A besoni ne boten tjeter ?

Faqja 3 e 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Shko poshtė

A besoni ne boten tjeter ?

81% 81% 
[ 555 ]
6% 6% 
[ 44 ]
12% 12% 
[ 85 ]
 
Totali i votave : 684

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 16.05.11 19:39

patrolla shkruajti:TE TREGOJ TE VERTETEN UN JAM NJERI ME 8 VITE SHKOLL
E shikon qe e dallova se je pa shkolle, ndaj mos u mundo te kundershtosh ata me shkolle te larte sado gabim qe ta kene. Pra dihet shume mire se tek cila kategori hyn shumica e besimtareve.

Nikolaos

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 16.05.11 19:45

xhemajl shkruajti:Nikolaos, mos harro se ne te shkuaren njerzit e medhenj,te dijeshem, qe kishin nje urtesi te jashtzakonshme, nuk kishin asnje dite shkolle,mirpo kishin kaluar shkollen e pervojes e cila ka rendesi shume me te madhe se dija qe mirret nga teorit .Kshtu qe mos i nenvlefteso njerzit nese ata nuk e kan drejtshkrimin e duhur, apo ndonje gje tjeter.

Mbremje te kendshme!
E ke gabim, mbreterit, faraonet, perandoret kane pasur shkolle, kane ditur te lexojne e te shkruaje sepse kane pasur mesues personal, astrolog personal. Vete Aleksandri i Madh, per shembull, kishte mesues Aristotelin i cili mbahet nje nder dijetaret me te medhenj te te gjitha kohrave. Por mesoje me mire historine sepse Lashtesia ka pasur njerez te ditur si Homeri, Hiparku, Herodoti, Pitagora etj. Sigurisht populli i thjeshte nuk dinte te shkruante as te lexone, prandaj jam i mendimit qe Muhamedi dhe disa profete te tjere qe dinin te lexonin dhe te shkruanin shpiken disa libra te shenjte per te "mashtruar" popullin injorant qe s'dinin te shkruanin as te lexonin. Populli popull mbetet

Nikolaos

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 16.05.11 21:19

"Dyshimi eshte shenje e inteligjences"
"Besimi i tepert eshte budallallek"

Nikolaos

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  maqomaqo3 prej 17.05.11 3:44

BESOJ 100% SE ATJE LART JETA VAZHDON .KUR NDAHEMI NGA JETA,NDAHEMI VETEM NGA JETA TOKESORE DHE NGA TRUPI .I VETMI DYSHIM QE KAM PER KETE ESHTE NESE ATJE LART CDO GJE ESHTE SIC PERSHKRUHET NE BIBEL APO JO . KY ESHTE DYSHIMI IM .SHUME FE E KANE ME KONCEPTE TE NDRYSHME ,BUDIZMI E KA NDRYSHE ,SI FE PA ZOT QE ESHTE.POR BESOJ SE NE ATE KOHE KRISHTI NUK KISHTE ARDHUR DHE IDETE E TYRE ISHIN THJESHTE HIPNOZA APO ILUZJONE MEDITIMI. NGA DITA NE DITE BESOJ ME SHUME SE TE GJITHA GJERAT JANE SI NE BIBEL .ATA QE ZBESOJNE NE ZOT MUND TA PROVOJNE EKZISTENCEN E TIJ ,TEK PRANIA E DJALLIT APO MAGJITE E ZEZA.PERDERISA KA DJALL KA EDHE ZOT.

maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 17.05.11 11:20

Dhe ti mos injoro Diellin, sepse ai nuk ėshtė "I poshtėr" siē thua ti. Nėse beson nė Zot, beso se ai e krijoi atė, sepse ne kemi nevoj pėr tė siē kemi nevoj pėr tokėn. Mos e shaj atė(Diellin) nėse je besimtar, kurse tė tjerėt, le tė na i shajnė edhe profetėt edhe librat edhe Zotin, por ka kush mirret me ta. Ne nuk guxojmė tė shajmė, tė jemi injorant, t'ia mendojmė tė keqen askujt, ėshė zoti ai i cili i shpėrblen tė gjith me atė qfarė e meritojnė.

Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Valtoni prej 17.05.11 14:03

Nikolaos shkruajti: E ke gabim, mbreterit, faraonet, perandoret kane pasur shkolle, kane ditur te lexojne e te shkruaje sepse kane pasur mesues personal, astrolog personal. Vete Aleksandri i Madh, per shembull, kishte mesues Aristotelin i cili mbahet nje nder dijetaret me te medhenj te te gjitha kohrave. Por mesoje me mire historine sepse Lashtesia ka pasur njerez te ditur si Homeri, Hiparku, Herodoti, Pitagora etj. Sigurisht populli i thjeshte nuk dinte te shkruante as te lexone, prandaj jam i mendimit qe Muhamedi dhe disa profete te tjere qe dinin te lexonin dhe te shkruanin shpiken disa libra te shenjte per te "mashtruar" popullin injorant qe s'dinin te shkruanin as te lexonin. Populli popull mbetet

Nikolaos te pergezoj qenke nje kritik kogja i madh.
Pajtohem me xhemajlin,ne baz te atyre qe kam lexuar nga historija etj jam i bindur se kan ekzistuar aso njerez,ndoshta nuk mund te mos ket pasur shkoll Aleksandri i madh por siguroj se aristoteli ose nje mesues i ngjashem ka mundur te mos ket,por mbi te gjitha ata nuk ishin te pagabueshem ne drejteshkrim e ne gjera te ngjajshem,nder te tjerash njerezit e asaj kohe morren mesime praktike!
Edhe diqka nese ju nuk besoni ne Zot qe besojn rreth 90% e popullsis botereore,si mund te jeni aq i marre te besoni ne gojedhene ose ne libra te ndonje autori se ka ekzistuar homeri,pigagora,herodoti etj.Dhe si je ti kaq i bindur se ka ekzistuar homeri,herodoti,aristoteli.Ke jetuar ti ne kohen e tyre ishe bashkepuntor i tyre apo qka?
Dhe sa i perket Muhamedit pse e urreni ate njeri aq shume,nga ai njeri buron miresia begatia,a mund te mohosh se ka shkruar diqka ne dem tonin,ai ishte nje njeri paqesor,gje qe na e solli librin thesarin me te qmueshem Kur'anin,p.sh ne te shkruan nuk guxon te vrasesh njeri,te jesh i padrejt e shum e shum gjera mbipaqesore dhe njerezore,ehh apo ndoshta urren paqen pelqe padrejtesit ndaj jush dhe te gjithe te tjereve,ben hallall vrasjet e gjysherve dhe ster gjysherve tan qe ran ne altarin e liris,q'faj kishin ata,si mund te mendosh se gjyshi yt i vrar per vendin e tije,te mos marr nje shperblim ne nje bot tjeter sepse kuptohet ne kete nuk arriti,ndersa vrasesi i gyshit tend te ndeshkohet per ate qe beri...
apo sipas teje gjitheqka ka mbaruar,ama ky zoti juaj dielli po ben padrejtesi...!

I dashur Nikolaos bindu se ekziston Zoti qe na ka krijuar dhe bindu se do te japim llogari per veprimet tona!!!!!!

Valtoni

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  denisa90 prej 17.05.11 14:34

estilen shkruajti:Ju lutem juve qe besoni per jeten ne boten e pertejme, me thoni konkretisht se ku duhet te bazohem edhe une qe te besoi si dhe ju, qe te mos marre me vehte gjynahet e kesaj bote.

Ne se do i referohni librave fetare per t'me bindur ose materialeve te botuara lart e posht, po ju them se ato i kam lexuar, komentuar e diskutuar me shume grupe si teologjiste dhe ateiste, por askush deri me sot nuk me ka folur e treguar konkretisht si jetohet ne boten tjeter, kush jane ata qe kane ardhur nga ajo bote dhe kane treguar se atje eshte parajsa ose ferri.

Sipas kalendarit maja dhe te shume parashikmeve te popujve te vjeter ne vende te ndryshme te botes se lashte, me pamundesi kontakti midis tyre ne ato periudha, kane percaktuar se 21 dhjetor 2012 bota futet ne nje hapsire te re.

Parashikohet qe gjate ketij kalimi, njerzimi do te perjetoje fenomene apokaliptike si permbytje masive, termete katastrofike, shperthime vullkanesh etj.

Po ju bej nje pyetje juve qe besoni ne jeten e botes tjeter, kur eshte me mire te nderrosh jete ne diten e madhe te Qametit apo me pare....? Pergjigjen e dua ne kete teme dhe jo me e-maile sepse dua qe te diskutojme me gjere se ne te dy. Pergezimet e mia politologut
jam shum dakord me juve i mbeshtetem mendimit tend .....

denisa90

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 17.05.11 14:42

Valtoni shkruajti:
Edhe diqka nese ju nuk besoni ne Zot qe besojn rreth 90% e popullsis botereore,si mund te jeni aq i marre te besoni ne gojedhene ose ne libra te ndonje autori se ka ekzistuar homeri,pigagora,herodoti etj.Dhe si je ti kaq i bindur se ka ekzistuar homeri,herodoti,aristoteli.Ke jetuar ti ne kohen e tyre ishe bashkepuntor i tyre apo qka?
Dhe sa i perket Muhamedit pse e urreni ate njeri aq shume,nga ai njeri buron miresia begatia,a mund te mohosh se ka shkruar diqka ne dem tonin,ai ishte nje njeri paqesor,gje qe na e solli librin thesarin me te qmueshem Kur'anin,!
I nderuar Valton, me vjen mire qe te pakten pergjigjesh me miresjellje dhe kjo te ben besimtar te devotshem.
Se pari dua te them qe nuk jane 90% e botes qe besojne ne Zot. Vetem Kina, Japonia, India dhe disa vende aziatike jane thujse sa gjysma e botes dhe nuk besojne ne Zot. Budizmi nuk beson ne zot, por ne vlera morale. Pastaj dhe po te besonin 90% ne zot nuk do te thote qe zoti ekziston domosdoshmerisht sepse shumica e njerezve jane popull i thjeshte dhe populli i thjeshte nuk di asgje ne shkence. Pjesa tjeter 10% qe mbetet i bie te jene shkencetaret qe une t'i kam paraqitur statistikat qe vetem 7% tyre besojne ne zot, Une pra u besoj ketyre 93% shkencetareve dhe askujt tjeter. Nje shkencetar nuk eshte kurre budalla.
se dyti Homeri, Aristoteli, pitagora eshte e sigurt qe kane ekzistuar sepse kane lene pas veprat e tyre, kane statujat e tyre, libra me vlere. Ti a nuk e njeh teoremen e pitagoras ne matematike? te thuash qe ata nuk kane ekzistuar eshte nje marrezi. Ti thua qe une urrej Muhamedin, e ke gabim. As qe kam thene ndonjehere qe e urrej, perkundrazi kam thene qe fetaret e vertete jane njerez te mire, por jane te prapambetur ne gjera te tjera.

Nikolaos

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 17.05.11 16:05

Nikolas unė e pranoj dhe jamė i bindur se ka disa gjėra qė populli arab ia ka mėveshur Kur'anit, mirėpo origjinali i tij gjindet i pa prekur, ai ekziston, kurse origjinalitet tė librave tė tjerė nuk ka sepse i kan ndryshuar dhe i kanė zhdukur pėrveq Kur'anit

Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Xhemajl prej 17.05.11 16:06

Nikolaos shkruajti:Tani ti Xhemajl po mundohesh te gjesh gjilperen ne kashte. Njerezit e thjeshte sigurisht qe s'i kane lexuar librat, por kjo s'do te thote qe te gjithe ishin analfabet. "s'ka pyll pa derra" thote nje fjale e urte. Muhamedi meqe paska qene kaq analfabet, e si mund t'i besonin te tjeret atij? Nga ana tjeter jeni ju besimtaret qe bini ne kontradikta. Une kam folur edhe me besimtare te tjere dhe me kane thene qe Muhamedi vinte nga nje familje intelektuale e kohes se atehereshme dhe dinte te lexonte, ndersa besimtare te tjere thone qe ishte bari dhe nuk dinte, pra ju nuk dini mire biografine e Muhamedit. Nuk mund t'i besohet vetem nje njeriu te vetem ne bote, une personalisht nuk mendoj se i ka thene te gjitha fjalet e kuranit Muhamedi. Kurani eshte kopjim i bibles e cila eshte krijuar nga shume profete se bashku ne copeza te ndryshme ku me ne fund eshte permbledhur ne nje te vetme. Une vleresoj ata qe jane skeptikė.

As une nuk jame shume i dhene mase shkrimeve fetare, mirpo me sa kam lexuar kam pare qe Muhamedi kishte qene nje tregtar dhe nuk ka ditur shkrim lexim, para se te vinte Kurani ne toke, kjo eshte veq qka kam lexuar. Une ty te them se skepticizmi i tepert nuk te dergon askund, sepse nuk do te kesh sukses ne jete, dhe me sa kame pare ateistat kane shum besim ne veten e tyre dhe ne gjerat qe bejne. Personalisht i vlersoje personat qe jane te sigurte, dhe njerez stabil.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 17.05.11 16:18

Gon! shkruajti:Nikolas unė e pranoj dhe jamė i bindur se ka disa gjėra qė populli arab ia ka mėveshur Kur'anit, mirėpo origjinali i tij gjindet i pa prekur, ai ekziston, kurse origjinalitet tė librave tė tjerė nuk ka sepse i kan ndryshuar dhe i kanė zhdukur pėrveq Kur'anit

O Goni shiko kete video qe flet per origjinen e kuranit origjinal qe titullohet "100% prova qe kurani nuk eshte fjala e Zotit" nese di anglisht. Une nuk flas kurre sipas qejfit, por me fakte.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 17.05.11 16:21

Jamė nė punė pėr momentin dhe ky pc nuk mė lejon tė shoh video, por do ta shoh mė vonė.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Gon! prej 17.05.11 18:37

Mos mi trego mua ti kėta Anglez, se qfar "zbulimesh" kinse bėjnė pėr Kur'anin, sepse ato nuk janė zbulim por gėnjeshtra tė pastėrta dhe dėshirojnė me doemos ta shkatėrrojnė atė libėr dhe atė fe, kėta tė krishterėt, ortodoksėt, protestantėt e Ebrejt, edhe ateistat pak sa i japin ndihmėn atyre qė i pėrmenda, kjo video ėshtė e rregulluar mė tepėr pėr ata, Anglezėt, Amerikanėt, Francezėt, Gjermanėt...etj tė cilėt dijnė pak pėr Kur'anin dhe meqenėse e kanė parė edhe nė filma se si i kanė pėrshkruar muslimanėt mundohen edhe kėso gjėrash tė bėjnė nė youtube pėr ti bindur mė mirė ata, sepse ata leht binden, dhe janė tė bindur, dhe kėt Anglo-amerikanėt, qenkan munduar tė bėjnė kopjime nga vetė muslimanėt, sepse hy dhe shiko ti videot si kjo tė muslimanėve tė cilat i kanė rregulluar me shumė fakte dhe ia kanė hudhur nė sipėrfaqe tė gjitha tė metat kėtyre feve. Pra dua tė them kėtė gjė qė ma tregove ti ata kanė dashur shkur ti kundėrpėrgjigjen islamit me gėnjeshtra dhe Kur'anit, dhe ti besoi atyre fjalėve bashk me ta, por ti nuk i kupton, ske faj ti!!!
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Valtoni prej 17.05.11 19:46

Nikolaos shkruajti:
Valtoni shkruajti:
Edhe diqka nese ju nuk besoni ne Zot qe besojn rreth 90% e popullsis botereore,si mund te jeni aq i marre te besoni ne gojedhene ose ne libra te ndonje autori se ka ekzistuar homeri,pigagora,herodoti etj.Dhe si je ti kaq i bindur se ka ekzistuar homeri,herodoti,aristoteli.Ke jetuar ti ne kohen e tyre ishe bashkepuntor i tyre apo qka?
Dhe sa i perket Muhamedit pse e urreni ate njeri aq shume,nga ai njeri buron miresia begatia,a mund te mohosh se ka shkruar diqka ne dem tonin,ai ishte nje njeri paqesor,gje qe na e solli librin thesarin me te qmueshem Kur'anin,!
I nderuar Valton, me vjen mire qe te pakten pergjigjesh me miresjellje dhe kjo te ben besimtar te devotshem.
Se pari dua te them qe nuk jane 90% e botes qe besojne ne Zot. Vetem Kina, Japonia, India dhe disa vende aziatike jane thujse sa gjysma e botes dhe nuk besojne ne Zot. Budizmi nuk beson ne zot, por ne vlera morale. Pastaj dhe po te besonin 90% ne zot nuk do te thote qe zoti ekziston domosdoshmerisht sepse shumica e njerezve jane popull i thjeshte dhe populli i thjeshte nuk di asgje ne shkence. Pjesa tjeter 10% qe mbetet i bie te jene shkencetaret qe une t'i kam paraqitur statistikat qe vetem 7% tyre besojne ne zot, Une pra u besoj ketyre 93% shkencetareve dhe askujt tjeter. Nje shkencetar nuk eshte kurre budalla.
se dyti Homeri, Aristoteli, pitagora eshte e sigurt qe kane ekzistuar sepse kane lene pas veprat e tyre, kane statujat e tyre, libra me vlere. Ti a nuk e njeh teoremen e pitagoras ne matematike? te thuash qe ata nuk kane ekzistuar eshte nje marrezi. Ti thua qe une urrej Muhamedin, e ke gabim. As qe kam thene ndonjehere qe e urrej, perkundrazi kam thene qe fetaret e vertete jane njerez te mire, por jane te prapambetur ne gjera te tjera.

I dashuri Nikolaos,besomeni se jam shum dakord me ju,gjithashtu me sa po verej kemi nje veti te njejt e mbrojm ate qe e thojm deri ne frymen e fundit,nganjiher jo perse eshte ashtu por sepse eshte mendimi yn.
Ama me te vertet nuk pajtohem me ju tek besimi ne ZOT,dhe tek mos ekzistimi i botes tjeter...
Po e marr nje shembull ndoshta ke njohuri si mbillet misri,ai kalon ne disa faza mbillet dhe fillon te zhvillohet,mos besimi ne boten tjeter i bije keshtu,sikur ti e mbjell misrin rritet dhe thahet,kalbet,dhe perseri ne sezonen tjeter e levron dhe mbjell tjeter,jo ashtu nuk eshte.
Pasi te rritet pjeket i vie koha e korrjes ne e korrim ate e qerojm e kshtu me radh,pastaj i vije koha e ham apo bejm ate qe na nevoitet...dmth po ekzistuaka edhe nje jete pas korrjes per te apo jo.
Me kete u mundova te marr si shembull diqka me konkrete nuk e di sa e kam arrit qellimin,por nese ndalemi dhe logjikojm shumeqka ne kete bot jam i bindur se do te arrijm ne perfundim se nuk do te perfundoj gjitheqka me vdekjen...Na pret edhe diqka!
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 17.05.11 20:47

Valton po i krahason njerezit me misrin? normale te duket kjo? Po pse shkon aq larg more Valton, te pakten na krahaso me ndonje kafshe? A ka ndonje kafshe qe jeton pas vdekjes? as majmunet qe ngjajne sadopak me ne nuk besoj se kane jete pas vdekjes. Dhe siē tha dikush me parė: pas vdekjes do te jemi siē kemi qene para jetes. Pra a mban mend gje ti perpara kesaj jete? Po atyre shkencetareve te medhenj qe nuk besojne ne jeten tjeter, ua mbusht dot mendjen ti? Valton ne nuk jemi asgje perpara tyre.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Valtoni prej 17.05.11 21:15

Nikolaos shkruajti:Valton po i krahason njerezit me misrin? normale te duket kjo? Po pse shkon aq larg more Valton, te pakten na krahaso me ndonje kafshe? A ka ndonje kafshe qe jeton pas vdekjes? as majmunet qe ngjajne sadopak me ne nuk besoj se kane jete pas vdekjes. Dhe siē tha dikush me parė: pas vdekjes do te jemi siē kemi qene para jetes. Pra a mban mend gje ti perpara kesaj jete? Po atyre shkencetareve te medhenj qe nuk besojne ne jeten tjeter, ua mbusht dot mendjen ti? Valton ne nuk jemi asgje perpara tyre.

Nikolaos une morra si shembull misrin,dhe nuk do te thot se eshte i vetmi qe mund te bazohem...
Sa i perket kafsheve,ato jane gjallesa sikurse edhe njeriu.
Dhe nuk pajtohem aspak se pas vdekjes do te jemi ku kemi qen,pasi qe me kete ti po e pohon se do te lindemi edhe njeher ne kete bot potez qe te shpie ne kundershtim me fjalet e tua,pasi qe thua "me vdekje merr fund gjithqka" apo jo?
Sa u perket shkencetareve te medhenj,pasi qe bota qenka nje anarki,nuk ekziston dikush ne ket rast Zoti qe te thot te ta marrin shpirtin, si nuk po mund te arrijn te krijojn ilaqin e pavdekesis me q'rast do te merrte fund besimi ne Zot,por duhet ta ken te qart te gjith Athesitet per derisa nuk krijohet diqka e ngjajshme me ilaqin e pavdeksis,dhe per derisa nuk arrijn ta mposhtin Zotin gje qe eshte e pamundur,jane ne udhen me te gabuar....
Po ashtu Nikolaos mos ia humb shpresat vetes ata shkencetar nuk linden te medhej por u ben te medhenj,gje qe eshte shum e leht ta besh edhe ti e un apo jo?
Ama kuptohet se per kete eshte e domosdoshme ndihma nga Zoti,dhe bindja ndaj ti...sepse po te me pyesesh mua ne rrugetimin e ketyre shkencetareve deri aty ku jan sot i jan sterlutur Zotit qe te arrijn diqka,dhe Zoti ishte shum i meshirshem dhe i mire ndaj tyre ashtu si eshte ndaj te gjitheve dhe u plotesoi deshiren,mirepo ata ishin aq te pamoralshem saqe kur arriten ketu ku jan sot ia kthyen shpinen Zotit,dhe q'eshte me e keqja mohojn ekzistimin e tij!
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 17.05.11 21:31

Valton, nga njera ane je me Zotin dhe nga tjetra ane ke vene Hitlerin si figure qe te perfaqeson. Hitleri ishte kunder religjoneve. Ketu po bie i pari ne kundershtim me veten. Pa me thuaj more Valton, cfare fitojme ne ateistet qe e mohojme Zotin? edhe ne do donim qe te kishte nje Zot sepse do te na i plotesonte deshirat me radhe. Une perpara moshens 18 vjecare, kam qene besimtar si ju, por duke lexuar astronomi dhe astrologji si dhe libra te tjere, kam vertetuar se jeten tone e kane ne dore Dielli me planetet dhe askush me mire se ne astrologet nuk e di se si ndikojne planetet ne fatin tone. Kur besoja ne Zot, i lutesha shpesh atij per te me plotesuar deshirat, por deshirat e asaj kohe nuk me jane plotesuar, pra ne kete rast, Zoti nuk me ndihmoi. Tani qe une nuk jam fare besimtar jeta me ka ecur me mire sepse besoj tek vetja dhe nuk pres qe te me ndihmoje ndonje fuqi si puna e Zotit. Fati me ka ardhur ashtu sic me kane paralajmeruar planetet dhe kete e kam vertetuar tek vetja. Valton njeriu me i pasur i botes eshte ateist (nuk beson ne Zot), e si ka mundesi qe Zoti e paska bere te pasur ate kur ai e kundershton ate? a nuk jane padrejtesi keto? Se fundmi nuk thashe qe pas vdekjes do te jemi ku kemi qene por sic kemi qene (qe do te thote qe s'kemi qene fare). Kuptoji mire gjerat!
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Valtoni prej 17.05.11 22:39

Nikolaos shkruajti:Valton, nga njera ane je me Zotin dhe nga tjetra ane ke vene Hitlerin si figure qe te perfaqeson. Hitleri ishte kunder religjoneve. Ketu po bie i pari ne kundershtim me veten. Pa me thuaj more Valton, cfare fitojme ne ateistet qe e mohojme Zotin? edhe ne do donim qe te kishte nje Zot sepse do te na i plotesonte deshirat me radhe. Une perpara moshens 18 vjecare, kam qene besimtar si ju, por duke lexuar astronomi dhe astrologji si dhe libra te tjere, kam vertetuar se jeten tone e kane ne dore Dielli me planetet dhe askush me mire se ne astrologet nuk e di se si ndikojne planetet ne fatin tone. Kur besoja ne Zot, i lutesha shpesh atij per te me plotesuar deshirat, por deshirat e asaj kohe nuk me jane plotesuar, pra ne kete rast, Zoti nuk me ndihmoi. Tani qe une nuk jam fare besimtar jeta me ka ecur me mire sepse besoj tek vetja dhe nuk pres qe te me ndihmoje ndonje fuqi si puna e Zotit. Fati me ka ardhur ashtu sic me kane paralajmeruar planetet dhe kete e kam vertetuar tek vetja. Valton njeriu me i pasur i botes eshte ateist (nuk beson ne Zot), e si ka mundesi qe Zoti e paska bere te pasur ate kur ai e kundershton ate? a nuk jane padrejtesi keto? Se fundmi nuk thashe qe pas vdekjes do te jemi ku kemi qene por sic kemi qene (qe do te thote qe s'kemi qene fare). Kuptoji mire gjerat!

Nikolaos eshte shum e vertet qe jam me Zotin,sa i perket Hitlerit ate e kam idoll,eshte fakti qe ai arriti ta bej ate qe deri me sot nuk e beri askush ne historin e njerezimit.
Ju pe dini edhe vet qe nuk fitoni asgje,perveq qe humbni dhe e veni veten ne humner.
Po ta bej kete pyetje ty Nikolaos,dy prinderit e tu a iu luten zotit qe ti te lindesh shendosh dhe mire etj.
Po ju Nikolaos para se ti kerkoni Zotit ti plotesoj ato deshira,a ju falenderuat ndonjeher per ato te mira qe ke,psh shikimin,ecjen etj...
apo vetem kerkuat,dhe mund ti marr me mend kerkesat e juaja deri ne moshen 18vjeqare jan tejet te pa realizueshme ato.
Nikolaos paraja eshte krijuar nga njeriu,shendeti nga Zoti,ky njeriu me i pasur a eshte edhe me i shendetshmi apo me i lumturi ne bot,kujtoje shendeti eshte me i shtrejt se paraja! Po ashtu Zoti nuk e qmon njeriun per nga pasuria qe ka por per nga morali dhe te bemat a tij.
Ketu tek ana ime thuhet nje fjale "Zoti nuk eshte mace me te grrith",kujdes gjitheqka nuk vje per nje dit,por te jesh i sigurt se per ate qe i lutesh Zotit pa dyshim se do te ndodh.
Fundja ashtu si ia ka dhen Zoti ate pasuri,edhe do t'ia marr apo jo?
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 17.05.11 22:54

Lere fare, Valton po thua gjera qe vetem femijet i thone. Fajin e kam une qe flas me ty. Ti me moshen qe ke nuk arrin te kuptosh gjerat madhore te jetes, Je shume larg se vertetes dhe shkences. Ke kohe, rritu dhe pak, studio libra shkencor, biologji, kimi, fizike, astronomi, mbaro shkollen e larte dhe pastaj hajde flasim bashke! Ti po flet per Zotin sikur e ke pare dhe ke jetuar me te. Gjera krejtesisht qesharake. E leme me kaq se nuk kam nerva te merrem me mendime femijesh. Harrova qe ti je vetem 16 vjec, ke ende rruge per te mesuar! Megjithate komplimente per aftesite mendore qe ke ne kete moshe, por prapeseprape eshte pak per t'u marre me gjera madhore. Rritu!
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Valtoni prej 18.05.11 12:34

Hahaha!Vetem suksese Nikolaos.
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 19.05.11 16:24

maqomaqo3 shkruajti:o nikola mos mu bej mua dhe mos mu hiq si interesant leshi ti more vesh .mua me kan mesuar familjaret e tu te them ty sic je se ata e dine qe ti je injoramt .babai yt djelli dhe mamaja jote hena .dhe mos ofendo njerezit ketu ne forum ti ,ndersa kur te ofendojne ty ste ardhka per mire .po injorant je qe cke me te se ti beson tek shkrimet me flete te kalbura dhe tek njerezit prehistorike qe adhuronin djellin .o je naiv o injorant se djelli eshte nje yll .njerezit para krishtit ishin injorante prandaj adhuronin djellin .dhe zdua tja di se cmendon ti ,por di se kush jam vete dhe cfare mendoj vete .ne kte forum behen shkrime te kota dhe te stergjata ,gjynah kta qe u lodhen se shkruari qe ti mbushin mendjen nje astrologu se zoti ekziston . e shikoj qe ti qenke nje arogant qe te pelqen vetja dhe hiqesh per incikloped .teorite qe di ti jane thjesht genjeshtra dhe iluzjone ,tere astrologet ginjehen nga yjesia ,asgje seshte e vertete mbi to vetem se kur u thua shume gjera njerezve ,mbajne mend vetem ato te vertetat dhe ju duken si te sakta. prandaj ti astrolog kujdes me fjalorin ok
Ik more viktime e fese, mos u merr me mua se s'ke nivel. Dielli eshte gjeja qe shikohet me shume ne bote dhe qe ndikon me shume se gjithcka ne jeten e njeriut, por ti je kaq injorant ne biologji. Injorance eshte te besosh ne dicka qe nuk shikohet dhe qe s'eshte pare kurre nga njerezit. Besimi eshte naiviteti me i madh. Mosbesimi eshte shenje e inteligjences. Ateistet jane te gjithe me shkolle te larte dhe intelektual. Asnje ateist s'eshte pa shkolle, vetem tek ju besimtaret futen lloj lloj njerezish, me shkolle e pa shkolle dhe analfabet fare.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  abramelin prej 19.05.11 18:02

NIKOLAOS ti je vetmi ne kete forum qe po ofendon te gith antaret turp te kesh..
te gjithve ju thua injoranta,te pa shkoll,nuk dini as gje, jeni me 8 klas shkoll.
Vetem ti na qenke me i zgjuari se te tjeret.
ne asnje forum nuk folet si ti, duke paragjykur antaret dhe duke i ofenduar por nese ne te vertet jeni nje njeri inteligjent thuaj idet e tuja dhe mroj me baza,pa ofenduar njeri dhe prandoje debatin se pa debate te ndryshme nuk quhet EXPLORER UNIVERS.

abramelin

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  abramelin prej 19.05.11 18:04

se per ndryse do quhej NIKOLAOS UNIVERS

abramelin

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 19.05.11 18:14

abramelin shkruajti:se per ndryse do quhej NIKOLAOS UNIVERS
Une nuk kam ofenduar askend pa me provokuar dhe fyer me perpara. Shiko mire se kush e nisi me perpara lojen e ofendimit. Si thua ti, duhet te hesht kur te ma permendin emrin? Kur te me ofendojne? Sigurisht qe duhet t'ua kthej me te njejten monedhe. Pak me respekt te keni ju per moderatoret. Disa prej jush duhen perjashtuar fare nga forumi per shkak te sjelljes se keqe, por nuk e kam ne dore une kete. Nuk pres vleresime nga ju besimtaret. Perderisa ketu jam ngritur disi ne detyre, do te thote qe dikush me ka vleresuar per ate qe shkruaj, ndaj ju duhet te tregoni respekt me teper. Ju e shikoni edhe vete sesa pergjigje astrologjike u kthej njerezve ēdo dite per t'i ndihmuar sadopak, dhe kete po e bej falas, pa lek. Mos kujtoni se puna e astrologjise eshte aq e lehte si puna e fallit. Ajo kerkon analiza, perzgjedhje dhe llogaritje. Kjo eshte nje bujari nga ana ime per anetaret e forumit, por sigurisht qe ka nga ata qe s'dine dhe s'duan te vleresojne punen e tjetrit.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  abramelin prej 19.05.11 18:39

Nikolaos shkruajti: Une nuk kam ofenduar askend pa me provokuar dhe fyer me perpara. Shiko mire se kush e nisi me perpara lojen e ofendimit. Si thua ti, duhet te hesht kur te ma permendin emrin? Kur te me ofendojne? Sigurisht qe duhet t'ua kthej me te njejten monedhe. Pak me respekt te keni ju per moderatoret. Disa prej jush duhen perjashtuar fare nga forumi per shkak te sjelljes se keqe, por nuk e kam ne dore une kete. Nuk pres vleresime nga ju besimtaret. Perderisa ketu jam ngritur disi ne detyre, do te thote qe dikush me ka vleresuar per ate qe shkruaj, ndaj ju duhet te tregoni respekt me teper. Ju e shikoni edhe vete sesa pergjigje astrologjike u kthej njerezve ēdo dite per t'i ndihmuar sadopak, dhe kete po e bej falas, pa lek. Mos kujtoni se puna e astrologjise eshte aq e lehte si puna e fallit. Ajo kerkon analiza, perzgjedhje dhe llogaritje. Kjo eshte nje bujari nga ana ime per anetaret e forumit, por sigurisht qe ka nga ata qe s'dine dhe s'duan te vleresojne punen e tjetrit.

un e vlersoi punen tende.Eshte pun per tu vlersuar pa dyshim gjithashtu edhe idenat e tuja.
po shkurt un te thash mos ofendo se edhe nga se jeni moderator nuk ju shkojn ato fjal.
ju that (Nuk pres vleresime nga ju besimtaret) pse kush jan besimtaret sipas jush????
besimtaret e ēfar do lloi feje qe te jet ai mron fen e vet shum e drejt,dhe duhet te rrespektoi fen e tjetrit ēfar ka te keqe ketu????
se nuk te pelqen ty ste ka fai njeri.

abramelin

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 19.05.11 19:00

Nuk e shikon pra qe me kane ofenduar perpara dhe une nuk mundem te mos reagoj. Une nuk jam Jezu Krishti as ndonje shenjtor qe t'i fal njerezit.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  atomi prej 22.05.11 9:47

Ne nje pike pajtohem me Nikolaosin.
Te gjithe themi se Zoti eshte i madh-Dielli eshte i madh.
Te gjithe themi se Zotin nuk mund ta shohim-Diellin nuk mund ta shohim me sy te lire!
Themi se zoti eshte i plotefuqishem-Dielli 'mban'planetet dhe eshte qendra e Sistemit Diellor.
Ne njefare menyre Zoti eshte vet Dielli.
avatar
atomi

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Xhemajl prej 22.05.11 10:19

atomi shkruajti:Ne nje pike pajtohem me Nikolaosin.
Te gjithe themi se Zoti eshte i madh-Dielli eshte i madh.
Te gjithe themi se Zotin nuk mund ta shohim-Diellin nuk mund ta shohim me sy te lire!
Themi se zoti eshte i plotefuqishem-Dielli 'mban'planetet dhe eshte qendra e Sistemit Diellor.
Ne njefare menyre Zoti eshte vet Dielli.
Si nuk mund ta shohim diellin me sy te lire?
Nese sdo te mund ta shihnim sdo te vinte drita prej tij.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  lutfi prej 24.05.11 22:05

kam lexuar per disa qe skan besu as ne zot as ne boten tjeter ,jan mundu shum tue ndrru jete dhe kan bertit gabim paskam qe shum keq po shoh ,kur e kan pyet njerin qka po sheh qe qenka shum keq ai ka than po e shoh xhehnemin.
avatar
lutfi

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  rebelisistemit prej 06.08.11 15:28

ines shkruajti:Une besoj se cdo gje vleresohet dhe ndeshkohet ne kete bote, nuk ekziston bote tjeter.

Ku e keni pare ju kete se une kam verejtur te kunderten! Kam pare kriminela te jetojne nje jet te mire dhe fantastike e smarin asnje denim, ndersa kam pare humanist qe vuajne dhe smarin asnje shperblim ne kete bote.Ku eshte urtesia e kesaj?!

Cdo person do japi llogari ne boten tjeter per veprat e tij-Kjo me duket me e arsyeshmja
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Arb prej 06.08.11 17:44

estilen shkruajti:Besoi tek kjo bote dhe tek kjo krijese njerzore......ne prag te vdekjes,se ciles nuk ka se c'ti duhet bota tjeter kur ajo nuk gezoi nje sekonde jete normale nga ajo qe ''Zot''i i kishte falur....


Kjo foto qe ke sjellur deshmon pikerisht ate qe ti thua se s'e beson, boten e pertejme. Sepse ky femij ketu cfar dallimi ka nga une ose ti kur kemi qene femije, s'ka ? (mbase ngjyren ;-)) Pse mos kete edhe ky fatin te jetoj si te tjeret? Po s'mundet shkaku se 1 % njerezve te botes kane me se 40% e pasurise boterore qe s'i lejojne ketij femiju dhe miljona te tjereve te jetojne jeten dhe esencen e saje per te cilen jane krijuar! Mendon se vdekja do t'i sjelle ne ekuivalence kete femije dhe ata udheheqes qe po shqelmojne buken (hisen ) e ketij femiju? Mendon se vdekja do t'i sjell ne ekuivalence gjithe tiranet s'bashku me Enverin dhe ata njeres qe u torturuan skajshmerisht nga dora (urdheri) e ketyre tiraneve? A thua ata mijona plumba qe u shkrepen me urdherin e Hitlerit, jane te barabart me plumbin qe shkrepi vet dora e Hitlerit, per te vrare veten e tije? Normalisht qe kjo eshte nje proporcion i mbrapsht, s'ka se si te jete ndryshe. Sepse te gjithe ne do te vrapojme te shkaterrojme njeri tjetrin , te thyejm ligjet, te vjedhim te tjeret, per te jetuar jeten ne begati te plote dhe ne kurriz te tjereve, te defrehemi ne maksimum, sepse vdekja i permbyll gjitha! Ata qe thyejn ligjet gjithmon do te jene deri sa nuk do te besojn ne boten tjeter dhe ne shpagimin total te demit qe i kane krijuar tjetrit.
Thjeshte , nese nuk do te egzistonte Bota Tjeter, kjo bote do te humbte totalisht kuptimin bashk me gjith ate investim qe eshte bere ne te me krijimin dhe mbarvajtjen.
Per shume kend egzistimi i botes tjeter eshte i pa-pranueshem, kush nga kryenechsia, kush nga injoranca, se beson. Po sikur te keni nje pushtet te pa fundem dhe te te gjith njerezimin dhe pasurin e tyre ta keni loder per tu defryer, ne prag te vdekjes do ta kuptoni realitetin , se vdekja nuk do t'u barazoj me gjthe te tjeret, per me teper lexo letren e fundit qe pati shkruar Josip Bros Tito dhe kuptimin e tije per Boten Tjeter.
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 06.08.11 18:01


Or Arb,ajo dore eshte e nje gruaje 70 vjecare dhe jo e nje femije.Per 70 vjet ajo nene nuk e mbushi nje here te vetme barkun me buke ne kete jete,keshtu qe shumkush pervec ju fetareve,e kupton qe nuk i duhet me bota e te vdekurve... Varri i duhet kesaj nene vetem te qetesoi kockat.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Arb prej 06.08.11 18:10

estilen shkruajti:
Or Arb,ajo dore eshte e nje gruaje 70 vjecare dhe jo e nje femije.Per 70 vjet ajo nene nuk e mbushi nje here te vetme barkun me buke ne kete jete,keshtu qe shumkush pervec ju fetareve,e kupton qe nuk i duhet me bota e te vdekurve... Varri i duhet kesaj nene vetem te qetesoi kockat.

Pra grua 70 vjechare? Nga pamja duket si femije, ē'rendesi ka flasim per njerzimin ne pergjithsi dhe si femije, si plake te jete, Bota e pertejme per tere njerzimin eshte.
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 06.08.11 19:34

estilen shkruajti:
Or Arb,ajo dore eshte e nje gruaje 70 vjecare dhe jo e nje femije.Per 70 vjet ajo nene nuk e mbushi nje here te vetme barkun me buke ne kete jete,keshtu qe shumkush pervec ju fetareve,e kupton qe nuk i duhet me bota e te vdekurve... Varri i duhet kesaj nene vetem te qetesoi kockat.

Arb shkruajti:............. Bota e pertejme per tere njerzimin eshte.

E c'thua or Arb....Kjo bote ekzistone se e perceptojme ne nepermjet shqisave tane,shohim formen e objekteve,shijojme shijen e ushqimeve,percaktojme lemueshmerine e objekteve nepermjet prekjes,nuhasim dhe percaktojme aromen...etj...etj...

Keto i bene nje njeri i gjalle.I vdekur or cun nuk merr vesh me ne se ka bote apo toke,ka furtune apo eshte kohe e nxehte,nuk ke nevoje as per kuranin e as biblen.Ndoshta per ju fetaret rezervohen surpriza,edhe ne fakt duhet t'ju rezervohet,se gjynah t'ju shkojne kot sakrificat...

Le qe c'fare sakrifice beni ju,disa fetare dhe ketu e kane shpirtin me te zi se djalli,e kane gjuhen me te helmet se te neperkes,i kane veprimet me zeza se xhelatet....Te meresh me nje fetar,eshte e barabarte me kohen historike te formulimit te kuranit,pra rreth 1300 vjet pas,a ja vlen...?Kurre dhe kjo eshte hera e fundit qe shkruaj per perralla me botera te pas lamtumires...

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 06.08.11 20:09

VDEKJA = MOS-EKZISTENCĖ, s'ka botė tjetėr.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nert prej 06.08.11 20:47

E po lerini mo te shkretet te enderrojne per boten tjeter, pse ia prishni endrrat qe dhe vete si besojne
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Xhemajl prej 06.08.11 21:40

nert shkruajti:E po lerini mo te shkretet te enderrojne per boten tjeter, pse ia prishni endrrat qe dhe vete si besojne
Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten. Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.

Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?

avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 06.08.11 22:03

xhemajl shkruajti:Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten.
Atehere sipas teje,i del qe zoti nuk duhet te kishte krijuar nje budalla te tille qe te vras te tjeret,ndryshe zoti nuk paska krijuar njeriun sipas shembelltyres se tij,se ne se do ishte keshtu,atehere zoti qenka me i keq se krimineli.
xhemajl shkruajti:Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.

Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?
Po pse ti lem gjerat per boten tjeter xhemajl,kur nga andej nuk ka asnje ''dokument ligjor'' per denime kapitale.

E di si spiegohet kjo puna e besimit tuaj ne tersi dhe vecanerisht per boten tjeter..?(se per kete jeni me te interesuar ju besimtare)

Eshte vertetuar shkencerisht se gjithcka varet nga nje hormon qe gjendet ne trupin tone,Aldosteroni ........(hormoni qe shkakton friken ) .....

Sa me i larte te jete ky hormon ne organizmin e njeriut aq me e madhe eshte mundesi per te besuar, edhe e kunderta,
Nese per ty ka me shume "frikacake" sesa jo te tille atehere ka edhe me shume besimtare,

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Xhemajl prej 06.08.11 22:14

estilen shkruajti:
xhemajl shkruajti:Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten.
Atehere sipas teje,i del qe zoti nuk duhet te kishte krijuar nje budalla te tille qe te vras te tjeret,ndryshe zoti nuk paska krijuar njeriun sipas shembelltyres se tij,se ne se do ishte keshtu,atehere zoti qenka me i keq se krimineli.
xhemajl shkruajti:Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.

Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?
Po pse ti lem gjerat per boten tjeter xhemajl,kur nga andej nuk ka asnje ''dokument ligjor'' per denime kapitale.

E di si spiegohet kjo puna e besimit tuaj ne tersi dhe vecanerisht per boten tjeter..?(se per kete jeni me te interesuar ju besimtare)

Eshte vertetuar shkencerisht se gjithcka varet nga nje hormon qe gjendet ne trupin tone,Aldosteroni ........(hormoni qe shkakton friken ) .....

Sa me i larte te jete ky hormon ne organizmin e njeriut aq me e madhe eshte mundesi per te besuar, edhe e kunderta,
Nese per ty ka me shume "frikacake" sesa jo te tille atehere ka edhe me shume besimtare,
Saj perkete asaj qe thua per Zotin, une gjithmon kam thene qe fatin tone e kemi ne ne dore dhe Zoti nuk naj ka shkruar dhe ne nuk e perfaqsojm askend tjeter perpos vetes sone, dhe sa per hormonin e frikes, une nuk them se duhet te kemi frike, vetem se me duket shum e pa logjikshme dhe e pa arsyeshme, nese nuk egziston jetekthimi apo ferri ose parajsa.Sepse me mosegzistencen e atyre kriminelet dhe bamiresit i pret fati i njejt.

P.S une nuk veproj si kam lexuar nga feja apo shkenca, veproj nga arsye-ja ime.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 06.08.11 22:18

xhemajl shkruajti:Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten. Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.

Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?
Nese do ishte Zoti, Xhemajl, mos ta kishte krijuar kete njeriun e keq ose te pakten mos ta lejonte te merrte keto jete femijesh. Po te ekzistonte bota tjeter, sipas ju besimtareve, i bie qe te gjithe keqberesit te marrin te njejtin denim, si ai qe vrau nje person si ai qe vrau shume persona. Kjo eshte e padrejte. Por bota tjeter s'ka kuptim sepse njeriu nuk mund te digjet ne flaket e ferrit kur ai nuk e ka trupin me vete perderisa ai behet dhé, nuk mund te ndjeje asgje perderisa vetedija i ka vdekur. Nuk mund ta ndjeje denimin, vuajtjen pa trupin dhe vetedijen.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 06.08.11 22:21

xhemajl shkruajti:
estilen shkruajti:
xhemajl shkruajti:Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten.
Atehere sipas teje,i del qe zoti nuk duhet te kishte krijuar nje budalla te tille qe te vras te tjeret,ndryshe zoti nuk paska krijuar njeriun sipas shembelltyres se tij,se ne se do ishte keshtu,atehere zoti qenka me i keq se krimineli.
xhemajl shkruajti:Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.

Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?
Po pse ti lem gjerat per boten tjeter xhemajl,kur nga andej nuk ka asnje ''dokument ligjor'' per denime kapitale.

E di si spiegohet kjo puna e besimit tuaj ne tersi dhe vecanerisht per boten tjeter..?(se per kete jeni me te interesuar ju besimtare)

Eshte vertetuar shkencerisht se gjithcka varet nga nje hormon qe gjendet ne trupin tone,Aldosteroni ........(hormoni qe shkakton friken ) .....

Sa me i larte te jete ky hormon ne organizmin e njeriut aq me e madhe eshte mundesi per te besuar, edhe e kunderta,
Nese per ty ka me shume "frikacake" sesa jo te tille atehere ka edhe me shume besimtare,
Saj perkete asaj qe thua per Zotin, une gjithmon kam thene qe fatin tone e kemi ne ne dore dhe Zoti nuk naj ka shkruar dhe ne nuk e perfaqsojm askend tjeter perpos vetes sone, dhe sa per hormonin e frikes, une nuk them se duhet te kemi frike, vetem se me duket shum e pa logjikshme dhe e pa arsyeshme, nese nuk egziston jetekthimi apo ferri ose parajsa.Sepse me mosegzistencen e atyre kriminelet dhe bamiresit i pret fati i njejt.

P.S une nuk veproj si kam lexuar nga feja apo shkenca, veproj nga arsye-ja ime.

Ne se vertete ti nuk ke lexuar nga feja apo nga shkenca,atehere i bie qe ti jetosh ne xhungel,jo ne sensin e ofendimit xhemajl,se te pakten ti nuk meriton ofendime.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Xhemajl prej 06.08.11 22:26

Nikolaos shkruajti:
xhemajl shkruajti:Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten. Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.

Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?
Nese do ishte Zoti, Xhemajl, mos ta kishte krijuar kete njeriun e keq ose te pakten mos ta lejonte te merrte keto jete femijesh. Po te ekzistonte bota tjeter, sipas ju besimtareve, i bie qe te gjithe keqberesit te marrin te njejtin denim, si ai qe vrau nje person si ai qe vrau shume persona. Kjo eshte e padrejte. Por bota tjeter s'ka kuptim sepse njeriu nuk mund te digjet ne flaket e ferrit kur ai nuk e ka trupin me vete perderisa ai behet dhé, nuk mund te ndjeje asgje perderisa vetedija i ka vdekur. Nuk mund ta ndjeje denimin, vuajtjen pa trupin dhe vetedijen.
Siq e theksova edhe me heret Nikolaos, ne e krijojm vet realitetin ton, dhe besimtaret nuk thojne qe te gjith te keqijt e marrin te njejtin denim,dhe nese e merrni se flaket e ferrit jane diqka absurde, qfar mendoni per jetekthimin?Nuk mendoni se njerzit e keqinj ne jeten e ardhshme te tyre, mund te kthehen ne ndonje vend te keq per jetese psh ne Afrike(ku njerzit vdesin pa buke)po i marr koncepte te fe-ve te ndryshme.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Xhemajl prej 06.08.11 22:31

estilen shkruajti:
xhemajl shkruajti:
estilen shkruajti:
xhemajl shkruajti:Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten.
Atehere sipas teje,i del qe zoti nuk duhet te kishte krijuar nje budalla te tille qe te vras te tjeret,ndryshe zoti nuk paska krijuar njeriun sipas shembelltyres se tij,se ne se do ishte keshtu,atehere zoti qenka me i keq se krimineli.
xhemajl shkruajti:Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.

Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?
Po pse ti lem gjerat per boten tjeter xhemajl,kur nga andej nuk ka asnje ''dokument ligjor'' per denime kapitale.

E di si spiegohet kjo puna e besimit tuaj ne tersi dhe vecanerisht per boten tjeter..?(se per kete jeni me te interesuar ju besimtare)

Eshte vertetuar shkencerisht se gjithcka varet nga nje hormon qe gjendet ne trupin tone,Aldosteroni ........(hormoni qe shkakton friken ) .....

Sa me i larte te jete ky hormon ne organizmin e njeriut aq me e madhe eshte mundesi per te besuar, edhe e kunderta,
Nese per ty ka me shume "frikacake" sesa jo te tille atehere ka edhe me shume besimtare,
Saj perkete asaj qe thua per Zotin, une gjithmon kam thene qe fatin tone e kemi ne ne dore dhe Zoti nuk naj ka shkruar dhe ne nuk e perfaqsojm askend tjeter perpos vetes sone, dhe sa per hormonin e frikes, une nuk them se duhet te kemi frike, vetem se me duket shum e pa logjikshme dhe e pa arsyeshme, nese nuk egziston jetekthimi apo ferri ose parajsa.Sepse me mosegzistencen e atyre kriminelet dhe bamiresit i pret fati i njejt.

P.S une nuk veproj si kam lexuar nga feja apo shkenca, veproj nga arsye-ja ime.

Ne se vertete ti nuk ke lexuar nga feja apo nga shkenca,atehere i bie qe ti jetosh ne xhungel,jo ne sensin e ofendimit xhemajl,se te pakten ti nuk meriton ofendime.
Te falemnderoj per kete sepse ka vlere kur e thua ti(qe nuk meritoj ofendime), mirpo une nuk e mendova ne ate menyr, mendova se kam lexuar edhe nga shkenca edhe nga feja(nga te gjitha) dhe i kam analizuar dhe pastaj nga te gjitha kam fituar arsyen time.Dhe mos harro nje thenje te shkruar nga ti:te arsyetosh me nje te pa-arsyeshem eshte sikur te japesh mjekim nje te vdekuri, ajo me ka pelqyer,dhe pas asaj gjithmon kam vepruar me arsye.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 06.08.11 22:39

xhemajl shkruajti:
estilen shkruajti:
xhemajl shkruajti:
estilen shkruajti:
xhemajl shkruajti:Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten.
Atehere sipas teje,i del qe zoti nuk duhet te kishte krijuar nje budalla te tille qe te vras te tjeret,ndryshe zoti nuk paska krijuar njeriun sipas shembelltyres se tij,se ne se do ishte keshtu,atehere zoti qenka me i keq se krimineli.
xhemajl shkruajti:Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.

Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?
Po pse ti lem gjerat per boten tjeter xhemajl,kur nga andej nuk ka asnje ''dokument ligjor'' per denime kapitale.

E di si spiegohet kjo puna e besimit tuaj ne tersi dhe vecanerisht per boten tjeter..?(se per kete jeni me te interesuar ju besimtare)

Eshte vertetuar shkencerisht se gjithcka varet nga nje hormon qe gjendet ne trupin tone,Aldosteroni ........(hormoni qe shkakton friken ) .....

Sa me i larte te jete ky hormon ne organizmin e njeriut aq me e madhe eshte mundesi per te besuar, edhe e kunderta,
Nese per ty ka me shume "frikacake" sesa jo te tille atehere ka edhe me shume besimtare,
Saj perkete asaj qe thua per Zotin, une gjithmon kam thene qe fatin tone e kemi ne ne dore dhe Zoti nuk naj ka shkruar dhe ne nuk e perfaqsojm askend tjeter perpos vetes sone, dhe sa per hormonin e frikes, une nuk them se duhet te kemi frike, vetem se me duket shum e pa logjikshme dhe e pa arsyeshme, nese nuk egziston jetekthimi apo ferri ose parajsa.Sepse me mosegzistencen e atyre kriminelet dhe bamiresit i pret fati i njejt.

P.S une nuk veproj si kam lexuar nga feja apo shkenca, veproj nga arsye-ja ime.

Ne se vertete ti nuk ke lexuar nga feja apo nga shkenca,atehere i bie qe ti jetosh ne xhungel,jo ne sensin e ofendimit xhemajl,se te pakten ti nuk meriton ofendime.
Te falemnderoj per kete sepse ka vlere kur e thua ti(qe nuk meritoj ofendime), mirpo une nuk e mendova ne ate menyr, mendova se kam lexuar edhe nga shkenca edhe nga feja(nga te gjitha) dhe i kam analizuar dhe pastaj nga te gjitha kam fituar arsyen time.Dhe mos harro nje thenje te shkruar nga ti:te arsyetosh me nje te pa-arsyeshem eshte sikur te japesh mjekim nje te vdekuri, ajo me ka pelqyer,dhe pas asaj gjithmon kam vepruar me arsye.

Xhemajl.....pamvarsisht ne bindjet dhe besimet tona,qe diku ndahemi jo per fajin tone edhe nje here e perserise jo per fajin tone,por jo perjetesisht,ti ngelesh model i njeriut besimtar i moderuar dhe per kete theksova qe nuk meriton ofendime.Sa per temen e ekzistences se botes tjeter dhe jetktkthimin,ketu cdo argument jepet ne baze te aftesive personale per te perceptuar realen dhe irealen dhe asgje me shume.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 06.08.11 22:43

xhemajl shkruajti:Siq e theksova edhe me heret Nikolaos, ne e krijojm vet realitetin ton, dhe besimtaret nuk thojne qe te gjith te keqijt e marrin te njejtin denim,dhe nese e merrni se flaket e ferrit jane diqka absurde, qfar mendoni per jetekthimin?Nuk mendoni se njerzit e keqinj ne jeten e ardhshme te tyre, mund te kthehen ne ndonje vend te keq per jetese psh ne Afrike(ku njerzit vdesin pa buke)po i marr koncepte te fe-ve te ndryshme.
Ky jetėkthimi Xhemajl eshte ndonje teori e re e kuranit se deri tani s'e kisha degjuar? Une e di qe jane Deshmitaret e Jehovait ata qe besojne te jetekthimi dhe jo myslimanet. Nese paska nje jetekthim atehere i bie qe ferri dhe parajsa nuk ekzistojne dhe ju besimtaret bini ne kundershtim me vetveten.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Xhemajl prej 06.08.11 22:51

Nikolaos shkruajti:
xhemajl shkruajti:Siq e theksova edhe me heret Nikolaos, ne e krijojm vet realitetin ton, dhe besimtaret nuk thojne qe te gjith te keqijt e marrin te njejtin denim,dhe nese e merrni se flaket e ferrit jane diqka absurde, qfar mendoni per jetekthimin?Nuk mendoni se njerzit e keqinj ne jeten e ardhshme te tyre, mund te kthehen ne ndonje vend te keq per jetese psh ne Afrike(ku njerzit vdesin pa buke)po i marr koncepte te fe-ve te ndryshme.
Ky jetėkthimi Xhemajl eshte ndonje teori e re e kuranit se deri tani s'e kisha degjuar? Une e di qe jane Deshmitaret e Jehovait ata qe besojne te jetekthimi dhe jo myslimanet. Nese paska nje jetekthim atehere i bie qe ferri dhe parajsa nuk ekzistojne dhe ju besimtaret bini ne kundershtim me vetveten.
Jetekthimi apo rimesherimi eshte nga budistet, dhe jo teori nga Kur'ani,une e ceka se permenda koncepta nga besime te ndryshme, mirpo ndoshta se ke lexuar.Dhe mos u drejto me ju besimtaret se une ne kete raste nuk i perfaqesova muslimanet,une e perfaqesoj vetem veten time, dhe saj perkete qe thua bie ne kundershtim, une si jetekthimin si ferin dhe parajsen i mora koncepte nga fete.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nitty prej 06.08.11 22:55

iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii........

Erdha pak vonė se edhe unė do kisha thėnė diēka!
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 06.08.11 23:12

xhemajl shkruajti:Jetekthimi apo rimesherimi eshte nga budistet, dhe jo teori nga Kur'ani,une e ceka se permenda koncepta nga besime te ndryshme, mirpo ndoshta se ke lexuar.Dhe mos u drejto me ju besimtaret se une ne kete raste nuk i perfaqesova muslimanet,une e perfaqesoj vetem veten time, dhe saj perkete qe thua bie ne kundershtim, une si jetekthimin si ferin dhe parajsen i mora koncepte nga fete.
Ne rregull, me duket se as ti akoma nuk e ke te qarte se ku te besosh me shume tek parajsa/ferri apo jetekthimi. Nese ti beson te jetekthimi atehere i bie qe ti paske jetuar njehere ne nje jete tjeter dhe Zoti te ka sjelle perseri ne jete me nje denim apo shperblim te caktuar. Por e keqja eshte se ti nuk mban mend gje se cfare ke bere ne jeten e kaluar. Pra ky jetekthimi s'ka fare kuptim. Per mua vetem kesaj jete i duhet kushtuar rendesi sepse askush s'ka vertetuar se ka me shume se nje jete pavaresisht mendimeve dhe teorive te rreme. Te pakten shkenca nuk verteton asgje. Per mendimin tim cdo gje qe lind nga natyra nuk kthehet mė ne jete. Ja shiko tek pemet, per shembull, kur nje peme apo bime than, nuk ka si te kthehet me ne jete, le t'i hedhesh uje sa te duash. Keshtu eshte dhe njeriu. Ashtu si pema qe ka nje jete ashtu jemi dhe ne, krijesa natyrore dhe nuk jemi si makina qe jane krijesa njerezore dhe rregullohen perseri kur "vdesin". Sa per budizmin e mbeshtes ne te gjitha pikat, por te jetekthimi nuk jam dakort me tė.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  rebelisistemit prej 07.08.11 11:08

Nikolaos shkruajti:
xhemajl shkruajti:Me intereson te di se si mendoni ju ateistet?psh: nje njeri i viteve 60 tani i ''teket'' qe ti vret nje grup femijesh, dhe shkon ne nje ēerdhe, aty vret 20 femij te pafaj, pastaj vret edhe veten. Si mendoni nuk duhet te kete gjykim per kete?Ky jetoi 60 vite dhe tani merr 20 jete te pafajshme,dhe nuk duhet te kete as gjykim as gje per kete, sepse nuk egziston bota tjeter?kete e mora vetem si shembull se qfar mund te ndodh ne qoft se njerzit, do ta menonin se nuk do kete asgje pertej vdekjes.

Si mendoni ja vlen kjo jete te besh keq dhe te mos presesh keq pas jetes?
Nese do ishte Zoti, Xhemajl, mos ta kishte krijuar kete njeriun e keq ose te pakten mos ta lejonte te merrte keto jete femijesh. Po te ekzistonte bota tjeter, sipas ju besimtareve, i bie qe te gjithe keqberesit te marrin te njejtin denim, si ai qe vrau nje person si ai qe vrau shume persona. Kjo eshte e padrejte. Por bota tjeter s'ka kuptim sepse njeriu nuk mund te digjet ne flaket e ferrit kur ai nuk e ka trupin me vete perderisa ai behet dhé, nuk mund te ndjeje asgje perderisa vetedija i ka vdekur. Nuk mund ta ndjeje denimin, vuajtjen pa trupin dhe vetedijen.

Ne ferre do kete denime te ndryshme sipas krimeve qe kan ber ne tok! Denimet do te jen trupore dhe shpirterore pasi te gjithe njerzit do te ringjallen e do te marin ate qe u takon. Do te ket prej tyre qe do te heqin disa vite krimet e tyre ne ferr e pastaj do te transferohen per ne parajse. Kjo eshte drejtesia hyjnore,dhe jo kjo njerezorja e cila shperblen kriminelat dhe denon humanistet
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 07.08.11 13:02

rebelisistemit shkruajti:
Ne ferre do kete denime te ndryshme sipas krimeve qe kan ber ne tok! Denimet do te jen trupore dhe shpirterore pasi te gjithe njerzit do te ringjallen e do te marin ate qe u takon. Do te ket prej tyre qe do te heqin disa vite krimet e tyre ne ferr e pastaj do te transferohen per ne parajse. Kjo eshte drejtesia hyjnore,dhe jo kjo njerezorja e cila shperblen kriminelat dhe denon humanistet

Sic duket sasia e Aldosteronit(hormoni qe shkakton friken)tek ty qenka grumbulluar ne sasira shume te medha dhe pasojat duket qe i paske tragjike.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  rebelisistemit prej 07.08.11 13:11

[quote="estilen"]
rebelisistemit shkruajti:
Ne ferre do kete denime te ndryshme sipas krimeve qe kan ber ne tok! Denimet do te jen trupore dhe shpirterore pasi te gjithe njerzit do te ringjallen e do te marin ate qe u takon. Do te ket prej tyre qe do te heqin disa vite krimet e tyre ne ferr e pastaj do te transferohen per ne parajse. Kjo eshte drejtesia hyjnore,dhe jo kjo njerezorja e cila shperblen kriminelat dhe denon humanistet

Sic duket sasia e Aldosteronit(hormoni qe shkakton friken)tek ty qenka grumbulluar ne sasira shume te medha dhe pasojat duket qe i paske tragjike.
[/quo

?! NESE ESHTE KESHTU ATEHER EDHE 6 MILIARD NJEREZ TE TJERE NE KETO MOMENTE PASKAN TE NJEJTEN SASI TE KETIJ HORMONI .

KAM FRIKE SE HORMONIN E SHPRESE E KAM ME TE SHUMTE SE TE FRIKES. KETO DY NDJENJA DUHET TE JEN NE BARAZPESH PER TE PATUR NJE JET TE LUMTUR-SI NE KETE BOTE ASHTU EDHE NE TJETREN
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 07.08.11 13:18

rebelisistemit shkruajti:
Ne ferre do kete denime te ndryshme sipas krimeve qe kan ber ne tok! Denimet do te jen trupore dhe shpirterore pasi te gjithe njerzit do te ringjallen e do te marin ate qe u takon. Do te ket prej tyre qe do te heqin disa vite krimet e tyre ne ferr e pastaj do te transferohen per ne parajse. Kjo eshte drejtesia hyjnore,dhe jo kjo njerezorja e cila shperblen kriminelat dhe denon humanistet

Me thuaj ne cilen pjese te kuranit apo bibles thuhet pjesa qe ke shkruar ti me siper? Ti po flet sikur ke qene vet prezent aty kur Zoti ka ndare denimet dhe shperblimet. Mos valle e ka vertetuar kush ate qe thua, apo atje te ēon imagjinata jote?
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 07.08.11 13:41

rebelisistemit shkruajti:?! NESE ESHTE KESHTU ATEHER EDHE 6 MILIARD NJEREZ TE TJERE NE KETO MOMENTE PASKAN TE NJEJTEN SASI TE KETIJ HORMONI

KAM FRIKE SE HORMONIN E SHPRESE E KAM ME TE SHUMTE SE TE FRIKES. KETO DY NDJENJA DUHET TE JEN NE BARAZPESH PER TE PATUR NJE JET TE LUMTUR-SI NE KETE BOTE ASHTU EDHE NE TJETREN
Mos valle paske bere censiusin e popullsise boterore per besim fetar...?
E keqja eshte se besimtaret nuk lexojne nje artikull te vetem shkencor,biles arrijne deri atje sa e injorojne ate,(ose disa te moderuar e pranojne duke deklaruar se shkenca po zbulon theniet e Kuranit),ku cdo dite njerzimi meson per shume e shume gjera te reja...Te mbeshtetesh vetem tek Kurani me hadithe e sure fikse,te formuluara 1300 vjete me pare,dhe pa na vertetuar ekzistencen e zotit dhe boten tjeter,eshte nje realitet jo i besuar...eshte nje realite qe mbeshtet tek pasiguria per te ardhme,tek frika qe nje besimtar mbart ne vehtevehte per ate qe do te ndodhi mbas vdekjes.Zbulimi i aldosteronit si nje hormon qe stimulon friken dhe ankthin tek te paformuaret,per mua eshte pergjigja me e sakte qe mund te jap ne cdo kohe per besimin e tejkluar tek shume persona.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  rebelisistemit prej 07.08.11 13:50

estilen shkruajti:
rebelisistemit shkruajti:?! NESE ESHTE KESHTU ATEHER EDHE 6 MILIARD NJEREZ TE TJERE NE KETO MOMENTE PASKAN TE NJEJTEN SASI TE KETIJ HORMONI

KAM FRIKE SE HORMONIN E SHPRESE E KAM ME TE SHUMTE SE TE FRIKES. KETO DY NDJENJA DUHET TE JEN NE BARAZPESH PER TE PATUR NJE JET TE LUMTUR-SI NE KETE BOTE ASHTU EDHE NE TJETREN
Mos valle paske bere censiusin e popullsise boterore per besim fetar...?
E keqja eshte se besimtaret nuk lexojne nje artikull te vetem shkencor,biles arrijne deri atje sa e injorojne ate,(ose disa te moderuar e pranojne duke deklaruar se shkenca po zbulon theniet e Kuranit),ku cdo dite njerzimi meson per shume e shume gjera te reja...Te mbeshtetesh vetem tek Kurani me hadithe e sure fikse,te formuluara 1300 vjete me pare,dhe pa na vertetuar ekzistencen e zotit dhe boten tjeter,eshte nje realitet jo i besuar...eshte nje realite qe mbeshtet tek pasiguria per te ardhme,tek frika qe nje besimtar mbart ne vehtevehte per ate qe do te ndodhi mbas vdekjes.Zbulimi i aldosteronit si nje hormon qe stimulon friken dhe ankthin tek te paformuaret,per mua eshte pergjigja me e sakte qe mund te jap ne cdo kohe per besimin e tejkluar tek shume persona.

Nuk e di per te tjeret por personi im si musliman eshte formuar duke i besuar shkences dhe islamit! Me pare kam qen i krishter por u konvertova ne islam,pasiqe pash se kjo fe nuk e lufton shkencen,por ecen krah per krah me te.
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  kimelab prej 07.08.11 14:23

un besoj ne boten tjeter..besoj se xhehneti dhe xhehnemi ekzistojne..kete bote e ka krijuar vetem nje zot dhe ai esht Zoti .....beni mir qe edhe ju te besoni njesoj si mua perkundrazi shpirti juaj do te digjet ne ferr..ai qe ofendon ALLAHUN ose tallet me emrin dhe fene myslimane ka per ta pesuar shume keq sepse zoti shikon.Zoti nuk ndodhet vetem ne qiell..ai eshte kudo rreth nesh,,,
avatar
kimelab

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nert prej 07.08.11 14:34

Po mire na lini ne jo-besimtareve te digjemi ne ferr dhe te jetojme kete jete tokesore me te lumtur, dhe te plote pa friken se cdo te ndodhe te nesemen
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Nikolaos prej 07.08.11 14:39

Mire e ke ti Nert, le te digjemi ne nė ferr, ne qė mendojme per kete jete, dhe qe e shijojme kete jete pa fund me te mirat dhe te keqijat e saj, sepse nje here na jepet rasti. Por me vjen keq per besimtaret qe sakrifikojne veten duke menduar per boten tjeter. E ē'mund te kete me mire se gjithe keto te mira qe ka sjelle natyra ne Toke?
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nert prej 07.08.11 14:40

[quote="Nikolaos"][quote="rebelisistemit"]
Ne ferre do kete denime te ndryshme sipas krimeve qe kan ber ne tok! Denimet do te jen trupore dhe shpirterore pasi te gjithe njerzit do te ringjallen e do te marin ate qe u takon. Do te ket prej tyre qe do te heqin disa vite krimet e tyre ne ferr e pastaj do te transferohen per ne parajse. Kjo eshte drejtesia hyjnore,dhe jo kjo njerezorja e cila shperblen kriminelat dhe denon humanistet[/quote]

Me thuaj ne cilen pjese te kuranit apo bibles thuhet pjesa qe ke shkruar ti me siper? Ti po flet sikur ke qene vet prezent aty kur Zoti ka ndare denimet dhe shperblimet. Mos valle e ka vertetuar kush ate qe thua, apo atje te ēon imagjinata jote?[/quote]

Jo se po ngaterron ferrin me purgatorin ai dhe e mbajne veten si besimtar as e njohin fare
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  rebelisistemit prej 07.08.11 14:40

nert shkruajti:Po mire na lini ne jo-besimtareve te digjemi ne ferr dhe te jetojme kete jete tokesore me te lumtur, dhe te plote pa friken se cdo te ndodhe te nesemen

Nuk ju leme se sja u duam te keqen.(hahahah) Nje besimtar i mire eshte ai qe do per tjetrin ate qe do per vete.

Dhe me sa kam pare jan ateistet qe ngacmojne besimtaret dhe jo e kunderta.Une prsh nuk kam ofenduar as nje ateist,ndersa nga ta mund te kem patur ofendime ose paragjykime.
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi