A besoni ne boten tjeter ?

Faqja 6 e 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A besoni ne boten tjeter ?

81% 81% 
[ 555 ]
6% 6% 
[ 44 ]
12% 12% 
[ 85 ]
 
Totali i votave : 684

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 08.08.11 15:24

Gon! shkruajti:Nikolas i nderuar, "Tė paktė Vdekja ėshtė mosekzistenc (pėr kėtė botė).
Goni i nderuar, te gjithe do te donim te jetonim dy jete, por llogjika nuk na lejon ta pranojme kete jeten tjeter. Une per vete nuk besoj te shpirti.

Nikolaos

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 08.08.11 15:27

ky debat nuk ka lidhje aspak me deshiren per te jetuar me shume, por per te ditur me shume per te kuptuar me shume qenien njeri si qenie qe ne vetvete eshte edhe shpirterore.

ILIRA

303


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  TIRAMISU99 prej 08.08.11 15:46

o re ti estilian...normal qe edhe une si ju te gjithe do ndeshkohem per te gjitha veprimet emia....dhe nuk po i servilosem akujt..dhe aq me teper te madhit ZOT... po mesa duket ti nuk je mir nga turrute..po pse per tek ZOTI e kisha drejtuar une ket koment...??? apo per ktu ne ket forum....sa kot ke menduar mor ti njeri....dhe vazhdo kshtu mendo ose gjyko te tjeret se bukur ja paske nis,,,,po ket gjykaten , ktu ne toke ti do edrejtosh....se na mori lumi te gjith pastaj...
................................................................................................
dhe per ty nikolas ,nuk po mendoja qe dhe foshnjat gjykohen mendoj se foshnjat nuk kan kryer asgje jat atyre momenteve te jetes se tyre..perderisa jan foshnja....pra jan vet engjej...nuk kan cfar te gjykohen nga ZOTI.....por beni mir te kuptoni thelbin e shprehjes se secilit prej personave qe len nje shenim ne ket forum.....faleminderit per mirkuptimin....nese dikush me kuptoi.....

TIRAMISU99

51


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 08.08.11 15:50

Nikolaos shkruajti:
Goni i nderuar, te gjithe do te donim te jetonim dy jete, por llogjika nuk na lejon ta pranojme kete jeten tjeter. Une per vete nuk besoj te shpirti.

Po ja pra, unė besoj nė shiprt i nderuar. As mua logjika nuk ma lejon qė tė them nuk do tė ketė edhe njė botė tjetėr shpirtėrore, tė dėnohet shpirti dhe tė shpėrblehet shpirti. Ne nuk jemi krijuar vetvetiu, unė kurr nuk e besoj kėtė, duhet tė ketė qenė njdonjė arsye pse jemi krijuar dhe arsyen e jep religjioni, kurse shkenca nuk jep kurrėfar arsye. Nė rastin e fundit shkenca po na del shum egoiste, merr gjėra prej "dikujt" dhe nuk i falėnderohet asaj "dikujt", por pėr kundrazi e nėnqmon, e mohon atė "dikujt", e shpall tė rrejshme "Atė", kurse "Ajo" nuk e mohon shkencėn aspak. Ēudi...!

Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 08.08.11 15:54

Gon! shkruajti: Ne nuk jemi krijuar vetvetiu, unė kurr nuk e besoj kėtė, duhet tė ketė qenė njdonjė arsye pse jemi krijuar dhe arsyen e jep religjioni, kurse shkenca nuk jep kurrėfar arsye.
Po krimbi ne nje frut si krijohet o Goni? cili eshte shkaku dhe qellimi? Mos valle zoti i krijoi per nje arsye? Shkenca jep arsye largesine e duhur te Tokes nga Dielli per jeten ne pergjithesi.

Nikolaos

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 08.08.11 16:01

I nderuar, Kur'ani nuk e mohon evoluimin, por sejcili insekt ka njė arsye, mirėpo mos e krahaso krimbin me njeriun ti tani, sepse ėshtė dobėsi e madhe e ytja nėse bėn ti kėso lloj krahasimesh. Tė kam thėnė edhe mė herėt, mos mė krahaso njeriun me asgjė tjetėr nė kėtė botė, sepse njeriu ėshtė mbi tė gjitha nė kėtė botė, pa ma trego ti mua pse u krijua mushkonja, sipas mendimit tėnd? A ka ndonjė lloj kuptimi ajo? A ėshtė krijuar pėr ndonjė arsye ajo? Apo si ndodhi me tė!?

Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  TIRAMISU99 prej 08.08.11 16:04

po mir para se te krijohej [ SHKENCA] qe u shpik nga shkenctaret...kush i krijoi shkenctaret????.....eshikon pra qe eshte ZOTI QE KRIOI NJERIUN...DHE GJITHESINE,,,,,,

TIRAMISU99

51


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 08.08.11 16:08

Gon! shkruajti:I nderuar, Kur'ani nuk e mohon evoluimin, por sejcili insekt ka njė arsye, mirėpo mos e krahaso krimbin me njeriun ti tani, sepse ėshtė dobėsi e madhe e ytja nėse bėn ti kėso lloj krahasimesh. Tė kam thėnė edhe mė herėt, mos mė krahaso njeriun me asgjė tjetėr nė kėtė botė, sepse njeriu ėshtė mbi tė gjitha nė kėtė botė, pa ma trego ti mua pse u krijua mushkonja, sipas mendimit tėnd? A ka ndonjė lloj kuptimi ajo? A ėshtė krijuar pėr ndonjė arsye ajo? Apo si ndodhi me tė!?
Ēdo gje eshte krijuar sipas kushteve dhe kohes se pershtatshme, kjo eshte arsyeja se pse krijohen dhe evoluojne gjerat. Mushkonjes le t'ia jape kuptimin feja se une te thashe krijohen sipas kushteve te caktuara. Pse nuk behet geshtenja kudo? sepse kerkon kushtet e veta, dheun e vet. Pra cdo gje e kane ne dore kushtet jo sipas urdhrit te dikujt. Nuk i tha zoti geshtenjes behu aty se keshtu urdheroj une!

Nikolaos

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 08.08.11 16:21

Edhe nė fe tė tregon se ku bėhen disa fryte dhe ku nuk bėhen disa fryte, pse bėhen ato dhe pse nuk bėhen, edhe aty tė tregon qė nė kėtė botė ka tė mira dhe tė kėqija natyrore, ecni nėpėr tė dhe kėrkoni, gjeni tė mirat.

Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nert prej 09.08.11 17:47

Gon! shkruajti:Edhe nė fe tė tregon se ku bėhen disa fryte dhe ku nuk bėhen disa fryte, pse bėhen ato dhe pse nuk bėhen, edhe aty tė tregon qė nė kėtė botė ka tė mira dhe tė kėqija natyrore, ecni nėpėr tė dhe kėrkoni, gjeni tė mirat.

Po eshte normale mo gon se ato njerezit i shkruan s u shkruan vete, dhe njerezit ne ate kohe nuk ishin injorante dhe nuk i dinin disa gjera, s kishin lindur pleq ata.

E di si eshte puna me ne ateiste se shume po diskutoni (te pakten per mua) Se dime asnje me siguri ne ka jete andej apo jo, a ta jetojme kete jete si me mire qe te mos behemi :pishman: pse se jetuam por enderruam per nje jete me te mire me parajse dhe ate mos ta marrim me mire tia leme kohes, te gjithe jemi shume te rinj per te bere prova.
Nqs egziston do te jemi me te lumtur, po mos kujtoni se ne ateistet jemi ne mekate se nuk i besojme, une kam studiuar per shkence dhe e kam shume te veshtire te besoj pasi e shoh se cdo gje eshte aty ku duhet te jete ne baze te ligjeve, dhe nuk e shoh te arsyeshme te besoj se dikush na krijoi ne me i fuqishem se ne,

Dhe nje gje trupi i njeriut perbehet nga o, c, h, n, p se ku e keni gjetur balten ju ketu ma thoni ju se une si kimiste se di te jete ketu, dhe ajo pikla eshte tjeter gje nuk eshte uji???
avatar
nert

145


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  vagabond_99 prej 10.08.11 0:56

Te besosh apo jo ne jeten tjeter , ka te beje me : Te besosh apo jo ne ZOT... Ne njerezit nuk mundemi dot ta percaktojme saktesisht se si mund te jete jeta tjeter. por eshte e sigurte se ajo eshte ne nje forme apo tjeter. I vetmi udhezues qe na shpjegon per egzistencen e jetes tjeter eshte PERENDIA. Por nisur dhe nga nje shprehje e shkencetareve qe " Asgje nuk vdes, thjesht transformohet " bindem akoma me shume qe vdekja nuk eshte fundi i jetes, por vetem ndryshimi i saj.. ne jemi aq te paditur mbi gjithesine,, universin apo natyren,, saqe nuk mundemi dot te japim shpjegime konkrete. Por vetem nje gje duhet te jete konkrete per te gjithe besimtar dhe jo besimtar... "ASGJE NUK FILLON NGA HICI" nese do pyesni se jeta lindi nga nje molekule,, me tregoni kjo molekule nga lindi, vriteni pak mendjen dhe mbase e gjeni te verteten.... dhe nese do pyesni qe "po ZOTI si u krijua "? Ju a jap une pergjigjen..... NE NJEREZIT NUK DO ARRIJME KURRE TE MARRIM VESH GJITHCKA MBI MISTERET DHE MADHESHTINE E ZOTIT.... AI VETE NA KA KRIJUAR QE TE MENDOJME DERI NE ATE PIKE SA TRURI YNE TE LODHET E TE MOS JETE NE GJENDJE TE VEPROJE ME TUTJE. DHE VETE SHKENCA THOTE,, NJERIU PERDOR VETEM 3 % TE TRURIT.. NORMAL SE KESHTU DESHI PERENDIA.....VETE SHKENCA LAJMERON QE NJERIU PO SHKATERRON VETEN ME ARRITJET QE PO BEN.. NORMAL.. NUK KA SE SI TE NDODHE NDRYSHE....PERDERISA JEMI KRIJESA TE TIJ,, MENDJA JONE ESHTE E KUFIZUAR NGA PERENDIA. NE JEMI SI PUNA ASAJ MAKINES QE ESHTE PRODHUAR TE NXJERRI 200 KM NE ORE.... TI MUNDOHU TI JAPESH SA TE DUASH,, AQ NXJERR AJO... NESE DO TENTOSH ME SHUME E VETMJA GJE E SIGURTE ESHTE " SHKATERRIMI I SAJ ".............
avatar
vagabond_99

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 1:14

vagabond_99 shkruajti:. Por nisur dhe nga nje shprehje e shkencetareve qe " Asgje nuk vdes, thjesht transformohet " .
Edhe njeriu kur vdes transformohet ne dhé, Ndersa dheun e mban toka perjete brenda saj. S'jam dakort me shprehjen "asgje nuk vdes por transformohet". Ata e kane thene per gjerat jo te gjalla kete shprehje. Sic jane metalet qe transformohen, por per gjerat e gjalla qe levizin nuk transformohen kur vdesin. Te pakten nuk jane me te gjalle. Dhe kur nuk ka gjalleri s'ka jete.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 10.08.11 9:28

nert shkruajti:Po eshte normale mo gon se ato njerezit i shkruan s u shkruan vete, dhe njerezit ne ate kohe nuk ishin injorante dhe nuk i dinin disa gjera, s kishin lindur pleq ata.

E di si eshte puna me ne ateiste se shume po diskutoni (te pakten per mua) Se dime asnje me siguri ne ka jete andej apo jo, a ta jetojme kete jete si me mire qe te mos behemi :pishman: pse se jetuam por enderruam per nje jete me te mire me parajse dhe ate mos ta marrim me mire tia leme kohes, te gjithe jemi shume te rinj per te bere prova.
Nqs egziston do te jemi me te lumtur, po mos kujtoni se ne ateistet jemi ne mekate se nuk i besojme, une kam studiuar per shkence dhe e kam shume te veshtire te besoj pasi e shoh se cdo gje eshte aty ku duhet te jete ne baze te ligjeve, dhe nuk e shoh te arsyeshme te besoj se dikush na krijoi ne me i fuqishem se ne,

Dhe nje gje trupi i njeriut perbehet nga o, c, h, n, p se ku e keni gjetur balten ju ketu ma thoni ju se une si kimiste se di te jete ketu, dhe ajo pikla eshte tjeter gje nuk eshte uji???
Mos vall ndoshta ne e krijuam njėri tjetrin?
Ligjet e kujt? Nė baz tė cilav ligje?
Kush i ndėrtoi kėto ligje?
Ndoshta vetvetiu!
Por ti "Dhe" do tė bėhesh o njeri!
Ti i di mė mir se unė ligjet e Kimis, sepse ato studion.
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 9:35

maqomaqo3 shkruajti:Besoj
80% 80%
[ 462 ]

Nuk besoj
5% 5%
[ 34 ]

Nuk e di
13% 13%
hahahahhaha ajo 5% do jete nikolaos me 34 adresat e tij hahahahhaha

Po sigurisht qe shkencetaret jane me pakice, dhe populli i thjesht jane shumica. Cfare mund te dije populli para elites? Eshte si puna e atyre deleve me pronarin, dhe bariun. 5% i perkasin pronareve, 13% barinjve dhe 80% jane delet. Kush eshte me i zgjuari nga keto te tre?


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 11.08.11 13:45, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 11:09

Gon! shkruajti:Abramelin tė ka ofenduar, jo tė tjerėt. Ti tė gjith i quajte "Dele".
Ketu bera nje karahasim figurativ, jo per te ofenduar. Delet perfaqesojne njerezit e thjeshte.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 10.08.11 11:35

"Nuk e kam zakon tė ofendoj pėrpara, por po e kėrkon" fjali e ytja ishte kjo dhe ishte ofendim, nuk ishte krahasim figurativ.
Arsyetimeve askush nuk ia di fundin i nderuar :).
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 10.08.11 12:06

Nikolas, pajtohem me ty kur sulmon atė qė tė sulmon, por jo tė dalėsh jasht binarėve dhe tė sulmosh tė gjith; "Dele".
Unė kam rrespet ndaj ēdo njeriu i cili mė rrespekton, i qfarėdo rangu le tė jetė ai, nuk e kam problem pėr rangun, kurse ata tė cilėt mė sulmojnė...! kam teori tė mjaftueshme edhe pėr ta, mendoj!
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 10.08.11 18:22

Nitty si thuhet ne "vaki" te tilla : kush i honger m'sysh keta te gjithe keshtu :=))
avatar
ILIRA

303


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nitty prej 10.08.11 18:26

ILIRA shkruajti:Nitty si thuhet ne "vaki" te tilla : kush i honger m'sysh keta te gjithe keshtu :=))

Nuk janė tė gjithė,tė paktėn pėr mua,ėshtė vetem ky maqopalaqo qė shtiret si burrė,na shkriu me ofendime,deshi tė ofendoj le ti mbesin ofendimet nė fyt.
avatar
nitty

243


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 10.08.11 18:29

Duhet qe Nikolaosi ta dije me mire situaten mos ra ndonje meteorit andej nga sudani qe na u prish humori ne ketu ne albani
avatar
ILIRA

303


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 19:05

Kujdes Ilira!


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 15.01.12 13:00, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 10.08.11 19:09

je i sigurt per ate qe ke shkruar me duket se e keqkuptuar nejse mund edhe ta ndaloj se gje qe behet eshte por shikoje mire cfare kam shkruar une dhe mendoje dhe nje here konkluzionin qe ke nxjerre
avatar
ILIRA

303


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 19:16

Tregohu me e sjellshme


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 15.01.12 12:59, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 10.08.11 19:24

tani cfare te ka bezdisur me shume kundershtimi im apo ironia qe e paskam perdorur per te te ofenduar???!!!
avatar
ILIRA

303


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 19:26

ILIRA shkruajti:tani cfare te ka bezdisur me shume kundershtimi im apo ironia qe e paskam perdorur per te te ofenduar???!!!
Te dyja bashke. Duhet te jesh me e sjellshme si femer qe je.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Xhemajl prej 10.08.11 19:51

Nikolaos shkruajti:Fajin se pari e kane moderatoret e kesaj rubrike qe heshtin dhe nuk fshijne komentet e kota dhe banale se ndoshta Explorer s'i ka lexuar akoma. Moderatoret duhen te dine te bejne pastrime se per kete pune jane.
Edhe ata njerez jane o Nikolaos, ndoshta jane ne pushime mirpo ne kesi raste ndoshta do te duheshin + do moderator te tjere ta mbushin mungesen e tyre..
avatar
Xhemajl

382


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 10.08.11 19:54

tani kjo tema e botes tjeter me duket se mori trajten perfundimtare ja gjetem fundin. Do te me falni qe i lejova vetes te perdor ironine me disa qe nuk mund tja permendd emrin por nuk kisha qellim te keq
avatar
ILIRA

303


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nuki411 prej 14.01.12 21:32

Per vete besoj ne menyren me absolute te mundur per jeten e pasvdekjes, respektivisht kalimin nga kjo bote ne tjetren, nuk me habit fakti qe nje ateist te shprehet dhe te thotE se nuk beson ne rringjallje, por ama vertet eshte ironike qe nje njeri i cili "beson"ne Zot te deklaroj apo te shpreh nje mendim te tille, se nuk beson ne boten tjeter, per te tille njerez thjesht na jepet nje bindje, o duhet te jete skajshmerisht i paditur, i palexuar, thjesht nje analfabet ose thjesht nje pseduo orientalist.
avatar
nuki411

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gjinkalla prej 16.01.12 23:25

Jeta e kesaj bote eshte vetem nje sekonde!
Une besoj fuqishem qe na pret jeta e perjetshme," pa kohe".Por ata te cilet kane bere vepra te keqija i pret denimi,kurse ne qe kemi bere vepra te mira na pret shperblimi.
avatar
Gjinkalla

339


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Elsavrana prej 17.01.12 0:14

Per 3% e trurit qe ne perdorim , lexo pikerisht ketu ne explorer univers dhe do te marresh informacion se pse na eshte ndaluar funksioni i plote i trurit. Ne se do te ishim te afte te perdorim gjithe kapacitetin do te ishim tashme me Zotin..pra le te hapim mire kanalet e mbyllura per tu ngjitur ne lartesine ku jemi projektuar.
avatar
Elsavrana

101


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Elson Precaj prej 17.01.12 17:41

Nikolaos shkruajti:
Gon! shkruajti:I nderuar, Kur'ani nuk e mohon evoluimin, por sejcili insekt ka njė arsye, mirėpo mos e krahaso krimbin me njeriun ti tani, sepse ėshtė dobėsi e madhe e ytja nėse bėn ti kėso lloj krahasimesh. Tė kam thėnė edhe mė herėt, mos mė krahaso njeriun me asgjė tjetėr nė kėtė botė, sepse njeriu ėshtė mbi tė gjitha nė kėtė botė, pa ma trego ti mua pse u krijua mushkonja, sipas mendimit tėnd? A ka ndonjė lloj kuptimi ajo? A ėshtė krijuar pėr ndonjė arsye ajo? Apo si ndodhi me tė!?
Ēdo gje eshte krijuar sipas kushteve dhe kohes se pershtatshme, kjo eshte arsyeja se pse krijohen dhe evoluojne gjerat. Mushkonjes le t'ia jape kuptimin feja se une te thashe krijohen sipas kushteve te caktuara. Pse nuk behet geshtenja kudo? sepse kerkon kushtet e veta, dheun e vet. Pra cdo gje e kane ne dore kushtet jo sipas urdhrit te dikujt. Nuk i tha zoti geshtenjes behu aty se keshtu urdheroj une!

I nderuar nikolaos i ndjek me vemendje shkrimet e tua dhe e respektoj te drejten tende per tu shprehur por nuk mundem te rri pa debatuar rreth asaj qe ju po pohoni ! arsyetimi juaj rreth egzistences se zotit dhe koncepti juaj per boten ,qenka shum i ceket!
Nese ti arrin ta kuptosh mire natyren dhe boten, aq sa pretendon nuk do mbeshteteshe ne parimin tend te "rstesise dhe pershtatjes ", por do besoje tek egzistenca dhe fuqia e ZOTIT.
nese nje bime apo nje gjallese zoti nuk e krijoi , por ajo u pershtat dhe evoluoi , si lindi ajo bime apo gjallese ???? ne qofte se te gjitha qeniet do te ishin te rastit apo te pershtatura me ambjentin athere do te thote se ato kane dale nga asgjeja apo jo???? por nga asgjeja i nderuar ose nga hici , nuk mund te dale asgje pervecse asgjese ! apo jam gabim?? pra i nderuar duhet se sben te kete egzistuar nje qenie e deomosdoshme ne vetvete qe i ka dhene startin te gjithe kesaj natyre qe shqisat tona perceptojne dhe ai eshte zoti !
Aristoteli ka thene se , qe te kuptohet levizja , duhet bere nje dallim ndermjet asaj qe leviz dhe levizesit .Cdo qenie qe ndryshon , levizet nga nje tjeter . Keshtu mund te vazhdojme te arsyetojme ne pafundesi , prandaj duhet te pranojme qe ka patur nje levizes te palevizshem dhe ky eshte ZOTI Qe per ne si qenie humane zoti eshte nje qenie transhedentale (ka te beje me dicka qe lidhet pertej shqisave tona ).
Me gjith respektin qe kam per juve por teorite e tua "DARVINISTE " nuk jane teori te mirfillta dhe jane te pabaza ! pasi nuk mund te flasesh per pershtatje te nje gjallese pa thene dicka ne lidhje me krijimin e saj , si filloi ajo se egzistuari ?prandaj kur te diskutosh ne lidhje me egzistencen e dickaje ne pa dashje e pranojme egzistencen e krijuesit te saj pasi asgje nuk ka lindur nga asgjeja dhe rastesia apo pershtatja, kjo bote ne te cilen jetojme e ka nje "arkitekt " qe e ndertoi ! pra cdo gje qe ne perceptojme e ka nje arsye se perse egziston dhe e ka nje krijues !
dhe jeta qe ne njofim eshte thjesht nje provim shum i shurter per kalimin" ne dimensionin tjeter "ne jeten e vertet !
avatar
Elson Precaj

87


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gjinkalla prej 17.01.12 19:57

Une besoj ne zot,por jam mendje hapur,pra une besoj ne zot,por nuk jam konstant,thjesht mundet edhe mos me egzistu.Ne jete gjdo gje eshte relative.
Por gjeja kryesore qe me ben te besoj ne zot,eshte se te gjitha krijesat jane dy gjini dhe gjdo gje eshte perfekt.Ateistat,nuk dijne ta shpjegojne kete gje,perse egzistojne dy gjini ne gjdo krijese dhe keshtu ka qene gjithmone.
Gjdo gje ne ket ebote eshte e ndertuar ne menyre perfekte,sa qe evolucioni nuk ka kuptim.Pra zoti egziston.
avatar
Gjinkalla

339


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Fakiri prej 17.01.12 21:14

I nderuar Elson Precaj unė jam pėr tė futur lėnd fetare nė shkollat tona...ndoshta edhe mund tė jem gabim nė mendimin tim qė tė vendosim nėpėr shkollat e laike (shtetėrore) mėsimin fetar dhe nėpėr shkolla telogjike pra fetare mėsimin e shkencave.
Mund tė thoni se ēfarė dobie ka nga kjo punė mė mirė ėshtė tė ri se cilin nė rrugėn e vetė dhe mos tė pėrzijen pra lėndet fetar nė shkollat teologjik dhe ato shkencore nė shkollat laike..Unė mendoj se kur bėhet arsimi nė kėtė mėnyrė ata qė mbrojnė shkollėn ku mėsohet shkenca nuk bėhen tė pa fe dhe nxėnėsit e shkollave teologjike shpėtojnė nga fanatizmi (tė thėmi kushtimisht nga njė injorancė e pa arsyeshme) i tyre kundėrshtues ndaj shkencave ......

me respekt fakiri
avatar
Fakiri

1035


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  emriat prej 17.01.12 21:50

PATJETER QE BESOI ...ESHTE ? E MADHE KJO JET ... ANDAJ PATJETER KA DICKA ME SHUME ...ZOTI
avatar
emriat

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Elson Precaj prej 18.01.12 16:03

fakiri shkruajti:I nderuar Elson Precaj unė jam pėr tė futur lėnd fetare nė shkollat tona...ndoshta edhe mund tė jem gabim nė mendimin tim qė tė vendosim nėpėr shkollat e laike (shtetėrore) mėsimin fetar dhe nėpėr shkolla telogjike pra fetare mėsimin e shkencave.
Mund tė thoni se ēfarė dobie ka nga kjo punė mė mirė ėshtė tė ri se cilin nė rrugėn e vetė dhe mos tė pėrzijen pra lėndet fetar nė shkollat teologjik dhe ato shkencore nė shkollat laike..Unė mendoj se kur bėhet arsimi nė kėtė mėnyrė ata qė mbrojnė shkollėn ku mėsohet shkenca nuk bėhen tė pa fe dhe nxėnėsit e shkollave teologjike shpėtojnė nga fanatizmi (tė thėmi kushtimisht nga njė injorancė e pa arsyeshme) i tyre kundėrshtues ndaj shkencave ......

me respekt fakiri
Sinqerisht qe eshte nje ide mjaft e mire , e kisha menduar edhe perpara se ju ta shprehnit ! do ishte deri diku e dobishme . po ajo qe un nuk pelqej tek kjo ide dhe nee perfundimin qe un kam arritur eshte se: kjo eshte dicka e paarritshme dhe mjaft problematike . pse do lindte pyetja? Sepse te fusesh teologjine ne shkollat publike ku studentat mund te jene te feve te ndryshme , vecse do thellonte edhe me shum hendekun qe egziston mes feve te ndryshme ! vecse do nxiste urrejtje mes studenteve dhe kundershti mes atyre normave qe paraqet X fe dhe nje feje tjeter .
E VLERSOJ MENDIMIN TEND SINQERISHT QE DO ISHTE NJE ZGJEDHE E MIRE !Por do ishte nje burim konflikti , keshtu mendoj un te pakten !

me respekt ELSONI
avatar
Elson Precaj

87


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Fakiri prej 18.01.12 17:08

I nderuar Elson unė mendova tė futen lėnde teologjike nė lidhje me krijimin sipas teologjis.Tė kuptuarit qė ėshtė njė Zot qė ka krijuar gjithėsin nuk do ta kundėrshtoni besimtarėt monotesit ēfarė do feje tė qofshin tė krishter,musliman apo edhe jahudi..dhe nuk mendova nė atė qė tė fusim komplet doktrinė e njė feje nė tėrrėsi por tė gjitha febesimeve qė i kemi ne shqiptarėt ato mė elemetarėt si ėshtė ajo e besimit nė Zot.....ju e dinin se jemi tė detyruar qė nė shkollė tė mėsojm krijimin sipas as qė ėshtė quajtur shpjegim shkencor duke anshkaluar farre mundėsin e krijimit tė gjithėsi nga njė Zot.Nuk jam qė tė mėsohen pėr teolog nė shkollat publike por tė mėsohet siē thashė ato mė elementaret.Ndėrsa nė shkolla teologjike i kisha futur si domosdoshmėri mėsimit shkencore unė mendoj se do tė kishim mė shumė mirė kuptim dhe tolerim ndaj njėri tjetėrit dhe jo sikur se po vėrejm po ngatėrohem ndėrmjet veti besimtar dhe jo besimtar,pastaj besimtarėt e febesimeve ndaj njėri tjetėrit dhe sipas mendimit tim ėshtė se ne qė nga fėmijėria nuk kemi ndėgjuar apo kemi ndėgjuar fare pak pėr besimet tė ndryshėm dhe se nuk e kemi pėrgatitur trurin pėr mendime dhe besime tė ndryshme. Ndoshta edhe e kam gabim por ky ėshtė mendimi im personal...

me respekt fakiri
avatar
Fakiri

1035


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Elson Precaj prej 19.01.12 19:30

fakiri shkruajti:I nderuar Elson unė mendova tė futen lėnde teologjike nė lidhje me krijimin sipas teologjis.Tė kuptuarit qė ėshtė njė Zot qė ka krijuar gjithėsin nuk do ta kundėrshtoni besimtarėt monotesit ēfarė do feje tė qofshin tė krishter,musliman apo edhe jahudi..dhe nuk mendova nė atė qė tė fusim komplet doktrinė e njė feje nė tėrrėsi por tė gjitha febesimeve qė i kemi ne shqiptarėt ato mė elemetarėt si ėshtė ajo e besimit nė Zot.....ju e dinin se jemi tė detyruar qė nė shkollė tė mėsojm krijimin sipas as qė ėshtė quajtur shpjegim shkencor duke anshkaluar farre mundėsin e krijimit tė gjithėsi nga njė Zot.Nuk jam qė tė mėsohen pėr teolog nė shkollat publike por tė mėsohet siē thashė ato mė elementaret.Ndėrsa nė shkolla teologjike i kisha futur si domosdoshmėri mėsimit shkencore unė mendoj se do tė kishim mė shumė mirė kuptim dhe tolerim ndaj njėri tjetėrit dhe jo sikur se po vėrejm po ngatėrohem ndėrmjet veti besimtar dhe jo besimtar,pastaj besimtarėt e febesimeve ndaj njėri tjetėrit dhe sipas mendimit tim ėshtė se ne qė nga fėmijėria nuk kemi ndėgjuar apo kemi ndėgjuar fare pak pėr besimet tė ndryshėm dhe se nuk e kemi pėrgatitur trurin pėr mendime dhe besime tė ndryshme. Ndoshta edhe e kam gabim por ky ėshtė mendimi im personal...

me respekt fakiri
Ju kam kuptuar mjaft mire ne ato qe ju cituat ,Jam dakort me ju i nderuar do ishte nje veper mjaft e mire qe sikur te behej nje nderthurje e tille , mes teologjise dhe shkences neper shkolla.Esht paksa projekt i nderlikuar ,ky qe ju propozoni .pasi edhe nese do realizohej jam i sigurte se do keqperdorej dhe do abuzohej duke u imponuar edhe dogma fetare te njeanshme, pavarsisht se qellimi do ishte tju mesohej rreth zotit pa dallime besimi ! prandaj edhe mund te takoje ne mjaft kundershti e pakenaqesi nje projekt i tille ! por sidoqofte ngelet nje ide shum e mire nga ana juaj i nderuar edhe i pari do isha qe do e kisha mbeshtet nje propozim te tille si profesor i ardhshem qe jam !
me respekt Elsoni!
avatar
Elson Precaj

87


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 20.01.12 14:07

Elson i nderuar, e shoh qe nga mbiemri yt qe je i krishtere dhe besimtar po e po. Sa per pergjigjen qe the qe asgje s'mund te linde nga asgjeja, te them vetem nje kundra pergjigje: nese gjerat s'mund te lindin nga asgjeja, pse zoti paska te drejte te krijohet nga asgjeja? Nese ai eshte krijuar vetvetiu, atehere edhe universi ka te njejten te drejte.
Nga "asgjeja" mund te jete krijuar "shpethimi i madh", te tjerat jane krijuar sipas kombinimit te disa elementeve te ardhura nga ky shperthim: zjarri (dielli), toka, ajri dhe uji.

Gjinkalla se pse ka dy gjini, ketu duhet te thellohesh ne Biologji per te mesuar me shume. Duhet patjeter te kete dy gjini sepse ne bote cdo gje ka te kunderten e saj. Sekset e kunderta jane ashtu si nata me diten, erresira me driten, nxehtesia me te ftohtin. Edhe 12 pjeset qiellore te quajtura shenja zodiakale ndahen ne gjini, 6 jane mashkullore dhe 6 femerore.

Dhe sa per futjen e fese neper shkolla, kjo eshte dicka e pavlere sepse brezi i ri nuk eshte edhe aq i interesuar per fe. Ai qe e ka fene ne qejf le te shkoje ne kishe apo xhami dhe ka vende plot se ku t'i marre informacionet fetare. Librat fetar qe shperndahen falas njerezit i hedhin, as nuk marrin mundimin t'i lexojne. Ne shkolle pak a shume fete trajtohen tek historia dhe tek sociogjia, prandaj nuk ka nevoje te futen si lende mesimore sepse vetem do nxisnin debate, duke lavderuar secili fene e vet. Nuk kane qene budallenj ata qe e kane hequr fene nga shkolla, duke e quajtur ate bije e injorances.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Fakiri prej 20.01.12 15:17

Njeriu para se tė eksploroj univerzin duhet ta ekploroj vete vetėn e tij…I nderuar prof. dėshiroj tė ju pyes nė lidhjen me rastėsit.... A mendoni se ishte njė rastėsi apo vullneti juaj personal qė ju tė lindni si shqiptarė, qė ju tė jeni nė fillin tė kurrizit tė babit tėnd dhe nė mitrėn e nėnės tėnd,a i zgjodhėt ju prindrit e tu,a i zgjodhėt ju se cili fėmijė nga vėllėzėrit dhe motrat do tė jeni i pari,i dyti i tretė...., apo e zgjodhėt ju qė tė jeni djalė dėshire i vetėm nė familje.....A e zgjodhėt juse nė cilin ditė nė cili natė nė cilin datė pra muajin dhe vitin apo orėn nė tė cilin do tė lindin ju apo mendoni dhe besoni se tė gjithė kėto janė rastėsi?!!!!!!.... Ne besimtarėt mendojm se ėshtė njė forcė njė arkitekt i cili me njė urtėsi tė pėrsosur na ka krijuar ne dhe gjithė gjithėsin e qė e quajm Zot ne nuk i besojm sė tė gjitha kėto janė tė rastėsishėm,po tė mendojm dhe besojm vargun e rastėsive po na dalin shumė si tepėr rastėsi i nderuar prof. rastėsi qė janė jashtė arsyes tonė (ka shumė rastėsi nuk mundemi ti arsyjetojm) logjike .....

me respekt fakiri
avatar
Fakiri

1035


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gjinkalla prej 20.01.12 16:50

Sikurse fetaret qe nuk dijne te pergjigjen se perse i krijoj zoti miliarda yje dhe planete te tjera,ashtu edhe ateistet nuk dijne te pergjigjen se perse egzistojne dy gjini.
avatar
Gjinkalla

339


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Elson Precaj prej 20.01.12 17:24

Nikolaos shkruajti:Elson i nderuar, e shoh qe nga mbiemri yt qe je i krishtere dhe besimtar po e po. Sa per pergjigjen qe the qe asgje s'mund te linde nga asgjeja, te them vetem nje kundra pergjigje: nese gjerat s'mund te lindin nga asgjeja, pse zoti paska te drejte te krijohet nga asgjeja? Nese ai eshte krijuar vetvetiu, atehere edhe universi ka te njejten te drejte.
Nga "asgjeja" mund te jete krijuar "shpethimi i madh", te tjerat jane krijuar sipas kombinimit te disa elementeve te ardhura nga ky shperthim: zjarri (dielli), toka, ajri dhe uji.

Gjinkalla se pse ka dy gjini, ketu duhet te thellohesh ne Biologji per te mesuar me shume. Duhet patjeter te kete dy gjini sepse ne bote cdo gje ka te kunderten e saj. Sekset e kunderta jane ashtu si nata me diten, erresira me driten, nxehtesia me te ftohtin. Edhe 12 pjeset qiellore te quajtura shenja zodiakale ndahen ne gjini, 6 jane mashkullore dhe 6 femerore.

Dhe sa per futjen e fese neper shkolla, kjo eshte dicka e pavlere sepse brezi i ri nuk eshte edhe aq i interesuar per fe. Ai qe e ka fene ne qejf le te shkoje ne kishe apo xhami dhe ka vende plot se ku t'i marre informacionet fetare. Librat fetar qe shperndahen falas njerezit i hedhin, as nuk marrin mundimin t'i lexojne. Ne shkolle pak a shume fete trajtohen tek historia dhe tek sociogjia, prandaj nuk ka nevoje te futen si lende mesimore sepse vetem do nxisnin debate, duke lavderuar secili fene e vet. Nuk kane qene budallenj ata qe e kane hequr fene nga shkolla, duke e quajtur ate bije e injorances.
I nderuar Nikolaos ! nuk ka lidhje se cfare dhe kush jam une ! une asnjehere te vetme nuk po flisja rreth fese ne te cilen une besoj, ato fjale qe un i thashe i kane thene dhe jane mbeshtetur nga te gjitha fete edhe shkenctare gjithashtu. Se mos do fillosh te me akuzosh per propagande fetare tani??!! lexoji mire komentet e mesiperme , po flisja per egzistencen e zotit i nderuar , per nje qenie "transhendentale " qe per inteligjencen tone eshte dicka e pakapshme , qe ai eshte "fillimi dhe fundi ", ai ka egzistuar gjithmone , eshte krijuesi i te gjitheve pa perjashtim feje ! mos i ngatrro punet , sepse askujt nuk i duhet se ne ca besoj une.NIKOLAOS ZOTI KA EGZISTUAR GJITHMOONE, mos e ngatrro konceptin e kohes ,pasi koha dhe hapsira eshte ajo qe shqisat tona na "thone " mos harro zoti eshte nje qenie e ndryshme nga ne , qe koha dhe hapsira per te nuk egzistojne !Ne jetojme ne nje bote ku na orientojne shqisat , i gjithe perceptimi dhe ngacmimi qe na vjen nga jashte shkon ne tru si nje informacion elektrik .Distanca dhe koha egziston brenda trurit tend . I Nderuar ne si qenie humane jemi jashtzakonisht te cuditshem jemi te pakuptueshem dhe dyshues ne kulm ! po si mor Z. NIKOLAOS kemi guximin te dyshojme ne egzistencen e zotit ?? hidhi syte njeher rrotull ambientit ku jeton dhe me gjere studioje boten ne te cilen jeton vertet beson se nje mrekulli e tille mund te kete lindur nga asgjeja dhe nga rastesia apo koicidenca ??? "UNE e respektoj te drejten tende per tu shprehur lirshem por me ty nuk jam dakort deri ne vdekje " Shpresoj te me kesh kuptuar se cfar doja te thoja ,besoj se e keni aq inteligjence qe ta kuptoni dhe te mi kurseni edhe mua shpjegimet e teperta .


ME RESPEKT ELSON PRECAJ
avatar
Elson Precaj

87


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Elson Precaj prej 20.01.12 17:35

gjinkalla5 shkruajti:Sikurse fetaret qe nuk dijne te pergjigjen se perse i krijoj zoti miliarda yje dhe planete te tjera,ashtu edhe ateistet nuk dijne te pergjigjen se perse egzistojne dy gjini.
E NDERUAR Gjinkalla duke imagjinuar se si mund te ishte bota pa dy gjinité ,mund te gjesh edhe pergjigjen se perse zoti i krijoi cift te gjitha speciet .

RESPEKTE
avatar
Elson Precaj

87


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gjinkalla prej 20.01.12 18:59

Nuk ka lidhje a beson ne zot apo jo,zoti nuk do na gjykoj ne se a kemi besuar ne zot apo jo "Siq pretendojne disa fetare" por zoti do na gjykoj ne baze te veprave qe kemi bere ne kete jete.Perse e them kete,sepse une njoh shume fetare qe falin 5 kohe namaz por jane mendjemedhenje,jo te moralshem,tradhetojne grate etj...kurse po tua thuash atyre se je ateist ata te ofendojne.Kurse njoh shume ateiste qe nuk besojne ne zot,por jane te ndershem,te ndiohmojne,te kuptojne etj.Pershemull ketu ne kosove te gjithe besojne ne zot por eshte populoli me i korrupotuar ne evrope.Pra zoti nuk na gjykon se a kemi besuar ne te apo jo,por se cfare kemi bere ne.
avatar
Gjinkalla

339


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Elson Precaj prej 20.01.12 19:35

gjinkalla5 shkruajti:Nuk ka lidhje a beson ne zot apo jo,zoti nuk do na gjykoj ne se a kemi besuar ne zot apo jo "Siq pretendojne disa fetare" por zoti do na gjykoj ne baze te veprave qe kemi bere ne kete jete.Perse e them kete,sepse une njoh shume fetare qe falin 5 kohe namaz por jane mendjemedhenje,jo te moralshem,tradhetojne grate etj...kurse po tua thuash atyre se je ateist ata te ofendojne.Kurse njoh shume ateiste qe nuk besojne ne zot,por jane te ndershem,te ndiohmojne,te kuptojne etj.Pershemull ketu ne kosove te gjithe besojne ne zot por eshte populoli me i korrupotuar ne evrope.Pra zoti nuk na gjykon se a kemi besuar ne te apo jo,por se cfare kemi bere ne.

Jam pjeserisht dakort me ty !dua tju them nje histori ne kontekst me ate qe ju thate ! ne besimin tim neper te marteve dhe te premteve nuk duhet konsumuar mishi si produkt !Njehere e zune nje prift duke ngrene mish diten e premte dhe i thane : pader ky asht nje mekat , te hash mish te premten dhe prifti u ishte drejtuar duke iu thene : te hash nuk eshte mekat , por duhet te kontrollosh cfar nxjerr nga goja (fjale te mira apo te keqia ) dhe cfare veprash ben .

Prandaj jam i mendimit qe keto jane tabu te vendosura nga njerzit, e njejta gje vlen edhe per besimet e tjera ! prandaj jam dakort me ty se zoti nuk ka per te na gjykuar per disa tabu qe ne i kemi caktuar (qe deri diku nuk eshte se jane te rendesishme zbatimi i tyre ) por per veprat tona. !
avatar
Elson Precaj

87


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 21.01.12 14:07

fakiri shkruajti:Njeriu para se tė eksploroj univerzin duhet ta ekploroj vete vetėn e tij…I nderuar prof. dėshiroj tė ju pyes nė lidhjen me rastėsit.... A mendoni se ishte njė rastėsi apo vullneti juaj personal qė ju tė lindni si shqiptarė, qė ju tė jeni nė fillin tė kurrizit tė babit tėnd dhe nė mitrėn e nėnės tėnd,a i zgjodhėt ju prindrit e tu,a i zgjodhėt ju se cili fėmijė nga vėllėzėrit dhe motrat do tė jeni i pari,i dyti i tretė...., apo e zgjodhėt ju qė tė jeni djalė dėshire i vetėm nė familje.....A e zgjodhėt juse nė cilin ditė nė cili natė nė cilin datė pra muajin dhe vitin apo orėn nė tė cilin do tė lindin ju apo mendoni dhe besoni se tė gjithė kėto janė rastėsi?!!!!!!.... Ne besimtarėt mendojm se ėshtė njė forcė njė arkitekt i cili me njė urtėsi tė pėrsosur na ka krijuar ne dhe gjithė gjithėsin e qė e quajm Zot ne nuk i besojm sė tė gjitha kėto janė tė rastėsishėm,po tė mendojm dhe besojm vargun e rastėsive po na dalin shumė si tepėr rastėsi i nderuar prof. rastėsi qė janė jashtė arsyes tonė (ka shumė rastėsi nuk mundemi ti arsyjetojm) logjike .....

me respekt fakiri
Fakir cdo gje krijohet sipas kushteve dhe kohes se pershtatshme, dhe jo sipas urdhrave te "dikujt". Mos bej krahasime te tilla qe s'kane lidhje fare me krijimin e universit.


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 21.01.12 14:33, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 21.01.12 14:12

Elson Precaj shkruajti:["UNE e respektoj te drejten tende per tu shprehur lirshem por me ty nuk jam dakort deri ne vdekje " Shpresoj te me kesh kuptuar se cfar doja te thoja ,besoj se e keni aq inteligjence qe ta kuptoni dhe te mi kurseni edhe mua shpjegimet e teperta .

ME RESPEKT ELSON PRECAJ
Elson per mua le te jesh besimtar deri ne vdekje, ashtu si dhe une jam i bindur qe do jem ateist deri ne vdekje. Tek ateistet une kam pare vetem njerez mendjendritur, ndersa besimtaret jane me teper populli i thjeshte: ja shikoji statistikat e besimit te shkencetareve te Nasa-s, ketu: http://www.explorerunivers.com/t2947-statistika-besimi?highlight=statistika+besimi

dhe mos me permend shkencetare te tjere qe besojne ne zot. S'me duhen mua shkencat e tjera, per mua Astronomet dhe biologet e dine me mire se si eshte krijuar jeta.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Fakiri prej 21.01.12 15:08

Nė rregull i nderuar prof. nuk do bėj krahsime tė tillė...... Mė thuaj ky forum ėshtė rastėsi apo dikush e ka bėrė qėllimisht (Pra,ka njė ideator,njė administator,njė rregullore qė duhet tė pranohet dhe tė respektohet nga ne,apo edhe ky nuk ėshtė vullneti i "dikujt" por i rastėsive sepse ka kushte tė pėrshtashme pėr njė gjė tė tillė.. )?

me respekt fakiri
avatar
Fakiri

1035


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nikolas

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 21.01.12 20:24

Nikolaos shkruajti:
Elson Precaj shkruajti:["UNE e respektoj te drejten tende per tu shprehur lirshem por me ty nuk jam dakort deri ne vdekje " Shpresoj te me kesh kuptuar se cfar doja te thoja ,besoj se e keni aq inteligjence qe ta kuptoni dhe te mi kurseni edhe mua shpjegimet e teperta .

ME RESPEKT ELSON PRECAJ
Elson per mua le te jesh besimtar deri ne vdekje, ashtu si dhe une jam i bindur qe do jem ateist deri ne vdekje. Tek ateistet une kam pare vetem njerez mendjendritur, ndersa besimtaret jane me teper populli i thjeshte: ja shikoji statistikat e besimit te shkencetareve te Nasa-s, ketu: http://www.explorerunivers.com/t2947-statistika-besimi?highlight=statistika+besimi

dhe mos me permend shkencetare te tjere qe besojne ne zot. S'me duhen mua shkencat e tjera, per mua Astronomet dhe biologet e dine me mire se si eshte krijuar jeta.
sincerisht me duhet te ta them edhe nje her sepse te kam pyetur edhe prap po te pyes edhe po ta riformuloj pyetjen ti mjafton te kthesh pergjigjje ???(A KA LIBER PA AUTOR )???
avatar
Ushtari i krishtit

455


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Elson Precaj prej 21.01.12 21:35

Nikolaos shkruajti:
Elson Precaj shkruajti:["UNE e respektoj te drejten tende per tu shprehur lirshem por me ty nuk jam dakort deri ne vdekje " Shpresoj te me kesh kuptuar se cfar doja te thoja ,besoj se e keni aq inteligjence qe ta kuptoni dhe te mi kurseni edhe mua shpjegimet e teperta .

ME RESPEKT ELSON PRECAJ
Elson per mua le te jesh besimtar deri ne vdekje, ashtu si dhe une jam i bindur qe do jem ateist deri ne vdekje. Tek ateistet une kam pare vetem njerez mendjendritur, ndersa besimtaret jane me teper populli i thjeshte: ja shikoji statistikat e besimit te shkencetareve te Nasa-s, ketu: http://www.explorerunivers.com/t2947-statistika-besimi?highlight=statistika+besimi

dhe mos me permend shkencetare te tjere qe besojne ne zot. S'me duhen mua shkencat e tjera, per mua Astronomet dhe biologet e dine me mire se si eshte krijuar jeta.
sa per informacion z. nikolaos edhe filozofe ,astronome , matematiciene ke sa te duash qe besojne ne zot . mos e mbivlerso veten se je ateist ! per mua ateistet jane shtresa me ehumbur e shoqerise (e them nga persona te ndryshem qe kam pare ) jane inteligjente te zote por bejne nje jete te humbur as familja nuk i do ! dua tju tregoj nje histori


" njeriu i cmendur"
" nuk keni degjuar ndonjehere per historine e njeriut te cmendur i cili , ne agimin e mengjesit , ndezi nje llambe dhe shkoi ne pazar dhe filloi te bertiste pa pushuar :KERKOJ ZOTIN !KERKOJ ZOTIN!! meqe shume shume nga ata qe ndodheshin aty , nuk besonin ne zot , keto thirrje nxiten nje te qeshur te madhe ." Ndoshta te ka humbur ?"- thoshte njeri " KE NGATRRUAR RRUGEN , SI NJE FEMI "-thoshte tjetri ." Ose ndoshta eshte fshehur !ka frike nga ne !ka hypur ne ndonje anije !ka emigruar " dhe keshtu bertisnin dhe qeshnin se bashku .I CMENDURI QENDROI MES TYRE DHE HODHI NJE VESHTRIM "KU KA SHKUAR ZOTI ?" -bertiti ai . po ja ua them une : e kemi vrare :ju dhe une !! ne te gjithe jemi vrasesit e tij . po si e kemi bere?si ia kemi dale qe te pime tere detin , deri ne piken e fundit ? kush na ka dhene shtupen per te fshire tere horizontin ?ckemi bere kur e liruam kete toke nga drita e tij ? ne cfare drejtimi levizet tani ? ne cdrejtim levizim ne ? larg cdo dielli ? a nuk nxitojme gjithnje e me mrapa ,anash ,para , nga cdo ane ?a egziston ende nje siper edhe poshte ?a nuk endemi ne nje hic te ppafundem ? a nuk po shpallim fryrjen e hapsires bosh ? nuk ben me ftofte? a nuk po zbret nata , gjithnje e me shume nate?a nuk duhet ndezur edhe llampa ne mengjes ?a nuk po e ndjejme zhurmen varremihese qe jane duke varrosur ZOTIN? a nuk po e ndjejme akoma aromen e kalbezimit hyjnor ?-se edhe perendite kalbezohen ? a nuk eshte per ne shume e madhe madheshtia e ketij veprimi ? a nuk duhet te behemi ne vete zoter , per te qene te denje per te ? nuk ka patur kurre aksion me te madh dhe kush lind pas nesh i perket sipas ketj aksioni , nje historije me te ngritur nga historiija jone deri me sot """ ketu i CMENDURI heshti dhe filloi te vezhgonte degjuesit e vet ; dhe ata heshtnin dhe po shikonin ne menyre te cuditshme .
SE fundmi ai e flaku lllamben tej ne toke qe u shpernda ne mijera copa ."Kam ardhur shume shpejt ende -tha me pas -ende nuk ka ardhur ora . kjo ngjarje me madhe eshte ende ne rruge e siper "- nuk ka merritur ende ne veshet e njerezve.llamba dhe toni kane nevoje per kohe , veprimet kane nevoje per kohe , per tu pare e degjuar edhe pasi te jene realizuar . "
me respekt ELSONI
avatar
Elson Precaj

87


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gjinkalla prej 22.01.12 13:37

Jeta,ne te cilen jetojme eshte shume e pa drejte,nuk ka aspak drejtesi.Jeta ne te cilen jetojme,udhehiqet nga njerez te shthurur,nga njerez materialiste,keta te fundit i injorojne dhe u a bejne te pa drejte te varferve.Jeta ne te cilen jetojme eshte jete perplot vuajtje,perplot vrasje.Ne jeten ne te cilen jetojme te miret vuajne,kurse te keqinjte (mekataret),kane pushtetin ne dore,vrasin,vjedhin,genjejne,tradhetojne,bejne kaos,jane mendje medhenje,etj...etj.Pra pasi kjo jete eshte perpolt padrejtesi,duhet te egzistoje perfundimisht nje drejtesi,e ajo drejtesi eshte zoti,ku do ti denoj te lartpermendurit,dhe do ti shperblej te drejtit.Mua personalish mu jane bere shume padrejtesi,padrejtesia e fundit qe me eshte bere eshte se me kane perjashtuar nga fakulteti,pa kurrfare arsye,ky eshte nje tmerr qe ata derra do ta shpaguajne ne ferr,dhe luz zotin ti mallkoj perjete te gjithe te pa drejtit.
avatar
Gjinkalla

339


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 22.01.12 14:28

Po jua kthej pergjigjen te gjitheve nga pak:
Goni, mos u mundo te fitosh me sulme te tilla! Ne i kemi mbaruar muhabetet se bashku, jemi sqaruar disa here ndaj nuk eshte nevoja te nderhysh. Une i perseris gjerat sepse Elsoni eshte i ri ne forum dhe nuk i di se cfare pergjigje kam dhene me perpara. I qendroj mendimeve te meparshme.

Fakir, prape po ben krahasime absurde. Forumi nuk eshte rastesi, por ne rastesisht e kemi gjetur ate. Forumi eshte krijuar per interesa te vecanta, per te fituar dicka, por zoti nuk besoj se ka interesa qe e paska krijuar universin.

I forti, vertet cdo liber ka nje autor, por mos e krahaso universin me librat. Librat autori i krijon per nevojat e veta jetike, per te fituar para apo fame. Po Zoti cfare po kerkon para apo fame qe paska krijuar kete univers me miliarda yje pa funksion? E kam thene qe jeten ne toke e ka ne dore vetem Dielli, largesia e tij e duhur me token. Nuk kane qene budallenj gjithe ata njerez qe kane adhuruar Diellin per mijera vite me radhe si Zot. Budallenjte nuk ndertojne piramida te tilla si ne Egjipt dhe Stonehenge-in ne Angli qe edhe sot shkenca habitet se si jane ndertuar me saktesi te tilla. Edhe ne krijojme shtepi dhe gjera te tjera. Por shtepine e krijojme per te jetuar nje jete komode. Por ky krijimi i universit cfare komoditeti i ofron zotit?

Elson mos na trego perralla, se perralla ka sa te duash ne bibel duke filluar qe nga Adami dhe Eva dhe duke perfunduar me Arken e Noes. Ateistet nuk jane njerez te humbur, por kane familje qe s’i kuptojne. Familjet e tyre mund te jene tradicionale, pa shkolle, me mentalitet, ndersa brezi i ri rritet me teknologjine e fundit. Njerezit e pashkolle akoma e dine qe shiun e hedh zoti nga qielli. Une familjen time i kam katolike dhe me duan, ndaj nuk ka te beje besimi per te dashur dike. Ateistet kane treguar qe kane qene udheheqes te medhej. Napoleon Bonaparti ka deklaruar: "nese do me duhej te zgjidhja nje fe, Dielli- dhenesi i jetes, do te ishte zoti im". Nga ana tjeter shkencetare dhe filozof besimtare ka sa te duash dhe ka pasur, por duke krahasuar epokat, e ardhmja ka pasur gjithmone nje shtim te ateizmit. Krahaso Mesjeten me te sotmen, kur ka pasur me shume besimtare? Madje ne mesjete kisha katolike donte t’i digjte ne turren e druve shkencetaret qe zbuluan te kunderten e asaj qe predikonte bibla “toka eshte qendra e gjithesise”, nderkohe koha vertetoi se ishte Dielli ne qender te sistemit tone, dhe jo toka siē thoshte feja. Qe prej asaj kohe ndikimi i fese ne Europe dhe ne vendet e zhvilluara ka rene ku shtetet kryesore jane laike. Elson nese bibla do te ishte vertete fjala e perendise nuk duhet ta bente kete gabim te pafalshem apo jo? Nese ajo gabon me gjera te tilla, atehere ajo ka dhe plot gabime dhe genjeshtra te tilla. Nuk ka thene kot nje filozof: “Zoti- eshte mashtrimi me i madh qe i eshte bere ndonjehere njeriut”
Elson te rekomandoj librin "Libri qe kisha jote nuk do te te lejonte kurre ta lexoje". Aty ke gjithcka se si jane krijuar te gjitha fete dhe e verteta e tyre.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Luli prej 23.01.12 9:17

Ju lutem mos vazhdoni me polemika duke dale nga tema me Zoti nuk ekziston - Zoti ekziston, duke dale nga tema dhe duke u bere peralle, besimi eshte personal dhe nuk ka nevoje askush qe te bindet per te...shkoni te tema e juaj qe eshte krijuar per ngrindje dhe polemika dhe mos i prishni temat sepse jeni bere shume te bezditshem.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

984


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 23.01.12 10:36

luli shkruajti:Ju lutem mos vazhdoni me polemika duke dale nga tema me Zoti nuk ekziston - Zoti ekziston, duke dale nga tema dhe duke u bere peralle, besimi eshte personal dhe nuk ka nevoje askush qe te bindet per te...shkoni te tema e juaj qe eshte krijuar per ngrindje dhe polemika dhe mos i prishni temat sepse jeni bere shume te bezditshem.
Pikerisht kjo teme ka lidhje me ekzistencen e Zotit o Luli i nderuar, sepse nese nuk ekziston Zoti nuk do te ekzistoj as bota tjeter
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nuki411 prej 23.01.12 14:05

fajet i ka evolucioni materialisto-darvinist qe fatkeqsisht materialistet e perbetuar ne MATERIE edhe pse llogarisin veten si njerez te shtreses me te larte intelektuale nuk arrin dot ti mbrojne teorite e tyre pseudoshkencore.eshte ironike dhe e pakapshme per koshiencen qe te besoj nje njeri se nje materie ne kombinim me dicka tjeter("varesisht cka duan te krijojne materialistet") poqese hudhet ne fuēine e tyre per ekzaminime do te mundej te prodhoj njerez intelektual,luanin,qenin,sportistin.kjo eshte sinqerisht ironike dhe sma merr mendja se njeriu i shkences mund ta perceptoj nje gjykim te tille si te mundur,pavarwisht nuk kam asgje kunder qoft ndaj ateisteve qoft ndaj dikuj tjeter se ne fund cdo kush e ka besimin e vet,por eshte mire qe disa gjera ti analizojme jo nen ndikim e emocioneve por racionalitetit.
avatar
nuki411

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 23.01.12 15:00

O Goni ta kam lene ty dhe Meridianit ta zgjidhni ēeshtjen se a ka zot apo jo? se ju te dy e mbani veten shume te zgjuar ketu sa nuk rrini dot pa i futur hundet kudo. Nuk do me pelqente fare te merrem me ju se ju vetem ofendime nxirrni nga goja. Temen e polemikave vertet une e kam fshire sepse ateistet e tjere jane larguar se e kane pare se nuk kane se me ke te bejne debate te pjekura, por vetem ofendime. Tema pa ateiste nuk ka kuptim. Juve qe jeni besimtar nuk ju ka hije fare te ironizoni sepse feja nuk ju ka mesuar keshtu. Dihet qe ateistet ne bote jane me pakice, ashtu siē jane njerezit e medhenj me pakice. Nuk pres te marr vleresime fare fare nga besimtaret. Nderkohe qe nga ana e kundert ka pasur besimtar qe une i kam vleresuar per intelektin dhe miresjelljen. Te thashe njehere se me ty dhe Meridianin e kemi zgjidhur problemin e fese. Une hyra ne debat vetem se Elsoni m'u drejtua mua dhe vetem atij mund t'i kthej pergjigje dhe ia kam kthyer. Nuk dua te debatoj me kur ketu jam vetem une si ateist, jam i sigurt qe vetem nuk ia dal dot, cfaredo qe te them une ju perseri s'do ta kuptoni as nuk do ta pranoni. Ju flisni per zotin sikur keni folur dhe ndenjur vet me te. Zoti keshtu, e zoti ashtu, zoti na krijoi dhe zoti ben mrekulli. Ku i mbeshtesni keto fakte, ne teori apo ne praktike? askund tjeter vecse ne teori te rreme dhe imagjinare. Zoti ka bere mrekulli ne toke thoni ju. Askush tjeter nuk i ka bere keto mrekulli pervec Diellit, se cdo gje ne toke rritet, krijohet, shkrihet nga Dielli. Por ju vetem imagjinoni dhe nuk shikoni gjithe ate Diell perpara jush, gjithe ate drite qe vjen nga rrezet e tij, sikur ju jane verbuar syte. Nuk e shikon se cdo gje rrotullohet rreth tij sepse varen nga ai. Cdo gje bazohet tek ai, kalendari, koha, stinet, mosha, dita, drita, semundjet, fati... ?
Hajt tani vazhdoni e shkruani ne tema te tjera, mos u merrni me mua se i dini tashme pergjigjet e mia!
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 6 e 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi