A besoni ne boten tjeter ?

Faqja 4 e 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A besoni ne boten tjeter ?

81% 81% 
[ 555 ]
6% 6% 
[ 44 ]
12% 12% 
[ 85 ]
 
Totali i votave : 684

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  abramelin prej 19.05.11 18:04

se per ndryse do quhej NIKOLAOS UNIVERS

abramelin

54


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 19.05.11 18:14

abramelin shkruajti:se per ndryse do quhej NIKOLAOS UNIVERS
Une nuk kam ofenduar askend pa me provokuar dhe fyer me perpara. Shiko mire se kush e nisi me perpara lojen e ofendimit. Si thua ti, duhet te hesht kur te ma permendin emrin? Kur te me ofendojne? Sigurisht qe duhet t'ua kthej me te njejten monedhe. Pak me respekt te keni ju per moderatoret. Disa prej jush duhen perjashtuar fare nga forumi per shkak te sjelljes se keqe, por nuk e kam ne dore une kete. Nuk pres vleresime nga ju besimtaret. Perderisa ketu jam ngritur disi ne detyre, do te thote qe dikush me ka vleresuar per ate qe shkruaj, ndaj ju duhet te tregoni respekt me teper. Ju e shikoni edhe vete sesa pergjigje astrologjike u kthej njerezve ēdo dite per t'i ndihmuar sadopak, dhe kete po e bej falas, pa lek. Mos kujtoni se puna e astrologjise eshte aq e lehte si puna e fallit. Ajo kerkon analiza, perzgjedhje dhe llogaritje. Kjo eshte nje bujari nga ana ime per anetaret e forumit, por sigurisht qe ka nga ata qe s'dine dhe s'duan te vleresojne punen e tjetrit.

Nikolaos

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  abramelin prej 19.05.11 18:39

Nikolaos shkruajti: Une nuk kam ofenduar askend pa me provokuar dhe fyer me perpara. Shiko mire se kush e nisi me perpara lojen e ofendimit. Si thua ti, duhet te hesht kur te ma permendin emrin? Kur te me ofendojne? Sigurisht qe duhet t'ua kthej me te njejten monedhe. Pak me respekt te keni ju per moderatoret. Disa prej jush duhen perjashtuar fare nga forumi per shkak te sjelljes se keqe, por nuk e kam ne dore une kete. Nuk pres vleresime nga ju besimtaret. Perderisa ketu jam ngritur disi ne detyre, do te thote qe dikush me ka vleresuar per ate qe shkruaj, ndaj ju duhet te tregoni respekt me teper. Ju e shikoni edhe vete sesa pergjigje astrologjike u kthej njerezve ēdo dite per t'i ndihmuar sadopak, dhe kete po e bej falas, pa lek. Mos kujtoni se puna e astrologjise eshte aq e lehte si puna e fallit. Ajo kerkon analiza, perzgjedhje dhe llogaritje. Kjo eshte nje bujari nga ana ime per anetaret e forumit, por sigurisht qe ka nga ata qe s'dine dhe s'duan te vleresojne punen e tjetrit.

un e vlersoi punen tende.Eshte pun per tu vlersuar pa dyshim gjithashtu edhe idenat e tuja.
po shkurt un te thash mos ofendo se edhe nga se jeni moderator nuk ju shkojn ato fjal.
ju that (Nuk pres vleresime nga ju besimtaret) pse kush jan besimtaret sipas jush????
besimtaret e ēfar do lloi feje qe te jet ai mron fen e vet shum e drejt,dhe duhet te rrespektoi fen e tjetrit ēfar ka te keqe ketu????
se nuk te pelqen ty ste ka fai njeri.

abramelin

54


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 19.05.11 19:00

Nuk e shikon pra qe me kane ofenduar perpara dhe une nuk mundem te mos reagoj. Une nuk jam Jezu Krishti as ndonje shenjtor qe t'i fal njerezit.

Nikolaos

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  atomi prej 22.05.11 9:47

Ne nje pike pajtohem me Nikolaosin.
Te gjithe themi se Zoti eshte i madh-Dielli eshte i madh.
Te gjithe themi se Zotin nuk mund ta shohim-Diellin nuk mund ta shohim me sy te lire!
Themi se zoti eshte i plotefuqishem-Dielli 'mban'planetet dhe eshte qendra e Sistemit Diellor.
Ne njefare menyre Zoti eshte vet Dielli.

atomi

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Xhemajl prej 22.05.11 10:19

atomi shkruajti:Ne nje pike pajtohem me Nikolaosin.
Te gjithe themi se Zoti eshte i madh-Dielli eshte i madh.
Te gjithe themi se Zotin nuk mund ta shohim-Diellin nuk mund ta shohim me sy te lire!
Themi se zoti eshte i plotefuqishem-Dielli 'mban'planetet dhe eshte qendra e Sistemit Diellor.
Ne njefare menyre Zoti eshte vet Dielli.
Si nuk mund ta shohim diellin me sy te lire?
Nese sdo te mund ta shihnim sdo te vinte drita prej tij.

Xhemajl

382


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  lutfi prej 24.05.11 22:05

kam lexuar per disa qe skan besu as ne zot as ne boten tjeter ,jan mundu shum tue ndrru jete dhe kan bertit gabim paskam qe shum keq po shoh ,kur e kan pyet njerin qka po sheh qe qenka shum keq ai ka than po e shoh xhehnemin.

lutfi

59


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  rebelisistemit prej 06.08.11 15:28

ines shkruajti:Une besoj se cdo gje vleresohet dhe ndeshkohet ne kete bote, nuk ekziston bote tjeter.

Ku e keni pare ju kete se une kam verejtur te kunderten! Kam pare kriminela te jetojne nje jet te mire dhe fantastike e smarin asnje denim, ndersa kam pare humanist qe vuajne dhe smarin asnje shperblim ne kete bote.Ku eshte urtesia e kesaj?!

Cdo person do japi llogari ne boten tjeter per veprat e tij-Kjo me duket me e arsyeshmja

rebelisistemit

222


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Arb prej 06.08.11 17:44

estilen shkruajti:Besoi tek kjo bote dhe tek kjo krijese njerzore......ne prag te vdekjes,se ciles nuk ka se c'ti duhet bota tjeter kur ajo nuk gezoi nje sekonde jete normale nga ajo qe ''Zot''i i kishte falur....


Kjo foto qe ke sjellur deshmon pikerisht ate qe ti thua se s'e beson, boten e pertejme. Sepse ky femij ketu cfar dallimi ka nga une ose ti kur kemi qene femije, s'ka ? (mbase ngjyren ;-)) Pse mos kete edhe ky fatin te jetoj si te tjeret? Po s'mundet shkaku se 1 % njerezve te botes kane me se 40% e pasurise boterore qe s'i lejojne ketij femiju dhe miljona te tjereve te jetojne jeten dhe esencen e saje per te cilen jane krijuar! Mendon se vdekja do t'i sjelle ne ekuivalence kete femije dhe ata udheheqes qe po shqelmojne buken (hisen ) e ketij femiju? Mendon se vdekja do t'i sjell ne ekuivalence gjithe tiranet s'bashku me Enverin dhe ata njeres qe u torturuan skajshmerisht nga dora (urdheri) e ketyre tiraneve? A thua ata mijona plumba qe u shkrepen me urdherin e Hitlerit, jane te barabart me plumbin qe shkrepi vet dora e Hitlerit, per te vrare veten e tije? Normalisht qe kjo eshte nje proporcion i mbrapsht, s'ka se si te jete ndryshe. Sepse te gjithe ne do te vrapojme te shkaterrojme njeri tjetrin , te thyejm ligjet, te vjedhim te tjeret, per te jetuar jeten ne begati te plote dhe ne kurriz te tjereve, te defrehemi ne maksimum, sepse vdekja i permbyll gjitha! Ata qe thyejn ligjet gjithmon do te jene deri sa nuk do te besojn ne boten tjeter dhe ne shpagimin total te demit qe i kane krijuar tjetrit.
Thjeshte , nese nuk do te egzistonte Bota Tjeter, kjo bote do te humbte totalisht kuptimin bashk me gjith ate investim qe eshte bere ne te me krijimin dhe mbarvajtjen.
Per shume kend egzistimi i botes tjeter eshte i pa-pranueshem, kush nga kryenechsia, kush nga injoranca, se beson. Po sikur te keni nje pushtet te pa fundem dhe te te gjith njerezimin dhe pasurin e tyre ta keni loder per tu defryer, ne prag te vdekjes do ta kuptoni realitetin , se vdekja nuk do t'u barazoj me gjthe te tjeret, per me teper lexo letren e fundit qe pati shkruar Josip Bros Tito dhe kuptimin e tije per Boten Tjeter.

Arb

145


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 06.08.11 18:01


Or Arb,ajo dore eshte e nje gruaje 70 vjecare dhe jo e nje femije.Per 70 vjet ajo nene nuk e mbushi nje here te vetme barkun me buke ne kete jete,keshtu qe shumkush pervec ju fetareve,e kupton qe nuk i duhet me bota e te vdekurve... Varri i duhet kesaj nene vetem te qetesoi kockat.

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Arb prej 06.08.11 18:10

estilen shkruajti:
Or Arb,ajo dore eshte e nje gruaje 70 vjecare dhe jo e nje femije.Per 70 vjet ajo nene nuk e mbushi nje here te vetme barkun me buke ne kete jete,keshtu qe shumkush pervec ju fetareve,e kupton qe nuk i duhet me bota e te vdekurve... Varri i duhet kesaj nene vetem te qetesoi kockat.

Pra grua 70 vjechare? Nga pamja duket si femije, ē'rendesi ka flasim per njerzimin ne pergjithsi dhe si femije, si plake te jete, Bota e pertejme per tere njerzimin eshte.
avatar
Arb

145


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 06.08.11 19:34

estilen shkruajti:
Or Arb,ajo dore eshte e nje gruaje 70 vjecare dhe jo e nje femije.Per 70 vjet ajo nene nuk e mbushi nje here te vetme barkun me buke ne kete jete,keshtu qe shumkush pervec ju fetareve,e kupton qe nuk i duhet me bota e te vdekurve... Varri i duhet kesaj nene vetem te qetesoi kockat.

Arb shkruajti:............. Bota e pertejme per tere njerzimin eshte.

E c'thua or Arb....Kjo bote ekzistone se e perceptojme ne nepermjet shqisave tane,shohim formen e objekteve,shijojme shijen e ushqimeve,percaktojme lemueshmerine e objekteve nepermjet prekjes,nuhasim dhe percaktojme aromen...etj...etj...

Keto i bene nje njeri i gjalle.I vdekur or cun nuk merr vesh me ne se ka bote apo toke,ka furtune apo eshte kohe e nxehte,nuk ke nevoje as per kuranin e as biblen.Ndoshta per ju fetaret rezervohen surpriza,edhe ne fakt duhet t'ju rezervohet,se gjynah t'ju shkojne kot sakrificat...

Le qe c'fare sakrifice beni ju,disa fetare dhe ketu e kane shpirtin me te zi se djalli,e kane gjuhen me te helmet se te neperkes,i kane veprimet me zeza se xhelatet....Te meresh me nje fetar,eshte e barabarte me kohen historike te formulimit te kuranit,pra rreth 1300 vjet pas,a ja vlen...?Kurre dhe kjo eshte hera e fundit qe shkruaj per perralla me botera te pas lamtumires...

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 06.08.11 20:09

VDEKJA = MOS-EKZISTENCĖ, s'ka botė tjetėr.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nert prej 06.08.11 20:47

E po lerini mo te shkretet te enderrojne per boten tjeter, pse ia prishni endrrat qe dhe vete si besojne
avatar
nert

145


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Xhemajl prej 06.08.11 21:40

nert shkruajti:E po lerini mo te shkretet te enderrojne per boten tjeter, pse ia prishni endrrat qe dhe vete si besojne
Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten. Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.

Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?

avatar
Xhemajl

382


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 06.08.11 22:03

xhemajl shkruajti:Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten.
Atehere sipas teje,i del qe zoti nuk duhet te kishte krijuar nje budalla te tille qe te vras te tjeret,ndryshe zoti nuk paska krijuar njeriun sipas shembelltyres se tij,se ne se do ishte keshtu,atehere zoti qenka me i keq se krimineli.
xhemajl shkruajti:Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.

Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?
Po pse ti lem gjerat per boten tjeter xhemajl,kur nga andej nuk ka asnje ''dokument ligjor'' per denime kapitale.

E di si spiegohet kjo puna e besimit tuaj ne tersi dhe vecanerisht per boten tjeter..?(se per kete jeni me te interesuar ju besimtare)

Eshte vertetuar shkencerisht se gjithcka varet nga nje hormon qe gjendet ne trupin tone,Aldosteroni ........(hormoni qe shkakton friken ) .....

Sa me i larte te jete ky hormon ne organizmin e njeriut aq me e madhe eshte mundesi per te besuar, edhe e kunderta,
Nese per ty ka me shume "frikacake" sesa jo te tille atehere ka edhe me shume besimtare,

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Xhemajl prej 06.08.11 22:14

estilen shkruajti:
xhemajl shkruajti:Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten.
Atehere sipas teje,i del qe zoti nuk duhet te kishte krijuar nje budalla te tille qe te vras te tjeret,ndryshe zoti nuk paska krijuar njeriun sipas shembelltyres se tij,se ne se do ishte keshtu,atehere zoti qenka me i keq se krimineli.
xhemajl shkruajti:Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.

Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?
Po pse ti lem gjerat per boten tjeter xhemajl,kur nga andej nuk ka asnje ''dokument ligjor'' per denime kapitale.

E di si spiegohet kjo puna e besimit tuaj ne tersi dhe vecanerisht per boten tjeter..?(se per kete jeni me te interesuar ju besimtare)

Eshte vertetuar shkencerisht se gjithcka varet nga nje hormon qe gjendet ne trupin tone,Aldosteroni ........(hormoni qe shkakton friken ) .....

Sa me i larte te jete ky hormon ne organizmin e njeriut aq me e madhe eshte mundesi per te besuar, edhe e kunderta,
Nese per ty ka me shume "frikacake" sesa jo te tille atehere ka edhe me shume besimtare,
Saj perkete asaj qe thua per Zotin, une gjithmon kam thene qe fatin tone e kemi ne ne dore dhe Zoti nuk naj ka shkruar dhe ne nuk e perfaqsojm askend tjeter perpos vetes sone, dhe sa per hormonin e frikes, une nuk them se duhet te kemi frike, vetem se me duket shum e pa logjikshme dhe e pa arsyeshme, nese nuk egziston jetekthimi apo ferri ose parajsa.Sepse me mosegzistencen e atyre kriminelet dhe bamiresit i pret fati i njejt.

P.S une nuk veproj si kam lexuar nga feja apo shkenca, veproj nga arsye-ja ime.
avatar
Xhemajl

382


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 06.08.11 22:18

xhemajl shkruajti:Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten. Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.

Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?
Nese do ishte Zoti, Xhemajl, mos ta kishte krijuar kete njeriun e keq ose te pakten mos ta lejonte te merrte keto jete femijesh. Po te ekzistonte bota tjeter, sipas ju besimtareve, i bie qe te gjithe keqberesit te marrin te njejtin denim, si ai qe vrau nje person si ai qe vrau shume persona. Kjo eshte e padrejte. Por bota tjeter s'ka kuptim sepse njeriu nuk mund te digjet ne flaket e ferrit kur ai nuk e ka trupin me vete perderisa ai behet dhé, nuk mund te ndjeje asgje perderisa vetedija i ka vdekur. Nuk mund ta ndjeje denimin, vuajtjen pa trupin dhe vetedijen.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 06.08.11 22:21

xhemajl shkruajti:
estilen shkruajti:
xhemajl shkruajti:Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten.
Atehere sipas teje,i del qe zoti nuk duhet te kishte krijuar nje budalla te tille qe te vras te tjeret,ndryshe zoti nuk paska krijuar njeriun sipas shembelltyres se tij,se ne se do ishte keshtu,atehere zoti qenka me i keq se krimineli.
xhemajl shkruajti:Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.

Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?
Po pse ti lem gjerat per boten tjeter xhemajl,kur nga andej nuk ka asnje ''dokument ligjor'' per denime kapitale.

E di si spiegohet kjo puna e besimit tuaj ne tersi dhe vecanerisht per boten tjeter..?(se per kete jeni me te interesuar ju besimtare)

Eshte vertetuar shkencerisht se gjithcka varet nga nje hormon qe gjendet ne trupin tone,Aldosteroni ........(hormoni qe shkakton friken ) .....

Sa me i larte te jete ky hormon ne organizmin e njeriut aq me e madhe eshte mundesi per te besuar, edhe e kunderta,
Nese per ty ka me shume "frikacake" sesa jo te tille atehere ka edhe me shume besimtare,
Saj perkete asaj qe thua per Zotin, une gjithmon kam thene qe fatin tone e kemi ne ne dore dhe Zoti nuk naj ka shkruar dhe ne nuk e perfaqsojm askend tjeter perpos vetes sone, dhe sa per hormonin e frikes, une nuk them se duhet te kemi frike, vetem se me duket shum e pa logjikshme dhe e pa arsyeshme, nese nuk egziston jetekthimi apo ferri ose parajsa.Sepse me mosegzistencen e atyre kriminelet dhe bamiresit i pret fati i njejt.

P.S une nuk veproj si kam lexuar nga feja apo shkenca, veproj nga arsye-ja ime.

Ne se vertete ti nuk ke lexuar nga feja apo nga shkenca,atehere i bie qe ti jetosh ne xhungel,jo ne sensin e ofendimit xhemajl,se te pakten ti nuk meriton ofendime.

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Xhemajl prej 06.08.11 22:26

Nikolaos shkruajti:
xhemajl shkruajti:Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten. Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.

Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?
Nese do ishte Zoti, Xhemajl, mos ta kishte krijuar kete njeriun e keq ose te pakten mos ta lejonte te merrte keto jete femijesh. Po te ekzistonte bota tjeter, sipas ju besimtareve, i bie qe te gjithe keqberesit te marrin te njejtin denim, si ai qe vrau nje person si ai qe vrau shume persona. Kjo eshte e padrejte. Por bota tjeter s'ka kuptim sepse njeriu nuk mund te digjet ne flaket e ferrit kur ai nuk e ka trupin me vete perderisa ai behet dhé, nuk mund te ndjeje asgje perderisa vetedija i ka vdekur. Nuk mund ta ndjeje denimin, vuajtjen pa trupin dhe vetedijen.
Siq e theksova edhe me heret Nikolaos, ne e krijojm vet realitetin ton, dhe besimtaret nuk thojne qe te gjith te keqijt e marrin te njejtin denim,dhe nese e merrni se flaket e ferrit jane diqka absurde, qfar mendoni per jetekthimin?Nuk mendoni se njerzit e keqinj ne jeten e ardhshme te tyre, mund te kthehen ne ndonje vend te keq per jetese psh ne Afrike(ku njerzit vdesin pa buke)po i marr koncepte te fe-ve te ndryshme.
avatar
Xhemajl

382


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Xhemajl prej 06.08.11 22:31

estilen shkruajti:
xhemajl shkruajti:
estilen shkruajti:
xhemajl shkruajti:Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten.
Atehere sipas teje,i del qe zoti nuk duhet te kishte krijuar nje budalla te tille qe te vras te tjeret,ndryshe zoti nuk paska krijuar njeriun sipas shembelltyres se tij,se ne se do ishte keshtu,atehere zoti qenka me i keq se krimineli.
xhemajl shkruajti:Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.

Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?
Po pse ti lem gjerat per boten tjeter xhemajl,kur nga andej nuk ka asnje ''dokument ligjor'' per denime kapitale.

E di si spiegohet kjo puna e besimit tuaj ne tersi dhe vecanerisht per boten tjeter..?(se per kete jeni me te interesuar ju besimtare)

Eshte vertetuar shkencerisht se gjithcka varet nga nje hormon qe gjendet ne trupin tone,Aldosteroni ........(hormoni qe shkakton friken ) .....

Sa me i larte te jete ky hormon ne organizmin e njeriut aq me e madhe eshte mundesi per te besuar, edhe e kunderta,
Nese per ty ka me shume "frikacake" sesa jo te tille atehere ka edhe me shume besimtare,
Saj perkete asaj qe thua per Zotin, une gjithmon kam thene qe fatin tone e kemi ne ne dore dhe Zoti nuk naj ka shkruar dhe ne nuk e perfaqsojm askend tjeter perpos vetes sone, dhe sa per hormonin e frikes, une nuk them se duhet te kemi frike, vetem se me duket shum e pa logjikshme dhe e pa arsyeshme, nese nuk egziston jetekthimi apo ferri ose parajsa.Sepse me mosegzistencen e atyre kriminelet dhe bamiresit i pret fati i njejt.

P.S une nuk veproj si kam lexuar nga feja apo shkenca, veproj nga arsye-ja ime.

Ne se vertete ti nuk ke lexuar nga feja apo nga shkenca,atehere i bie qe ti jetosh ne xhungel,jo ne sensin e ofendimit xhemajl,se te pakten ti nuk meriton ofendime.
Te falemnderoj per kete sepse ka vlere kur e thua ti(qe nuk meritoj ofendime), mirpo une nuk e mendova ne ate menyr, mendova se kam lexuar edhe nga shkenca edhe nga feja(nga te gjitha) dhe i kam analizuar dhe pastaj nga te gjitha kam fituar arsyen time.Dhe mos harro nje thenje te shkruar nga ti:te arsyetosh me nje te pa-arsyeshem eshte sikur te japesh mjekim nje te vdekuri, ajo me ka pelqyer,dhe pas asaj gjithmon kam vepruar me arsye.
avatar
Xhemajl

382


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 06.08.11 22:39

xhemajl shkruajti:
estilen shkruajti:
xhemajl shkruajti:
estilen shkruajti:
xhemajl shkruajti:Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten.
Atehere sipas teje,i del qe zoti nuk duhet te kishte krijuar nje budalla te tille qe te vras te tjeret,ndryshe zoti nuk paska krijuar njeriun sipas shembelltyres se tij,se ne se do ishte keshtu,atehere zoti qenka me i keq se krimineli.
xhemajl shkruajti:Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.

Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?
Po pse ti lem gjerat per boten tjeter xhemajl,kur nga andej nuk ka asnje ''dokument ligjor'' per denime kapitale.

E di si spiegohet kjo puna e besimit tuaj ne tersi dhe vecanerisht per boten tjeter..?(se per kete jeni me te interesuar ju besimtare)

Eshte vertetuar shkencerisht se gjithcka varet nga nje hormon qe gjendet ne trupin tone,Aldosteroni ........(hormoni qe shkakton friken ) .....

Sa me i larte te jete ky hormon ne organizmin e njeriut aq me e madhe eshte mundesi per te besuar, edhe e kunderta,
Nese per ty ka me shume "frikacake" sesa jo te tille atehere ka edhe me shume besimtare,
Saj perkete asaj qe thua per Zotin, une gjithmon kam thene qe fatin tone e kemi ne ne dore dhe Zoti nuk naj ka shkruar dhe ne nuk e perfaqsojm askend tjeter perpos vetes sone, dhe sa per hormonin e frikes, une nuk them se duhet te kemi frike, vetem se me duket shum e pa logjikshme dhe e pa arsyeshme, nese nuk egziston jetekthimi apo ferri ose parajsa.Sepse me mosegzistencen e atyre kriminelet dhe bamiresit i pret fati i njejt.

P.S une nuk veproj si kam lexuar nga feja apo shkenca, veproj nga arsye-ja ime.

Ne se vertete ti nuk ke lexuar nga feja apo nga shkenca,atehere i bie qe ti jetosh ne xhungel,jo ne sensin e ofendimit xhemajl,se te pakten ti nuk meriton ofendime.
Te falemnderoj per kete sepse ka vlere kur e thua ti(qe nuk meritoj ofendime), mirpo une nuk e mendova ne ate menyr, mendova se kam lexuar edhe nga shkenca edhe nga feja(nga te gjitha) dhe i kam analizuar dhe pastaj nga te gjitha kam fituar arsyen time.Dhe mos harro nje thenje te shkruar nga ti:te arsyetosh me nje te pa-arsyeshem eshte sikur te japesh mjekim nje te vdekuri, ajo me ka pelqyer,dhe pas asaj gjithmon kam vepruar me arsye.

Xhemajl.....pamvarsisht ne bindjet dhe besimet tona,qe diku ndahemi jo per fajin tone edhe nje here e perserise jo per fajin tone,por jo perjetesisht,ti ngelesh model i njeriut besimtar i moderuar dhe per kete theksova qe nuk meriton ofendime.Sa per temen e ekzistences se botes tjeter dhe jetktkthimin,ketu cdo argument jepet ne baze te aftesive personale per te perceptuar realen dhe irealen dhe asgje me shume.

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 06.08.11 22:43

xhemajl shkruajti:Siq e theksova edhe me heret Nikolaos, ne e krijojm vet realitetin ton, dhe besimtaret nuk thojne qe te gjith te keqijt e marrin te njejtin denim,dhe nese e merrni se flaket e ferrit jane diqka absurde, qfar mendoni per jetekthimin?Nuk mendoni se njerzit e keqinj ne jeten e ardhshme te tyre, mund te kthehen ne ndonje vend te keq per jetese psh ne Afrike(ku njerzit vdesin pa buke)po i marr koncepte te fe-ve te ndryshme.
Ky jetėkthimi Xhemajl eshte ndonje teori e re e kuranit se deri tani s'e kisha degjuar? Une e di qe jane Deshmitaret e Jehovait ata qe besojne te jetekthimi dhe jo myslimanet. Nese paska nje jetekthim atehere i bie qe ferri dhe parajsa nuk ekzistojne dhe ju besimtaret bini ne kundershtim me vetveten.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Xhemajl prej 06.08.11 22:51

Nikolaos shkruajti:
xhemajl shkruajti:Siq e theksova edhe me heret Nikolaos, ne e krijojm vet realitetin ton, dhe besimtaret nuk thojne qe te gjith te keqijt e marrin te njejtin denim,dhe nese e merrni se flaket e ferrit jane diqka absurde, qfar mendoni per jetekthimin?Nuk mendoni se njerzit e keqinj ne jeten e ardhshme te tyre, mund te kthehen ne ndonje vend te keq per jetese psh ne Afrike(ku njerzit vdesin pa buke)po i marr koncepte te fe-ve te ndryshme.
Ky jetėkthimi Xhemajl eshte ndonje teori e re e kuranit se deri tani s'e kisha degjuar? Une e di qe jane Deshmitaret e Jehovait ata qe besojne te jetekthimi dhe jo myslimanet. Nese paska nje jetekthim atehere i bie qe ferri dhe parajsa nuk ekzistojne dhe ju besimtaret bini ne kundershtim me vetveten.
Jetekthimi apo rimesherimi eshte nga budistet, dhe jo teori nga Kur'ani,une e ceka se permenda koncepta nga besime te ndryshme, mirpo ndoshta se ke lexuar.Dhe mos u drejto me ju besimtaret se une ne kete raste nuk i perfaqesova muslimanet,une e perfaqesoj vetem veten time, dhe saj perkete qe thua bie ne kundershtim, une si jetekthimin si ferin dhe parajsen i mora koncepte nga fete.
avatar
Xhemajl

382


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nitty prej 06.08.11 22:55

iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii........

Erdha pak vonė se edhe unė do kisha thėnė diēka!
avatar
nitty

243


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 06.08.11 23:12

xhemajl shkruajti:Jetekthimi apo rimesherimi eshte nga budistet, dhe jo teori nga Kur'ani,une e ceka se permenda koncepta nga besime te ndryshme, mirpo ndoshta se ke lexuar.Dhe mos u drejto me ju besimtaret se une ne kete raste nuk i perfaqesova muslimanet,une e perfaqesoj vetem veten time, dhe saj perkete qe thua bie ne kundershtim, une si jetekthimin si ferin dhe parajsen i mora koncepte nga fete.
Ne rregull, me duket se as ti akoma nuk e ke te qarte se ku te besosh me shume tek parajsa/ferri apo jetekthimi. Nese ti beson te jetekthimi atehere i bie qe ti paske jetuar njehere ne nje jete tjeter dhe Zoti te ka sjelle perseri ne jete me nje denim apo shperblim te caktuar. Por e keqja eshte se ti nuk mban mend gje se cfare ke bere ne jeten e kaluar. Pra ky jetekthimi s'ka fare kuptim. Per mua vetem kesaj jete i duhet kushtuar rendesi sepse askush s'ka vertetuar se ka me shume se nje jete pavaresisht mendimeve dhe teorive te rreme. Te pakten shkenca nuk verteton asgje. Per mendimin tim cdo gje qe lind nga natyra nuk kthehet mė ne jete. Ja shiko tek pemet, per shembull, kur nje peme apo bime than, nuk ka si te kthehet me ne jete, le t'i hedhesh uje sa te duash. Keshtu eshte dhe njeriu. Ashtu si pema qe ka nje jete ashtu jemi dhe ne, krijesa natyrore dhe nuk jemi si makina qe jane krijesa njerezore dhe rregullohen perseri kur "vdesin". Sa per budizmin e mbeshtes ne te gjitha pikat, por te jetekthimi nuk jam dakort me tė.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  rebelisistemit prej 07.08.11 11:08

Nikolaos shkruajti:
xhemajl shkruajti:Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten. Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.

Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?
Nese do ishte Zoti, Xhemajl, mos ta kishte krijuar kete njeriun e keq ose te pakten mos ta lejonte te merrte keto jete femijesh. Po te ekzistonte bota tjeter, sipas ju besimtareve, i bie qe te gjithe keqberesit te marrin te njejtin denim, si ai qe vrau nje person si ai qe vrau shume persona. Kjo eshte e padrejte. Por bota tjeter s'ka kuptim sepse njeriu nuk mund te digjet ne flaket e ferrit kur ai nuk e ka trupin me vete perderisa ai behet dhé, nuk mund te ndjeje asgje perderisa vetedija i ka vdekur. Nuk mund ta ndjeje denimin, vuajtjen pa trupin dhe vetedijen.

Ne ferre do kete denime te ndryshme sipas krimeve qe kan ber ne tok! Denimet do te jen trupore dhe shpirterore pasi te gjithe njerzit do te ringjallen e do te marin ate qe u takon. Do te ket prej tyre qe do te heqin disa vite krimet e tyre ne ferr e pastaj do te transferohen per ne parajse. Kjo eshte drejtesia hyjnore,dhe jo kjo njerezorja e cila shperblen kriminelat dhe denon humanistet
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

222


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 07.08.11 13:02

rebelisistemit shkruajti:
Ne ferre do kete denime te ndryshme sipas krimeve qe kan ber ne tok! Denimet do te jen trupore dhe shpirterore pasi te gjithe njerzit do te ringjallen e do te marin ate qe u takon. Do te ket prej tyre qe do te heqin disa vite krimet e tyre ne ferr e pastaj do te transferohen per ne parajse. Kjo eshte drejtesia hyjnore,dhe jo kjo njerezorja e cila shperblen kriminelat dhe denon humanistet

Sic duket sasia e Aldosteronit(hormoni qe shkakton friken)tek ty qenka grumbulluar ne sasira shume te medha dhe pasojat duket qe i paske tragjike.

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  rebelisistemit prej 07.08.11 13:11

[quote="estilen"]
rebelisistemit shkruajti:
Ne ferre do kete denime te ndryshme sipas krimeve qe kan ber ne tok! Denimet do te jen trupore dhe shpirterore pasi te gjithe njerzit do te ringjallen e do te marin ate qe u takon. Do te ket prej tyre qe do te heqin disa vite krimet e tyre ne ferr e pastaj do te transferohen per ne parajse. Kjo eshte drejtesia hyjnore,dhe jo kjo njerezorja e cila shperblen kriminelat dhe denon humanistet

Sic duket sasia e Aldosteronit(hormoni qe shkakton friken)tek ty qenka grumbulluar ne sasira shume te medha dhe pasojat duket qe i paske tragjike.
[/quo

?! NESE ESHTE KESHTU ATEHER EDHE 6 MILIARD NJEREZ TE TJERE NE KETO MOMENTE PASKAN TE NJEJTEN SASI TE KETIJ HORMONI .

KAM FRIKE SE HORMONIN E SHPRESE E KAM ME TE SHUMTE SE TE FRIKES. KETO DY NDJENJA DUHET TE JEN NE BARAZPESH PER TE PATUR NJE JET TE LUMTUR-SI NE KETE BOTE ASHTU EDHE NE TJETREN
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

222


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 07.08.11 13:18

rebelisistemit shkruajti:
Ne ferre do kete denime te ndryshme sipas krimeve qe kan ber ne tok! Denimet do te jen trupore dhe shpirterore pasi te gjithe njerzit do te ringjallen e do te marin ate qe u takon. Do te ket prej tyre qe do te heqin disa vite krimet e tyre ne ferr e pastaj do te transferohen per ne parajse. Kjo eshte drejtesia hyjnore,dhe jo kjo njerezorja e cila shperblen kriminelat dhe denon humanistet

Me thuaj ne cilen pjese te kuranit apo bibles thuhet pjesa qe ke shkruar ti me siper? Ti po flet sikur ke qene vet prezent aty kur Zoti ka ndare denimet dhe shperblimet. Mos valle e ka vertetuar kush ate qe thua, apo atje te ēon imagjinata jote?
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 07.08.11 13:41

rebelisistemit shkruajti:?! NESE ESHTE KESHTU ATEHER EDHE 6 MILIARD NJEREZ TE TJERE NE KETO MOMENTE PASKAN TE NJEJTEN SASI TE KETIJ HORMONI

KAM FRIKE SE HORMONIN E SHPRESE E KAM ME TE SHUMTE SE TE FRIKES. KETO DY NDJENJA DUHET TE JEN NE BARAZPESH PER TE PATUR NJE JET TE LUMTUR-SI NE KETE BOTE ASHTU EDHE NE TJETREN
Mos valle paske bere censiusin e popullsise boterore per besim fetar...?
E keqja eshte se besimtaret nuk lexojne nje artikull te vetem shkencor,biles arrijne deri atje sa e injorojne ate,(ose disa te moderuar e pranojne duke deklaruar se shkenca po zbulon theniet e Kuranit),ku cdo dite njerzimi meson per shume e shume gjera te reja...Te mbeshtetesh vetem tek Kurani me hadithe e sure fikse,te formuluara 1300 vjete me pare,dhe pa na vertetuar ekzistencen e zotit dhe boten tjeter,eshte nje realitet jo i besuar...eshte nje realite qe mbeshtet tek pasiguria per te ardhme,tek frika qe nje besimtar mbart ne vehtevehte per ate qe do te ndodhi mbas vdekjes.Zbulimi i aldosteronit si nje hormon qe stimulon friken dhe ankthin tek te paformuaret,per mua eshte pergjigja me e sakte qe mund te jap ne cdo kohe per besimin e tejkluar tek shume persona.

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  rebelisistemit prej 07.08.11 13:50

estilen shkruajti:
rebelisistemit shkruajti:?! NESE ESHTE KESHTU ATEHER EDHE 6 MILIARD NJEREZ TE TJERE NE KETO MOMENTE PASKAN TE NJEJTEN SASI TE KETIJ HORMONI

KAM FRIKE SE HORMONIN E SHPRESE E KAM ME TE SHUMTE SE TE FRIKES. KETO DY NDJENJA DUHET TE JEN NE BARAZPESH PER TE PATUR NJE JET TE LUMTUR-SI NE KETE BOTE ASHTU EDHE NE TJETREN
Mos valle paske bere censiusin e popullsise boterore per besim fetar...?
E keqja eshte se besimtaret nuk lexojne nje artikull te vetem shkencor,biles arrijne deri atje sa e injorojne ate,(ose disa te moderuar e pranojne duke deklaruar se shkenca po zbulon theniet e Kuranit),ku cdo dite njerzimi meson per shume e shume gjera te reja...Te mbeshtetesh vetem tek Kurani me hadithe e sure fikse,te formuluara 1300 vjete me pare,dhe pa na vertetuar ekzistencen e zotit dhe boten tjeter,eshte nje realitet jo i besuar...eshte nje realite qe mbeshtet tek pasiguria per te ardhme,tek frika qe nje besimtar mbart ne vehtevehte per ate qe do te ndodhi mbas vdekjes.Zbulimi i aldosteronit si nje hormon qe stimulon friken dhe ankthin tek te paformuaret,per mua eshte pergjigja me e sakte qe mund te jap ne cdo kohe per besimin e tejkluar tek shume persona.

Nuk e di per te tjeret por personi im si musliman eshte formuar duke i besuar shkences dhe islamit! Me pare kam qen i krishter por u konvertova ne islam,pasiqe pash se kjo fe nuk e lufton shkencen,por ecen krah per krah me te.
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

222


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  kimelab prej 07.08.11 14:23

un besoj ne boten tjeter..besoj se xhehneti dhe xhehnemi ekzistojne..kete bote e ka krijuar vetem nje zot dhe ai esht Zoti .....beni mir qe edhe ju te besoni njesoj si mua perkundrazi shpirti juaj do te digjet ne ferr..ai qe ofendon ALLAHUN ose tallet me emrin dhe fene myslimane ka per ta pesuar shume keq sepse zoti shikon.Zoti nuk ndodhet vetem ne qiell..ai eshte kudo rreth nesh,,,
avatar
kimelab

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nert prej 07.08.11 14:34

Po mire na lini ne jo-besimtareve te digjemi ne ferr dhe te jetojme kete jete tokesore me te lumtur, dhe te plote pa friken se cdo te ndodhe te nesemen
avatar
nert

145


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 07.08.11 14:39

Mire e ke ti Nert, le te digjemi ne nė ferr, ne qė mendojme per kete jete, dhe qe e shijojme kete jete pa fund me te mirat dhe te keqijat e saj, sepse nje here na jepet rasti. Por me vjen keq per besimtaret qe sakrifikojne veten duke menduar per boten tjeter. E ē'mund te kete me mire se gjithe keto te mira qe ka sjelle natyra ne Toke?
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nert prej 07.08.11 14:40

[quote="Nikolaos"][quote="rebelisistemit"]
Ne ferre do kete denime te ndryshme sipas krimeve qe kan ber ne tok! Denimet do te jen trupore dhe shpirterore pasi te gjithe njerzit do te ringjallen e do te marin ate qe u takon. Do te ket prej tyre qe do te heqin disa vite krimet e tyre ne ferr e pastaj do te transferohen per ne parajse. Kjo eshte drejtesia hyjnore,dhe jo kjo njerezorja e cila shperblen kriminelat dhe denon humanistet[/quote]

Me thuaj ne cilen pjese te kuranit apo bibles thuhet pjesa qe ke shkruar ti me siper? Ti po flet sikur ke qene vet prezent aty kur Zoti ka ndare denimet dhe shperblimet. Mos valle e ka vertetuar kush ate qe thua, apo atje te ēon imagjinata jote?[/quote]

Jo se po ngaterron ferrin me purgatorin ai dhe e mbajne veten si besimtar as e njohin fare
avatar
nert

145


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  rebelisistemit prej 07.08.11 14:40

nert shkruajti:Po mire na lini ne jo-besimtareve te digjemi ne ferr dhe te jetojme kete jete tokesore me te lumtur, dhe te plote pa friken se cdo te ndodhe te nesemen

Nuk ju leme se sja u duam te keqen.(hahahah) Nje besimtar i mire eshte ai qe do per tjetrin ate qe do per vete.

Dhe me sa kam pare jan ateistet qe ngacmojne besimtaret dhe jo e kunderta.Une prsh nuk kam ofenduar as nje ateist,ndersa nga ta mund te kem patur ofendime ose paragjykime.
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

222


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  rebelisistemit prej 07.08.11 14:41

nert shkruajti:
Nikolaos shkruajti:
rebelisistemit shkruajti:
Ne ferre do kete denime te ndryshme sipas krimeve qe kan ber ne tok! Denimet do te jen trupore dhe shpirterore pasi te gjithe njerzit do te ringjallen e do te marin ate qe u takon. Do te ket prej tyre qe do te heqin disa vite krimet e tyre ne ferr e pastaj do te transferohen per ne parajse. Kjo eshte drejtesia hyjnore,dhe jo kjo njerezorja e cila shperblen kriminelat dhe denon humanistet

Me thuaj ne cilen pjese te kuranit apo bibles thuhet pjesa qe ke shkruar ti me siper? Ti po flet sikur ke qene vet prezent aty kur Zoti ka ndare denimet dhe shperblimet. Mos valle e ka vertetuar kush ate qe thua, apo atje te ēon imagjinata jote?

Jo se po ngaterron ferrin me purgatorin ai dhe e mbajne veten si besimtar as e njohin fare

Nert ne Islam nuk ka purgatur e dashur.
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

222


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  rebelisistemit prej 07.08.11 14:46

Nikolaos shkruajti:Mire e ke ti Nert, le te digjemi ne nė ferr, ne qė mendojme per kete jete, dhe qe e shijojme kete jete pa fund me te mirat dhe te keqijat e saj, sepse nje here na jepet rasti. Por me vjen keq per besimtaret qe sakrifikojne veten duke menduar per boten tjeter. E ē'mund te kete me mire se gjithe keto te mira qe ka sjelle natyra ne Toke?

Kush po sakrifikon veten?! Kam qen dhe ne gjendjen tende,dhe e them me plot bindje se tani jam me i lumtur. Ne ate gjendje jo fetare kam menduar edhe ti jepja fund jetes nga brengat qe me shqetesonin.Por falenderoj Zotin qe u bera fetar dhe e shijoj cdo moment te jetes dhe shpresoj per me mire.

A e keni menduar ndonjeher:Po sikur ne fetaret te kemi te drejte?! Dhe ju ta keni gabim. Ne te dyja rastet ju dilni te humbur.
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

222


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 07.08.11 14:54

E ke gabim, jane besimtaret me shume ata qe vrasin veten sepse kujtojne se kane dy jete. Ne qe jemi ateistė nuk do ta benim kurre nje gje te tille sepse per ne vetem kjo jete eshte e shtrenjte dhe e dime shume mire qe shansi nuk vjen dy here. Nuk te duket sakrifice e madhe qe disa femra mbulohen me ferexhe nga koka te kembet? Per shembull, ato nuk shkojne kurre ne plazh, gje qe eshte normale. Le pastaj sakrificat e tjera qe s'po i permend dhe ti qe e quan veten rebel duhet te ngresh krye per kete....
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Arb prej 07.08.11 14:54


E c'thua or Arb...


Jo jo s'them gje une,,,sepse s'shkruaj me ngjyra ylberi!
Fakti se ty s'te bindi jeta (dhe se besoj se do te bind vdekja) Mos prit qe dikush nga ne te thote dichka te hajrit per ty...

Per ty "se besoj se do te kete bote tjeter" sepse te jetosh ne sketer ne kete bote dhe vdekja te jete e tera sketere, s'i thuhet kesaj "bote tjeter" por eshte vetem vazhdimsi e sketeres. Ajo qe ti e beson per boten materiale , e besojn edhe fetaret (siē u thua ti) sepse eshte evidente, por dallimi qendron se ata besojne ne dicka qe per ty eshte e pa-kapshme.

“Edhe sikur Ne t'u zbritnim atyre engjėjt, t'u flitnin tė vdekurit, ata nuk kishin pėr tė besuar, vetėm po tė donte Zoti, por shumica e tyre nuk e dinė (se besimi ėshtė dhuratė nga Zoti)”. (el-En’am, 111)

“Kundėr atyre, pėr tė cilėt ka pėrfunduar caktimi i Zotit tėnd, ata nuk besojnė. Edhe sikur t'u kishin paraqitur atyre ēdo lloj argumenti, ata nuk besojnė derisa tė shohin dėnimin e rėndė”. (Junus, 96-97)

P.S. Merru me antarin sa te duash, por aman mos fillo ti komentosh keto dy Ajetet Kur'anore , ne menyren se si din dhe si don, ok?


Edituar pėr herė tė fundit nga Arb nė 07.08.11 14:56, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : .)
avatar
Arb

145


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  rebelisistemit prej 07.08.11 14:58

Nikolaos shkruajti:E ke gabim, jane besimtaret me shume ata qe vrasin veten sepse kujtojne se kane dy jete. Ne qe jemi ateistė nuk do ta benim kurre nje gje te tille sepse per ne vetem kjo jete eshte e shtrenjte dhe e dime shume mire qe shansi nuk vjen dy here. Nuk te duket sakrifice e madhe qe disa femra mbulohen me ferexhe nga koka te kembet? Per shembull, ato nuk shkojne kurre ne plazh, gje qe eshte normale. Le pastaj sakrificat e tjera qe s'po i permend dhe ti qe e quan veten rebel duhet te ngresh krye per kete....

E ke shume gabim sipas sondazheve veten e vrasin me shume ateistet se ju merzitet shpejte kjo jet,dhe nuk kan shpresa per nje jet me te mire.Ka edhe fetar qe e kan keqkuptuar fen.Sipas fes po e vrave veten perfundon ne ferr,e kush eshte ai fetar qe e do kete?!
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

222


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Xhemajl prej 07.08.11 15:03

Nikolaos shkruajti:E ke gabim, jane besimtaret me shume ata qe vrasin veten sepse kujtojne se kane dy jete. Ne qe jemi ateistė nuk do ta benim kurre nje gje te tille sepse per ne vetem kjo jete eshte e shtrenjte dhe e dime shume mire qe shansi nuk vjen dy here. Nuk te duket sakrifice e madhe qe disa femra mbulohen me ferexhe nga koka te kembet? Per shembull, ato nuk shkojne kurre ne plazh, gje qe eshte normale. Le pastaj sakrificat e tjera qe s'po i permend dhe ti qe e quan veten rebel duhet te ngresh krye per kete....
E ke gabim ti Nikolaos, sepse per besimtaret musliman vetvrasja eshte mekati me i madh, dhe qe thuani se ju ateistet e shijoni kete jete me shume,sepse besimtaret mendojn per jeten tjeter, ta dish se besimtari i vertet jeton qdo moment te jetes se tij ne te tashmen,nuk mendon per te shkuaren sepse ajo smund te kthehet, dhe nuk mendon per te ardhmen sepse ajo nuk dihet.Mendon vetem per te tashmen dhe shijon sa me mire jeten(flas per besimtaret e vertet dhe njerzit spirtual).
avatar
Xhemajl

382


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  kimelab prej 07.08.11 15:12

xhemajl ke shume te drejte..ata jane ateiste dhe nuk ia kan idene fare se denimet qe mund te merren ne ferr mund te zgjasin me shume se jeta ne toke...pra....nje njeri qe ka bere shume gabime do te marre nje ndeshkim te perjetshem...edhe keto jane shume te verteta..mos mendoni ju se po bete gabime do te ndeshkoheni vetem pak apo ku di un..secili do te marre ate qe meriton ne diten e kjametit...dhe kur te vi ajo dite keni per tu penduar shume por do te jete shume vone..keshtu qe keni koh..shkoni faluni ne xhami dhe shlyeni gabimet ..te pakten beni kete qe keni mundesi...un ju them thjesht per te miren tuaj..mund te faleni ne xhami vetem te premteve nqs nuk keni mundesi..por mos harroni qe duhet ta falenderoni gjihtmone ALLAHUN per te mirat qe ju ka dhene..respekte gjithe besimtareve myslimane..:)
avatar
kimelab

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 07.08.11 15:37

kimelab shkruajti:xhemajl ke shume te drejte..ata jane ateiste dhe nuk ia kan idene fare se denimet qe mund te merren ne ferr mund te zgjasin me shume se jeta ne toke...pra....nje njeri qe ka bere shume gabime do te marre nje ndeshkim te perjetshem...edhe keto jane shume te verteta..mos mendoni ju se po bete gabime do te ndeshkoheni vetem pak apo ku di un..secili do te marre ate qe meriton ne diten e kjametit...dhe kur te vi ajo dite keni per tu penduar shume por do te jete shume vone..keshtu qe keni koh..shkoni faluni ne xhami dhe shlyeni gabimet ..te pakten beni kete qe keni mundesi...un ju them thjesht per te miren tuaj..mund te faleni ne xhami vetem te premteve nqs nuk keni mundesi..por mos harroni qe duhet ta falenderoni gjihtmone ALLAHUN per te mirat qe ju ka dhene..respekte gjithe besimtareve myslimane..:)
Ti Kimelab po flet me shume bindje sikur i ke pare vet me syte e tu keto denime, keto jane perralla nga kurani dhe mos na thuaj te falemi ne xhami se s'jemi te gjithe mysliman. Bota ka 7 miliard njerez dhe vetem 1 milard jane myslimane. Keshtu qe me vjen keq qe nuk jane te gjithe dakort me ty. E shikoj qe je kosovare se ju kosovaret jeni te fiksuar pas fese. Ku e verteton ti denimin ne ferr, ke prova shkencore? apo flet kot percart sepse te ka hyre frika thelle se do digjesh edhe ti per ndonej mekat. Une per vete s'kam frike nga denimet pas vdekjes sepse nuk besoj kurre ne jete tjeter. Vdekje do te thote te mos ekzistosh mė. Por ju nuk keni fare llogjike, keni lexuar kuranin dhe besoni verberisht sikur jane te verteta. Po te ishte gjithcka e vertete ne Kuran Akademia e shkencave do ta kishte futur ate neper mesimet shkollore. . Mekat per mua eshte t'i besh dem dikujt, sa per te tjerat nuk i quaj mekate. Ju fokusoheni ne boten shpirterore dhe lini pas dore ate materiale dhe fizike, ky eshte nje mekat per mua, te lesh veten pas dore dhe te zhytesh ne enderrime shpirterore, te mos shijosh te gjitha gjerat qe ofron jeta eshte mekat.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  rebelisistemit prej 07.08.11 15:53

[quote="Nikolaos"]
kimelab shkruajti:xhemajl Bota ka 7 miliard njerez dhe vetem 1 milard jane myslimane. Keshtu qe me vjen keq qe nuk jane te gjithe dakort me ty.
Pse tregoheni disinformues,jan duke shkuar rreth 3 miljarde muslimanet,kete e kan pranuar edhe te krishteret .Shiko kete video te punuar nga te krishteret para disa viteve

avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

222


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nert prej 07.08.11 16:12

Veten me shume e vrasin njerezit e dobet, njerezit qe jane te lodhur, njerezit qe duan te denojne te tjeret dhe ti bejne qe te ndjehen fajtore, njerezit rurale qe e marrin si zgjidhje me te lehte. Ketu mund te egzistojne edhe besimtare edhe ateiste. Me shume ka te beje me natyren dhe personalitetin e njerezeve.

Mgjth po ju kujtoj ose me mire tregoj nje ngjarje qe ka ndodhur ne qytetin tim te lindjes ndoshta dhe mund ta mbani mend (Fier) ne nje periudhe te shkurter kohore disa femije vrane veten ne them femije e kam fjalen per 8 vjecaret, dhe e dini se kush u akuzua Levizja e fese te Jehovait pasi ata shkonin atje te gjithe dhe kishin degjuar se po te vdisnin do te ngjalleshin perseri ( vetem kete fragment mbaj mend nqs dikush tjeter i kujtohet mund te sjelle fakte te tjera)
avatar
nert

145


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 07.08.11 16:15

[quote="rebelisistemit"]
Nikolaos shkruajti:
kimelab shkruajti:xhemajl Bota ka 7 miliard njerez dhe vetem 1 milard jane myslimane. Keshtu qe me vjen keq qe nuk jane te gjithe dakort me ty.
Pse tregoheni disinformues,jan duke shkuar rreth 3 miljarde muslimanet,kete e kan pranuar edhe te krishteret .Shiko kete video te punuar nga te krishteret para disa viteve
Keto jane hipoteza dhe informacione te pasakta qe nuk besoj se e ardhmja do te jete siē paraqet videoja sepse i bie qe te kthehemi ne mesjete pastaj. Por s'ka rendesi se sa mysliman lindin me shume femije, rendesi ka qe keto femije nuk do ta zbatojne fene me fanatizem sic kane bere te paret e tyre. Edhe ne Shqiperi thone se dominon feja islame, por sa veta jane fanatik te saj? shume pak jane ata qe e praktikojne ate me te gjitha rregullat e saj. Thone qe jemi mysliman por nuk ndjekin udhezimet fetare tipike. Sot per sot pjesa me e madhe qe praktikon fene jane njerez te moshuar, ose njerez te paarsimuar. Sigurisht qe intelektual, shkencetare dhe ateiste, sot per sot jane me pak ne bote, por gjithmone njerezit e zgjuar dihet qe jane me pakice.


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 07.08.11 16:17, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 07.08.11 16:17

kimelab shkruajti:un besoj ne boten tjeter..besoj se xhehneti dhe xhehnemi ekzistojne..kete bote e ka krijuar vetem nje zot dhe ai esht Zoti .....beni mir qe edhe ju te besoni njesoj si mua perkundrazi shpirti juaj do te digjet ne ferr..ai qe ofendon ALLAHUN ose tallet me emrin dhe fene myslimane ka per ta pesuar shume keq sepse zoti shikon.Zoti nuk ndodhet vetem ne qiell..ai eshte kudo rreth nesh,,,
Jo per ofendim kimelab,por duke lexuar shkrimin tend,krijoi bindjen se ti jeton si nje lepur ne nje ferr te vogel,me idene se mos nje dite dikush do te akuzojne per nje antifetar e antizot,ne se nuk flet me ze te larte per besnikerine ndaj zotit....
Nuk se si shpiegohet ndryshe,qe ti i kalon pragjet e lirise se te tjereve kur shkruan me devocion dhe imponim..

........beni mir qe edhe ju te besoni njesoj si mua perkundrazi shpirti
juaj do te digjet ne ferr..ai qe ofendon ALLAHUN ose tallet me emrin dhe
fene myslimane ka per ta pesuar shume keq sepse zoti shikon....


Pra lepuri shpreson qe gjuetari ta degjoi lepurin tek ferra qe pergjerohet per shpirtin e tij,njekohesisht ai fton dhe luanin te futet edhe ai ne ferre se bashku me lepurin qe te shpetojne nga furra e nxehte e gjuetarit....

E kush je ti qe paske kaq te drejt te japesh urdhera e te imponosh ne bindjet e te tjereve..?Nje lepur frikacak ferre nuk mund te behet kurre nje luan xhungle....ose te pakten te beje rolin e luanit,edhe duke veshur lekuren e tij...


Edituar pėr herė tė fundit nga estilen nė 07.08.11 16:21, edituar 1 herė gjithsej

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nert prej 07.08.11 16:19

[quote="xhemajl"][quote="nert"]E po lerini mo te shkretet te enderrojne per boten tjeter, pse ia prishni endrrat qe dhe vete si besojne[/quote]Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten. Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull [color=darkblue[b]]se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.[/b]
[/color]
Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?

[/quote]

Me paska shpetuar ky postim dmth dhe ti vete ne njefare mennyre je dakord me ne qe feja eshte vetem edukim moral i njerezeve per ti bere qe te jene me me moral dmth qe ata te kene frike dhe te mendojne se cpo bejne ne kete jete se do te kete nje denim ne jeten tjetere tamam si kur ishim te vegjel dhe na thonin shiko se do vije gogoli????
avatar
nert

145


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 07.08.11 16:25

nert shkruajti: feja eshte vetem edukim moral i njerezeve per ti bere qe te jene me me moral dmth qe ata te kene frike dhe te mendojne se cpo bejne ne kete jete se do te kete nje denim ne jeten tjetere tamam si kur ishim te vegjel dhe na thonin shiko se do vije gogoli????
Tamam ashtu eshte Nert, njesoj si tek femijet e vegjel, pra per besimtaret dhe naivet gogoli eshte ferri.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nert prej 07.08.11 16:29

Po ashtu eshte dhe vete e ka postuar dhe do desha te shikoja se si do te pergjigjej Xhemajl kesaj qe ai ka postuar

Ah dhe nje gje tjeter ke dhe shume besimatere te flakur qe bejne vrasje ne emer te zotit Zotit po keta cfare jane vrasin mekataret thone , nje ze i brendshem vet zoti i ka thene qe te vrasin,

Me falni qe po e them po prape po e them vertet i besoni ketyre ???
avatar
nert

145


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Xhemajl prej 07.08.11 16:54

nert shkruajti:
xhemajl shkruajti:
nert shkruajti:E po lerini mo te shkretet te enderrojne per boten tjeter, pse ia prishni endrrat qe dhe vete si besojne
Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten. Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull [color:807c=darkblue]se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.

Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?


Me paska shpetuar ky postim dmth dhe ti vete ne njefare mennyre je dakord me ne qe feja eshte vetem edukim moral i njerezeve per ti bere qe te jene me me moral dmth qe ata te kene frike dhe te mendojne se cpo bejne ne kete jete se do te kete nje denim ne jeten tjetere tamam si kur ishim te vegjel dhe na thonin shiko se do vije gogoli????
A eshte me mire te jeshe me moral apo jo?Qdo fe edhe pse ndryshon nga njera tjetra ka per qellim qe njeriu te jete i moralshem(perfshij te gjitha gjerat pozitive per nje personalitet)shum kush e keqkupton fene dhe mendon se ajo perpiqet qe te na frikesoj, mirpo ajo vetem na vetedijeson per te andejshmen,une nuk jam nje fetar ekstremist dhe nuk i zbatoj te gjitha rregullat e fe-jes sime(sepse tek e fundit mund te besoj ne zot edhe pa fe) mirpo gjerat qe jane te rendesishme ato mendoj se i di.
avatar
Xhemajl

382


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 07.08.11 16:57

Moralin nuk e ka ne dore vetem feja. Per shembull ne Shqiperi kur ishte komunizem dhe komplet vendi ateist morali ishte me shume se tani ne kohen qe erdhen perseri fete. Pra njeriu e di vet se cila eshte rruga e drejte edhe pa u keshilluar me fene. Por morali nuk eshte primar ne bote sesa emancipimi njerezor.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Valtoni prej 07.08.11 17:38

Si mund te kete emancipim pa moral?
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

69


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nert prej 07.08.11 18:22

E ke anashkaluar shume bukur, po c rendesi ka se mund te vuaje ne jeten tjeter duhet te vuaje ne kete qe po jeton ate tjetren se dime akoma ne egziston apo jo dhe te gjithe ju mendoni se egziston se per ta ditur ne egziston apo jo ate se dini,???

Ashtu si ka thene dhe nikolaosi s eshte e nevojshme te jete feja qe njeriu te jete i moralshem, mund te jete dhe vete pa pranine e saj e cila u vertetua.
Sado qe na refuzoni dhe vet e pranoni jo ne menyre te dpd qe feja eshte vetem per te mbajtur njerezit ne kornizat e moralit.
avatar
nert

145


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nitty prej 07.08.11 18:48

Nikolaos shkruajti:Moralin nuk e ka ne dore vetem feja. Per shembull ne Shqiperi kur ishte komunizem dhe komplet vendi ateist morali ishte me shume se tani ne kohen qe erdhen perseri fete. Pra njeriu e di vet se cila eshte rruga e drejte edhe pa u keshilluar me fene. Por morali nuk eshte primar ne bote sesa emancipimi njerezor.

Sa pėr dijeni Nikolaos ndoshta nė ditėt e sotme morali ėshtė pjesė edhe e jofetarėve,por njė gjė dije moralin e ka lindur Feja!
avatar
nitty

243


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 07.08.11 18:54

Nikolaos me te vertete qe ne kohen e komunizmit shqiptaret ishin te pafe dhe ti po e mburr kete kohe si te "moralshme" por nuk duhet harruar "struktura e kontrollit" te mases qe ishte shume vigjilente aq sa njerezit ruheshin se dhe muret kishin veshe.
avatar
ILIRA

303


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ILIRA prej 07.08.11 19:55

Sa per temen do te thosha se asnje i gjalle nuk e di c'ndodh pas vdekjes kthimi mbrapsht nuk lejohet, nese do marrim parasysh rimisherimin do te thoja qe perseri nuk eshte e mundur te kujtosh te kaluaren. Nese jemi vetem "milingona" c'kuptim ka te vrasesh mendjen cfare do te ndodhe.
avatar
ILIRA

303


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 4 e 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi