I biri i kujt ėshtė Berat Buzhala…

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

I biri i kujt ėshtė Berat Buzhala…

Mesazh  Mesoful123 prej 05.06.17 23:51

Ka kohė qė nė media dhe nė rrjetet sociale, ėshtė shfaqur dhe po legjitimohet njė moral i rrem i disa personaliteteve publike, qė nuk kanė dėshmuar njė minimum tė njė morali, tė njė njerėzi apo tė njė dinjiteti ēfarėdo qoftė ai, individual apo familjar.

Kjo dukuri nuk do tė ishte aq shqetėsuese, sikur ky moral tė mos vinte nė emėr tė njė perspektive tjetėr pėr Kosovėn, shoqėrinė dhe njeriun e saj.Nė emėr tė kundėrshtimit dhe tė mospranimit tė njė realiteti tė dhėnė, po kėrkohet njė realitet edhe mė i ligė sesa qė aktualisht e ka Kosova. Thjesht, njė e keqe qė po rėndon mbi shoqėrinė dhe qytetarin e vendit, po kėrkon tė zėvendėsohet nga njė e keqe dhe nga njė e ligė edhe mė e madhe.

Do tė marrim si shembull njėrin prej vizitorėve tė shpeshtė tė rrjeteve sociale, i cili manipulon brenda korridoreve tė hapėsirave tė tilla, pa treguar realisht se kush ėshtė ai qė «i godet» me tė drejtė apo pa tė drejtė dukurit, fenomenet, proceset, personalitetet publike e jo publike!? Nė qoftė se paraqitja individuale kėrkon pėr tė ofruar njė mospajtim personal, njė kundėrshtim apo edhe njė akuzė qoftė, pėrballė tė kėqijave qė janė te pranishme nė vendin tonė, pėr t’ia bėrė tė njohura opinionit publik nėpėrmjet rrjeteve sociale, nė parim ėshtė njė nismė shembullore.

Por kur njė individ si Berat Buzhalla, fjala vjen, merr guximin tė dalė para opinionit publik pėr tė shfaqur mendimin e tij, kur dihet botėrisht se ėshtė njė njeri qė me vota tė vjedhura ėshtė bėrė deputet i Kuvendit tė Kosovės, ashtu siē ėshtė akuzuar drejtpėrdrejtė prej deputetėve tė kėtij kuvendi, atėherė nuk vihet mė nė pyetje vetėm qėllimi jo i mirė i paraqitėsit para opinionit publik, por shumė mė shumė sė kaq.

E keqja nė kėtė rast bėhet edhe mė e keqe. Ajo bėhet e ligė, e pėshtirė, gėrditėse, e neveritshme. Kjo do tė thotė se njė njeri me moral tė prishur kėrkon tė depėrtojė nė opinioni publik pėr t’u shitur pėr tjetėr prej atij qė ėshtė.
Po, sikur Berat Buzhala, nė kėtė rast, tė kishte guximin dhe kurajė njerėzore tė pranonte publikisht se ka ardhur me votė tė vjedhur nėpėrmjet komandantėve tė PDK-sė dhe me lejen dhe mbėshtetjen personale tė Hashim Thaēit, apo me lejen personale tė Sami Lushtakut, tė cilėt realisht i kontrollojnė votat brenda PDK, atėherė e drejta e pashkruar e paraqitjes publike, do tė ishte nė vendin e vet edhe pėr Berat Buzhalėn!?
Amir Ahmeti

Por kjo do tė ishte vetėm rrėfimi i parė ‘i mėkatit’ qė mishėrohet brenda kėtij individi apo brenda familjes sė tij!?
Kur Berat Buzhala dėshiron t’ua tregojė vendin publikisht atyre qė mendon se nuk janė mirė, apo tė tregojė nėpėrmjet portalit tė tij se kush ēfarė babe ka, ai duhet tė dijė se krahas kėsaj pėrqasje duhet tė tregojė botėrisht se kush ishte babai i tij!?

Ai duhet t’i pėrgjigjet akuzave qė iu kanė bėrė publikisht dhe nė Kuvendin e Kosovės se e ka pasur babėn spiun tė pushtuesit serb, se babai i tij e ka spiunuar Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės!? Berat Buzhala duhet tė ketė kurajė njerėzore, nė qoftė se dėshiron tė jetė korrekt me opinionin publik pėr ta demaskuar edhe vetveten e tij e edhe babanė dhe familjen e tij, pėr tė treguar dhe duke hulumtuar me gazetarėt e gazetės sė tij se sa njerėz i ka marrė nė qafė babai i tij kur ka spiunuar te pushtuesi!? Ai duhet tė tregojė se sa familje janė marrė nė qafė prej pushtuesit, kur babai i tij u ka treguar ushtarėve dhe policėve tė pushtuesit serb!?

Ai duhet tė tregojė se sa pjesėtarė tė UĒK-sė janė vrarė, tė hulumtojė me gazetarėt e gazetės sė tij, kur baba i tij e ka spiunuar UĒK-nė!? Kjo punė hulumtuese e gazetarisė bėhet edhe mė interesante dhe nė shėrbim tė vėnies sė drejtėsisė nė vendin e saj, kur dihet se Berat Buzhala, po ua tregon nėpėrmjet gazetės sė tij online se kush ėshtė varavara nė Pejė me emra dhe mbiemra!?

Paramendojeni se sa madhėshtore do tė ishte kur gazeta online e Berat Buzhalės tė tregojė vetė pėr krimin qė ka bėrė ai dhe familja e tij!? Madje do t’i ‘ndihmonte’ edhe drejtėsisė tė tregonte se kush ia ka marrė babėn e tij, kush ia ka rrahur qė ka spiunuar, kush ia ka futur nė bunar e kush ia ka nxjerrė!?

Nė kėtė rast Berat Buzhala do ta ndihmojė edhe EULEX pėr ta ditur se kush qėndron prapa ‘rrahjes’ sė babait tė tij dhe kush ėshtė duke i dhėnė atij pushtet vetėm e vetėm qė tė mos tregojė. Tė paktėn i heq mėdyshjet se ai nuk ėshtė duke e shantazhuar as Hashim Thaēin, as Kadri Veselin apo komandantėt e tjerė, qė me vetura e kanė bartė nėpėr Drenicė, ‘tė gjorėt’, gjoja pėr t’i treguar tė tjerėve se ky njeri nuk duhet tė preket, se ėshtė interes dhe ka mbėshtetjen e komandantėve tė pasluftės!?

Nė qoftė se Berat Buzhala dėshiron tė jetė nė opinionin publik duhet tė ndjekė edhe parimet e opinionit publik e jo tė bėjė seleksionime jo parimore.
Nė rregull shumė qė ai ua qet hapur tė kėqijat tė tjerėve, por ai duhet sė pari t’ia qesė tė kėqijat vetvetes dhe familjes sė tij, nė qoftė se e dėshiron paanėsinė, profesionalizmin, kodin e gazetarisė ēfarė ajo e kėrkon!?
avatar
Mesoful123

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi