Misteret me te frikshme te Indise.

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Misteret me te frikshme te Indise.

Mesazh  AlbiSeli prej 21.04.17 21:37India ėshtė njė vend ekzotik, i bukur, por edhe misterioz. Ja disa nga misteret mė tė frikshme tė kėtij vendi
Baza e UFO-ve nė Kongka La Pas

Lokaliteti Kongka La Pas nė zonėn Ladakh tė Indisė ėshtė njėri ndėr lokalitetet mė pak tė qasshme nė botė. Jo vetėm pse gjendet nė Himalaje, por edhe pėr shkak se Kongka ka qenė edhe shkak i konflikteve tė shumta tė armatosura midis Indisė dhe Kinės. Tani, kėtė zonė nuk e kontrollon asnjėri nga kėto shtete dhe, pėr kėtė shkak, ka shumė zėra se aty alienėt kanė ndėrtuar baza sekrete nėntokėsore. Shumė banorė tė zonave tė afėrta thonė se kanė parė shpesh objekte tė ēuditshme fluturuese. Disa prej tyre mendojnė se qeveria indiane dhe ajo kineze e dinė shumė mirė se ēka ėshtė duke ndodhur aty, bile ato ka mundėsi qė tė jenė edhe duke bashkėpunuar me alienėt, transmeton gazeta Kosova Sot Online.


Nėntė burrat e panjohur

Nėntė burrat e panjohur pėr Indinė janė si iluministėt pėr botėn Perėndimore, por edhe mė intrigues dhe misteriozė. Sipas legjendės, kjo shoqėri e fuqishme sekrete ishte themeluar nga perandori Asoka nė vitin 273 para erės sė re, pas njė lufte tė pėrgjakshme, qė mori jetėt e rreth 100,000 njerėzve. Funksioni i Nėntė burrave tė panjohur ishte qė ta ruante dhe zhvillonte njė informatė sekrete, e cila do tė ishte tepėr e rrezikshme po tė binte nė duar tė gabuara. Secili nga nėntė burrat ishte ngarkuar me nga njė libėr special tė dijes, duke filluar nga propaganda, e deri te mikrobiologjia. Nė disa libra besohet se gjenden sekrete rreth antigravitacionit dhe udhėtimit nė kohė. Thuhet se arti luftarak i xhudos ka rrjedhė nga kėta libra, respektivisht nga Libri i fiziologjisė. Kjo shoqėri sekrete vazhdimisht i ka vetėm nėntė pjesėtarė, tė cilėt nuk janė vetėm indianė, por janė tė pėrhapur nė tėrė botėn. Nė mesin e pjesėtarėve tė kėsaj shoqėrie sekrete besohet se ishin edhe papa Silvester II dhe shkencėtari Vikram Sarabhai, shkencėtari i cili krijoi programin hapėsinor tė Indisė, transmeton gazeta Kosova Sot Online.


Fshati i mallkuar Kuldhara

Pėr mė shumė se 500 vjet, fshati Kuldhara kishte rreth 1,500 banorė. Njė natė, qė tė gjithė ata u zhdukėn. Ata nuk vdiqėn, e as nuk u rrėmbyen nga alienėt. Shkaku i largimit tė tyre tė papritur nuk ėshtė marrė vesh kurrė. Disa thonė se fshatarėt kishin ikur nga tatimet e mėdha, derisa disa tė tjerė pėrmendin tregimin e njė ēifti tė ri, tė dashuruar, ku i ati i vajzės ishte kundėr kėsaj lidhjeje dhe, pėr ta larguar tė bijėn nga i dashuri i saj, ai kishte vendosur qė tė largohej me tėrė fshatin, meqė ishe njė njeri me ndikim. Pa marrė parasysh shkakun e largimit tė tyre, pėr njė gjė qė tė gjithė janė dakord. Fshatarėt e mallkuan kėtė fshat, kėshtu qė tė gjithė ata qė tentuan mė pas tė jetonin aty, pėsuan njė vdekje brutale. Thuhet se shpirtrat e disa nga tė vdekurve mund tė shihen nė kėtė fshat edhe sot e kėsaj dite. Sido qė tė jetė, fshati nė fjalė edhe sot e kėsaj dite mbetet i shkretė.


avatar
AlbiSeli

" Shkalla me e madhe e marrezise eshte te kujtosh se je i mencur."

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi