INTELIGJENCA - NJEREZIT INTELIGJENTE ME PAK MIQ

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

INTELIGJENCA - NJEREZIT INTELIGJENTE ME PAK MIQ

Mesazh  Phoenix9 prej 28.04.17 17:24

Shpesh ata qe kane nje IQ ( intelligence quotient) mbi mesataren jane njerez me miqesi jo shume te gjere, dhe nuk kane nje rreth shoqeror te gjere ne fillimet e tyre ose ne mosha apo periudha te caktuara te jetes. Ne kete perfundim ka arritur nje kerkim i “London School of Economics” dhe Universitetin i Menaxhimit ne Singapor, me me shume se 15 mije te rinj te moshes 17 deri ne 28 vjeē, te cilet plotesuan nje pyetesor dhe me pas iu mat koeficienti i inteligjences. Per studiuesit, kjo ndodh per shkak te faktit se me inteligjentet mund te jene me autonome ne zgjidhjen e problemeve te tyre praktike dhe, prandaj, kane ndjenjen e te mos pasurit nevoje qe te mbeshteten tek te tjeret, per t’ia hedhur. Por eshte gjithashtu e mundur, qe ata jane me te fokusuar ne qellimet e tyre, dhe per kete arsye kane me pak kohe per marredheniet shoqerore. Se fundi, eshte e mundshme qe te gjejne me pak stimuluese apo edhe irrituese, marredhenien me te tjeret, edhe sepse ndoshta nuk ndihen qe te tjeret i kuptojne.
avatar
Phoenix9

"Filozofia, vetėm filozofia, kjo motėr e fesė i ka hequr besėtytnisė armėt nga duart e gjakosura prej kohėsh dhe tani qė ka dalė helmi, mendja e njeriut habitet me mynxyrat ku e kishte shpėnė fanatizmi"

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi