Pse numri 7 ėshtė mė i preferuari nė botė? Zbuloni simbolikėn e numrave

Shko poshtė

Pse numri 7 ėshtė mė i preferuari nė botė? Zbuloni simbolikėn e numrave

Mesazh  AlbiSeli prej 22.04.17 19:01Numrat priren tė kenė njė kuptim tė veēantė pėr kėdo, pasi lidhen me data ose adresa tė caktuara.
Por cili ėshtė kuptimi i kėtyre numrave? Pse kaq shumė njerėz kanė zgjedhur numrin shtatė? Nė Kinė, numri 7 konsiderohet si me fat, pasi ngjan me fjalėt kineze “ngrihem” dhe “jetė”. Ajo ėshtė simbol i bashkimit dhe si rrjedhojė, ėshtė parė si njė shenjė e mirė nė marrėdhėnie. Numri 6 paraqet njerėzimin, rrjedhimisht, 7­a shihet si qendra e njerėzimit dhe si lidhja e njeriut me krijuesin.

Po ashtu, ai ėshtė numri i universit dhe kombinon qiellin, i cili nė mėnyrė tipike simbolizohet nga numri 3, me tokėn, e cila lidhet me 4­ėn. Po ashtu, numri 7 shfaqet shpesh nė kulturė dhe histori. Pėr shembull, janė shtatė mrekulli tė botės, shtatė ditė tė javės, shtatė rrathė tė universit, shtatė mėkate dhe shtatė nota bazė muzikore.

Nė fenė budiste, shtata ėshtė numri i ngritjes dhe thuhet se Buda ka bėra shtatė hapa pas lindjes. Ndėrsa pėr krishterimin, Zoti pėrfaqėsohet nga rrethi i shtatė, i cili ndodhet nė qendėr tė shtatė rrathėve tė krijimit. Sipas traditės hebraike, shtata ėshtė numri i inteligjencės, ndaj ka shtatė Ditė tė Shenjta nė vitin hebraik.

Sondazhi pėr numrat e preferuar Nė njė sondazh tė zhvilluar nga studiuesi Alex Bellos, pjesėmarrėsve iu kėrkua tė vlerėsonin numrin e tyre tė preferuar. Nė total, ata zgjodhėn 1123 numra nga 30.025 tė tillė. Thuajse gjysma e tyre ishin numra nga 1 tek 10. Autori i studimit, Alex Bellos tha se “arsyeja pse pėrzgjedhja e numrit 7 si njė fenomen i shpeshtė nė historinė njerėzore ėshtė e panjohur, por arsyeja mė e besueshme lidhet me vetitė e saj numerike unike”. Nga numrat midis njėshit dhe dhjetės, shtata ėshtė mė i veēanti nga ana matematikore“.

Ai ėshtė numri i vetėm qė nuk mund tė fitohet nga shumėfishimi ose pjesėtimi me numrat e tjera nė grup. Pėr shembull, numrat nga 1, 2, 3, 4 dhe 5 mund tė dyfishohen dhe qėndrojnė ende nė grupin e dhjetėshes sė parė. Numrat 6, 8 dhe 10 pjesėtohen me 2 dhe 9­a pjesėtohet me tre”, shpjegon autori.

Nė vendin e dytė ishte numri 3. Ai ėshtė njė numėr fatsjellės, pasi nė Kinė tingėllon me fjalėn “lindje”. Shumė kultura lindore e konsiderojnė treshin tė rėndėsishėm, pasi ai lidhet me tre fazat e rėndėsishme tė jetės: lindja, martesa dhe vdekja. Nė fenė e krishterė, numri 3 pėrfaqėson Trinitetin e Shenjtė: Atin, Birin dhe Shpirtin e Shenjtė. Sipas mitologjisė teutonike, treshi ėshtė numi i fatit tė mirė. Po ashtu, ky numėr ėshtė i rėndėsishėm nė mitologjinė norse dhe nė paganizėm. Pėr shembull, Thor­i ka tre armė kryesore qė i pėrdor kundėr gjigandėve. Nė besimin sllav, Triglav­i ėshtė zoti me tre kokė i luftės.

Nė vendin e tretė ishte numri tetė. Nga ana shpirtėrore, ky numėr simbolizon pafundėsinė dhe parajsėn, pasi ndjek numrin shtatė tė krijimit. Nė fenė islame, froni i botės ruhet nga tetė engjėj, ku secili u korrespondon tetė ndarjeve tė hapėsirės. Po ashtu, ai ėshtė me fat nė fenė budiste, pasi ka tetė ogure fatsjellėse. Nė Kinė, 8­a shihet si shenjė e pasurisė dhe prosperitetit.

Ēfarė tregon numri i preferuar pėr ju?

Arti i numerologjisė pretendon se gjithēka ndahet nė numra me njė shifėr dhe se ēdo numėr ėshtė prezent nė natyrė dhe histori.

Numri 1: Lidhet me diellin dhe shihet si njė numėr “i fuqishėm dhe individualist”. Njerėzit qė e preferojnė atė janė liderė tė mirė me kurajė dhe ambicie. Po ashtu, ata mund tė jenė kėrkues dhe egoistė.

Numri 2: Njerėzit qė e preferojnė atė priren tė jenė emocionalė dhe intuitivė, por shpesh janė tė mbyllur dhe preken nga emocionet negative. Numri 3: Njerėzit moskokėēarės dhe tė zgjuar priren ta zgjedhin kėtė numėr. Ata janė shprehės dhe artistikė, por edhe agresivė dhe egoistė.

Numri 4: Ata qė e preferojnė janė tė qėndrueshėm dhe tė besueshėm. Por ata mund tė jenė kokėfortė dhe ankohen shumė.

Numri 5: Ky numėr lidhet me udhėtimin. Ata qė e preferojnė atė urrejnė tė qėndrojnė nė njė vend pėr shumė kohė dhe mėrziten lehtėsisht. Kanė tendencėn t’i dramatizojnė gjėrat.

Numri 6: Nėse dikush e preferon kėtė numėr, ai ėshtė i qetė dhe pėrkujdesės, por priret tė jetė tip i ngjitur dhe i mendjelehtė.

Numri 7: Numri triumfues nė studim ishte 7­a. Sipas numerologjisė, shumica e njerėzve qė e zgjedhin atė janė inteligjentė dhe tė mprehtė, por edhe kritikė dhe tė paduruar.

Numri 8: Njerėzit e fuqishėm dhe tė suksesshėm preferojnė 8­ėn. Ajo lidhet me Uranin, i cili i bėn njerėzit mė materialistė dhe tė dhėnė pas punės.

Numri 9: Ky numėr kombinohet me numrat e tjerė dhe tiparet e tyre. Ata qė e preferojnė kėtė numėr janė tė prirur ndaj luhatjeve tė humorit dhe kanė keqardhje pėr veten.
avatar
AlbiSeli

" Shkalla me e madhe e marrezise eshte te kujtosh se je i mencur."

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi