A besoni ne boten tjeter ?

Faqja 2 e 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A besoni ne boten tjeter ?

81% 81% 
[ 555 ]
6% 6% 
[ 44 ]
12% 12% 
[ 85 ]
 
Totali i votave : 684

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  dineta prej 27.04.10 0:30

Pa dyshim qe besoj dhe shume, ne kete bot krejt ēka fitojm e kemi per veti si veprat te mira edhe te keqija, lumi ai qe ban mire e mjeri ai qe ban keq, nuk ka gje pa u paguar ne ate bote ,poashtu edhe ketu Zoti i madh e provon me lloj lloj sprova kete e ben qe te shoh sa ka njeri rrahmet dhe deri ku ka shku feja jone ,,ISLAME,,

dineta

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Analise prej 28.04.10 22:18

A mund te besojme se ekziston dicka e ne kete rast Bota tjeter, nese askush nuk ka shkuar aty dhe te jete rikthyer per ta vertetuar ekzistencen e saj?

Analise

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  banii prej 01.05.10 5:24

Analise shkruajti:A mund te besojme se ekziston dicka e ne kete rast Bota tjeter, nese askush nuk ka shkuar aty dhe te jete rikthyer per ta vertetuar ekzistencen e saj?

.... Jam i bindur se edhe ne qofte se ish kthy dikush prej atje dhe ju kish tregu per boten tjeter prap nuk kishit besu, per derisa te shkoni vet dhe ta shihni e atehere ndoshta do te jete vone....

banii

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Analise prej 02.05.10 22:43

banii shkruajti:
.... Jam i bindur se edhe ne qofte se ish kthy dikush prej atje dhe ju kish tregu per boten tjeter prap nuk kishit besu, per derisa te shkoni vet dhe ta shihni e atehere ndoshta do te jete vone....

I nderuar Zoteri ! Atehere, duke patur parasysh pergjigjen Tuaj ,(me aq sa kuptova) ...do ishte mire qe Pyetja A besoni ne Boten Tjeter ? te mos behej ..!! (mendimi im )

Analise

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  banii prej 03.05.10 15:36

Analise shkruajti:I nderuar Zoteri ! Atehere, duke patur parasysh pergjigjen Tuaj ,(me aq sa kuptova) ...do ishte mire qe Pyetja A besoni ne Boten Tjeter ? te mos behej ..!! (mendimi im )

I nderuar Bashkebisedus...nuk e di ne ēfare kendveshtrimi e ke kuptu ti pergjigjjen time, por pergjigjja ime nuk ka qene qe ta mbyll temen...mirepo pergjigjja jote nuk eshte aspak bindese,, se kush shkon ne ate bote me nuk kthehet prapa sepse ai e ka lan kete bote, e nese lyp me u kthy dikush edhe me ta vertetu boten tjeter ne kete menyre eshte e pamundshme... une shkrova ketu veē me te dhane vrejtje, lyp tjere argument nese do me besu se keshtu kurre ske me gjete te verteten .... respekt i nderuar...

banii

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

besoj

Mesazh  sade prej 03.05.10 17:46

Une mendoj se bota pas Vdekjes ekziston.

sade

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Analise prej 03.05.10 20:31

banii shkruajti:
Analise shkruajti:I nderuar Zoteri ! Atehere, duke patur parasysh pergjigjen Tuaj ,(me aq sa kuptova) ...do ishte mire qe Pyetja A besoni ne Boten Tjeter ? te mos behej ..!! (mendimi im )

I nderuar Bashkebisedus...nuk e di ne ēfare kendveshtrimi e ke kuptu ti pergjigjjen time, por pergjigjja ime nuk ka qene qe ta mbyll temen...mirepo pergjigjja jote nuk eshte aspak bindese,, se kush shkon ne ate bote me nuk kthehet prapa sepse ai e ka lan kete bote, e nese lyp me u kthy dikush edhe me ta vertetu boten tjeter ne kete menyre eshte e pamundshme... une shkrova ketu veē me te dhane vrejtje, lyp tjere argument nese do me besu se keshtu kurre ske me gjete te verteten .... respekt i nderuar...

Pa qene vendi per replike, po perpiqem te them se :

- Kuptova mire pergjigjen Tuaj te pare, dhe ne themel te qendrimit tim per Boten e perjetshme eshte SKEPTIKA.Une nuk mund te besoj se ekziston dicka nese nuk e thote NJERIU vete qe e ka pare.
- Me keni keqkuptuar ne lidhje me pergjigjen time, e cila ka brenda nje pyetje retorike "Atehere..........do ishte mire qe Pyetja A besoni ne Boten Tjeter ? te mos behej ..!! (mendimi im ) ".
- Atij qe do me argumentu (ne kete rast se Bota e pertejme ekziston), i nevojitet argumenti dhe jo atij qe mendon ndryshe..
Dhe se fundi, Verejtja qe ju beni, nuk mund te pranohet si e tille prej meje sepse ai eshte thjesht mendimi Juaj.

Analise

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  banii prej 04.05.10 20:02

Pa qene vendi per replike, po perpiqem te them se :

- Kuptova mire pergjigjen Tuaj te pare, dhe ne themel te qendrimit tim per Boten e perjetshme eshte SKEPTIKA.Une nuk mund te besoj se ekziston dicka nese nuk e thote NJERIU vete qe e ka pare.
- Me keni keqkuptuar ne lidhje me pergjigjen time, e cila ka brenda nje pyetje retorike "Atehere..........do ishte mire qe Pyetja A besoni ne Boten Tjeter ? te mos behej ..!! (mendimi im ) ".
- Atij qe do me argumentu (ne kete rast se Bota e pertejme ekziston), i nevojitet argumenti dhe jo atij qe mendon ndryshe..
Dhe se fundi, Verejtja qe ju beni, nuk mund te pranohet si e tille prej meje sepse ai eshte thjesht mendimi Juaj.[/quote]

- Une shum mir te kam kuptu po ti ndoshta se ke dit dmthanjen e asaj se qka ke shkru se njeriu qe shkon ne at bot nuk kthehet me se eshte ligje i krijusit ... E NJERIU I GJALLE nuk mundet me pare at bot .. por ata qe vdesin e shohin at bote... nese kishe thane pa e pare vete me sy nuk besoj ,ateher nuk isha hi hiq me fol me ty ...por po e shoh se ti per me besu se egziston bota tjeter po dufka NJERIU qe e ka pare me sy me te bind...
Nese thu se NJERIU qe e ka pare me sy te bind ... bindju pejgamberve qe e kane degju fjalen e Krijusit..njesoj eshte si me pare si me ndegju masi veq po ju besojshe NJERZVE qe te thojnE e kam pare,..
ky eshte.
..Mendimi Im... E saper Argumente ke Libra te shejt qe te dhane sa dush argumente ... ma merr mendja u kuptuam... pa keqkuptime... Respekt i Nderuar Analise...

banii

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Historiani prej 20.05.10 18:16

nuk ėshtė ma koha qe tė themi ''besoj apo nuk besoj'' e aq me pak tė lypen argumentee fakte pėr disa tema si kjo, si teme e evulucionit, e asaj se a ka Zot, etj, etj, se kėtyre temave ju ka dal boja motiiiii.

Ne shkenc nuk ka ateista por vetem ne filozofi

Sa i pėrket temės kishe me fol shum pak por vetem me 3 pika qe mua me bindin:
1) - feja, librat e shejta, e sidomos feja Islame qe e jep shum kjart
2) - dėshira e njeriut tė jetoj, lakmija pėr jetė, urrejtja e vdekjes, etj
3) - lamja apo qėrimi i hesapeve, spo hi gjansisht ne kete temė po vetem luften nė Kosovė po e mar si shembull: me mira njerz tė vrarė, dhunime, terror, plaqkitje, rrahje tė pa parashikushme, etj, ku jan autorėt, ku o hakmarja apo denimi, 2-3 udhėheqės nė Hagė, 2-3 udhėheqės nė Serbi e tjerėt Liri-Demokraci, kjo nuk eshte e drejt, ku jan ata armiq qe kan masakru me mijra shqiptar nė Toplic, Sangjak, Ēamėri, Kosovė, Shqipėri, etj, a jan shkuar kot sė koti gjith ato masakra e pėrdhunime nepėr vite, kjo nuk ėshtė fer, njė apo shum femra shqiptare kėrkojn hakmarje, kėrkoj denim pėr autorin e dhunimit e jo pėr Sllobėn, Karagjiqin, Mlladiqin, etj, sa njeri ėshtė vra e nuk dihet vrasėsi, etj, etj. Kjo tė bėn tė kuptosh edhe tė besosh se duhet tė ketė njė gjykim tė drejt, njė vend ku do tė rregullohen tona hesapet, edhe gjithkush ta merė ata qė e ka meritu, (feja e tregon mė sė miri kėtė e kjo do tė jet nė Diten e Gjykimit ku i vetmi gjykues dhe llogaritės do tė jet Zoti).

Historiani

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gentriti prej 06.07.10 15:36

Si mund tė dėshmoni ekzistencėn e botės sė amshuar?


Pyetje: Si mund tė dėshmoni ekzistencėn e botės sė amshuar, d.m.th. tė jetės pas vdekjes?


1. Besimi nė botėn e pėrtejme (ahiretin) nuk bazohet nė besim tė verbėr

Shumė njerėz ēuditen se si njė person me pėrgatitje shken­core dhe logjike mund tė ketė besim nė botėn e pėrtejme dhe jetėn pas vdekjes. Njerėzit konsiderojnė se secili person qė beson nė botėn tjetėr beson duke u bazuar nė besim tė verbėr. Besimi im nė botėn e pėrtejme (amshueshme) ba­zohet nė argumente logjike.


2. Bota e amshueshme –besim logjik

Ekzistojnė mė shumė se njė mijė ajete nė Kuranin famė­lartė qė pėrmbajnė fakte shkencore (shih librin tim “Kurani dhe Shkenca Moderne-Pajtohen apo Nuk Pajtohen). Shu­mė fakte tė pėrmendura nė Kuranin famėlartė u zbu­luan vetėm gjatė shekujve tė fundit. Por shkenca nuk ka arri­tur deri nė atė nivel sa qė tė vėrtetoj ēdo thėnie tė Ku­ranit famėlartė. Le tė supozojmė se 80% e asaj qė ka pėr­mendur Kurani ėshtė vėrtetuar shkencėrisht si 100% e saktė. Shken­ca nuk ka dhėnė asnjė konstatim tė prerė lidhur me 20% e mbetur tė asaj qė ka cekur Kurani pasi qė shken­ca nuk ka arritur nė atė nivel sa tė mund ta argumentoj apo ta hedh poshtė ndonjė prej kėtyre konstatimeve qė i ka pėr­mendur Kurani. Prandaj me njė njohuri tė tillė tė kufizuar ne nuk mund tė pretendojmė madje as 1% qoftė edhe pėr njė konstatim tė vetėm tė Kuranit nga 20% i mbetur se mund tė jetė i gabuar. Kėshtu kur 80% e Kuranit ėshtė vėrtetuar si 100% e saktė kurse 20%-shi i mbetur i tij nuk mund tė de­mantohet shkencėrisht, atėherė logjika na bėnė tė kuptoj­mė se edhe ky 20%-sh i mbetur ėshtė i saktė 100%. Ndaj ekzistimi i botės sė pėrtejme, e cila ėshtė pėrmendur nė Kuran, mund tė konsiderohet brenda kėtij 20% tė Kuranit qė shkenca nuk ka mundur ta vėrtetoj por as ta demantoj, andaj logjika ime si musliman thotė se kjo botė ekziston dhe se ky 20% ėshtė i saktė.


3. Koncepti i paqės dhe vlerave njerėzore ėshtė i pavlefshėm pa konceptin e besimit nė botėn e amshueshme

A ėshtė vjedhja njė vepėr e mirė apo e keqe? Njeriu normal i orientuar drejtė do tė thoshte se vjedhja ėshtė e keqe. An­daj njė person i cili nuk beson botėn e pėrtejme (amshuesh­me) si do tė mund ta bindte vallė njė kriminel tė fuqishėm dhe me ndikim nė shoqėri se vjedhja ėshtė e keqe. Le tė su­po­zojmė se unė (fjala ėshtė pėr autorin) jam krimineli mė i fuqishėm dhe mė me ndikim nė botė, nė tė njėjtėn kohė unė jam person intelektual dhe logjik; atėherė unė do tė men­­doja se vjedhja ėshtė e mirė pasi qė pėrmes vjedhjes unė arrij tė kem njė jetė mjaft luksoze. Kėshtu pra, pėr mua nė kėtė rast vjedhja ėshtė e mirė dhe nėse ndokush provon tė sjellė madje qoftė edhe vetėm njė fakt tė vetėm se vjedhja ėshtė e keqe pėr mua, unė do ta ndaloja atė menjėherė. Nje­rė­zit zakonisht pėrdorin argumentet nė vijim pėr tė argumentuar se vjedhja ėshtė e keqe:

a. Personit tė cilit i ėshtė vjedhur pasuria, do tė pėr­ballet me shumė vėshtirėsi

Disa njerėz mund tė thonė se njeriut tė cilit i ėshtė grabitur pasuria, do tė has nė shumė vėshtirėsi. Sigu­risht se edhe unė pajtohem me atė se ėshtė shumė keq kur dikujt i ėshtė grabitur pasuria. Mirėpo, pėr mua kjo ėshtė njė gjė shumė mirė, nėse unė plaēkit njė­mijė dollar, unė mund tė kėnaqem duke ngrėnė shuj­ta tė mira nė njė restorant me pesė yje.

b. Ndokush mund t’ju plaēkit juve

Disa njerėz thonė se njė ditė edhe unė mund tė plaē­kitem. Mua askush nuk mundet tė me plaēkit, pėr shkak se jam kriminal i fuqishėm dhe kam qindra roje personale. Unė jam nė gjendje tė plaēkit kėnd te dua, por mua nuk mundet tė me plaēkit askush. Pėr njė njeri tė rėndomtė vjedhja apo hajnia ėshtė njė profe­sion jashtėzakonisht i rrezikshėm mirėpo pėr njė njeri me ndikim tė madh, sikur unė nė kėtė rast, nuk ėshtė aspak i rrezikshėm.

c. Policia mund t’ju arrestoj

Disa mund tė thonė, po qė se vjedh ju mund tė arres­toheni. Policia nuk mund tė me arrestoj mua pėr ar­sye se ata i kam nė listėn e pagave, gjithashtu nė listėn e pagave i kam edhe ministrat. Unė pajtohem me atė se nėse njė njeri i rėndomtė do tė grabiste (vidhte) ai automatikisht do tė arrestohej dhe kjo do tė ishte shumė keq pėr tė, mirėpo unė jam njė kriminel i fu­qi­shėm dhe jashtėzakonisht me ndikim tė madh. Me sjell njė arsye tė logjikshme se pėrse ėshtė keq pėr mua tė vjedh dhe unė menjėherė do ta braktis kėtė zanat (vjedhjen).

d. Ėshtė para e marrė lehtė

Disa njerėz mund tė thonė se vjedhja ėshtė para e fi­tuar lehtė dhe jo e fituar me vėshtirėsi. Unė plotėsisht pajtohem se kjo ėshtė para e fituar lehtė dhe kjo ėshtė njėra ndėr arsyet kryesore qė mė ka shtyrė tė vjedh. Nėse njė njėri posedon zgjedhjen e fitimit tė parave nė formėn e lehtė nė vend se tė fitoj nė formėn e vėsh­tirė, atėherė secili njeri logjik, do tė zgjidhte for­mėn e lehtė tė fitimit, respektivisht; vjedhjen-grabitjen.

e. Ėshtė kundėr njerėzimit

Disa mund tė thonė se kjo vepėr ėshtė kundėr nje­rėzimit dhe se njeriu duhet tė kujdesėt pėr qeniet tjera njerėzore. Unė jam kundėr kėsaj dhe pyes se kush e shkroi kėtė ligj tė quajtur `njerėzimi` dhe pėrse duhet ta pasoj atė?

Ky ligj mund tė jetė i mirė dhe i pėrshtatshėm pėr nje­rėz emocional dhe tė ndjeshėm – sentimental, mirėpo unė jam njeri logjik dhe nuk shoh asnjė dobi pėr t’u kujdesur pėr qeniet tjera njerėzore.

f. Ėshtė njė vepėr egoiste

Disa mund tė thonė se tė grabitėsh d.m.th tė qenit egoist. Ėshtė mė tė vėrtetė njė akt egoist; mirėpo pėrse tė mos bėhem egoist? Kjo me ndihmon mua qė ta gėzoj jetėn


4. Asnjė arsye/fakt logjik se vjedhja (grabitja) ėshtė veprim i keq

Sė kėndejmi tė gjitha faktet pėr tė argumentuar se vjedhja ėshtė veprim i keq janė tė kota. Kėto fakte mund ta bindin njė njeri tė rėndomtė por jo njė kriminel tė fuqishėm si­kur­se unė. Asnjėri prej fakteve nuk mund tė mbrohet me forcėn e arsyes apo logjikės. Pra, nuk ėshtė pėr ēudi pse ekzistojnė shumė kriminelė nė kėtė botė. Po ashtu dhu­ni­met, mashtrimet, keqpėrdorimet etj mund arsyetohen si veprime tė mira nga njė person sikurse unė, dhe nuk ekzis­ton asnjė fakt logjik qė mund tė me bind se kėto gjėra janė tė kėqija.


5. Muslimani mund ta bind njė kriminel tė fuqishėm dhe mė ndikim

Tani le t’i ndryshojmė anėt e peshojės. Le tė supozojmė se ju jeni krimineli mė i fuqishėm dhe me mė sė shumti ndi­kim nė botė, i cili nė listėn e atyre qė i paguan ka policė dhe ministra. Ju keni madje edhe vrasės/bandė qė ju mbrojnė. Unė jam musliman qė vjen pėr t’ju bind juve se vjedhja, dhu­nimi, mashtrimi etj janė veprime tė liga.

Nėse unė pėrmend tė njėjtat fakte qė u cekėn mė herėt pėr tė argumentuar se vjedhja ėshtė e keqe, krimineli do tė pėrgjigjej me tė njėjtėn pėrgjigje tė cilėn e dha mė herėt. Ndaj unė pajtohem se krimineli ėshtė i logjikshėm dhe fak­tet e tij janė tė vėrteta vetėm kur ai ėshtė i fuqishėm dhe ka ndikim.


6. Ēdo qenie njerėzore dėshiron drejtėsi

Secili njeri pa dallim dėshiron drejtėsi. Madje edhe nėse per­soni i tillė nuk dėshiron drejtėsi pėr tė tjerėt ai dėshiron drej­tėsi pėr vetėn e tij. Disa njerėz janė tė trullosur nga forca dhe ndikimi/influenca dhe shkaktimi i lėndimeve dhe vuajtjeve ndaj tjerėve. Tė njėjtit njerėz nė anėn tjetėr refu­zoj­nė me ēdo kusht nėse ndonjė padrejtėsi u bėhet atyre. Arsyeja pse ky lloj i njerėzve janė tė pandjenja ndaj vuaj­t­jeve tė tė tjerėve ėshtė se ata vet adhurojnė fuqinė dhe inf­luencėn/ndikimin. Fuqia dhe ndikimi, sipas tyre, jo vetėm qė u jep mundėsi atyre tu bėjnė padrejtėsi tė tjerėve por fuqia dhe ndikimi gjithashtu i mbron ata qė atyre tė mos u bėhen tė njėjtat padrejtėsi nga tė tjerėt.


7. Zoti ėshtė mė i fuqishmi dhe mė i drejti

Si musliman qė jam, do ta bindja kriminelin rreth ekzistimit tė Allahut tė Madhėrishėm (shih Pėrgjigjet qė Argumen­tojnė Ekzistencėn e Zotit). Ky Zot ėshtė shumė mė i fuqi­shėm se sa ju dhe njėkohėsisht Ai ėshtė mė i drejti. Kurani Famėmadh thotė:

“Me tė vėrtetė, Allahu nuk e dėmton asnjė njeri as sa njė gri­mė, por, nėse (dikush) bėn mirėsi, Allahu ia shumėfishon atė dhe i jep shpėrblim tė madh.”[1]


8. Pėrse Zoti nuk mė ndėshkon mua?

Krimineli, si njė person logjik dhe shkencor, pasi qė ti pre­zan­tohen fakte shkencore nga Kurani pajtohet se Zoti ek­zis­ton. Ai mund tė diskutoj se pse Zoti, nėse qenka kaq i Fuqishėm dhe i Drejtė, nuk po e dėnon atė (kriminelin).


9. Njerėzit qė bėjnė padrejtėsi duhet tė dėnohen

Secili person qė ka pėrjetuar njė padrejtėsi, pavarėsisht fi­nan­ciare apo sociale, pa dyshim dėshiron qė kryesi i padrej­tė­sisė tė dėnohet. Ēdo person normal dėshiron qė hajnit apo dhunuesit ti jepet mėsim. Edhe pse njė numėr i madh i kriminelėve dėnohet megjithatė disa prej tyre shpėtojnė, bėjnė jetė luksoze madje kanė edhe jetė tė qetė. Nėse pa­drej­tėsia i bėhet njė personi tė fuqishėm dhe mė ndikim nga njė person mė i fuqishėm dhe mė me ndikim se ai, ky i fundit dėshiron qė kryesi i padrejtėsisė tė nxirret para drej­tė­sisė dhe tė dėnohet.


10. Kjo botė ėshtė njė test pėr botėn e amshueshme

Jeta nė kėtė botė ėshtė njė provim pėr botėn e fundit (Ahi­re­tin). Allahu i Gjithėdijshėm nė librin e Tij, thotė:

“Ai e ka krijuar jetėn dhe vdekjen, pėr t’ju provuar se kush prej jush do tė veprojė mė mirė; Ai ėshtė i Plotfuqishmi dhe Falėsi i madh.”[2]


11. Drejtėsia e fundit nė Ditėn e Llogarisė

Nė Kuranin Famėlartė shkruan:

“Ēdo shpirt do ta shijojė vdekjen. Shpėrblimet do t’u plotė­so­hen vetėm nė Ditėn e Kiametit; kushdo qė shpėton nga zjarri i Xhehenemit dhe hyn nė Xhenet, ai ka fituar (gjithēka qė mund tė dėshirohet). Ndėrsa jeta e kėsaj bote ėshtė vetėm kė­na­qėsi mashtruese.”[3]

Drejtėsia e fundit do tė plotėsohet nė Ditėn e Llogarisė. Kur njeriu tė ketė ndėrruar jetė, ai do tė ringjallet nė Ditėn e Gjykimit sė bashku me tė gjithė njerėzit e tjerė. Ėshtė e mundshme qė njeriu njė pjesė tė ndėshkimit tė tij ta pranojė nė kėtė botė, gjersa ėshtė gjallė. Ndėrsa sa i pėrket shpėr­blimit dhe ndėshkimit final, ato do tė jepen vetėm nė jetėn pas vdekjes. Allahu i Gjithėmėshirshėm mund qė tė mos e zbresė ndėshkimin mbi grabitėsin, hajdutin apo pėrdhu­nue­sin gjatė jetės sė tij nė kėtė botė, mirėpo ai pa fije dyshimi do tė mbajė pėrgjegjėsi pėr atė qė ka bėrė ditėn kur do tė jepet llogaria, atėherė kur do tė marrė dėnimin e merituar, nė ditėn e fundit, pėrkatėsisht nė jetėn pas vdekjes.

12. Ēfarė ndėshkimi mund t’i japė Hitlerit ligji njerėzor?

Hitleri gjatė pushtetit tė tij tė egėr, kishte djegur gjashtė mi­lion ēifutė.

Edhe nėse do ta kishte arrestuar policia, ēfarė ndėshkimi do t’i jepej Hitlerit, nė mėnyrė qė drejtėsia tė triumfonte? Gjithēka qė do tė kishin mundėsi tė vepronin do tė ishte dėr­gimi i tij nė dhomėn e gazit. Mirėpo kjo masė e ndėshki­mit ėshtė ekuivalent vetėm me vrasjen e njė ēifuti. Ēfarė tė themi pėr numrin e mbetur, mė saktė pėr pesė milion e nėntėqind e nėntėdhjetė mijė e nėntėqind e nėntėdhjetė e nėntė ēifutė?13. Allahu i Madhėrishėm, Hitlerin mund ta djegė nė xhehenem mė shumė se gjashtė milion herė

Allahu Lavdiplotė nė Librin e Tij Famėlartė thotė:

“Ata qė s’besojnė nė shenjat Tona, Ne padyshim, do t’i djegim nė zjarr. Sapo atyre t’u digjet lėkura, Ne do t’ua ndėrrojmė atė me lėkurė tjetėr, pėr tė pėrjetuar dėnimin. Me tė vėrtetė, Alla­hu ėshtė i Plotfuqishėm dhe i Urtė.”[4]

Nėse dėshiron Allahu xh.sh., nė botėn tjetėr, ai ka mun­dė­si qė Hitlerin ta shkrumbojė me zjarr gjashtė milion herė.14. Nuk kanė kuptim vlerat njerėzore, ose tė mirat dhe tė kėqijat, pa pasur koncept rreth botės sė amshueshme

Ėshtė mė se e qartė se mosbindja e individit rreth botės sė amshueshme, mė saktė jetės pas vdekjes, humb kuptimin apo konceptin e vlerave njerėzore, e mirat ose natyra e veprimeve tė kėqija ėshtė e pamundshme qė tė vėrtetohet tė ndonjė individ, i cili ėshtė duke bėrė padrejtėsi, ve­ēa­nėrisht kur personi nė fjalė ėshtė njė njeri me ndikim tė madh dhe i fuqishėm.

Burimi: Zakir Naik
Pėrktheu nga gjuha angleze; Mr. Feim Dragusha
avatar
Gentriti

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Uliks prej 12.07.10 10:06

Esht shum normale dhe une jam me se i bindur se egziston Zoti dhe bota tjeter fakte dhe deshmi kemi ne cilin aspekt ta lypesh.
avatar
Uliks

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

po

Mesazh  ashley prej 12.08.10 15:46

Besoi se ka bote te pertejme kjo per vet faktin se eshte nje person qe na ka krijuar dhe besoi se do vi dita qe ne ti japim shpjegime personit qe na ka krijuar per te gjitha gjerat e keqija qe ne kemi bere apo jo dhe besoi se ka nje bote ku ne duhet te japim shpjegime per gjerat qe kemi bere qoft te mira apo te keqija.

ashley

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  gentjan kaloshi prej 12.08.10 17:53

KJO JETE NE KETE BOTE ESHTE NJE URE QE DUHET TE KALOHET SHPEJT DHE TE MOS MUNDOHEMI TE RREGULLOJME UREN POR TE PUNOJME TE PERGADISIM VENDIN KU DO TE SHKOJME...
Kur vdes njeriu tre gjera e shoqerojne; 1 - familja dhe te njohurit, 2 - pasuria,3 - veprat; familja dhe pasuria kthehen prapa kurse veprat i merr me vete.
avatar
gentjan kaloshi

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  2 Pac prej 15.08.10 18:08

Ata qe nuk e besojne ne Boten pas Vdekjes sinqerisht ata nuk besojne ne Zot.
avatar
2 Pac

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

per ju te gjthe

Mesazh  Albi4all prej 10.09.10 20:09

Desha me ja u ba me dije per egzistimin e botes tjeter.

Une kam degju per nje grua qe ka ba shum te keqia te mos flasim per ato qa ka bere po kur erdhi koha e vdekjes gjemati me hoxhen po e qojn ne varr filluan te hapnin varrin po ai po mbyllej, por ata e hapen perseri.

Ne varrin e hapur po dilnin shume gjarprinj, hoxha iku i pari me shume njerz vetem te dashurit e saj mbeten se bashku me djalin e saj e futen ne dhe dhe shkuan.

Naten djali i saj pa nje enderr sikur nena e saj ishte zgjuar ne varr e nuk mund te dilte ashtu edhe te dyten e te treten dite pasi djali e pa te njejten enderr vendosi me shkue te hoxha e me pyet dhe te dy vendosen me e hap varrin.

E hapen dhe ndodhi me te vertet qe gruaja ishte e zgjuar shpinen e kushte te djegur dhe tha
"besini ne Zotin mos bani gjera te keqia dhe pendohuni per ato qe keni bere".

Hogja iku perseri ndersa djali i saj ende qendronte prane varrit
fjalet e saj te fundit qe i tha djalit te saj ik duke mos e kthyer koken prapa .

Djali i saj iku por deshi ta shihte per here te fundit nenen e saj
dhe ktheu koken ta shikote por nje drite e bardhe ja perveloi ate pjese te fytyres qe ja pa ...ai shkoi te shume doktor por asnjeri muk mundi te bente asgje ......

Zoti jep shume argumente por ne jemi te veber prandaj pendohuni per fjalet dhe veprat e bera sepse fuqia e Tij eshte e madhe
dhe sa per me dije parajsa dhe ferri egiston sigurisht.
Tung me falni nese ju ofendova.
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

235


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  elco prej 11.09.10 3:11

Unė besoj nė gjithēka qė nuk e di!

Besoj qė ju qė thuani se besoni nė botėn tjetėr, me te vėrtetė besoni ashtu. Poashtu besoj qė ju tė tjerėt qė thoni se nuk besoni qė egziston bota tjetėr, me tė vėrtetė besoni ashtu.

Por kur ndalem e mendoj me dyshim, llogaria ma nxjerr se egziston mundėsia qė ndonjeri nga ju qė deklarohet se nuk beson nė boten tjetėr, tė besojė mė shumė se tjetri i cili deklaron se beson...

Tė besosh apo tė mos besosh nė botėn tjetėr ėshtė njė ēėshtje personale e gjithkujt, dhe sejcili ka mundesi tė zgjedhė qė tė besoje ashtu siē don.

Unė dua qė gjėrat tė shtjellohen thelbesisht. Ē`ka nė tė vėrtetė ėshtė besimi? Nė c`ka ne tė vėrtetė kėrkohet nga nė tė besojmė ose tė mohojmė? Pėr c`ka nė tė vėrtetė na shėrben besimi? Cila ėshtė vlera e cili ēmimi i besimit?...

Me siguri qė lehtė do tė pajtohemi qė besimi ėshtė pajtimi me atė qė na thuhet, pranimi si e vertetė i fjalės qė na thuhet. Por a mundemi qė nė vazhdimsi tė besojmė nė diēka, kur pėr tė njejtėn gjė tjetri na e thotė tė kundertėn?

Tė kundertėn mund tė mos e pėrfillim dhe tė vazhdojme tė besojmė nė njėrėn (e pikėrisht tjetra mund tė jetė e sakta. Nėse nuk e pėrfillim jemi thjeshtė mospėrfillės), por nėse e pėrfillim, atėherė rradhen e ka dyshimi, derisa t`a kuptojmė tė vėrteten.

Me siguri se lehtė do tė pajtohemi se nga ne kėrkohet qė tė pranohet e vėrteta, kurse gėnjeshtra tė mohohet, kur t`a kuptojmė dhe t`a dime cila ėshte e vėrtetė e cila gėnjėshtėr. Derisa dyshojmė ne nuk e dimė tė vėrtetėn.

Me siguri se lehtė do tė pajtohemi se pėr tė arritur deri te e vėrteta nga ne kėrkohet qe tė bėjmė pėrpjekje qė t`a mėsojmė tė vėrtetėn.

Me ēka vijmė nė pėrfundim se besimi na shėrben pėr ta gjetur tė vėrtetėn e kjo arrihet duke bėrė pėrpjekje pėr tė mėsuar, derisa tė kuptojmė dhe tė dijmė tė bėjmė dallimin e tė vėrtetės nga gėnjeshtra.

Atėherė dhe vetėm atėherė nuk gabojmė qė t`a pranojmė tė vėrtetėn dhe t`a mohojme gėnjeshtrėn.

Ēka do tė thotė se vlera e besimit ėshtė dituria, kurse ēmimi deri te dituria ėshtė pėrpjekja pėr tė mėsuar e kuptuar.

Me siguri se lehtė do tė pajtohemi se qė tė vėrtetojmė qė egziston apo nuk egziston bota tjetėr hasim nė vėshtirėsi, duke e pasur tė pamundur qė tė shkojmė atje dhe tė kthehemi prapė.

Edhe sikur dikush tė ketė shkuar dhe tė jetė kthyer, ai do ta dinte vetėm pėr vete, e tė tjerėt prap do tė mundeshin t`i besojnė apo t`a shpallin pėr tė ēmendur.

Me vetė faktin se ne nuk e dijme, bėjmė gabim nėse e mohojmė.

Nėse besimi ėshtė rruga drejtė diturisė, unė ju sugjeroj atyre qė besojnė nė botėn tjetėr, le tė vazhdojnė tė shprehen qė besojnė nė botėn tjetėr se kėshtu ata e thonė tė vėrtetėn pėr veten e tyre se ēka ndjejnė dhe nuk bėjnė ndonjė gabim nė tė shprehurit.

Kurse, ju e shihni se disa bėjnė gabim nė tė shprehurit, duke mohuar njė gjė qė nuk e dijnė. Mohimi dhe vertetimi vijnė vetėm atėherė kur e dijmė nje gjė. Nuk do tė ishte gabim nė tė shprehur sikur tė thonin – besojme se nuk egziston bota tjetėr.
avatar
elco

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Zattoo prej 11.09.10 13:03

Kur njeriu vdes (shpirti apo energjia e tij ) kalon ne nje dimension tjeter.
avatar
Zattoo

704


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  gentjan kaloshi prej 13.09.10 14:46

Persa i perket thenies se 'kush u kthye te na tregoje' eshte nje thenie klasike per ata qe nuk besojne' se po te ngriheshin te vdekurit te na tregonin,ose te shfaqeshin mrekulli te shumta a do ngelej kush pa besuar!?Gjithsesi me keto pyetje-pergjigje jemi akoma tek A-ja.
Nuk ekziston vetem bota jone dhe ajo pas vdekjes por edhe te tjera
avatar
gentjan kaloshi

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KA NE BOT DIKUSH QE NUK BESON NE BOTEN TJETER?

Mesazh  patrolla prej 16.09.10 23:15

Ka ne bote dikush qe nuk beson ne boten tjeter?

Kjo pyetje dicka nuk vlen per njerzit qe jane te zotet e mendjes,
Kur kemi qene te palindur dikush te kishte pas mundesi te na pyet neve a ekziston bota - sot qe jemi duke jetu si do ishte pegjigjia?
avatar
patrolla

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  stine prej 17.09.10 0:51

Bota tjeter egziston! po nje pyetje eshte : A po e kupton njeriu vleren e kesaj jete qe pergatit vendi ku do te jete destinacioni i tij .
Zoti e ka lene njeriun ne vullnet te lire ne toke ,dhe i ka treguar rrugen e tije e drejte ,dhe cfare duhet te beje ai per te arritur perjetesine e parajses , po shume njerez zgjedhin jo rrugen e Zotit por nje tjeter rruge dhe kjo ben qe destinacioni i tyre te jete mundimi i perjetshem ,ferri .
Perjetesia e parajses arrihet vetem me besim tek i vetmi emer qe u eshte dhene njerzve nen qiell qe te besojne ,,vetem me anen e JEZUS KRISHTIT ,ZOTIT TE VERTET .

Nese vertet mendoni se jeta eshte me vlere provoni dhe besoni ne JEZUS KRISHTIN dhe shikoni sa vlere ka dhe jeta dhe kush eshte e verteta per te gjithe njerezimin !


BIBLA Thote tek kapitulli i veprave te apostujve 4:12
>Dhe nė asnjė tjetėr nuk ka shpėtim, sepse nuk ka asnjė emėr(pervec Jezusit) tjetėr nėn qiell qė u ėshtė dhėnė njerėzve dhe me anė tė tė cilit duhet tė shpėtohemi``.

nese e kuptoni se ka nje perjetesi dhe duhet TE vendoset gjithe drejtesia ne vend BESONI NE JEZUS KRISHTIN DHE AI DO T'JU TREGOJE TE VERTETEN.

stine

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Dre1 prej 17.09.10 15:55

LA ILAH IL ALL-LLAHU MUHAMADD RESULULLAH
nuk ka zot tjeter perveq ALL-LLAHUt gjeleshanuhu dhe se rob dhe i derguari i tij eshte Muhamedi salallahu alejhi veselem...

avatar
Dre1

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Equinox prej 17.09.10 16:29

Dre1 shkruajti:LA ILAH IL ALL-LLAHU MUHAMADD RESULULLAH
nuk ka zot tjeter perveq ALL-LLAHUt gjeleshanuhu dhe se rob dhe i derguari i tij eshte Muhamedi salallahu alejhi veselem...

Shkruani shqip se ketu eshte faqe shqiptare dhe jo arabe.
Na keni lodh me keto budallaqe duke firkesuar njerzite sikur te ishte Zoti - XHELAT.
Ju lutem adminstratoret te ndalojne shkrime ne gjuhen arabe.
avatar
Equinox

268


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ZOTI TE UDHEZOFT NE TE MIRE

Mesazh  halid jonuzi prej 22.10.10 1:06

TE MBETET TA HULUMTOSH KE ARGUMENTE TE PA NUMERTA (PO DESHE), PRIMARJA NE JETEN E NJERIUT ESHTE KJO PYTJE.

halid jonuzi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pejgamberi nameson mer boten tjeter

Mesazh  Albi4all prej 27.10.10 20:57

Pejgamberi (salallahu alejhi ve sel-lam) shpesh lutej dhe thoshte :All-llahu im , kerkoj prej Teje Xhennetindhe ate qe me ofron te ai , qoft fjale ose veper , dhe strehohem te Ti nga zjarri de nga ajo qka me afrom te ai , qoft fjal ose veper . Te lus qe qdo caktim qe e ke bere qer mua te jet mir per mua .

Malik Iben Dinari thoshte: Po te dheja ndihmetar , do ti shperndaja ane e mbar botes qe te therrasin: o ju njerez , kujdesuni nga zjarri , kujdesuni nga zjarri .
Ata Sulejmiu thoshte : Kur te permendet Xhehnemi nuk me ka endja as ushqimin e as pijen .
Tavusit I shtrohej shtrati , shtrihej dhe rrotullohej ne te ashtu siq rrotullohet kokrra ne tav . E pastaj
e pastaj ngritej , e drejtohej nga kibleja
deri ne mengjes dhe thoshte : Perkujtimi I gjehnemit I largoi gjumin nga ata qe I friksoheshin atij.

Zjarri , vall e dini se qka eshte zjarri ?
Transmeton Imam Muslim nga Abdullah Iben Mesudi(radijallahu anuhu) I cili tregon se Pejgamberi ka thene : Do te sjellin ate dite e Xhehenemin I cili do ti kete 70 mije frčre
Frer secili fre do ta kapin 70 mije melek per ta terhequr
Nxehtin me te madh ose acarin me te madh qe e ka perjetuar ndonjeherene jeten tende dije se ajo eshte vetem nje frymarrje e Xhehenemit
Ebu Hurejre (radiallahu anhu) tregonte se Pejgamberi ka thene :eshte ankuarzjarri te Zoti I tij dhe ka thene: Zoti im , njera pjes me han tjetren . Aehere Allahu I lejoi qe te kete dy frymarrje :nje ne dimer dhe nje ne vere . Kjo eshte kur e ndien nxehtesine me te madhe dhe acarin me te madh te zemrimit .
Abdullah Iben Omeri (radiallahu anhu ) tregon se ka thene : Kur te shtohet te nxehtit , namazin falne kur te ftohet . sepse te nxehetit e madh eshte nga zierja e gjehenemit .
Zjarri I dynjase eshte nje pjese e shtatdhjet e pjesve te saja .
Ebu Hurejre (radiallahu anhu) tregon se Pejgamberi ka thene : Ku zjarri juaj , te cilin e dhez biri I Ademit eshte nje pjes e 70 pjesve te xhehenemit . I than : O I Derguar I Allahut , edhe kjo mjagfton . tha : Ajo eshte edhe me e nxehet per 69 pjes secilla pjes eshte me e nxehete sikurse nxehtsia e saj (Buhariu dhe Muslimi)
Veshtersia dhe telashet me te medhaja qe I perjetoni nuk krahasohen me nje fundosje ne te .
Ens Seid Hudriu (radiallahu anhu ) regon se:do te sjellin njeriun qe me se shumti eshte kenaqur por eshte banor I xhehenemit Diten e Kujametit dhe do ta fusim njehere ne Xhehenem e pastaj do ti themi :Biri I Ademit a ke pare ndonjeher t emira ?A ke kaluar ndonje kenaqsi ? Do te thot :Jo Vallahi o Zot ! Pastaj so ta sjellin njeriun qe me se shumti ka vuajtur ne dynja , mirpo qe e meriton Xhennetin do ta fusin njehere ne Xhennet e do ti thon :Biri I Ademit !A ke pare ndonjehere te keqe ?A ke kaluar ndonje veshtirsi ? do te pergjigjet : Jo Vallahi o Zot ! Nuk kam pare asnjehere veshtirsi a te keqe (Muslim)
Denimi me I lart
Ebu Seid Hudriu (radiallahu anhu )tregon se Njeriu nga banoret e zjarrit me denim me te vogel eshte ae qe vishet me kepuc te zjarrta , nga nxehtsia e tyre vlojn trut (Buhariu )
Ne te do te hyjne edhe njerzit pa llogari
Ebu Hurejre (radiallahu anhu ) tregon se:Do te del nga zjarri nje qaf e cila ka dy sy qe shohin dy vesh qe degjojn dhe gjuh qe flet e do te thor :jam autorizuar per 3 lloj njerzish:per secilin tiran kryeneq per secilin qe I lutet tjeterkujt perveq Allahut dhe per vizatuesit (piktoret)(Ahmedi dhe Tirmidhiu)
Xheheneti eshte shum I thell
Utbe Iben Gazvani transmeton nga Pejgamberi (salallahau alejhi ve sel-lam ) :Nje shkembei madh do te hudhet nga buza e Xhehenemit e do te fluturoj shtatedhjet vjet pa arritur ne fund(Tirmidhiu)
Kurse Ensi tregon nje hadithmerfu: po qe se hidhet nje gur se shtata hilafate hidhet nga buza e Xehenemit do te fluturoj shtatedhjete vite pa arritur ne fund.
Na shpeto o Zot na shpeto
pjesa e 1
se shpejti edhe pjesa tjeter
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

235


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  daffko prej 10.11.10 1:31

Cdo njeri qe punon ai apo ajo pret te mar rogen qe i takon ne fund te muajit,kete shembull duhet ta lidhim me tere njerzimin qe ka ekzistuar, qe ekziston dhe qe vazhdon te ekziston deri ne diten e Kijametit,te gjith ne nje dit do te paguhemi per punet dhe veprat tona qe i kemi bere gjat jetes ne kete bote.

Ajo dite do te jete dita e Gjykimit ku secili prej nesh do te jep llogari per veprat e tyre madje edhe nese ato kane qene sa nje grimce, nuk do lihet asgje anash, i vetmi vend qe nuk ka KORRUPCION, para Zotit do te jemi te barabart.

Zoti nuk njeh se a ke qene president,mbret,i varfer etj etj...ne kete bote,por Ai njef vetem zemrat e njerezve,qellimet dhe veprimet e tyre,dhe sipas tyre do te shperblehemi apo do te ndeshkohemi,ate vetem Zoti i di.Ne boten tjeter do te ringjallemi po te njejtit madje do ti kemi te njejtat dermatoglife (dermatoglyphics),shenjat gishterinjeve per ata qe se kuptojn.

Per Zotin eshte shum e lehte kjo pasiqe Ai na krijoi per te paren here dhe e ka dizajnin per te na rikrijuar prap apo ringjallur. Kur`ani edhe nje argument i fort dhe i arsyeshem per ata qe KUPTOJN!


Respekt per Politologun dhe Banii-n, me pelqyen mendimet e juaja, Allahu ju shperleft.

daffko

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  daffko prej 10.11.10 5:26

nexus shkruajti:

Shkruani shqip se ketu eshte faqe shqiptare dhe jo arabe.
Na keni lodh me keto budallaqe duke firkesuar njerzite sikur te ishte Zoti - XHELAT.
Ju lutem adminstratoret te ndalojne shkrime ne gjuhen arabe.daffko
nese nuk tpelqen ty lali kerkush nuk pot shtin mi lexu me zorr,nuk jon thenje ofenduse,osht thjesht deshmi se nuk ka Zot tjeter perveq Allahut dhe Muhamedi osht rob dhe i derguari i Tij. Trego respekt ose perndryshe ti je ai qe duhesh te largohesh nga kjo faqe.tpershendes

daffko

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Equinox prej 10.11.10 13:49

Na shpetofte Zoti nga fete dhe religjionet !!!

Sa shume dhimbje dhe vuajtje kane shkaktuar fete qe flasin per gjykimin e Zotit, i cili vendos kush do te jete ne jeten e perjetshme.
Na thone qe ata qe besojne ne Krisht, apo nese besojme ne Allah dhe ne profetine tij Muhamet mund te fitojne perjetesine ne boten tjeter.

Po pse perjetesia ndahet ne baze te kodit postar?
Po ata njerez qe nuk kane ndegjuar asnjehere per Krishtin dhe Allahun, si behet puna e tyre psh ne ndonje zone te pashkelur ne Amazona, a do te shkojne ne parajse a jo?

Keto jane vetem manipulim i pameshirshem me friken e vdekjes nepermjet nenshtrimit fetar i cili kontrollohet nga familjet qe jane te lidhura mes tyre, qofshin ato te krishtera, hebreje, myslimane, hindu...
avatar
Equinox

268


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ak47 prej 11.11.10 13:21

Une di nje gje , qe nuk di asgje ...eshte nje nga theniet qe me pelqen me teper se asgje tjeter sepse njeriu mund te imagjinoje shume gjera po ka njerez te tille qe imagjinaten tone e dine se deri ku mund te arrije dhe perpiqen qe te na ngaterrojne me imagjinaten e tyre duke dhene informacion qe gabueshem por edhe te besueshem per ne.

Ne baze te disa gjerave qe me te vertete kane ndodhur ata perpiqen qe te krijojne dicka te re ne te qe ne te fantazojme shume gjera duke u bazuar ne cfare degjojme ose lexojme poooor pyetja qendron ketu te dashur lexues, kush i krijoi keto libra? kush e krijoi kete fantazi ?

Pergjigjia eshte "njeriu" .

Kam lexuar nje paragraf si keni lexuar ju dhe ju ka bere pershtypje besoj ...aty thoshte "biblen nuk e solli zotin ne toke me duart e veta ose kuranin ose cdo liber tjeter fetar ne toke por ishte njeriu ai qe e krijoi ate per te kontrulluar njerzim me ane te frikes ndaj zotit" dhe une besoj se kjo eshte nje gje qe te gjithe kemi frike sado pak.

Ka apo nuk ka jete te pertejme kjo eshte dicka qe nuk e dime sepse askush nuk vdiq dhe erdhi te na tregoje neve qe o njerez boni qejf ne kete se pastaj do te vuani ferrin ose o njerez jetoni si te jetoni se kur te vdisni do te shkoni te gjith ne parajse sepse nese do te ndodhe kjo gje njerzit nuk do ta kishin problem edhe po te vdisnin ne ate moment madje do te lutem qe te vdisnin vetem per te jetuar me mirr shpirterisht ...

Besoj se te gjithe e dime se nese njeriu vret veten ai shkon ne ferr pse thua valle eshte e thene kjo , sepse keshtu te gjith do te vrisnin veten por frika ndaj vdekjes eshte nje cik e madhe ...nje njeri qe beson ne zot kurre nuk do ta bente kete gje sepse do te cilesohej mekatar per vetvrasje se zoti eshte i vetmi qe mund te ta marre jeten dhe askush tjeter sepse ai te krijoi keshtu thuhet, po ju lutem mendoni nje cik se si do te ishta bota pa kete lloj frike ndaj zotit ......nese ne do te dinim qe nuk ka ferr po eshte thjesht nje menyre per te pasur frike per te mos bere mekat sepse zoti eshte teper i mire per te ndeshkuar femijet e vet atehere cfare mund ti kontrollonte njerzit (askush dhe asgje) me leni te perfundoj kete koment me ate qe e nisa "une di nje gje, qe nuk di asgje" ak47
avatar
ak47

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  yasmin prej 13.11.10 13:31

Sigurisht qe besoj ne boten tjeter sepse nuk do kishte kuptim jeta nese njerezit e mire qe vuajne nuk do te shperbleheshin per durimin qe tregojne ndaj veshtiresive te jetes dhe njerezit qe bejne keq dhe qe sot jane si me te lartet ne shoqeri te mos marrin ndeshkimin qe meritojne.

Meqe organeve te drejtesise u shpetojne, ka nje drejtesi hyjnore absolute qe nuk gabon asnjehere....por problmi qendron tek ne njerezit qe arrijme ne perfundime te shpejta;pasi kur na ndodh dicka e keqe akuzojme Zotin nderesa kur na ndodh nje e mire mendojme se eshte merite e jona duke u treguar ne te njejten kohe mosmirenjohes...por jam e sigurte qe ekziston bota tjeter ku cdo njeri do te marre at qe meriton, eshte thjesht ceshtje kohe...
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A ka jete mbas vdekjes????

Mesazh  red21 prej 21.11.10 13:04

besoj se po

red21

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Odin prej 27.11.10 10:26

Pse njerėzimi ėshtė i magjepsur me idenė e jetės sė pertejme

Pse besojnė pjesa mė e madhe e njerėzve nė jetėn pas vdekjes?

Parajsa nuk ėshtė njė vend i mrekullueshėm i mbushur me dritė, por ėshtė njė konstrukt fatal me njė histori tė pėrgjakshme, shkruan Johann Hari. John Lennon thoshte: “Imagjinoni qė s’ka parajsė/ do ishte mė e lehtė sikur ta mendonit kėshtu/ pa ferr poshtė nesh/ Mbi kokėn tonė vetėm qiell”.

Sot, sipas njė libri tė ri nga Lisa Miller, e cila ėshtė korrespondonte e seksionit fetar tė “Neėėsėeek”, 81 pėrqind e amerikanėve dhe 51 pėrqind e britanikėve thonė se besojnė nė parajsė, njė rritje prej 10 pėrqind qė nga dekada e shkuar. Nga kėta, vetėm 71 pėrqind shprehen se parajsa ėshtė “njė vend aktual”.

Nė tė vėrtetė, 43 pėrqind besojnė se kafshėt e tyre shtėpiake – macet, minjtė dhe gjarpėrinjtė – do nisen me to drejt pėrjetėsisė pas vdekjes. Por, pse nuk arrijnė ta kapėrcejnė njerėzit idenė e Portave tė Arta?

Nė realitet, parajsa nė tė cilin mendoni se do shkoni – njė ribashkim me tė afėrmit e rrethuar nga drita – ėshtė njė shpikje mjaft e vonė, vetėm se pak mė e vjetėr se Goldman Sachs. Shumė prej besimtarėve nė parajsė do e gjenin nė histori thuajse tė panjohur kėtė koncept.

Libri i Miller “Parajsa: Magjepsja jonė e pėrhershme me jetėn e pėrtejme” ngacmon historinė e ēuditshme tė parajsės dhe tregon se nuk ėshtė ajo qė mendojmė.

Parajsa ndryshon vazhdimisht formė sepse ėshtė njė histori e dėshirės sė ndėrgjegjshme njerėzore.

Mjafton tė tregosh ēfarė mendon pėr parajsėn pėr tė kuptuar ēfarė tė mungon nė jetė. Njerėzit qė jetonin nė shkretėtirė qė shkruan Biblėn jetonin tė shoqėruar nga etja – ndaj parajsa e tyre ėshtė gjithnjė e mbushur me lumenj dhe burime.

Skllevėrit afrikano-amerikanė besonin se ata do shkonin nė njė parajsė ku “i pari do ishte i fundit dhe i fundit i pari”, nė mėnyrė qė ata tė ishin njerėzit e lirė qė dominonin skllevėrit e bardhė. Ne e dimė me saktėsi se kur nisi historia e projektimit tė mungesave tonė nė qiell tė hapur: Nė vitin 165 para Krishtit dhe mban patentėn e hebrenjve. Deri atėherė parajsa – shamyim – ishte shtėpia e Zotit dhe engjėjve tė tij.

Me raste Zoti zbriste qė aty pėr tė dhėnė urdhra dhe pėr tė dhėnė ndonjė fshikullim tė lehtė, por kishte njė urdhėr tė prerė qė aty s’lejoheshin tė vdekshmit.

Njerėzit nuk futeshin aty, por ata as qė e prisnin njė gjė tė tillė. Mė e mirė qė mund tė shpresoje ishte qė tė varroseshe me tė afėrmit nė njė varr tė pėrbashkėt dhe qė historia tė pasohej tek trashėgimtarėt. Ishte njė qėndrim njerėzor ndaj vdekjes. Ti ikėn, por njerėzit e tu vazhdojnė tė jetojnė.

Por si e shkatėrroi kėtė realitet ideja e parajsės, njė vendi perfekt ku jeton Zoti dhe ku pėrfundojnė njerėzit pas vdekjes? Elementė tė ndryshėm pluskonin “nė atmosferėn e Jeruzalemit pėr tė kėrkuar njė vend ku tė mbėshteteshin”, siē e thotė Miller.

Grekėt besonin se kishte njė shpirt tė pėrjetshėm qė ngjitej lart kur njerėzit vdisnin. Zoroastrianėt besonin se njė njeri do gjykohej nė fund tė jetės pėr veprat nė tokė. Herbrenjtė besonin nė njė “Yahėeh” tė plotfuqishėm.

Por u desh njė shpėrthim i madh dhe i pėrgjakshėm qė t’i pėrziente tė gjitha bashkė. Gjatė rrugės sė krijimit tė parajsės hebrenjtė u pėrfshinė nė njė luftė tė gjatė civile mbi faktin nėse duhej tė hapeshin ndaj grekėve dhe tregtisė sė tyre apo tė qėndronin tė veēuar, tė kufizuar dhe tė pastėr.

Me asnjė fitues nė horizont mbretit Antichus i erdhi nė majė tė hundės. Ai pushtoi dhe u pėrpoq tė fshinte nga faqja e dheut hebraizmin, duke e zėvendėsuar me adhurimin e Zeusit. Hebrejtė panė qė gjithēka e shenjtė pėr ta u thėrrmua: Ata u urdhėruan qė tė sakrifikonin derrat para njė statuje tė Zuesit qė tashmė dominonte tempullin e tyre.

Hebrenjtė qė refuzuan u varėn nė rrugė. Shumė tė rinj u zhdukėn nė kodrat e Palestinės pėr tė organizuar njė sulm gueril qė tani mbahet mend si historia e Hunukah. Pėrralla e vjetėr herreje tregon se si ajo qė vazhdon pas vdekjes ishte vdekje nė vetvete: Kockat nuk mblidheshin dot mė nga paraardhėsit dhe shumė hebrenj u shpėrndanė.

Ndaj papritur vdekja u kthye nė njė terror tė ri. Ēfarė ishte? A po mbaronin kėto jetė kot, pėr hiē gjė? Njė prej luftėtarėve tė rinj i njohur si Daniel njoftoi se hebrenjtė e martirizuar do merrnin njė shpėrblim tė madh. “Shumė prej atyre qė flenė nė pluhur do zgjohen disa pėr tė jetuar pėrjetėsisht dhe disa pėr t’u pėrbuzur pėrjetėsisht”, shkruan ai.

Ideja e Danielit ishte jashtėzakonisht e suksesshme. Brenda njė shekulli pjesa mė e madhe e hebrenjve besonin nė parajsė dhe qė atėherė kjo ide nuk ka vdekur kurrė.

Por ndėrkohė qė atėherė ekzistonin disa elementė tė parajsės, nuk ishte simboli i pushimeve tė mrekullueshme qė ėshtė transformuar nė ditėt e sotme. Ishte njė vend ku njerėzit dhe Zoti me engjėjt qėndronin – por Jezusi paralajmėroi se “nuk ka martesė nė parajsė”.

Njerėzit nuk bashkoheshin me tė afėrmit. Ishte Zoti me njeriun dhe lutjet e pėrjetshme. Ishte njė parajsė, por jo siē e njohim. Edhe disa ateistė tė thekur e konsiderojnė parajsėn si njė prej ideve fetare mė tė padėmshme.

Por funksioni i saj primar pėr shekuj me radhė ka qenė ai i njė mjeti kontrolli dhe kėrcėnimi. Vatikani pėr shembull, e ka deklaruar atė si monopol nė listėn VIP tė Shėn Pjetrit dhe vetėm ata qė i bindeshin urdhrave tė tyre mund tė merrnin karta “Dil nga jeta e qėndro larg ferrit” tė cilėt u mundėsonin atyre e fėmijėve tė tyre parajsėn.

Ky pėrdorim i parajsės si njė ēomangė vazhdoi mė tej edhe pas Reformimit Protestant. Miller thekson se nė Anglinė puritane parajsa nuk ishte thjesht rehati, por mė shuam “njė mėnyrė pėr tė imponuar disiplinė nė kėtė jetė”.

Vazhdon mė tej. Shihni Margaret Toscano, njė mormone e brezit tė gjashtė, e cila ishte njė pasuese fanatike e Joseph Smith nė rininė e saj.

Mė pas ajo studio feminizėm nė universitet. Ajo u kthye nė komunitetin e saj dhe argumentoi se femrat duhet tė lejoheshin tė bėheshin priftėresha. Autoritetet hormone dhe njerėzit qė kishin mohuar se tė zinjtė kishin shpirt deri nė vitin 1976 e urdhėruan atė tė tėrhiqej mbrapsth dhe nėse s’e bėnte nuk do shkonte nė parajsė me familjen e saj. Por ajo u zmbraps.

Tani, motrat e saj tė trishtuara mendojnė se nuk do e shohin mė atė pas vdekjes.Sigurisht, ka prova pafund se ideja e parajsės mund tė jetė ngushėlluese apo e bukur, por kjo s’e bėn tė vėrtetė.

Diferenca mes dėshirave dhe fakteve ėshtė e thjeshtė. Po, do mė pėlqentė qė tė shihja sėrish disa prej miqve tė vdekur e tė afėrmve.

Do mė pėlqente gjithashtu qė tė kishte paqe nė botė, njė milionė dollarė nė llogarinė time dhe qė Matt Damon tė mė kėrkonte tė martohesha me tė. “Pyetjet racionale nuk ndihmojnė”, njofton njė prej tė intervistuarve, njė profesor nė Harvard. Kjo duket se ėshtė dhe kėndvėshtrimi i Miller.

Ajo thekson se tė besosh nė parajsė duhet tė hidhesh nė besimin fetar, por nė ēfarė fushe tjetėr tė jetės ne braktisim gjithė nevojat pėr fakte? Por, edhe nėse ju e lini mėnjanė mungesėn e fakteve ka njė hendek konceptual nė zemėr tė parajsės. Pas njė farė kohe, a nuk bėhet jashtėzakonisht e mėrzitshme?

Kur jeton nė shkretėtirė pranvera duket si parajsė. Por kur ke pasur pranverė pėr mijra vjet a nuk mėrzitesh me tė? Parajsa ėshtė, sipas fjalėve tė George Orėell, njė pėrpjekje pėr “tė prodhuar njė shoqėri perfekte me njė vazhdim tė pafund tė diēkaje qė ka qenė e vlefshme vetėm sepse ishte e pėrkohshme”.

Hyrja nė parajsė

Mėnyra e hyrjes nė parajsė ndryshon sipas besimit fetar qė e predikon, por zakonisht ndodh pas vdekjes. Nė shumė prej besimeve fetare, hyrja nė parajsė kushtėzohet nga njė “jetė e mirė” nė tokė.

Njė pėrjashtim i shquar i kėsaj ėshtė “sola fide”, besimi i shumė prej protestantėve, tė cilėt predikojnė se dikush nuk duhet tė jetojė se s’bėn njė jetė tė kulluar, por dikush duhet tė pranojė Jezus Krishtin si shpėtimtarin e tij qė ai tė marrė mėkatet e fajet.

Shumė besime fetare theksojnė se ata qė nuk shkojnė nė parajsė do shkojnė nė njė vend “pa praninė e Zotit”, qė ėshtė ferri dhe ėshtė i pėrjetshėm. Disa besime fetare besojnė se ekzistojnė dhe variante tė tjera tė pėrtej-jetės pėrveē parajsės dhe ferrit, siē ėshtė purgatori.

Njė tjetėr besim siē ėshtė universalizmi beson se kushdo do tė shkojė nė parajsė eventualisht, pavarėsisht asaj qė kanė bėrė apo besuar nė tokė.

Disa forma tė krishterimit besojnė se ferri ėshtė thjesht vdekja e shpirtit.Shumė njerėz qė kanė qenė pranė vdekjes apo kanė pasur eksperienca tė tilla janė shprehur se kanė takuar tė afėrmit dhe kanė hyrė nė “Dritė” nė njė dimension tė panjohur, i cili ngjason me mkonceptin fetar tė parajsės.

Megjithatė, ka dhe disa eksperienca qė raportojnė pėr pėrjetimin e koncepteve tė ferrit, por ato qė tregojnė pėr njė pėrjetim tė njė gjendjeje qė ngjan me parajsėn tregojnė pėr njė gjendje intensive dashurie, paqeje dhe gėzimi pėrtej ēdo koncepti njerėzor.

Bashkė me kėtė ndjesi pozitive njerėzit qė kanė eksperienca pranė vdekjes gjithashtu flasin pėr njė gjendje tė lartė tė kuptuari dhe pėrjetimi, a thua se po shijojnė njė pjesė tė parajsės.

81 pėrqind
e amerikanėve janė shprehur se besojnė nė jetėn e pėrtejme dhe se parajsa ekziston.

51 pėrqind
e britanikėve tė intervistuar mendon se jeta nuk mbaron me vdekjen dhe se ekziston parajsa.

10 pėrqind
ėshtė rritur numri i njerėzve qė besojnė nė ekzistencėn e parajsės qė nė dekadėn e shkuar.

71 pėrqind
e njerėzve tė intervistuar shprehen se parajsa ekziston dhe ėshtė nė fakt “njė vend aktual”.

Johann Hari
avatar
Odin

614


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  yasmin prej 27.11.10 11:05

O hokus-pokus,ketu tema eshte a besoni (ju)ne boten tjeter dhe jo cfare mendon johann hari...Secili ketu eshte per te folur per idene e tij dhe jo per tu bere zedhenes i te tjereve.Mendimet e johann harit ne mund ti gjejme duke bere kerkime shume kollaj por ne na intereson mendimi yt vetjak te cilin nuk e gjejme kollaj si ate te johann harit.Mendimet nuk merren as duke shkuar ne nje biblioteke,as nga nje shok as nga dikush tjeter por jane si rezultat i procesit te te menduarit vetjak dhe te pavarur....Kam sigurine qe mendimi yt do te ishte me me vlere dhe me i frytshem se ai i nje studiuesi apo analisteve te cilet jane bere si nje treg informal duke na shitur dokrra! Keshtu qe ne jemi ne pritje te mendimit tend vetjak i cili kam pershtypjen qe do te jete shume i vlefshem sepse do te jete i sinqerte ne ndryshim nga mendimet e ketyre studiuesve apo analisteve qe jane te manipulueshme!
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Odin prej 27.11.10 11:34

E solla kete shkrim nga Johann Hari sepse kishte nje statistike rreth besimit ne boten tjeter.
Ndersa une personalisht besoj se me vdekjen e trupit nuk vdes edhe shpirti por kalon ne nje dimenzion tjeter te jetes.
E them kete se kam qene nje here deshmitare i nje ngjarje paranormale qe me ka frikesuar pa mase.
Besoj qe u kuptuam Yasmin.
avatar
Odin

614


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

i besoj

Mesazh  patrolla prej 10.05.11 1:56

per arsije qe ket bot zoti e ka be vetem rug per kalim ose test per boten e vertete
kjo bot asht imagjinat apo fantazij bota reale tek sa vjen pas kesaj vjen e verteta
avatar
patrolla

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A besoni ne boten tjeter?

Mesazh  Cimi Elezi prej 15.05.11 0:43

Nese ekziston bota tjeter ateher perse i vajtojm te dashurit tane dhe u bejme qivure?????????????????????????????????
avatar
Cimi Elezi

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ZOTI KA BE GJITHCKA NGA 2 LLOJE

Mesazh  patrolla prej 15.05.11 1:57

PERSH,
ZOTI KA BE 2 BOTA KJO BOT EDHE E ARDHMJA-AHIRETI
ZOTI KA BE MASHKULL EDHE FEMR DO ME THENE 2 LLOJE
ZOTI KA BE DITEN EDHE NATEN DO ME THENE 2 LLOJE KOHE SHUM TE NDRISHME MES VETI
ZOTI KA BE LINDJEN EDHE VDEKJEN DO ME THEN 2 JET

KAM FJALEN NUK ASHTE REND PER KRIJUESIN NESE E KA BE NJE BOT TE BOJ EDHE NJE.
NE KA DESHIRE BEN SA TE DOJE MILIONE BOTA NUK ASHTE PROBLEM POR I MADHI ZOT THOT E KRIJOVA KET BOTEDHE BOTEN TJETER AHIRETIN
SKA NEVOJ PER DISHIM VLLEZER KUSH DISHON LIRISHT LE T SHKOJE NE DR.PSIKOLOG
OSE DO I VIJE E VERTETA CDO KUJT E DO SHOHE A EGZISTON A JO BOTA TJETER
avatar
patrolla

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A besoni ne boten tjeter?

Mesazh  Cimi Elezi prej 15.05.11 2:13

Patrolla shkruajti Zoti ka be lindjen edhe vdekjen do me then dy jet. Me njohurit e mia modeste nuk me rezulton se ka jet mbas vdekjes.
avatar
Cimi Elezi

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

vertet? mendon ashtu

Mesazh  patrolla prej 15.05.11 2:32

bravo tu lumt vlla,sedi cfar njeriu je ty por do them do fjal te urta islame te me kuptosh me thjesht
per arsijen se jam musliman edhe ne jena deri diku te mrapa metur me boten qe jetojna sod

ndegjom vlla i dashur shqiptare:
FILLO PREJ VETES TANDE EDHE MENDO KESHTU SI MENDOJ UNE SI MUSLIMAN I PA SHKOLLUM
PAS LINDE OSE PASI ERDHE NE BOT A DISHOVE SE EGZISTON KJO BOT BOTA QE JETOJNA TASH NE KET MOMENT?????
AJ ZOTI I GJITHSISE KUR KA PAS MUNDESIN TE BEJ NEVE SI KRIJESA NJEREZ NE BOT UN JAM I BINDUR 100000% SE ME LEHT ME BE JETEN APO BOTEN TJETER PERSE?
PER AT ARSIJE SE KA KU TE FILOJE ME MIRE JAN PERGJIGJE ESHTRAT
EDHE DICKA NJERIU QE VDES NE MOMENT SHUM TE SHKURT E KUPTON KU DO JET NE XHENET APO FERR,POR ME SE PARI FILON DENMI NE VAR DERI NE DITEN E GJIKIMIT,GJIKIMI ASHT SHUM I REND NJERZIT DO THON O ZOT NA NXJER PREJ KETU SE ASHT SHUM KEQATO NJEREZ NUK E DIJN SE ME TEJ ASHTE ME KEQ PER TA,PREGATITU PER BOTEN TJETER SI KUR T VIJE NESER VLLA MOS BEHET VONE.......DITEN ECIN SHUM SHPEJT MOS HARO TE LUTEM
avatar
patrolla

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Po vertet.

Mesazh  Cimi Elezi prej 15.05.11 2:50

Sipas librave te shejnt njeriu erdhi nga pluhuri dhe ne pluhur do te kthehet.Dhe nuk me rezulton kalimi ne jeten tjeter.
avatar
Cimi Elezi

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Xhemajl prej 15.05.11 8:07

cimi elezi shkruajti:Sipas librave te shejnt njeriu erdhi nga pluhuri dhe ne pluhur do te kthehet.Dhe nuk me rezulton kalimi ne jeten tjeter.
Trupi po, mirpo shpirti udheton ne nje dimenzion tjeter.
avatar
Xhemajl

382


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 15.05.11 12:07

avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Xhemajl prej 15.05.11 13:35

Nikolaos shkruajti:
E qfare ne qofte se shkenctaret nuk besojne ne jeten pas vdekjes?Qfare lidhje ka kjo me te gjithe ne?
Deri sa asnje njeri nuk eshte kthyer nga jeta pas vdekjes, kjo mbetet dyshim.
avatar
Xhemajl

382


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A besoni ne boten tjeter?

Mesazh  Cimi Elezi prej 15.05.11 13:46

Eshte e vertet se kalon ne nje dimension tjeter por vetem ne var se te gjith kapitujt e jetes jan mbyllur.
avatar
Cimi Elezi

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 15.05.11 14:45

Vdekja = mosekzistencė
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A besoni ne boten tjeter

Mesazh  Tanki prej 15.05.11 15:21

Cfare bote

1. Bote Jashtetokesoresh !!!

2.Bota e Xhindeve !!!

3. Xhehneti Xhehenemi !!!

4. Bota e Nendheshme !!!

5. Rimisherimi !!!

Apo cfare.............
avatar
Tanki

Njeriu ne krahasim me Mendimet e tij eshte sikur se nje fije peri e zhytur posht ne Oqean

268


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

bota e vertet

Mesazh  patrolla prej 16.05.11 0:29

nese dikush e ka be ket bot prefekt te funcionoj pa problem ,un jam i bindur 101% se aj zot e ka pregatit edhe boten tjeter
kur asht fjala prefekt kam fjalen tek planetet nuk gabojn cdo njera udhton ne rug te vet prefekt
me interesant asht se nuk kan shofer a punen e bojn preciz deri ne cm
a boten e bojn jo preciz eDHE te pa kuptimt me njerez pedofila me narkomana me masona me partija me hajdut me rezila me kanibalist njerez pa shpirt njeriu asht armiku i vetes janshum te rezikshem NJEREZITTTTTTTTTTTT EDHE SHAJTANI ato boj trazira deri nje afat te caktuar
avatar
patrolla

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

un nuk mendoj ashtu, ti mendo lirisht

Mesazh  patrolla prej 16.05.11 0:38

Nikolaos shkruajti:Vdekja = mosekzistencė
vdekja-mosegzistim? pa kuptim fare
ndegjo shkurt cuni
pa mos lind ke qen i vdekur edhe deshti dikush ti te behesh njeri e te shkrush kto shkronja pa kuptim kunder zotit a ke ashte ma keq ske fakte mos te ka tregua dikush ka ardh prej varit edhe te ka tegua se vdekja - mosegzistim?
mos cuni mos i ben pa drejt vetes zotit nuk i ben dem veten do demtosh rend mos reziko dicka kur ske fakte konkrete
BJERI VETES MAS LEXO ME SHUM SE TE BEN MIRE
avatar
patrolla

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sa eshte e vertete?

Mesazh  Cimi Elezi prej 16.05.11 1:08

Besoj ne boten reale.
avatar
Cimi Elezi

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

vertet

Mesazh  patrolla prej 16.05.11 1:18

ah do me thene ti beson vetem ate qe e sheh edhe e prak me duar aha bukur mrekulli
dua te jesh konkret te lutem nje pitje te vetme

a beson ne BLUETOOTH ose ne INFRARED mendoj se e din cka ashte nese ke mobil me siguri ke
jan reale kto vepra tek mobilat i sheh valet ? jo nuk duken apo po perse beson pra nuk ka nevoj te besosh mos beso edhe ket gje nuk ashte reale dicka qe nuk mundena me pa me si apo te prekim da ndjejm ajo nuk ashte real por ne fakt funcionon apo vlla a dua te me tregosh se do plasi me shpejt me jep prgjigjen vlla shqiptare
avatar
patrolla

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Po e vertet.

Mesazh  Cimi Elezi prej 16.05.11 1:36

Pak me pare the se bota jone eshte perfekte.Qe nga lashtesia njerezimi e deri me sot e ka bere perfekte jeten tone kete e tregojn edhe teknologjit e fundit.Por te lutem ku qendron perfeksioni kur shkon ne varr?????????????????????????????/
avatar
Cimi Elezi

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

e kerkoj pitjen time me ke borxh

Mesazh  patrolla prej 16.05.11 1:52

e kerkoj pitjen time me ke borxh po ska problem vlla
degjom nuk kam qen i vdekur kur por nje gje jam i siguurt ke KURANI nuk ka gabua edhe kketu nuk gabon
njeriu pasi ti del shpirti mvaret nese ka qen njeri i devotshem do i del shpirti leht shum nese ka qen rezil idiot i keq i poshter do ja mer meleku i vdekjes shpirtin me vrull me te keqe
pasi t e kaloje ne boten tjeter prej botes deri tek bota tjeter kur do i dal shpirti konkretisht njeriut
athere njeriu do i sheh meleket melekun e vdekjes edhe melekt tjer afer vetes ne at moment nese ka qen njeriu i mire shpirti i ti ka er shum te mire pa mar parasish si ka qen i mir i keq melekt do mbeshtjelni shpirtin me nje qefin ato melek jan shum te shpejta edhe t mdha zoti asht ne arshin e 7 ne jena ne 1 cdo arsh ka porten e vete e ruajn meleket kur do arije tek porta 1 do pisesin melekt qe jan obliguar per deren 1 te ruajn nese asht njeriu i mir do thon ah sa er e mire vazhdoni rugen e nese ne te kundertetn asht shum i keq ose i keq do ket er shum t e keqe do mbillin deren ose porten e do thuan ecni posht skeni ku e coni shum ere keqe vjen edhe pastaj marin lejen prej zotit edhe me shpjetesi t madhe e hudhin prej nalt ne tok ajo ashte tronditja e pare e njeriut te keq.kurse njeriu i mire mbrin deri ne 7 arsh edh zoti i tregon me par xhenemin edhe i thot mos kishe qen njeriu i mir do jeshe ketu por ke qen i mire do jesh ne xhenet ja tegon pra si perngjan xheneti edhe u thot melekve pra conja ne tok ngadal edhe benja vorin shum te madh edhe hapni nje dritare te madhe te shoh xhenetin non stop deri sa te vij dita e frirjes se surit dita kur do ringjallemi krejt,kurese aj njeri qe ka qen i keq aj ka denim ne vor si fillim pastaj ne xhenem dikushi nuk do del kur prej tij
avatar
patrolla

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nitty prej 16.05.11 12:49

Unė njė gjė tė rėndėsishme BESOJ DREJTESIN dhe FUNDIN,gjersa i BESOJ ato natyrisht qė BESOJ nė botėn tjetėr.
avatar
nitty

243


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 16.05.11 14:25

patrolla shkruajti:
vdekja-mosegzistim? pa kuptim fare
ndegjo shkurt cuni
pa mos lind ke qen i vdekur edhe deshti dikush ti te behesh njeri e te shkrush kto shkronja pa kuptim kunder zotit a ke ashte ma keq ske fakte mos te ka tregua dikush ka ardh prej varit edhe te ka tegua se vdekja - mosegzistim?
mos cuni mos i ben pa drejt vetes zotit nuk i ben dem veten do demtosh rend mos reziko dicka kur ske fakte konkrete
BJERI VETES MAS LEXO ME SHUM SE TE BEN MIRE
S'ma mbush njeri mendjen, ne menyre absolute dhe te prere besoj se vdekja eshte mos-ekzistence dhe s'ka njeri ne bote qe verteton te kunderten.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  abramelin prej 16.05.11 15:10

nikolaos mos u ban shum merak, se tash po e provon edhe ti vdekjen ( sa ma larg 100 vjeē te behesh) dhe do shofish a ka zot a jo!!! ferr apo parajs!!! ese zoti jot Dielli. Po shiko mir se mos esht teper von te presish der ne momentin e vdekjes.

abramelin

54


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 16.05.11 15:15

abramelin shkruajti:nikolaos mos u ban shum merak, se tash po e provon edhe ti vdekjen ( sa ma larg 100 vjeē te behesh) dhe do shofish a ka zot a jo!!! ferr apo parajs!!! ese zoti jot Dielli. Po shiko mir se mos esht teper von te presish der ne momentin e vdekjes.
Mos valle i ke provuar dhe i ke vertetuar ti?
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 16.05.11 15:42

Njė kėshill Nikolas, ose pyetje, sepse nuk po mundem me shiku dhe mos me postu. Pse nuk e pranon ti qė ka Zot, thjesht me i than vetės ka Zot, a thonė tė gjith se shpresa vdes e fundit? Pse nuk i jep shpres vetes?!?! Ēfar thua nėse ndodhesh pėrball njė fatėkeqėsie dhe nuk ke ndihmė as shpėtim tjetėr pėrveq se me e thėnė kėtė fjalė: "O Zot ndihmom dhe shpėtom tė lutem", por para se tė ndodhi ky rast ti duhet vetėm njė fjalė me e ndryshu prej kėtij momenti, vetėm fjalėn "Ska" ndėrroje me atė "Ka", a mund ta provosh kėtė? ndoshta dhe do tė shpėtosh pėrballė asaj fatėkeqėsie tė pashpėtuar nėse tė ndodh ndonjėher, larg qoftė asaj, por vetėm kaq mundesh, un mendoj. Unė tė dhash mendimin tim mė heret pse ti e mohon Atė, por ti vazhdo punen qė e ke zgjedhur dhe e ke studjuar dhe vetėm mos e moho atė, ndoshta ėshtė mė mirė. Unė po tė them pa ofendime, por kam edhe kurreshtje tė madhe pse e bėn ti kėtė, kur thua se besoj nė shkenc, por as shkenca nuk ka mundur deri mė sot ta definoj se ka apo nuk ka Zot. Tė lutem mos ma kthe me tė keq vetėm pėrgjigju nėse mundesh, pse nuk mund ti tė thuash "Ka Zot".
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  abramelin prej 16.05.11 15:43

un vdekjen nuk e kam provuar por kam pas dhe kam eksperienza te mbinatyrshme.
nuk ka rendesi per juve se ē far po per mu shum.

abramelin

54


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  abramelin prej 16.05.11 15:46

abramelin shkruajti:un vdekjen nuk e kam provuar por kam pas dhe kam eksperienza te mbinatyrshme.
nuk ka rendesi per juve se ē far po per mu shum.
zoti nikolaos

abramelin

54


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 16.05.11 15:49

Gon! shkruajti:Njė kėshill Nikolas, ose pyetje, sepse nuk po mundem me shiku dhe mos me postu. Pse nuk e pranon ti qė ka Zot, thjesht me i than vetės ka Zot, a thonė tė gjith se shpresa vdes e fundit? Pse nuk i jep shpres vetes?!?! Ēfar thua nėse ndodhesh pėrball njė fatėkeqėsie dhe nuk ke ndihmė as shpėtim tjetėr pėrveq se me e thėnė kėtė fjalė: "O Zot ndihmom dhe shpėtom tė lutem", por para se tė ndodhi ky rast ti duhet vetėm njė fjalė me e ndryshu prej kėtij momenti, vetėm fjalėn "Ska" ndėrroje me atė "Ka", a mund ta provosh kėtė? ndoshta dhe do tė shpėtosh pėrballė asaj fatėkeqėsie tė pashpėtuar nėse tė ndodh ndonjėher, larg qoftė asaj, por vetėm kaq mundesh, un mendoj. Unė tė dhash mendimin tim mė heret pse ti e mohon Atė, por ti vazhdo punen qė e ke zgjedhur dhe e ke studjuar dhe vetėm mos e moho atė, ndoshta ėshtė mė mirė. Unė po tė them pa ofendime, por kam edhe kurreshtje tė madhe pse e bėn ti kėtė, kur thua se besoj nė shkenc, por as shkenca nuk ka mundur deri mė sot ta definoj se ka apo nuk ka Zot. Tė lutem mos ma kthe me tė keq vetėm pėrgjigju nėse mundesh, pse nuk mund ti tė thuash "Ka Zot".
Ok, kur kam qene me i vogel i jam lutur Zotit per shume gjera dhe asgje s'ma ka plotesuar, prandaj nuk besoj te ai. Tani qe nuk besoj ne Zot por ne astrologji,, jam bindur qe fatin tone e kane ne dore planetet bashke me Zotin Diell. Per mua ka Zot, por zoti im eshte Dielli te cilin e adhuroj ashtu sic e kane adhuruar te paret tane perpara 2000 vitesh.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi