A besoni ne boten tjeter ?54.113

A besoni ne boten tjeter ?

Faqja 51 e 60 Previous  1 ... 27 ... 50, 51, 52 ... 55 ... 60  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A besoni ne boten tjeter ?

81% 81% 
[ 555 ]
6% 6% 
[ 44 ]
12% 12% 
[ 85 ]

Totali i votave : 684

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 08.08.11 15:54

Gon! shkruajti: Ne nuk jemi krijuar vetvetiu, unė kurr nuk e besoj kėtė, duhet tė ketė qenė njdonjė arsye pse jemi krijuar dhe arsyen e jep religjioni, kurse shkenca nuk jep kurrėfar arsye.
Po krimbi ne nje frut si krijohet o Goni? cili eshte shkaku dhe qellimi? Mos valle zoti i krijoi per nje arsye? Shkenca jep arsye largesine e duhur te Tokes nga Dielli per jeten ne pergjithesi.

Nikolaos

645

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  Gon! prej 08.08.11 16:01

I nderuar, Kur'ani nuk e mohon evoluimin, por sejcili insekt ka njė arsye, mirėpo mos e krahaso krimbin me njeriun ti tani, sepse ėshtė dobėsi e madhe e ytja nėse bėn ti kėso lloj krahasimesh. Tė kam thėnė edhe mė herėt, mos mė krahaso njeriun me asgjė tjetėr nė kėtė botė, sepse njeriu ėshtė mbi tė gjitha nė kėtė botė, pa ma trego ti mua pse u krijua mushkonja, sipas mendimit tėnd? A ka ndonjė lloj kuptimi ajo? A ėshtė krijuar pėr ndonjė arsye ajo? Apo si ndodhi me tė!?

Gon!

604

Mesazh  TIRAMISU99 prej 08.08.11 16:04

po mir para se te krijohej [ SHKENCA] qe u shpik nga shkenctaret...kush i krijoi shkenctaret????.....eshikon pra qe eshte ZOTI QE KRIOI NJERIUN...DHE GJITHESINE,,,,,,

TIRAMISU99

51

Mesazh  Nikolaos prej 08.08.11 16:08

Gon! shkruajti:I nderuar, Kur'ani nuk e mohon evoluimin, por sejcili insekt ka njė arsye, mirėpo mos e krahaso krimbin me njeriun ti tani, sepse ėshtė dobėsi e madhe e ytja nėse bėn ti kėso lloj krahasimesh. Tė kam thėnė edhe mė herėt, mos mė krahaso njeriun me asgjė tjetėr nė kėtė botė, sepse njeriu ėshtė mbi tė gjitha nė kėtė botė, pa ma trego ti mua pse u krijua mushkonja, sipas mendimit tėnd? A ka ndonjė lloj kuptimi ajo? A ėshtė krijuar pėr ndonjė arsye ajo? Apo si ndodhi me tė!?
Ēdo gje eshte krijuar sipas kushteve dhe kohes se pershtatshme, kjo eshte arsyeja se pse krijohen dhe evoluojne gjerat. Mushkonjes le t'ia jape kuptimin feja se une te thashe krijohen sipas kushteve te caktuara. Pse nuk behet geshtenja kudo? sepse kerkon kushtet e veta, dheun e vet. Pra cdo gje e kane ne dore kushtet jo sipas urdhrit te dikujt. Nuk i tha zoti geshtenjes behu aty se keshtu urdheroj une!

Nikolaos

645

Mesazh  Gon! prej 08.08.11 16:21

Edhe nė fe tė tregon se ku bėhen disa fryte dhe ku nuk bėhen disa fryte, pse bėhen ato dhe pse nuk bėhen, edhe aty tė tregon qė nė kėtė botė ka tė mira dhe tė kėqija natyrore, ecni nėpėr tė dhe kėrkoni, gjeni tė mirat.

Gon!

604

Mesazh  nert prej 09.08.11 17:47

Gon! shkruajti:Edhe nė fe tė tregon se ku bėhen disa fryte dhe ku nuk bėhen disa fryte, pse bėhen ato dhe pse nuk bėhen, edhe aty tė tregon qė nė kėtė botė ka tė mira dhe tė kėqija natyrore, ecni nėpėr tė dhe kėrkoni, gjeni tė mirat.

Po eshte normale mo gon se ato njerezit i shkruan s u shkruan vete, dhe njerezit ne ate kohe nuk ishin injorante dhe nuk i dinin disa gjera, s kishin lindur pleq ata.

E di si eshte puna me ne ateiste se shume po diskutoni (te pakten per mua) Se dime asnje me siguri ne ka jete andej apo jo, a ta jetojme kete jete si me mire qe te mos behemi :pishman: pse se jetuam por enderruam per nje jete me te mire me parajse dhe ate mos ta marrim me mire tia leme kohes, te gjithe jemi shume te rinj per te bere prova.
Nqs egziston do te jemi me te lumtur, po mos kujtoni se ne ateistet jemi ne mekate se nuk i besojme, une kam studiuar per shkence dhe e kam shume te veshtire te besoj pasi e shoh se cdo gje eshte aty ku duhet te jete ne baze te ligjeve, dhe nuk e shoh te arsyeshme te besoj se dikush na krijoi ne me i fuqishem se ne,

Dhe nje gje trupi i njeriut perbehet nga o, c, h, n, p se ku e keni gjetur balten ju ketu ma thoni ju se une si kimiste se di te jete ketu, dhe ajo pikla eshte tjeter gje nuk eshte uji???

nert

145

Mesazh  vagabond_99 prej 10.08.11 0:56

Te besosh apo jo ne jeten tjeter , ka te beje me : Te besosh apo jo ne ZOT... Ne njerezit nuk mundemi dot ta percaktojme saktesisht se si mund te jete jeta tjeter. por eshte e sigurte se ajo eshte ne nje forme apo tjeter. I vetmi udhezues qe na shpjegon per egzistencen e jetes tjeter eshte PERENDIA. Por nisur dhe nga nje shprehje e shkencetareve qe " Asgje nuk vdes, thjesht transformohet " bindem akoma me shume qe vdekja nuk eshte fundi i jetes, por vetem ndryshimi i saj.. ne jemi aq te paditur mbi gjithesine,, universin apo natyren,, saqe nuk mundemi dot te japim shpjegime konkrete. Por vetem nje gje duhet te jete konkrete per te gjithe besimtar dhe jo besimtar... "ASGJE NUK FILLON NGA HICI" nese do pyesni se jeta lindi nga nje molekule,, me tregoni kjo molekule nga lindi, vriteni pak mendjen dhe mbase e gjeni te verteten.... dhe nese do pyesni qe "po ZOTI si u krijua "? Ju a jap une pergjigjen..... NE NJEREZIT NUK DO ARRIJME KURRE TE MARRIM VESH GJITHCKA MBI MISTERET DHE MADHESHTINE E ZOTIT.... AI VETE NA KA KRIJUAR QE TE MENDOJME DERI NE ATE PIKE SA TRURI YNE TE LODHET E TE MOS JETE NE GJENDJE TE VEPROJE ME TUTJE. DHE VETE SHKENCA THOTE,, NJERIU PERDOR VETEM 3 % TE TRURIT.. NORMAL SE KESHTU DESHI PERENDIA.....VETE SHKENCA LAJMERON QE NJERIU PO SHKATERRON VETEN ME ARRITJET QE PO BEN.. NORMAL.. NUK KA SE SI TE NDODHE NDRYSHE....PERDERISA JEMI KRIJESA TE TIJ,, MENDJA JONE ESHTE E KUFIZUAR NGA PERENDIA. NE JEMI SI PUNA ASAJ MAKINES QE ESHTE PRODHUAR TE NXJERRI 200 KM NE ORE.... TI MUNDOHU TI JAPESH SA TE DUASH,, AQ NXJERR AJO... NESE DO TENTOSH ME SHUME E VETMJA GJE E SIGURTE ESHTE " SHKATERRIMI I SAJ ".............

vagabond_99

6

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 1:14

vagabond_99 shkruajti:. Por nisur dhe nga nje shprehje e shkencetareve qe " Asgje nuk vdes, thjesht transformohet " .
Edhe njeriu kur vdes transformohet ne dhé, Ndersa dheun e mban toka perjete brenda saj. S'jam dakort me shprehjen "asgje nuk vdes por transformohet". Ata e kane thene per gjerat jo te gjalla kete shprehje. Sic jane metalet qe transformohen, por per gjerat e gjalla qe levizin nuk transformohen kur vdesin. Te pakten nuk jane me te gjalle. Dhe kur nuk ka gjalleri s'ka jete.

Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

645

Mesazh  Gon! prej 10.08.11 9:28

nert shkruajti:Po eshte normale mo gon se ato njerezit i shkruan s u shkruan vete, dhe njerezit ne ate kohe nuk ishin injorante dhe nuk i dinin disa gjera, s kishin lindur pleq ata.

E di si eshte puna me ne ateiste se shume po diskutoni (te pakten per mua) Se dime asnje me siguri ne ka jete andej apo jo, a ta jetojme kete jete si me mire qe te mos behemi :pishman: pse se jetuam por enderruam per nje jete me te mire me parajse dhe ate mos ta marrim me mire tia leme kohes, te gjithe jemi shume te rinj per te bere prova.
Nqs egziston do te jemi me te lumtur, po mos kujtoni se ne ateistet jemi ne mekate se nuk i besojme, une kam studiuar per shkence dhe e kam shume te veshtire te besoj pasi e shoh se cdo gje eshte aty ku duhet te jete ne baze te ligjeve, dhe nuk e shoh te arsyeshme te besoj se dikush na krijoi ne me i fuqishem se ne,

Dhe nje gje trupi i njeriut perbehet nga o, c, h, n, p se ku e keni gjetur balten ju ketu ma thoni ju se une si kimiste se di te jete ketu, dhe ajo pikla eshte tjeter gje nuk eshte uji???
Mos vall ndoshta ne e krijuam njėri tjetrin?
Ligjet e kujt? Nė baz tė cilav ligje?
Kush i ndėrtoi kėto ligje?
Ndoshta vetvetiu!
Por ti "Dhe" do tė bėhesh o njeri!
Ti i di mė mir se unė ligjet e Kimis, sepse ato studion.

Gon!

604

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 9:35

maqomaqo3 shkruajti:Besoj
80% 80%
[ 462 ]

Nuk besoj
5% 5%
[ 34 ]

Nuk e di
13% 13%
hahahahhaha ajo 5% do jete nikolaos me 34 adresat e tij hahahahhaha

Po sigurisht qe shkencetaret jane me pakice, dhe populli i thjesht jane shumica. Cfare mund te dije populli para elites? Eshte si puna e atyre deleve me pronarin, dhe bariun. 5% i perkasin pronareve, 13% barinjve dhe 80% jane delet. Kush eshte me i zgjuari nga keto te tre?

Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 11.08.11 13:45, edituar 2 herė gjithsej

Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

645

Faqja 51 e 60 Previous  1 ... 27 ... 50, 51, 52 ... 55 ... 60  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi