A mendoni se ekziston nje liber i tille???

Shko poshtė

A mendoni se ekziston nje liber i tille???

Mesazh  Gregor prej 12.03.17 21:40

Bėhet fjalė pėr njė libėr tė quajtur “Dragoi i kuq”, apo edhe “Ungjilli i dreqit”, i cili ruhet nė Vatikan. Qė nė fillim tė themi se ky ėshtė njė libėr qė ekziston me tė vėrtetė.
Kėtė mund ta themi pa asnjė dyshim, meqė edhe vetė Kisha katolike, zyrtarisht ka deklaruar se e posedon kėtė libėr edhe pse asnjėherė nuk ka lejuar askėnd qė ta shohė atė.

Po ashtu, nuk ka dyshim se ky libėr ėshtė zbuluar nė Jerusalem nė vitin 1750, nė varrin e Solomonit. Libri ėshtė shkruar ose nė hebraishten biblike, ose nė gjuhėn aramaike. Sa i pėrket datės sė shkrimit tė kėtij libri, apo thėnė mė mirė, dorėshkrimi, nė vetė atė dorėshkrim gjendet i shkruar viti 1522. Teoricienėt thonė se ky ėshtė viti kur ky libėr ėshtė kopjuar nga njė dorėshkrim tė shkruar nė vitin 1200 tė erės sė re, apo ndoshta edhe mė herėt.

Dėshmitė

Dėshmia e parė rreth ekzistimit tė kėtij libri vjen nga njė njeri i quajtur Honorius nga Thebes, ekzistimi i tė cilit nuk ėshtė dėshmuar me fakte. Mund tė bėhet fjalė pėr papėn Honorius III (1148-1227). Honorius nga Thebes besohet ta ketė shkruar librin tė cilit tani i referohet si “Libri i pėrbetuar i Honorius-it”, nga i cili ka rrjedhė libri “Grand Grimoire”, apo nė fakt, bėhet fjalė pėr tė njėjtin libėr. Sipas kėsaj teorie, Honorius ose ishte vetė Dreqi, apo i pushtuar nga Dreqi, me qėllim tė shkrimit tė kėtij libri. Nė atė libėr jepen udhėzimet sesi tė thirret dreqi kurdo, nė ēdo cep tė Tokės, pėr qėllime tė ndryshme tinėzare. Fjala “grimoire” nėnkupton njė libėr-tekst tė magjisė. Tė ēdo lloji tė magjisė, qoftė tė mirė, apo tė keqe. Nė botė ka shumė kopje tė kėtij libri, por thuhet se asnjėri nga ta pėrmban fjalėt e vėrteta tė librit origjinal. Ky libėr ėshtė shumė i popullarizuar nė kulturėn vudu tė Haitit dhe magjistarėt thonė se e pėrdorin kėtė libėr gjatė tėrė kohės, sikur njė libėr recetash pėr tė bėrė magji.

Njė libėr me tė vėrtetė i jashtėzakonshėm

Teoricienėt thonė se vetė libri “Grand Grimoire” ėshtė i jashtėzakonshėm meqė nuk mund tė digjet, shqyhet, shpohet, apo prehet. Ai nuk mund tė shkatėrrohet apo dėmtohet nė asnjė mėnyrė. Ky ėshtė libri i vetėm qė tregon sesi tė ftohet dreqi (librat e tjerė janė fals qė nuk bėjnė punė), me pėrshkrimin preciz tė ritualeve dhe, pėrpos kėsaj, ai shėrben edhe pėr thirrjen e dreqėrve tė tjerė, mė tė vegjėl sesa ai kryesori.

Meqė ėshtė shkruar nga vetė dreqi, ky libėr pėrmban pėrshkrime rreth mrekullive tė shumta mbinatyrore tė Biblės, tregon vendin preciz tė relikteve tė ndryshme, bile pėrmban edhe vizatimet e dreqit tė fytyrės sė Judės Iskariot dhe tė Krishtit. Sipas thashethemeve, meqė ky libėr ėshtė nė posedim tė Kishės katolike, ēdo papė e fillon detyrėn si qenie njerėzore, e mė pas pushtohet nga Djalli. Pra, ku gjendet ky libėr? Me gjasė ia keni qėlluar – nė arkivat sekrete tė Vatikanit.
avatar
Gregor

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

libri

Mesazh  bojko prej 14.03.17 9:23

Gregor,

ky liber mund te jete i vertete dhe nuk eshte asnje befasi nese ruhet ne biblioteken sekrete te Vatikanit, sepse aty ka edhe shume dokumente tjera te cilat publiku nuk i di.
Mirepo komenti yt se ky eshte i vetmi liber ku mund te thiret dreqi eshte eksagjerim, pasi qe ka shume bibla satanike ose magjike, por ka edhe video ne youtube ku tregojne se si behen keto gjera dhe nuk mund te demtohet nuk mund te jene te verteta dhe joreale.
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi