Kerkoj ndihme

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Kerkoj ndihme

Mesazh  Col01 prej 09.05.17 17:22

Pershendetje,
U drejtova ne kete forum sepse pash se ka shum mendime te cilat besoj se do t'jen zgjidhje.
Un kam nje vella i cili u lidh me nje femer shum qmendurisht me te.
Nuk di, ne fillim e pashe se ajo nuk ben per fmiljen tonė, ishim nje familje shum e qetė dhe kishim nje respekt ndaj te madhit, por sot... sot vellau jeton jasht shtepise sepse e gjith familja jemi kunder asaj vajze te cilen vllau im po e don, dhe si shkas i kesaj vellau doli nga shtepia te jetoj me te, qe sod jeton i vetem ne nje shtepi me inatin kunder familjes.
Ajo vajz thjesht esht tip i cili din ēdo gje dhe mendoi se mund te zotronte familjen tone.(Te jet ajo ne qender te vemendjes)
Filloi duke futur xhelozi ne mes meje dhe vellaut.
Ende pa u fejuar ne pranuam ta njoftojme dhe gjdo gje i perbinte nena dhe e gjith familja ime ēdo veper apo fjale e keqe.
Kur ajo vajze flet vellau ul koken dhe nuk flet as edhe nje fjal me te vogel.
Ai Nėnėn e bente te keqe tani jemi e gjith familja te kqinj.
Si mund ta kthej vellaun ne shtepi ?
Apo si ta ndaj nga ajo ?
Ai nuk esht vellau qe e kam njohur esht tjeter njeri me ndjenja te gabuara kunder familjes :/
Kam shkuar ēdo kund kam kerkuar ndihme me yshje me shumm gjera dhe nuk erdhi asnje deri tani me ndihme.

Ju falenderoj te gjith atyre t'cilet ndihmojne njerez qe kan nevoje sepse vertet qenka e rende nje familje me keso lloj problemesh.
avatar
Col01

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kerkoj ndihme

Mesazh  bsbs prej 21.05.17 15:12

Po verej qe paske nje problem te rende dhe shpresoj qe do perfundoj me te mir kjo pune.. Te sugjeroj te lexosh me shum ne forum se ka lloj lloj gjerash qe ndoshta mund te te ndihmojn.. un per vete kam lexuar ne kete forum nje si DIĒKA *magji* per konflikte ,grindje.. perbersit per at *magji*(se nuk po dij si ta them ndryshe kshtu e kam lexu) jane :1. Fotot e njerzve ne konflikt , 2. Nje kavanoz mjalte (bosh), 3.nje fjongo e bardhe.
Rituali: vendosini fotot e njerzve ne konflikt ne kavanoz,mbylleni mir dhe lidheni me fjongon e bardh.dhe thuani " Qe (thuaj emrin r personit te par) dhe (emrin e personit te dyt) te harrojne ferkimet, dhe ti rikthehen njeritjetrit dhe te rigjejn paqen. ASHTU QOFTE!"
Kjo mund te behet edhe nese personat jane larg ose afer..


Edhe njeher po e shpjegoj nuk eshte se e kam provuar vete, por, e kam lexuar ne kete forum.. Ndoshta te ben pune ty..
Te uroj gjoth te mirat. Paq fat..

avatar
bsbs

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kerkoj ndihme

Mesazh  Mesoful123 prej 21.05.17 21:31

Col01 shkruajti:Pershendetje,
U drejtova ne kete forum sepse pash se ka shum mendime te cilat besoj se do t'jen zgjidhje.
Un kam nje vella i cili u lidh me nje femer shum qmendurisht me te.
Nuk di, ne fillim e pashe se ajo nuk ben per fmiljen tonė, ishim nje familje shum e qetė dhe kishim nje respekt ndaj te madhit, por sot... sot vellau jeton jasht shtepise sepse e gjith familja jemi kunder asaj vajze te cilen vllau im po e don, dhe si shkas i kesaj vellau doli nga shtepia te jetoj me te, qe sod jeton i vetem ne nje shtepi me inatin kunder familjes.
Ajo vajz thjesht esht tip i cili din ēdo gje dhe mendoi se mund te zotronte familjen tone.(Te jet ajo ne qender te vemendjes)
Filloi duke futur xhelozi ne mes meje dhe vellaut.
Ende pa u fejuar ne pranuam ta njoftojme dhe gjdo gje i perbinte nena dhe e gjith familja ime ēdo veper apo fjale e keqe.
Kur ajo vajze flet vellau ul koken dhe nuk flet as edhe nje fjal me te vogel.
Ai Nėnėn e bente te keqe tani jemi e gjith familja te kqinj.
Si mund ta kthej vellaun ne shtepi ?
Apo si ta ndaj nga ajo ?
Ai nuk esht vellau qe e kam njohur esht tjeter njeri me ndjenja te gabuara kunder familjes :/
Kam shkuar ēdo kund kam kerkuar ndihme me yshje me shumm gjera dhe nuk erdhi asnje deri tani me ndihme.

Ju falenderoj te gjith atyre t'cilet ndihmojne njerez qe kan nevoje sepse vertet qenka e rende nje familje me keso lloj problemesh.

Paqja e sjell paqen. Lufta e sjell luften. Pse jeni kunder saj apo atij. Vellau paska bere zgjedhjen e tij. Pse nuk provoni ta ofroni ate vajze. Te kaloni me shume kohe bashke, ta respektoni etj etj.

Nuk mendoj se eshte zgjidhja e duhur nga ajo qe mendoni. Ju si familje qenkeni egoiste. Pse e perkufizoni lumturine si DIĒKA te tuajen. Ju lutem reflektoni ne jete. Edhe ju do te shkoni dikund dhe ja po ta tregoj nje gje.

Pasi e martuan nje vajze familja e djalit gjuani me arme perpjete ndersa babai i vajzes i tha o mos gjuani arme perpjete sepse bomben sapo ua dhame ne shtepi.
avatar
Mesoful123

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kerkoj ndihme

Mesazh  Col01 prej 23.05.17 13:48

Esht e leht te shkruajm ketu dhe te gjykojm familje.
Po mos t'kisha hall nuk do t'hyja me postu ktu asgje.
Sa per paqe ne si familje nuk dinim se ĒFARĖ ishte gridja.
Ndersa un po te tregoj DIĒKA qe ndryshoi jeta familjare shumm,
Vellau im deri sa nuk e njohu at vajz nuk dinte se ĒFARĖ ishte per ta mbyt vehten, dhe kur u lidh me ate filloi me 3 here tentim vetvrasje duke e shpetu un personalisht, dhe nga ato sjellje qe aj tentonte per vetvrasje pa asnje arsye dhe dike pas kontakt me vajzen 24h pa j ndalur, duke e pyet vajzen ĒKA te bej tash hapin e radhes etj etjj...
Te lutem mund te me ndihmosh te falenderoj shumm
Nuk mu desh, me ler te qet sepse di mor se kush esht i mir ne familjen time dhe nese esht nevoja do te behemi edhe me egoist ashtu qysh ti na thu.
Falemnderit shumm.
avatar
Col01

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kerkoj ndihme

Mesazh  Mesoful123 prej 25.05.17 22:42

Col01 shkruajti:Esht e leht te shkruajm ketu dhe te gjykojm familje.
Po mos t'kisha hall nuk do t'hyja me postu ktu asgje.
Sa per paqe ne si familje nuk dinim se ĒFARĖ ishte gridja.
Ndersa un po te tregoj DIĒKA qe ndryshoi jeta familjare shumm,
Vellau im deri sa nuk e njohu at vajz nuk dinte se ĒFARĖ ishte per ta mbyt vehten, dhe kur u lidh me ate filloi me 3 here tentim vetvrasje duke e shpetu un personalisht, dhe nga ato sjellje qe aj tentonte per vetvrasje pa asnje arsye dhe dike pas kontakt me vajzen 24h pa j ndalur, duke e pyet vajzen ĒKA te bej tash hapin e radhes etj etjj...
Te lutem mund te me ndihmosh te falenderoj shumm
Nuk mu desh, me ler te qet sepse di mor se kush esht i mir ne familjen time dhe nese esht nevoja do te behemi edhe me egoist ashtu qysh ti na thu.
Falemnderit shumm.

Nga ajo ēfarė shoh une mendoj qe faji eshte tek familja juaj nuk e di sakte e ngushte apo e gjere por tek familja juaj. Mos i beso askujt.
avatar
Mesoful123

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kerkoj ndihme

Mesazh  Col01 prej 27.05.17 15:38

Flm rrespektoj mendimet e juja
avatar
Col01

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kerkoj ndihme

Mesazh  bsbs prej 01.06.17 19:23

Col01 shkruajti:Flm rrespektoj mendimet e juja

Eshte nje ritual qe e kam lexuar ketu ne kete forum eshte per te mos pasur grindje ne shtepi .. Gjerat qe te duhen : nje kavanoz mjalte(bosh)
Fotot e njerzve ne konflikt, dhe nje fjongo e bardh.

Rituali: ne kavanozin e mjaltes i vendos fotot e njerzve ne konflikt e mbyll mire kavanozin dhe e lidh me nje fjongo te bardhe. Dhe thua : "Qe(emri i personit te pare) dhe (emri i personit te dyte) te harrojn ferkimet , qe ti rikthehen njeri tjetrit dhe te rigjejne paqen. ASHTU QOFTĖ!!
kjo mund te behet ne situata edhe nese personat jane afer ose larg..

Inshallah ke fat!! Po ta besoj kete gje , gati e njejta na ka ndodhur dhe ne..!!!
avatar
bsbs

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kerkoj ndihme

Mesazh  Mesoful123 prej 03.06.17 0:10

avatar
Mesoful123

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi