Tronditėse: A ishte Isa Mustafa agjent i UDB-sė pėr operacione speciale jashtė Jugosllavisė?!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Tronditėse: A ishte Isa Mustafa agjent i UDB-sė pėr operacione speciale jashtė Jugosllavisė?!

Mesazh  Mesoful123 prej 13.05.17 20:25


Tronditėse: A ishte Isa Mustafa agjent i UDB-sė pėr operacione speciale jashtė Jugosllavisė?!

Isamustafalibreza

isamustafa5667

Kush dhe si u kontrollua 3 %, a ishte Beogradi vendimarrės nė mėnyrėn e menaxhimit dhe bllokimin e Presidentit Rugova, dhe a u financua SHIK-u pėr luftėn speciale ndaj Rugovės, LDK-sė dhe Kosovės, deri nė degradimin aktual tė shtetit dhe shqiptarit?
Kryeministri Isa Mustafa, pavarėsisht pozititave nė tė cilat ndodhet sot e ka pėr borxh t’ia shpjegojė shqiptarėve se pse Qeveria nė ekzil pat vendos pėr bllokimin e mjeteve Presidencės sė Kosovės, dhe tė gjitha institucioneve nė Kosovė.
Isa Mustafa duhet tė tregojė a ishte vendim i Bujar Bukoshit, apo ishte i pėrbashkėt? Ai duhet tė sqarojė se a u mor vendimi nga Beogradi dhe nėse kėta vetėm ishin ezkekutues tė atij vendimi. Kjo duket tė ketė qenė kėshtu, dhe jo ndryshe, sepse njė barrierė tė tillė nuk kishte shqiptarė qė e vendoste, qė nė mėnyrė antikushtetuese, pra nė kundėrshtim me Kushtetutėn e Kaēanikut, pasi Qeveria i pėrgjigjet Kuvendit dhe Presidentit. Kushtetuta e Kaēanikut ishte kryesisht presidenciale, pasi autoriteti i Presidentit ishte mbi institucionet tjera, meqė mandati i tij buronte nga populli.
Ky fakt ka kaluar pa u studiuar mirė dhe pa vėmendje tė publicistikės shqiptare. Njė situatė e tillė e shkeljes sė Kushtetutės sė Kaēanikut, nuk dėshmon papėrgjegjėsi personale, por kryerje tė shėrbimeve pėr llogari tė tutorėve. Gjendja filloi tė korrigjohet kur presioni popullor shkoi drejt maksimumit.
Nga qė Beogradi e kontrollonte 3 % pėrmes Mustafės dhe Bukoshit, ata sigurisht me urdhėra tė Beogradit e kanė urdhėruar bllokimin e institucioneve shtetėrore tė Republikės nė Kosovės, dhe Presidencės, misionit tė Rugovės, qė tė ngulfatet dhe kolapsojė.
Asnjėherė gjatė qėndrimit nė Gjermani si ministėr nuk ka komunikuar me presidentin Rugova, nė fakt komunikimi i tij ishte pėrjashtues dhe bojkotues.
Fakti kyē qė Mustafa nuk hoqi dorė nga detyrat ndaj Serbisė ėshtė se ai asnjėherė nuk hoqi dorė nga shtetėsia jugosllave. Ishte ministėr i Repulikės sė Kosovės, dhe qė nuk kishte kėrkuar azil nė Gjermani gjatė gjithė atyre viteve, dhe madje as gjermanishten nuk e kishte mėsuar.
Mustafa pra duhet tė shpjegojė qėndrimin e gjatė nė Gjermani pa pasur njė status tė definuar, qoftė tė azilantit, dhe pse mbet njė jugosllav i devotshėm me dokumentacion. Pra, ai nuk besonte do tė shkatėrrohej Jugosllavia, ndryshe nuk ka kuptim tjetėr.
Kjo shpjegon pse ka jetuar me pasaportė jugosllave. Fakti qė ka jetuar me pasaportė Jugosllave dhe ka shfrytėzuar fondet e 3 %, mbėshtet dyshimet se ai mund tė ishte i dėrguar special i Beogradit qė tė jetė vendimmarrės, nė qeveri.
Ata, Mustafa dhe Thaēi me marrjen nėn kontroll tė qeverisė dhe Presidencės janė nė misionin e fundit tė Beogradit, i cili me njerėzit e tij nė krye tė shtetit, po menaxhon me fatin e Kosovės dhe tė shqiptarėve.
Dhe tė gjitha marrėveshjet qė duhet tė nėnshkruhen me Serbinė, Thaēi e Mustafa, punojnė jo mė si marioneta por, si shėrbyes tė Beogradit.
Nė fakt Isa Mustafa pretendonte publikisht se ishte njė i pėrndjekur nga Serbia, bile si ministėr i Qeverisė sė Jusuf Zejnullahut, dhe pėr ti shpėtuar ‘ndjekjes’ ishte arratisur nė Gjermani.
Por, sipas tė gjitha procedurave standarde thuaja nė perėndim, njė i pėrndjekur politik kėrkon strehim politik, qė ėshtė edhe strehim pėr refugjatė, pėr t’iu garantuar siguria personale nė shtetin ku emigron.
Por, Isa Mustafa nuk kishte kėrkuar azil. Pra, me ēfarė leje qėndrimi paska vepruar nė Gjermani, ka shėtitur Europėn?
Nėse do tė ishte njė i pėrndjekur nga Serbia, dhe duke pasur pozitė tė rėndėsishme, nuk mund tė lėshonte shansin Serbia, pa njė pėrndjekje nėpėrmjet interpolit.
Ai ka luajtur rolin, se kinse Serbia po e ndjek. Ndėrsa, shqiptarėt gjithnjė janė mashtruar duke menduar se ai ishte njė njeri i duhur pėr kombin, pasi po e rrezikonte familjen e tij.
A ishte Isa Mustafa i dėrguar i UDB-sė nė LDK, pėr mbledhjen e fondit tė 3 % dhe nėse ishte i autorizuar pėr operacionet speciale nė botė pėr Jugosllavinė? Kjo mė nuk ėshtė pyetje. Tė gjitha gjėrat dhe lufta speciale ndaj Rugovės dhe rugovistėve qė po e bėn nė tėrė kėto vite, heqin ēdo dilemė.
Ky pra shfaqet gjithnjė si t’ishte njė udbash nga mė tė mėdhenjtė nė ngjarje, kur zbulohet prania e tij e padukshme pėr opinionin, tė dhėna qė konfirmohen nga burime interne ndėrkombėtare dhe tė dhanat publike.
Po ashtu dalja e Mustafės nė perėndim dekonspiroi organizimet ushtarake. Ju kujtohet qė njė grup nuk ra nė ‘grackė’ tė dekonspirimit. Ai grup ishte krijuar me qėllim tė zbulimit tė organizimit tė mirėfilltė tė rezitencės.
Kėshtu nė diskrecion, ai ka vepruar me Dr.Fatmir Sejdiun, duke u treguar besnik deri nė fund, qė nė fakt ishte pozicion mashtrues, dhe e kishte vetėm njė qėllim, rrėzimin e Sejdiut, dhe duke e rimarrė pėrfundimisht Serbia nė dorė fatin e Kosovės, pasi tashmė me PDK-nė zotėronte plotėsisht, duhej tė merrej edhe kalaja kryesore, LDK-ja, e cila ende nuk po thyhej pėr shkak tė fuqisė sė rezistencės ndaj Serbisė, qė e zotėronte pashpjegueshėm pas vdekjes sė Rugovės.
Isa Mustafa e bllokoi Presidentin Rugova, erdhi me skenare nė krye tė LDK-sė, dhe po e ēon drejt humnerės kėtė parti, sė bashku me disa shpirtprishur, qė partinė e Rugovės e shohin si pre tė pasurimit dhe pėrfitimit.
/ Vijon
Anton Shala
avatar
Mesoful123

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi