. Artikulli ėshtė njė pėrmbledhje e emisionit shumė tė shikuar “Rundschau” tė televizionit SRF, i cili do tė emetohet sonte nga ora 20.55.

“Heroi i UĒK-sė, Azem Syla duket tė ketė vėnė nė organizatėn e tij kriminele paratė nga ndihmat sociale tė marra nė Solothurn (kantoni zviceran ku ai ka jetuar). Ai ka marrė ndihma sociale nė Kantonin e Solothurnit ndėrsa nė Kosovė nė vitin 1999 ka qenė shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare UĒK dhe mė vonė edhe deputet", thuhet nė artikullin tė cilin albinfo.ch e sjell nė gjuhėn shqipe.

Sipas hulumtimeve tė “Rundschau”, Syla i ka investuar kėto para nė ngritjen e klanit tė tij mafioz. Aktualisht ai ndodhet nė burg, nė Kosovė. Kėsaj vere atė e pret procesi gjyqėsor pėr mashtrimet e bėra me shitblerjet e tokės sė refugjatėve serbė tė luftės.

Ai ka vepruar i heshtur nga prapavija, i ka evituar tė gjitha gjurmėt, thuhet nė aktakuzėn e EULEX-it kundėr Azem Sylės. “Ai ka grumbulluar 450 mijė euro, tė cilat i ka marrė nga sistemi social i Zvicrės. Me probabilitet tė madh kėto tė holla janė pėrdorur pėr tė financuar aktivitetet e organizatės sė tij kriminele”, citohet mė tutje teksti i aktakuzės sė EULEX-it.

Syla, duke filluar nga viti 2002 ka marrė nė Solothurn ndihma sociale pėr 9 vite. Prokuroria e Solothurnit qe detyruar nė vitin 2014 tė ndėrpriste njė procedurė kundėr Sylės pėr abuzim me ndihmat sociale, pasi qė nuk kishte mundur tė dėshmonte ekzistimin e vlerave pasurore tė tij nė Kosovė, transmeton Albinfo.ch. Ndėrsa tash, sipas hetuesve tė EULEX-it, ėshtė e qartė: Syla do t'i ketė menaxhuar kontot e veta pėrmes njė personi i cili figuron rrejshėm si pronar i tyre. Por megjithatė, thuhet nė artikull, ėshtė e ēuditshme se si ka mundur tė shpallet i sėmurė psikik nė Zvicėr njė person kaq influencues nė Kosovė!

Mė tutje fjala i jepet gazetarit hulumtues nga Kosova, Vehbi Kajtazit, i cili me artikujt e tIj mbi Azem SylėN nė portalin e tij hulumtues “Insajderi” ka vėnė nė rrezik jetėn e vet. “Me paratė nga Zvicra, grupi i tij ka shtuar ndikimin. Ai (grupi) ėshtė pasuruar pėrmes metodave kriminale, ka falsifikuar dokumente, ka mitosur punonjėsit e autoriteteve gjyqėsore”, pėrcjell albinfo.ch. Kajtazi konsideron se banda e Sylės me mashtrimin rreth tokave ka fituar rreth 30 milionė euro.

Emisioni “Rundschau” sjell nė mėnyrė ekskluzive njė dėshmitar tė akuzės kundėr Azem Sylės. Ai mbetet anonim, pasi qė qysh nga dėshmia qė ka dhėnė para autoriteteve, frikėsohet pėr jetėn e tij. “Azem Syla ka njė autoritet tė lartė. Kėta njerėz kanė frikė nga ai, ata e respektojnė dhe e dėgjojnė atė”.

“Syla gjithmonė ėshtė kujdesur qė emri i tij tė mbetet i pastėr”, thotė avokati i tij Besnik Berisha, duke shtuar se ai nuk ka fare lidhje me mafinė e tokave. “Njerėzit qė deri tash kanė dėshmuar kundėr Azem Sylės, nuk janė njerėz tė besueshėm.
avatar
Mesoful123

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi