A besoni ne boten tjeter ?

Faqja 5 e 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Shko poshtė

A besoni ne boten tjeter ?

81% 81% 
[ 555 ]
6% 6% 
[ 44 ]
12% 12% 
[ 85 ]
 
Totali i votave : 684

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 08.08.11 14:00

ILIRA shkruajti:shiko nikolaos ne "nenen natyre" dualiteti i gjerave eshte evident psh nata dita, vera dimri, e mira e keqja, etj etj se me duhet te shtjelloj dicka qe une nuk e di por e ndjej
Nata krijohet kur Toka i kthen kurrizin Diellit nuk eshte ndonje gje per t'u habitur. Stinet jan kater dhe jo dy siē permende ti. E mira dhe e keqja nuk kane ndonje perkufizim absolut. Nje e mire mund te duket e keqe per dike tjeter dhe anasjelltas. Keto jane fenomene dhe nuk jane krijesa qe te bazohemi ne to. Pse duhet te kemi dy jete kur mund te kemi shume mire nje jete te gjate e te bukur? Dielli nuk ka dy jete, Dielli eshte vet jeta.

Nikolaos

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 08.08.11 14:03

ILIRA shkruajti:Ne fakt mua ketu me mungon "qellimi" a mund te ma shpjegosh ku do perfundoj
Jo te gjitha gjerat kane nje qellim te caktuar.

Nikolaos

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 08.08.11 14:07

Nikolaos ne fakt une hodha nje hipoteze ta mendojme ndryshe thashe sepse ne kete bote ekzistojne teori te ndryshme ( krijimi psh) qe mbrohen nga mbeshtetesit dhe mbahen per te verteta seicila, te cilat kundershtojne njera tjetren.

ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 08.08.11 14:11

hahahahahahaha Estilen je i ftuar

ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 08.08.11 14:12

ILIRA shkruajti:Nikolaos ne fakt une hodha nje hipoteze ta mendojme ndryshe thashe sepse ne kete bote ekzistojne teori te ndryshme ( krijimi psh) qe mbrohen nga mbeshtetesit dhe mbahen per te verteta seicila, te cilat kundershtojne njera tjetren.
Hipotezat hidhen ne baze te nje llogjike te shendoshe. Sa per krijimin nuk jam dakort se nuk do kishte kuptim vet jeta e krijuesit. Sidomos nje jete e vetmuar.

Nikolaos

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 08.08.11 14:13

ILIRA shkruajti:.......sepse ne kete bote ekzistojne teori te ndryshme ( krijimi psh) qe mbrohen nga mbeshtetesit dhe mbahen per te verteta seicila, te cilat kundershtojne njera tjetren.
Atehere kush eshte me afer te vertetes,krijimi qe kundershton vehten shume here apo evolucioni,qe sot e kesaj dite aplikohet ne cdo cikel shkolle,qe nga i ulti e ai universitar....?

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 08.08.11 14:14

Nikolaos nuk po me kupton se perpiqesh te japesh shpjegime sipas botekuptimit tend qe jo domosdoshmerisht eshte edhe i te tjereve une e perseris le te hamendesojme or burre se nuk e ka gjet njeri te verteten qe ta gjejme ne ketu

ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 08.08.11 14:16

Estilen do vazhdojme me krijim apo me boten tjeter

ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 08.08.11 14:23

ILIRA shkruajti:Estilen do vazhdojme me krijim apo me boten tjeter
Me ke te duash ti,jam i gatshem,vetem se s'kam pare nje koment te mirefillt tendin,vecse shtron versione ne forme pyetjesh...Si ta marr kete ..?

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 08.08.11 14:26

ILIRA shkruajti:hahahahahahaha Estilen je i ftuar

Ehhhhh shkoni,studioni,dhe ejani na jepni c'keni pare nga ajo bote,meqense e besoni se ekziston,a po keni frike ta lini kete bote...hahahahah

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 08.08.11 14:27

pa keqkuptime, nuk ka sesi te dal dhe te them qe e verteta eshte kjo qe them une.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 08.08.11 14:29

frike ???? jo perse ashtu si ka nate mbas dites ashtu ka vdekje pas jetes
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  TIRAMISU99 prej 08.08.11 14:32

mendoj qe eksiton nje bot eperjeteshme....qe eshte pertej jets ku jetojme....pra parajsa ose ferri...ktu ku te gjith jetojme...eshte vetem nje ven ku jetojme te gjith cdo dit ne prove,,,sikur jemi te gjith para nje provimi te madh qe quhet '' jete ''...dhe kush nga ne ekalon ket provim...do gjykohet atje siper ku gjykates eshte vetem imadhi ''ZOT''....besoni o njerez..ktu jemi vetem..kalimthi...dhe c'do gje qe veprohet[ KTU.]...do gjykohet atje [ LART NE QELLE]...dhe c'do kush si emeriton......
avatar
TIRAMISU99

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 08.08.11 14:39

TIRAMISU99 shkruajti:....dhe kush nga ne ekalon ket provim...do gjykohet atje siper ku gjykates eshte vetem imadhi ''ZOT''....besoni o njerez..ktu jemi vetem..kalimthi...dhe c'do gje qe veprohet[ KTU.]...do gjykohet atje [ LART NE QELLE]...dhe c'do kush si emeriton......

Ore kete e morem vesh ne qe atje lart do gjykohemi,por une mendoj qe te ngrejme nje gjykate tokesore,para se te shkojme atje...ndoshta na ndihmone konkretisht,se po vajtem atje edhe ti TIRAMISU99 ''dhe do hash'' si gjithe ne te tjeret..,a po me qe po ''perkedhel'' pak Zotin dhe po i servilosesh ketu ne forum,kujton se do te mbaj me hater....

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 08.08.11 14:42

Nje gje eshte e sigurte dhe e pranueshme nga te gjithe mbaron lidhja me boten materiale dhe keshtu qe as nuk kuptohet dot vazhdimi me mendimin materialist
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 08.08.11 14:43

ILIRA shkruajti:Nje gje eshte e sigurte dhe e pranueshme nga te gjithe mbaron lidhja me boten materiale dhe keshtu qe as nuk kuptohet dot vazhdimi me mendimin materialist
Po me mendimin spirtualist mund te vazhdoje pa nje baze konkrete...?

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 08.08.11 14:45

TIRAMISU99 shkruajti:mendoj qe eksiton nje bot eperjeteshme....qe eshte pertej jets ku jetojme....pra parajsa ose ferri...ktu ku te gjith jetojme...eshte vetem nje ven ku jetojme te gjith cdo dit ne prove,,,sikur jemi te gjith para nje provimi te madh qe quhet '' jete ''...dhe kush nga ne ekalon ket provim...do gjykohet atje siper ku gjykates eshte vetem imadhi ''ZOT''....besoni o njerez..ktu jemi vetem..kalimthi...dhe c'do gje qe veprohet[ KTU.]...do gjykohet atje [ LART NE QELLE]...dhe c'do kush si emeriton......
Sipas teje edhe foshnjet qe vdesin do gjykohen? hajde cfare llogjike!
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 08.08.11 14:46

A di tė mė thot dikush mua, pse ekzistojnė kėto dy kategori njerėzisht kundėrshtar tė pėrbetuar tė njėri tjetrit? Ateist dhe Fetarė!
Asnjėri nuk i pranon faktet e tjetrit!

Dy arsye i di tė tė dyja palėve....Ateistėt thonė: Fetarėt janė analfabet dhe frikacak.

Fetarėt thonė: Ateistėt janė tė mallkuar dhe Perendia ua ka vu njė perde atyre tė cilėt pastaj nuk dijnė ta dallojnė tė keqen dhe tė mirėn.

E di edhe njė njė pytetje e cila po ashtu nuk ka pėrgjegje nga asnjėra palė.

Fetarėt: Ekziston bota tjetėr! e keni parė ndonjėri atė?

Ateistėt: Nuk ekziston bota tjetėr! keni ndonjė dokument bindės ju qė nuk ekziston ajo?

Apo ndoshta tė dy palat janė disi me hamendje, tė pasigurta.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 08.08.11 14:49

Jo Goni, ne ateistet jemi te sigurte ne ate qe themi. Besimtaret jane me dy mendje ekziston apo nuk ekziston.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  rebelisistemit prej 08.08.11 14:55

Nikolaos shkruajti:Jo Goni, ne ateistet jemi te sigurte ne ate qe themi. Besimtaret jane me dy mendje ekziston apo nuk ekziston.


Pse kur vdiqet ju dhe e vertetuat?!
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 08.08.11 14:58

rebelisistemit shkruajti:
Pse kur vdiqet ju dhe e vertetuat?!
Te pakten jemi te bindur se vdekja eshte mosekzistence.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 08.08.11 15:03

Nikolas i nderuar, "Tė paktė Vdekja ėshtė mosekzistenc (pėr kėtė botė).
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 08.08.11 15:24

Gon! shkruajti:Nikolas i nderuar, "Tė paktė Vdekja ėshtė mosekzistenc (pėr kėtė botė).
Goni i nderuar, te gjithe do te donim te jetonim dy jete, por llogjika nuk na lejon ta pranojme kete jeten tjeter. Une per vete nuk besoj te shpirti.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 08.08.11 15:27

ky debat nuk ka lidhje aspak me deshiren per te jetuar me shume, por per te ditur me shume per te kuptuar me shume qenien njeri si qenie qe ne vetvete eshte edhe shpirterore.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  TIRAMISU99 prej 08.08.11 15:46

o re ti estilian...normal qe edhe une si ju te gjithe do ndeshkohem per te gjitha veprimet emia....dhe nuk po i servilosem akujt..dhe aq me teper te madhit ZOT... po mesa duket ti nuk je mir nga turrute..po pse per tek ZOTI e kisha drejtuar une ket koment...??? apo per ktu ne ket forum....sa kot ke menduar mor ti njeri....dhe vazhdo kshtu mendo ose gjyko te tjeret se bukur ja paske nis,,,,po ket gjykaten , ktu ne toke ti do edrejtosh....se na mori lumi te gjith pastaj...
................................................................................................
dhe per ty nikolas ,nuk po mendoja qe dhe foshnjat gjykohen mendoj se foshnjat nuk kan kryer asgje jat atyre momenteve te jetes se tyre..perderisa jan foshnja....pra jan vet engjej...nuk kan cfar te gjykohen nga ZOTI.....por beni mir te kuptoni thelbin e shprehjes se secilit prej personave qe len nje shenim ne ket forum.....faleminderit per mirkuptimin....nese dikush me kuptoi.....
avatar
TIRAMISU99

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 08.08.11 15:50

Nikolaos shkruajti:
Goni i nderuar, te gjithe do te donim te jetonim dy jete, por llogjika nuk na lejon ta pranojme kete jeten tjeter. Une per vete nuk besoj te shpirti.

Po ja pra, unė besoj nė shiprt i nderuar. As mua logjika nuk ma lejon qė tė them nuk do tė ketė edhe njė botė tjetėr shpirtėrore, tė dėnohet shpirti dhe tė shpėrblehet shpirti. Ne nuk jemi krijuar vetvetiu, unė kurr nuk e besoj kėtė, duhet tė ketė qenė njdonjė arsye pse jemi krijuar dhe arsyen e jep religjioni, kurse shkenca nuk jep kurrėfar arsye. Nė rastin e fundit shkenca po na del shum egoiste, merr gjėra prej "dikujt" dhe nuk i falėnderohet asaj "dikujt", por pėr kundrazi e nėnqmon, e mohon atė "dikujt", e shpall tė rrejshme "Atė", kurse "Ajo" nuk e mohon shkencėn aspak. Ēudi...!
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 08.08.11 15:54

Gon! shkruajti: Ne nuk jemi krijuar vetvetiu, unė kurr nuk e besoj kėtė, duhet tė ketė qenė njdonjė arsye pse jemi krijuar dhe arsyen e jep religjioni, kurse shkenca nuk jep kurrėfar arsye.
Po krimbi ne nje frut si krijohet o Goni? cili eshte shkaku dhe qellimi? Mos valle zoti i krijoi per nje arsye? Shkenca jep arsye largesine e duhur te Tokes nga Dielli per jeten ne pergjithesi.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 08.08.11 16:01

I nderuar, Kur'ani nuk e mohon evoluimin, por sejcili insekt ka njė arsye, mirėpo mos e krahaso krimbin me njeriun ti tani, sepse ėshtė dobėsi e madhe e ytja nėse bėn ti kėso lloj krahasimesh. Tė kam thėnė edhe mė herėt, mos mė krahaso njeriun me asgjė tjetėr nė kėtė botė, sepse njeriu ėshtė mbi tė gjitha nė kėtė botė, pa ma trego ti mua pse u krijua mushkonja, sipas mendimit tėnd? A ka ndonjė lloj kuptimi ajo? A ėshtė krijuar pėr ndonjė arsye ajo? Apo si ndodhi me tė!?
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  TIRAMISU99 prej 08.08.11 16:04

po mir para se te krijohej [ SHKENCA] qe u shpik nga shkenctaret...kush i krijoi shkenctaret????.....eshikon pra qe eshte ZOTI QE KRIOI NJERIUN...DHE GJITHESINE,,,,,,
avatar
TIRAMISU99

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 08.08.11 16:08

Gon! shkruajti:I nderuar, Kur'ani nuk e mohon evoluimin, por sejcili insekt ka njė arsye, mirėpo mos e krahaso krimbin me njeriun ti tani, sepse ėshtė dobėsi e madhe e ytja nėse bėn ti kėso lloj krahasimesh. Tė kam thėnė edhe mė herėt, mos mė krahaso njeriun me asgjė tjetėr nė kėtė botė, sepse njeriu ėshtė mbi tė gjitha nė kėtė botė, pa ma trego ti mua pse u krijua mushkonja, sipas mendimit tėnd? A ka ndonjė lloj kuptimi ajo? A ėshtė krijuar pėr ndonjė arsye ajo? Apo si ndodhi me tė!?
Ēdo gje eshte krijuar sipas kushteve dhe kohes se pershtatshme, kjo eshte arsyeja se pse krijohen dhe evoluojne gjerat. Mushkonjes le t'ia jape kuptimin feja se une te thashe krijohen sipas kushteve te caktuara. Pse nuk behet geshtenja kudo? sepse kerkon kushtet e veta, dheun e vet. Pra cdo gje e kane ne dore kushtet jo sipas urdhrit te dikujt. Nuk i tha zoti geshtenjes behu aty se keshtu urdheroj une!
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 08.08.11 16:21

Edhe nė fe tė tregon se ku bėhen disa fryte dhe ku nuk bėhen disa fryte, pse bėhen ato dhe pse nuk bėhen, edhe aty tė tregon qė nė kėtė botė ka tė mira dhe tė kėqija natyrore, ecni nėpėr tė dhe kėrkoni, gjeni tė mirat.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nert prej 09.08.11 17:47

Gon! shkruajti:Edhe nė fe tė tregon se ku bėhen disa fryte dhe ku nuk bėhen disa fryte, pse bėhen ato dhe pse nuk bėhen, edhe aty tė tregon qė nė kėtė botė ka tė mira dhe tė kėqija natyrore, ecni nėpėr tė dhe kėrkoni, gjeni tė mirat.

Po eshte normale mo gon se ato njerezit i shkruan s u shkruan vete, dhe njerezit ne ate kohe nuk ishin injorante dhe nuk i dinin disa gjera, s kishin lindur pleq ata.

E di si eshte puna me ne ateiste se shume po diskutoni (te pakten per mua) Se dime asnje me siguri ne ka jete andej apo jo, a ta jetojme kete jete si me mire qe te mos behemi :pishman: pse se jetuam por enderruam per nje jete me te mire me parajse dhe ate mos ta marrim me mire tia leme kohes, te gjithe jemi shume te rinj per te bere prova.
Nqs egziston do te jemi me te lumtur, po mos kujtoni se ne ateistet jemi ne mekate se nuk i besojme, une kam studiuar per shkence dhe e kam shume te veshtire te besoj pasi e shoh se cdo gje eshte aty ku duhet te jete ne baze te ligjeve, dhe nuk e shoh te arsyeshme te besoj se dikush na krijoi ne me i fuqishem se ne,

Dhe nje gje trupi i njeriut perbehet nga o, c, h, n, p se ku e keni gjetur balten ju ketu ma thoni ju se une si kimiste se di te jete ketu, dhe ajo pikla eshte tjeter gje nuk eshte uji???
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  vagabond_99 prej 10.08.11 0:56

Te besosh apo jo ne jeten tjeter , ka te beje me : Te besosh apo jo ne ZOT... Ne njerezit nuk mundemi dot ta percaktojme saktesisht se si mund te jete jeta tjeter. por eshte e sigurte se ajo eshte ne nje forme apo tjeter. I vetmi udhezues qe na shpjegon per egzistencen e jetes tjeter eshte PERENDIA. Por nisur dhe nga nje shprehje e shkencetareve qe " Asgje nuk vdes, thjesht transformohet " bindem akoma me shume qe vdekja nuk eshte fundi i jetes, por vetem ndryshimi i saj.. ne jemi aq te paditur mbi gjithesine,, universin apo natyren,, saqe nuk mundemi dot te japim shpjegime konkrete. Por vetem nje gje duhet te jete konkrete per te gjithe besimtar dhe jo besimtar... "ASGJE NUK FILLON NGA HICI" nese do pyesni se jeta lindi nga nje molekule,, me tregoni kjo molekule nga lindi, vriteni pak mendjen dhe mbase e gjeni te verteten.... dhe nese do pyesni qe "po ZOTI si u krijua "? Ju a jap une pergjigjen..... NE NJEREZIT NUK DO ARRIJME KURRE TE MARRIM VESH GJITHCKA MBI MISTERET DHE MADHESHTINE E ZOTIT.... AI VETE NA KA KRIJUAR QE TE MENDOJME DERI NE ATE PIKE SA TRURI YNE TE LODHET E TE MOS JETE NE GJENDJE TE VEPROJE ME TUTJE. DHE VETE SHKENCA THOTE,, NJERIU PERDOR VETEM 3 % TE TRURIT.. NORMAL SE KESHTU DESHI PERENDIA.....VETE SHKENCA LAJMERON QE NJERIU PO SHKATERRON VETEN ME ARRITJET QE PO BEN.. NORMAL.. NUK KA SE SI TE NDODHE NDRYSHE....PERDERISA JEMI KRIJESA TE TIJ,, MENDJA JONE ESHTE E KUFIZUAR NGA PERENDIA. NE JEMI SI PUNA ASAJ MAKINES QE ESHTE PRODHUAR TE NXJERRI 200 KM NE ORE.... TI MUNDOHU TI JAPESH SA TE DUASH,, AQ NXJERR AJO... NESE DO TENTOSH ME SHUME E VETMJA GJE E SIGURTE ESHTE " SHKATERRIMI I SAJ ".............
avatar
vagabond_99

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 1:14

vagabond_99 shkruajti:. Por nisur dhe nga nje shprehje e shkencetareve qe " Asgje nuk vdes, thjesht transformohet " .
Edhe njeriu kur vdes transformohet ne dhé, Ndersa dheun e mban toka perjete brenda saj. S'jam dakort me shprehjen "asgje nuk vdes por transformohet". Ata e kane thene per gjerat jo te gjalla kete shprehje. Sic jane metalet qe transformohen, por per gjerat e gjalla qe levizin nuk transformohen kur vdesin. Te pakten nuk jane me te gjalle. Dhe kur nuk ka gjalleri s'ka jete.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 10.08.11 9:28

nert shkruajti:Po eshte normale mo gon se ato njerezit i shkruan s u shkruan vete, dhe njerezit ne ate kohe nuk ishin injorante dhe nuk i dinin disa gjera, s kishin lindur pleq ata.

E di si eshte puna me ne ateiste se shume po diskutoni (te pakten per mua) Se dime asnje me siguri ne ka jete andej apo jo, a ta jetojme kete jete si me mire qe te mos behemi :pishman: pse se jetuam por enderruam per nje jete me te mire me parajse dhe ate mos ta marrim me mire tia leme kohes, te gjithe jemi shume te rinj per te bere prova.
Nqs egziston do te jemi me te lumtur, po mos kujtoni se ne ateistet jemi ne mekate se nuk i besojme, une kam studiuar per shkence dhe e kam shume te veshtire te besoj pasi e shoh se cdo gje eshte aty ku duhet te jete ne baze te ligjeve, dhe nuk e shoh te arsyeshme te besoj se dikush na krijoi ne me i fuqishem se ne,

Dhe nje gje trupi i njeriut perbehet nga o, c, h, n, p se ku e keni gjetur balten ju ketu ma thoni ju se une si kimiste se di te jete ketu, dhe ajo pikla eshte tjeter gje nuk eshte uji???
Mos vall ndoshta ne e krijuam njėri tjetrin?
Ligjet e kujt? Nė baz tė cilav ligje?
Kush i ndėrtoi kėto ligje?
Ndoshta vetvetiu!
Por ti "Dhe" do tė bėhesh o njeri!
Ti i di mė mir se unė ligjet e Kimis, sepse ato studion.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 9:35

maqomaqo3 shkruajti:Besoj
80% 80%
[ 462 ]

Nuk besoj
5% 5%
[ 34 ]

Nuk e di
13% 13%
hahahahhaha ajo 5% do jete nikolaos me 34 adresat e tij hahahahhaha

Po sigurisht qe shkencetaret jane me pakice, dhe populli i thjesht jane shumica. Cfare mund te dije populli para elites? Eshte si puna e atyre deleve me pronarin, dhe bariun. 5% i perkasin pronareve, 13% barinjve dhe 80% jane delet. Kush eshte me i zgjuari nga keto te tre?


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 11.08.11 13:45, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 11:09

Gon! shkruajti:Abramelin tė ka ofenduar, jo tė tjerėt. Ti tė gjith i quajte "Dele".
Ketu bera nje karahasim figurativ, jo per te ofenduar. Delet perfaqesojne njerezit e thjeshte.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 10.08.11 11:35

"Nuk e kam zakon tė ofendoj pėrpara, por po e kėrkon" fjali e ytja ishte kjo dhe ishte ofendim, nuk ishte krahasim figurativ.
Arsyetimeve askush nuk ia di fundin i nderuar :).
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 10.08.11 12:06

Nikolas, pajtohem me ty kur sulmon atė qė tė sulmon, por jo tė dalėsh jasht binarėve dhe tė sulmosh tė gjith; "Dele".
Unė kam rrespet ndaj ēdo njeriu i cili mė rrespekton, i qfarėdo rangu le tė jetė ai, nuk e kam problem pėr rangun, kurse ata tė cilėt mė sulmojnė...! kam teori tė mjaftueshme edhe pėr ta, mendoj!
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 10.08.11 18:22

Nitty si thuhet ne "vaki" te tilla : kush i honger m'sysh keta te gjithe keshtu :=))
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nitty prej 10.08.11 18:26

ILIRA shkruajti:Nitty si thuhet ne "vaki" te tilla : kush i honger m'sysh keta te gjithe keshtu :=))

Nuk janė tė gjithė,tė paktėn pėr mua,ėshtė vetem ky maqopalaqo qė shtiret si burrė,na shkriu me ofendime,deshi tė ofendoj le ti mbesin ofendimet nė fyt.
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 10.08.11 18:29

Duhet qe Nikolaosi ta dije me mire situaten mos ra ndonje meteorit andej nga sudani qe na u prish humori ne ketu ne albani
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 19:05

Kujdes Ilira!


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 15.01.12 13:00, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 10.08.11 19:09

je i sigurt per ate qe ke shkruar me duket se e keqkuptuar nejse mund edhe ta ndaloj se gje qe behet eshte por shikoje mire cfare kam shkruar une dhe mendoje dhe nje here konkluzionin qe ke nxjerre
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 19:16

Tregohu me e sjellshme


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 15.01.12 12:59, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 10.08.11 19:24

tani cfare te ka bezdisur me shume kundershtimi im apo ironia qe e paskam perdorur per te te ofenduar???!!!
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 19:26

ILIRA shkruajti:tani cfare te ka bezdisur me shume kundershtimi im apo ironia qe e paskam perdorur per te te ofenduar???!!!
Te dyja bashke. Duhet te jesh me e sjellshme si femer qe je.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Xhemajl prej 10.08.11 19:51

Nikolaos shkruajti:Fajin se pari e kane moderatoret e kesaj rubrike qe heshtin dhe nuk fshijne komentet e kota dhe banale se ndoshta Explorer s'i ka lexuar akoma. Moderatoret duhen te dine te bejne pastrime se per kete pune jane.
Edhe ata njerez jane o Nikolaos, ndoshta jane ne pushime mirpo ne kesi raste ndoshta do te duheshin + do moderator te tjere ta mbushin mungesen e tyre..
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 10.08.11 19:54

tani kjo tema e botes tjeter me duket se mori trajten perfundimtare ja gjetem fundin. Do te me falni qe i lejova vetes te perdor ironine me disa qe nuk mund tja permendd emrin por nuk kisha qellim te keq
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nuki411 prej 14.01.12 21:32

Per vete besoj ne menyren me absolute te mundur per jeten e pasvdekjes, respektivisht kalimin nga kjo bote ne tjetren, nuk me habit fakti qe nje ateist te shprehet dhe te thotE se nuk beson ne rringjallje, por ama vertet eshte ironike qe nje njeri i cili "beson"ne Zot te deklaroj apo te shpreh nje mendim te tille, se nuk beson ne boten tjeter, per te tille njerez thjesht na jepet nje bindje, o duhet te jete skajshmerisht i paditur, i palexuar, thjesht nje analfabet ose thjesht nje pseduo orientalist.
avatar
nuki411

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gjinkalla prej 16.01.12 23:25

Jeta e kesaj bote eshte vetem nje sekonde!
Une besoj fuqishem qe na pret jeta e perjetshme," pa kohe".Por ata te cilet kane bere vepra te keqija i pret denimi,kurse ne qe kemi bere vepra te mira na pret shperblimi.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Elsavrana prej 17.01.12 0:14

Per 3% e trurit qe ne perdorim , lexo pikerisht ketu ne explorer univers dhe do te marresh informacion se pse na eshte ndaluar funksioni i plote i trurit. Ne se do te ishim te afte te perdorim gjithe kapacitetin do te ishim tashme me Zotin..pra le te hapim mire kanalet e mbyllura per tu ngjitur ne lartesine ku jemi projektuar.
avatar
Elsavrana

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Elson Precaj prej 17.01.12 17:41

Nikolaos shkruajti:
Gon! shkruajti:I nderuar, Kur'ani nuk e mohon evoluimin, por sejcili insekt ka njė arsye, mirėpo mos e krahaso krimbin me njeriun ti tani, sepse ėshtė dobėsi e madhe e ytja nėse bėn ti kėso lloj krahasimesh. Tė kam thėnė edhe mė herėt, mos mė krahaso njeriun me asgjė tjetėr nė kėtė botė, sepse njeriu ėshtė mbi tė gjitha nė kėtė botė, pa ma trego ti mua pse u krijua mushkonja, sipas mendimit tėnd? A ka ndonjė lloj kuptimi ajo? A ėshtė krijuar pėr ndonjė arsye ajo? Apo si ndodhi me tė!?
Ēdo gje eshte krijuar sipas kushteve dhe kohes se pershtatshme, kjo eshte arsyeja se pse krijohen dhe evoluojne gjerat. Mushkonjes le t'ia jape kuptimin feja se une te thashe krijohen sipas kushteve te caktuara. Pse nuk behet geshtenja kudo? sepse kerkon kushtet e veta, dheun e vet. Pra cdo gje e kane ne dore kushtet jo sipas urdhrit te dikujt. Nuk i tha zoti geshtenjes behu aty se keshtu urdheroj une!

I nderuar nikolaos i ndjek me vemendje shkrimet e tua dhe e respektoj te drejten tende per tu shprehur por nuk mundem te rri pa debatuar rreth asaj qe ju po pohoni ! arsyetimi juaj rreth egzistences se zotit dhe koncepti juaj per boten ,qenka shum i ceket!
Nese ti arrin ta kuptosh mire natyren dhe boten, aq sa pretendon nuk do mbeshteteshe ne parimin tend te "rstesise dhe pershtatjes ", por do besoje tek egzistenca dhe fuqia e ZOTIT.
nese nje bime apo nje gjallese zoti nuk e krijoi , por ajo u pershtat dhe evoluoi , si lindi ajo bime apo gjallese ???? ne qofte se te gjitha qeniet do te ishin te rastit apo te pershtatura me ambjentin athere do te thote se ato kane dale nga asgjeja apo jo???? por nga asgjeja i nderuar ose nga hici , nuk mund te dale asgje pervecse asgjese ! apo jam gabim?? pra i nderuar duhet se sben te kete egzistuar nje qenie e deomosdoshme ne vetvete qe i ka dhene startin te gjithe kesaj natyre qe shqisat tona perceptojne dhe ai eshte zoti !
Aristoteli ka thene se , qe te kuptohet levizja , duhet bere nje dallim ndermjet asaj qe leviz dhe levizesit .Cdo qenie qe ndryshon , levizet nga nje tjeter . Keshtu mund te vazhdojme te arsyetojme ne pafundesi , prandaj duhet te pranojme qe ka patur nje levizes te palevizshem dhe ky eshte ZOTI Qe per ne si qenie humane zoti eshte nje qenie transhedentale (ka te beje me dicka qe lidhet pertej shqisave tona ).
Me gjith respektin qe kam per juve por teorite e tua "DARVINISTE " nuk jane teori te mirfillta dhe jane te pabaza ! pasi nuk mund te flasesh per pershtatje te nje gjallese pa thene dicka ne lidhje me krijimin e saj , si filloi ajo se egzistuari ?prandaj kur te diskutosh ne lidhje me egzistencen e dickaje ne pa dashje e pranojme egzistencen e krijuesit te saj pasi asgje nuk ka lindur nga asgjeja dhe rastesia apo pershtatja, kjo bote ne te cilen jetojme e ka nje "arkitekt " qe e ndertoi ! pra cdo gje qe ne perceptojme e ka nje arsye se perse egziston dhe e ka nje krijues !
dhe jeta qe ne njofim eshte thjesht nje provim shum i shurter per kalimin" ne dimensionin tjeter "ne jeten e vertet !
avatar
Elson Precaj

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gjinkalla prej 17.01.12 19:57

Une besoj ne zot,por jam mendje hapur,pra une besoj ne zot,por nuk jam konstant,thjesht mundet edhe mos me egzistu.Ne jete gjdo gje eshte relative.
Por gjeja kryesore qe me ben te besoj ne zot,eshte se te gjitha krijesat jane dy gjini dhe gjdo gje eshte perfekt.Ateistat,nuk dijne ta shpjegojne kete gje,perse egzistojne dy gjini ne gjdo krijese dhe keshtu ka qene gjithmone.
Gjdo gje ne ket ebote eshte e ndertuar ne menyre perfekte,sa qe evolucioni nuk ka kuptim.Pra zoti egziston.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Fakiri prej 17.01.12 21:14

I nderuar Elson Precaj unė jam pėr tė futur lėnd fetare nė shkollat tona...ndoshta edhe mund tė jem gabim nė mendimin tim qė tė vendosim nėpėr shkollat e laike (shtetėrore) mėsimin fetar dhe nėpėr shkolla telogjike pra fetare mėsimin e shkencave.
Mund tė thoni se ēfarė dobie ka nga kjo punė mė mirė ėshtė tė ri se cilin nė rrugėn e vetė dhe mos tė pėrzijen pra lėndet fetar nė shkollat teologjik dhe ato shkencore nė shkollat laike..Unė mendoj se kur bėhet arsimi nė kėtė mėnyrė ata qė mbrojnė shkollėn ku mėsohet shkenca nuk bėhen tė pa fe dhe nxėnėsit e shkollave teologjike shpėtojnė nga fanatizmi (tė thėmi kushtimisht nga njė injorancė e pa arsyeshme) i tyre kundėrshtues ndaj shkencave ......

me respekt fakiri
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  emriat prej 17.01.12 21:50

PATJETER QE BESOI ...ESHTE ? E MADHE KJO JET ... ANDAJ PATJETER KA DICKA ME SHUME ...ZOTI
avatar
emriat

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Elson Precaj prej 18.01.12 16:03

fakiri shkruajti:I nderuar Elson Precaj unė jam pėr tė futur lėnd fetare nė shkollat tona...ndoshta edhe mund tė jem gabim nė mendimin tim qė tė vendosim nėpėr shkollat e laike (shtetėrore) mėsimin fetar dhe nėpėr shkolla telogjike pra fetare mėsimin e shkencave.
Mund tė thoni se ēfarė dobie ka nga kjo punė mė mirė ėshtė tė ri se cilin nė rrugėn e vetė dhe mos tė pėrzijen pra lėndet fetar nė shkollat teologjik dhe ato shkencore nė shkollat laike..Unė mendoj se kur bėhet arsimi nė kėtė mėnyrė ata qė mbrojnė shkollėn ku mėsohet shkenca nuk bėhen tė pa fe dhe nxėnėsit e shkollave teologjike shpėtojnė nga fanatizmi (tė thėmi kushtimisht nga njė injorancė e pa arsyeshme) i tyre kundėrshtues ndaj shkencave ......

me respekt fakiri
Sinqerisht qe eshte nje ide mjaft e mire , e kisha menduar edhe perpara se ju ta shprehnit ! do ishte deri diku e dobishme . po ajo qe un nuk pelqej tek kjo ide dhe nee perfundimin qe un kam arritur eshte se: kjo eshte dicka e paarritshme dhe mjaft problematike . pse do lindte pyetja? Sepse te fusesh teologjine ne shkollat publike ku studentat mund te jene te feve te ndryshme , vecse do thellonte edhe me shum hendekun qe egziston mes feve te ndryshme ! vecse do nxiste urrejtje mes studenteve dhe kundershti mes atyre normave qe paraqet X fe dhe nje feje tjeter .
E VLERSOJ MENDIMIN TEND SINQERISHT QE DO ISHTE NJE ZGJEDHE E MIRE !Por do ishte nje burim konflikti , keshtu mendoj un te pakten !

me respekt ELSONI
avatar
Elson Precaj

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Fakiri prej 18.01.12 17:08

I nderuar Elson unė mendova tė futen lėnde teologjike nė lidhje me krijimin sipas teologjis.Tė kuptuarit qė ėshtė njė Zot qė ka krijuar gjithėsin nuk do ta kundėrshtoni besimtarėt monotesit ēfarė do feje tė qofshin tė krishter,musliman apo edhe jahudi..dhe nuk mendova nė atė qė tė fusim komplet doktrinė e njė feje nė tėrrėsi por tė gjitha febesimeve qė i kemi ne shqiptarėt ato mė elemetarėt si ėshtė ajo e besimit nė Zot.....ju e dinin se jemi tė detyruar qė nė shkollė tė mėsojm krijimin sipas as qė ėshtė quajtur shpjegim shkencor duke anshkaluar farre mundėsin e krijimit tė gjithėsi nga njė Zot.Nuk jam qė tė mėsohen pėr teolog nė shkollat publike por tė mėsohet siē thashė ato mė elementaret.Ndėrsa nė shkolla teologjike i kisha futur si domosdoshmėri mėsimit shkencore unė mendoj se do tė kishim mė shumė mirė kuptim dhe tolerim ndaj njėri tjetėrit dhe jo sikur se po vėrejm po ngatėrohem ndėrmjet veti besimtar dhe jo besimtar,pastaj besimtarėt e febesimeve ndaj njėri tjetėrit dhe sipas mendimit tim ėshtė se ne qė nga fėmijėria nuk kemi ndėgjuar apo kemi ndėgjuar fare pak pėr besimet tė ndryshėm dhe se nuk e kemi pėrgatitur trurin pėr mendime dhe besime tė ndryshme. Ndoshta edhe e kam gabim por ky ėshtė mendimi im personal...

me respekt fakiri
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Elson Precaj prej 19.01.12 19:30

fakiri shkruajti:I nderuar Elson unė mendova tė futen lėnde teologjike nė lidhje me krijimin sipas teologjis.Tė kuptuarit qė ėshtė njė Zot qė ka krijuar gjithėsin nuk do ta kundėrshtoni besimtarėt monotesit ēfarė do feje tė qofshin tė krishter,musliman apo edhe jahudi..dhe nuk mendova nė atė qė tė fusim komplet doktrinė e njė feje nė tėrrėsi por tė gjitha febesimeve qė i kemi ne shqiptarėt ato mė elemetarėt si ėshtė ajo e besimit nė Zot.....ju e dinin se jemi tė detyruar qė nė shkollė tė mėsojm krijimin sipas as qė ėshtė quajtur shpjegim shkencor duke anshkaluar farre mundėsin e krijimit tė gjithėsi nga njė Zot.Nuk jam qė tė mėsohen pėr teolog nė shkollat publike por tė mėsohet siē thashė ato mė elementaret.Ndėrsa nė shkolla teologjike i kisha futur si domosdoshmėri mėsimit shkencore unė mendoj se do tė kishim mė shumė mirė kuptim dhe tolerim ndaj njėri tjetėrit dhe jo sikur se po vėrejm po ngatėrohem ndėrmjet veti besimtar dhe jo besimtar,pastaj besimtarėt e febesimeve ndaj njėri tjetėrit dhe sipas mendimit tim ėshtė se ne qė nga fėmijėria nuk kemi ndėgjuar apo kemi ndėgjuar fare pak pėr besimet tė ndryshėm dhe se nuk e kemi pėrgatitur trurin pėr mendime dhe besime tė ndryshme. Ndoshta edhe e kam gabim por ky ėshtė mendimi im personal...

me respekt fakiri
Ju kam kuptuar mjaft mire ne ato qe ju cituat ,Jam dakort me ju i nderuar do ishte nje veper mjaft e mire qe sikur te behej nje nderthurje e tille , mes teologjise dhe shkences neper shkolla.Esht paksa projekt i nderlikuar ,ky qe ju propozoni .pasi edhe nese do realizohej jam i sigurte se do keqperdorej dhe do abuzohej duke u imponuar edhe dogma fetare te njeanshme, pavarsisht se qellimi do ishte tju mesohej rreth zotit pa dallime besimi ! prandaj edhe mund te takoje ne mjaft kundershti e pakenaqesi nje projekt i tille ! por sidoqofte ngelet nje ide shum e mire nga ana juaj i nderuar edhe i pari do isha qe do e kisha mbeshtet nje propozim te tille si profesor i ardhshem qe jam !
me respekt Elsoni!
avatar
Elson Precaj

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 5 e 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi