BETEJA E MARATONES - E verteta

Shko poshtė

BETEJA E MARATONES - E verteta

Mesazh  Phoenix9 prej 28.04.17 17:16

Sipas Herodotit, perpara Betejes se Maratones, nje maratonomak u dergua nga Athina ne Sparte qe te kerkonte ndihme ushtarake, me nje njeri te quajtur Feidipid. Ai pershkoi nje distance prej 225 kilometra ne dy dite. Herodoti rrefen gjithashtu se pasi forcat e Miltiadhit mposhten perset ne Maratone, ata marshuan mbrapsht ne Athine me nje shpejtesi te madhe, me qellim qe te mbronin qytetin ne rast sulmi. Me kalimin e kohes, keto dy ngjarje jane perziere mes tyre per te krijuar historine tashme te famshme te Betejes se Maratones, kur nje maratonomak u dergua ne Athine, 40 km larg nga Maratona, dhe qe me te arritur, thirri: “Ne fituam!”
Ne te vertete, kjo histori eshte arsyeja perse ne Lojerat Olimpike gara ka emrin Maratone, teksa organizatoret fillestare donin qe te lartesonin vrapimin e famshem.
Feidipidi nuk e beri asnjehere ate vrapim nga Maratona ne Athine, por duke qene se rrefimi i Herodotit eshte shkruajtur afersisht 40 vite pas ngjarjeve dhe te bazuar ne deshmite e deshmitareve, ai ndoshta ka qene nje figure historike reale, dhe vrapimi me i gjate mes Athines dhe Spartes mbase ka ndodhur vertete.
avatar
Phoenix9

"Filozofia, vetėm filozofia, kjo motėr e fesė i ka hequr besėtytnisė armėt nga duart e gjakosura prej kohėsh dhe tani qė ka dalė helmi, mendja e njeriut habitet me mynxyrat ku e kishte shpėnė fanatizmi"

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi