Shėrbimet informative s’janė shuar

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Shėrbimet informative s’janė shuar

Mesazh  Mesoful123 prej 16.05.17 20:37

Partitė politike nė Kosovė nuk i kanė shuar shėrbimet e tyre informative, por pėrkundrazi, kėto shėrbime vazhdojnė tė jenė aktive edhe nė ditėt e sotme dhe, si tė tilla, ato funksionojnė si njė trup i pėrbashkėt me subjektet politike. Sė paku kėshtu vlerėson Raporti i progresit, i publikuar ditė mė parė nga Komisioni Evropian.

“Pėr mė tepėr, partitė kryesore politike nė Kosovė vazhdojnė tė operojnė me rrjetet e tyre tė sigurisė”, thuhet shkurt nė faqen e dhjetė tė kėtij dokumenti tė BE-sė, shkruan Zėri.

Pėr dy partitė mė tė mėdha nė vend, Partinė Demokratike tė Kosovės (PDK) dhe Lidhjen Demokratike tė Kosovės (LDK) kaherė ėshtė thėnė se posedojnė shėrbime informative.

Megjithatė, pothuajse ēdoherė theksi ka rėnė tek PDK-ja, drejtuesit e sė cilės e kanė pranuar ekzistencėn e Shėrbimit Informativ tė Kosovės (SHIK), por ata kanė pohuar se kjo organizatė ėshtė shuar pas shpalljes sė pavarėsisė.

Ndėrkaq, nga zyrtarėt e LDK-sė vazhdimisht ėshtė mohuar ekzistenca e shėrbimit informativ tė kėsaj partie, pėrkatėsisht Sigurimit tė Atdheut, organizatė kjo pėr tė cilėn ėshtė thėnė se drejtohet nga Ramė Maraj. E vetmja gjė qė drejtuesit e Lidhjes Demokratike tė Kosovės e kanė thėnė rregullisht ėshtė fakti se kjo parti nuk ka asnjė shėrbim informativ.

Por, pavarėsisht nga vlerėsimi i Raportit tė progresit pėr ēėshtjen nė fjalė, drejtuesit e partive e mohojnė ekzistencėn e shėrbimeve informative nė kuadėr tė subjekteve tė tyre politike. “Unė nuk di qė ka shėrbime, por ėshtė Agjencia Kosovare e Inteligjencės. Ēdo gjė tjetėr ėshtė ilegale”, thotė shkurt nėnkryetari i PDK-sė, Hajredin Kuēi.

Anėtari i kryesisė sė LDK-sė, Lutfi Haziri, ndėrkaq shprehet i bindur se Shėrbimi Informativ i Kosovės ėshtė aktiv dhe nuk ėshtė shuar pas shpalljes sė pavarėsisė, ndėrkaq ai mohon se e njėjta gjė ėshtė duke ndodhur edhe me Sigurimin e Atdheut.

Te partitė tjera, siē po shihet, ato ekzistojnė dhe se ato vetėm e kanė ndėrruar formėn”, thotė Haziri, duke shtuar se SHIK-u tashmė ėshtė akomoduar nė institucionet e vendit.

Edhe deputeti i lėvizjes “Vetėvendosje”, Florin Krasniqi, pajtohet se disa parti nė vend asnjėherė s’i kanė shuar strukturat e tyre “nėntokėsore”, ndėrsa ėshtė i bindur se Shėrbimi Informativ i Kosovės po punon pareshtur, madje kėtė po e bėn brendapėrbrenda institucioneve tė Kosovės.

Ndėrsa deputeti i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK), Burim Ramadani, thotė se kjo parti nuk ka asnjė shėrbim informativ, por sipas tij, organizata tė tilla kanė dy partitė e mėdha, PDK-ja dhe LDK-ja.

Analisti Avni Zogiani thotė se ėshtė e ēuditshme se si Bashkimi Evropian ka qasje kontradiktore nė raport me shėrbimet informative tė partive politike, tė cilat sipas tij veprojnė paralelisht edhe falė ndihmės sė BE-sė.

“Nė vazhdimėsi kemi folur pėr ekzistimin e shėrbimeve partiake tė sigurisė. Kur tė njėjtat struktura futen nė zgjedhje dhe madje i manipulojnė ato, pėrfaqėsuesit e BE-sė heshtin dhe ndonjėherė edhe i pėrkrahin ata. Njė pjesė e konsiderueshme e SHIK-ut ka hyrė nė zgjedhjet e fundit dhe ka manipuluar zgjedhjet”, shprehet ai. /Telegrafi/
avatar
Mesoful123

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi