Vampirėt Emocional

Shko poshtė

Vampirėt Emocional

Mesazh  gjilanasi prej 01.06.17 0:04Vini re kėto profile dhe mendoni nėse dalloni ndonjė prej tyre

AUTORITARI

Eshtė lderi karizmatik, profesori autoritar, familjari apo miku “qė i di tė gjitha”. Ndoshta je rritur nėn krahun e tij dhe tė kap njė farė frike sa herė qė flet. Ai ose ajo nuk pranon kritika dhe nuk ka dyshime. Deri kėtu asnjė problem, sa kohė qė nuk pėrfiton. Kap pasiguritė tuaja dhe tė ofrohet si udhėrrėfyes/e, duke tė detyruar tė marrėsh rrugė tė ndryshme nga ato qė do tė merrje vetė.

NE VUAJTJE

Ka patur njė mijė probleme, ka kaluar shumė gjėra nė jetė, fati i keq e ndjek. Sa shumė ka vuajtur! Shyqyr qė je ti qė e ndihmon dhe bėhesh copė pėr tė. Dhe tė shfrytėzon: sepse pėrveēse i pafat, ėshtė edhe obsesiv, xheloz dhe paranojak, dhe nėse largohesh qoftė edhe njė hap tė akuzon se je si gjithė tė tjerėt dhe se e ke tradhėtuar.

LAJKATARI

Eshtė joshėsi klasik qė ka gjithmonė njė kompliment, njė gjest xhentil, njė vėmendje mė shumė. Dhe t’i ofron me atė ligėsi qė e bėn joshės. Sidomos nė ato raste kur ke kohė qė nuk je e ēlirėt dhe brenda teje ndjen nevojėn pėr pak aventurė e marrėzi. Ai e di, tė ka zgjedhur me llogari dhe dinakėri, nuk ėshtė kaq i shkujdesur sa duket. Pėrkundrazi. Pasi tė ka bėrė pėr vete, e ka tė kollajtė tė kalojė nga komplimentat tek kėrkesat pėr para. Dhe pėr tė mos humbur buzėqeshjen e tij, ti nuk i thua dot jo.

PARAZITI

Nuk ėshtė e kollajtė ta pikasėsh sepse mendon mbi tė gjitha qė ėshtė njė mik i madh (ose mikeshė). Njoheni prej shumė kohėsh, me fjalė do tė bėhej copė pėr tė gjithė. Por me fakte je ti qė bėhesh copė pėr tė. Kėrkon vazhdimisht favore dhe ndere. Ti e bėn sepse je e bindur qė thjesht po i kthen borxhin. Po pėr ēfarė? Pėr miqėsinė e tij tė madhe? Po ta shohėsh mirė, rruga ėshtė njėdrejtimėshe: ai nuk tė bėn kurrė favore, ose mė saktė ti je shumė e rezervuar pėr t’ia kėrkuar. Ai jo, dhe duke qenė se tė njeh, e di mirė qė mund tė tė pėrdorė. Dhe qė ti do tė lėshosh qė tė mos dukesh e keqe.

SHANTAZHUESI

Ka bėrė shumė pėr ty dhe nuk pushon sė pėrmenduri asnjėherė. Tė jep kėshilla duke bėrė si i urtė i madh. Vetėm se ato kėshilla duhet t’i ndjekėsh fjalė pėr fjalė. Nėse nuk e bėn, nėse ndjek rrugėn tėnde, do fillojė tė recitojė rolin e babait tė tradhėtuar dhe tė pangushėllueshėm, duke u pėrpjekur tė tė mbushė me ndjenja faji. “Do tė mė sėmurėsh”. Dhe duke qenė se e do shumė, dhe mbase nuk je kaq e fortė sa tė durosh gjoja dhimbjen e tij, do tė hysh sėrish me “pranga nė kafaz”. /bota.al
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi