A besoni ne boten tjeter ?

Faqja 1 e 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Shko poshtė

A besoni ne boten tjeter ?

81% 81% 
[ 555 ]
6% 6% 
[ 44 ]
12% 12% 
[ 85 ]
 
Totali i votave : 684

A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  aris prej 24.03.09 17:58

A besoni ne boten tjeter ?
avatar
aris

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Neo prej 26.03.09 19:56

Ne jetojme, ne mendojme, ne veprojme. JA KJO ESHTE POZITIVE !

Ne do te vdesim, kjo nuk eshte aq e sigurt.

Por duke e lene token, ku shkojme ne ?

Cfare ndodh me ne ? A do jemi me mire apo me keq ? Do te jemi apo nuk do te jemi ?

" Te jesh apo te mos jesh " , kjo eshte alternativa e gjitha apo asgjeja :

Ose ne jetojme perjetesisht ose e gjitha mbaron pa kthim.

JA VLEN TE MENDOHET NE KETE !

Allan Kardec
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ines prej 26.03.09 20:07

Une besoj se cdo gje vleresohet dhe ndeshkohet ne kete bote, nuk ekziston bote tjeter.
avatar
ines

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  politologu prej 27.03.09 16:22

Koleg i nderuar eshte e drejt e jotja te besosh boten tjeter apo jo por, megjithate me mire do ishte te me jepni emailin e juaj dhe pastaj do mundohem me mundesit e mija te dergoj argumente sa te duash apo jo, por ne qofte se nuk deshiron te besosh eshte e vertet se kurre nuk ke me besu te pershendes.

sinqerisht.....
avatar
politologu

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  aris prej 31.03.09 14:08

Pershendetje.I drejtohem Politologot qe adresa ime e emailit eshte rrmbllk@yahoo.com dhe pres sugjerimet e tij ne lidhje me kete teme
avatar
aris

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Trigon prej 08.04.09 20:30

Ne sjemi krijuar per te vdekur por per te nderruar jete duke kaluar nga gjendja somatike ne ate shpirtore dhe natyrisht qe besoj se do te kemi jete edhe pas nderrimit te saj.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 30.04.09 12:22

Ju lutem juve qe besoni per jeten ne boten e pertejme, me thoni konkretisht se ku duhet te bazohem edhe une qe te besoi si dhe ju, qe te mos marre me vehte gjynahet e kesaj bote.

Ne se do i referohni librave fetare per t'me bindur ose materialeve te botuara lart e posht, po ju them se ato i kam lexuar, komentuar e diskutuar me shume grupe si teologjiste dhe ateiste, por askush deri me sot nuk me ka folur e treguar konkretisht si jetohet ne boten tjeter, kush jane ata qe kane ardhur nga ajo bote dhe kane treguar se atje eshte parajsa ose ferri.

Sipas kalendarit maja dhe te shume parashikmeve te popujve te vjeter ne vende te ndryshme te botes se lashte, me pamundesi kontakti midis tyre ne ato periudha, kane percaktuar se 21 dhjetor 2012 bota futet ne nje hapsire te re.

Parashikohet qe gjate ketij kalimi, njerzimi do te perjetoje fenomene apokaliptike si permbytje masive, termete katastrofike, shperthime vullkanesh etj.

Po ju bej nje pyetje juve qe besoni ne jeten e botes tjeter, kur eshte me mire te nderrosh jete ne diten e madhe te Qametit apo me pare....? Pergjigjen e dua ne kete teme dhe jo me e-maile sepse dua qe te diskutojme me gjere se ne te dy. Pergezimet e mia politologut

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  bashkimi prej 14.07.09 11:32

patjeter eshte e vertetuar edhe shkencerisht
ASGJE NUK ZHDUKET VETEM TRANSFORMOHET

bashkimi

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Analise prej 19.07.09 15:28

Pershendetje ! Edhe pse pyetja Juaj ishte per ata qe besojne ne boten tjeter, mendova t'iu pyes :Ju vete besoni ?
avatar
Analise

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  boby fisher prej 15.08.09 18:53

JETOJME NE NJE BOTE TE RRETHUAR NGA NJE PAFUNDESI ARGUMENTASH TE PAMOHUSHEM, TE CILET FLASIN PER EKZISTENCEN E BOTEVE TE TJERA.

boby fisher

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Erikson prej 26.09.09 23:04

Besoj plotesisht ne boten tjeter, kjo eshte mese e arsyeshme.
Per nje Krijues qe ka persosur gjithesine dhe ku mbi ēdo nivel te krijimtarise se Tij ka vendosur drejtpeshim, nuk eshte e mundur te lejoje qe padrejtesite ndermjet krijesave te Tij te mbarojne me nje vdekje te rendomte.
Perndryshe i miri dhe i ligu na dalin ne nje pozite... thjeshte vdesin dhe ēdo gje mbaron. Por kjo nuk ka kuptim. Prandaj besoj plotesisht ne Diten e Gjykimit ku do te vendoset drejtesi absolute, gjithēka do te peshohet drejt dhe askujt nuk do t'i behet padrejtesi...
avatar
Erikson

Nuk them se kam gjetur te verteten, por me te vertet se kjo qe kam nuk di....


34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Zattoo prej 27.09.09 20:49

Une votova nuk e di, sepse nuk mund ta dije a ka jete tjeter a jo.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

I Believe-----Un Besoj

Mesazh  The-Moon prej 19.10.09 21:45

Sepse ne vitin 1999 ne Itali i ka ndodh nje vajze 24 vjeqare nje e papritur, ajo esht ende gjalle, jeton ne itali.

Nuk ka besuar as ne Parajse dhe as ne Ferr, ka qene me motren e vet ne banesen e tyre, ate nate ka ra ne gjume dhe e ka pare nje enderr sikur te ishte ne Ferr dhe e ka pare ferrin se si dukej.

Te nesermen kur eshte zgjuar nga gjumi e ka pare nje leter tek dera e baneses se tyre qe shkruante vetem keto dy fjale "Leter Nga Ferri"

======== Keshtu qe edhe une mendoj qe ekziston Ferri dhe Parajsa=====

UNE MENDOJ QE NE ATE BOTEN TJERE DO TE JEMI NE KET BOTE, NUK KA BOTE TJETR PERVEC KESAJ, MENDOJ QE DO TE SILLEMI SIKUR FANTAZME QE NUK DO TE NA SHOH ASKUSH.

MENDIMI IM RESPEKT PER TE GJITH QE E SHIKOJN KETE WEB-SITE

RESPECT FROM THE MOON
avatar
The-Moon

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Rajmonda prej 09.11.09 22:25

Perderisa besoj ne Zotin e plotfuqishem atehere besoj edhe ne jeten pas vdekjes.
Kjo jet eshte vetem kaluese dhe si nje prove per jeten e amshueshme.
avatar
Rajmonda

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Analise prej 14.11.09 11:33

Nuk besoj
avatar
Analise

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  elio prej 16.11.09 12:59

Besoj 100%

elio

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  silvana prej 05.12.09 22:17

ines shkruajti:Une besoj se cdo gje vleresohet dhe ndeshkohet ne kete bote, nuk ekziston bote tjeter.

Une besoj se mekatet qe ne kryejm ne kete bote, duke mos na mjaftuar koha ti shlyejm, besoj se nuk do ngelen pa u ndeshkuar, keshtu qe besoj se ekziston nje bote e perjeteshme ku shpirti yne do mund te prehet.

silvana

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ANtraX prej 07.12.09 23:29

Me shume e besoj boten tjeter se kete qe po jetoj ashtu ma thote kjo pak Logjike..
avatar
ANtraX

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  i panjohuri prej 15.12.09 22:37

Une kam dhene voten nuk besoj.
Them se bota tjeter nuk ekziston sepse kemi nje bote ku jeteojme, ku te gjitha te gjerat ndeshkohen ne kete bote po paten mundesi.
Them se per te ekzistuar nje bote tjeter duhet te ekzistoje edhe shpirti i cdo qenieje ne toke dhe ne planete te tjera po pati jete.
Po vdiq nje gjallese e cfaredoshme vdes dhe kaq ndalon se ekzistuari.Kjo eshte nje gje e hidhur por ...
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  imaginanti prej 10.01.10 9:52

Ne boten tjeter nuk besoj pasi qe ajo nuk eKZiston , dim qe universi eshte i pafund ose i pa fund per neve por edhe nese ekziston dicka pertej universit na nuk jemi pjese e saj, na jem pjese e universit tone , besoj ne nje tjeter jete pas vdekjes , pra besoj ne transformimin e energjis sone jetesore .
avatar
imaginanti

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  imaginanti prej 12.01.10 11:26

Ne barkun e nanes nuk kemi jetu aty jemi kriju , keshtu i bije qe i kemi 5 faza te jetes , se harove me cek qe kem qen edhe ne ... e babes
avatar
imaginanti

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Estilen prej 24.02.10 20:29

Besoi tek kjo bote dhe tek kjo krijese njerzore......ne prag te vdekjes,se ciles nuk ka se c'ti duhet bota tjeter kur ajo nuk gezoi nje sekonde jete normale nga ajo qe ''Zot''i i kishte falur....


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A besoni ne boten tjeter?

Mesazh  protoni prej 25.02.10 10:07

Nuk ka bote tjeter, sepse Universi eshte teresi, mund te ndryshojme menyren e te qenurit pas vdekjes, duke u bazuar ne ligjin e materies dhe energjise (Transformimi i energjise dhe materies prej nje gjendje ne nje gjendje tjeter), transformimi ka per te ndodhur, por ku do te jemi saktesisht, ne qiell, toke, jupiter, apo ku? -mbetet te vertetohet!!!
avatar
protoni

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  nexhmi rexha prej 25.02.10 15:38

Gjithsesi qe besoj ne boten tjeter, dhe per kete kemi argumente te shumta.
Nese i referohemi jetes sone kemi argumente ,nese i referohimi universit tone prap kemi argumente per boten tjeter.

Nje shembull, fetusi apo femiju qe gjendet ne barkun e nenes ne muajin e nente veē se eshte i zhvilluar plotsisht edhe gjitha shqisat i ka te zhvilluar, ai ushqehet, ndjen madje edhe urinon, po nese kishim pas mundesi ta pysnim a ka jete tjeter pos kesaj qe gjindesh tani aty???
Ēfare mendon si do te ishte pergjigjur, sigurisht qe JO, eshte e pa kapshme per te....

Ndoshta edhe per shume kend si ju qe kini shkruar qe nuk besoni boten tjeter por, e verteta eshte sikur per nje foshnje qe largohet nga nje rahati e pa perseritur ne jeten e tij , ai e len ate "bote" pa dashjen apo me dashjen e tij, ashte edhe ju do ta lini kete bote pa dashjen e juaj dhe si do te jete atje nuk e dim askush.

Por se ekziston PO edhe nje llogaritje per kete bote po, gjithsesi kemi argument te shumta per boten tjeter si ne aspektin shkencor ashte edhe ne ate fetar.
avatar
nexhmi rexha

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  xhenaa prej 26.02.10 14:26

Ah sa i perket besimit mendoj se eshte nje gjest shume personal, kush do e posedon kush do jo, ndersa se a ekziston bota tjeter, po gjithsesi dhe besoj qe ēdo njeri prej neve do ta shijon ...
avatar
xhenaa

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  edpla prej 11.03.10 9:56

kjo tashm nuk i perket vetm relixhionit si pergjigje edhe shum eshkencetar nepermjet eksperimenteve te ndryshme po e vertetojne kete fenomen. une personakisht e besoj dhe ska asnje dyshim per kete .
por vec kesaj nje pjese e mire e njerezve duhet ta besojne kete pere arsyen qe te marin me kollaj vdekjen si nje veprim biologjik ku vdes vetem trupi por jo shpirti

edpla

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  i panjohuri prej 11.03.10 21:19

une besoj te kjo bote ku une po shkruaj ketu ne kete faqe besoj te kjo bote ku une jam rritur.me pak fjale vetem te kjo bote.
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A Beson ne boten tjeter

Mesazh  stelaelisa prej 06.04.10 23:31

Besoj ne boten tjeter, sepse e vetmi shpjegim eshte, perdersa ekziston kjo bote pa diskutim qe ka edhe tjeter pos kesaje...gjithcka eshte nje mister,mister eshte se si u krijuam,se si na u dha fryme, se si do vdesim,dhe nga do veje ajo fryme qe na u dha trupit tone kur lindem, po pasi te vdesim nga do veje ajo fryme,...
Ju mendoni se shpirti lind bashke me ne??? Jo ne asnje menyre, gjithcka eshte krijuar nga dicka e mbinatyrshme si jeta vdekja etj etj...gjithcka eshte nje mister i madh qe do ta zbulojme kur vete do ta ndjejme, osa ndoshta nuk do ta kuptojme kurre, ashtu sic nuk po e kuptojme tani, nuk e dime ne sa jete do kalojme, une thjesht besoj ne zot dhe besoj se ky nuk eshte fundi ...

stelaelisa

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Hanah prej 08.04.10 0:09

Per shume njerez bota tjeter nenkupton Ferrin, e per ata te miret Parajsen.Personalisht nuk besoj ne ekzistencen e ketyre te dyjave.

Besoj ne ekzistencen e nje qenjeje superiore qe simbolizon te mire,persosmerine e per rrjedhoje kjo qenie nuk kishte pse te na krijonte nqs qellimi ishte vuajtja e perhershme ne boten matane.

Besoj ne eksitence e nje bote tjeter.

Shpirtrat lena trupat pas vdekjes, si pasoje e nje fuzione futen ne trupa te tjere.Keshtu ne momentin qe nje foshnje lind ajo ose ai mbart me vete nje shpirt te se shkuares, qe dikton e ndikon ne jeten e tij.

E di qe kjo duket absurde dhe e pakapshme.Por si e shpjegoni faktin qe ne pelqejme gjera qe si kemi njohur me pare ose qe na krijohet ndjesia se kemi qene dikur etj.

Personalisht qe e vogel kam patur nje lidhje te cuditshme me Rusine dhe Saksonet.Nuk kisha njohuri per ta, thjesht gjera te shkeputura apo te degjuara.U apasjonova shume pas tyre.

Kjo me ben te mendoj se une nuk jam thjeshte personi qe shtyp ne keto caste.E kaluara ime, kujtimet e mia mbartin nje shpirt te jetes se shkuar.

~Hanah~
avatar
Hanah

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A besojme ne boten tjeter?

Mesazh  Nikolaos prej 10.04.10 20:27

Nuk besoj ne boten tjeter sepse ne jemi krijuar nga Dielli dhe do behemi hi, pastaj bota tjeter nuk ka kuptim, e rendesishme eshte t'i japim me shume rendesi kesaj jete e kesaj bote.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

arboom

Mesazh  banii prej 26.04.10 22:22

Besoj

duke marr parasysh se ne kete bote ēdo gje eshte relative ...
mendoj se ekziston nje tjeetr bote qe do te jete absolute ...
per faktin se vet njeriu e kerkon absoluten ...
ēka kerkojme dhe do gjejme ...
jemi teper te pa afte ta gjejme absoluten ne kete bote ...
vdekja nuk eshte mbarim po zgjuarje nga ankthi... i erret ...
avatar
banii

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Analise prej 28.04.10 22:18

A mund te besojme se ekziston dicka e ne kete rast Bota tjeter, nese askush nuk ka shkuar aty dhe te jete rikthyer per ta vertetuar ekzistencen e saj?
avatar
Analise

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  banii prej 01.05.10 5:24

Analise shkruajti:A mund te besojme se ekziston dicka e ne kete rast Bota tjeter, nese askush nuk ka shkuar aty dhe te jete rikthyer per ta vertetuar ekzistencen e saj?

.... Jam i bindur se edhe ne qofte se ish kthy dikush prej atje dhe ju kish tregu per boten tjeter prap nuk kishit besu, per derisa te shkoni vet dhe ta shihni e atehere ndoshta do te jete vone....
avatar
banii

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Analise prej 02.05.10 22:43

banii shkruajti:
.... Jam i bindur se edhe ne qofte se ish kthy dikush prej atje dhe ju kish tregu per boten tjeter prap nuk kishit besu, per derisa te shkoni vet dhe ta shihni e atehere ndoshta do te jete vone....

I nderuar Zoteri ! Atehere, duke patur parasysh pergjigjen Tuaj ,(me aq sa kuptova) ...do ishte mire qe Pyetja A besoni ne Boten Tjeter ? te mos behej ..!! (mendimi im )
avatar
Analise

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  banii prej 03.05.10 15:36

Analise shkruajti:I nderuar Zoteri ! Atehere, duke patur parasysh pergjigjen Tuaj ,(me aq sa kuptova) ...do ishte mire qe Pyetja A besoni ne Boten Tjeter ? te mos behej ..!! (mendimi im )

I nderuar Bashkebisedus...nuk e di ne ēfare kendveshtrimi e ke kuptu ti pergjigjjen time, por pergjigjja ime nuk ka qene qe ta mbyll temen...mirepo pergjigjja jote nuk eshte aspak bindese,, se kush shkon ne ate bote me nuk kthehet prapa sepse ai e ka lan kete bote, e nese lyp me u kthy dikush edhe me ta vertetu boten tjeter ne kete menyre eshte e pamundshme... une shkrova ketu veē me te dhane vrejtje, lyp tjere argument nese do me besu se keshtu kurre ske me gjete te verteten .... respekt i nderuar...
avatar
banii

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

besoj

Mesazh  sade prej 03.05.10 17:46

Une mendoj se bota pas Vdekjes ekziston.

sade

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Analise prej 03.05.10 20:31

banii shkruajti:
Analise shkruajti:I nderuar Zoteri ! Atehere, duke patur parasysh pergjigjen Tuaj ,(me aq sa kuptova) ...do ishte mire qe Pyetja A besoni ne Boten Tjeter ? te mos behej ..!! (mendimi im )

I nderuar Bashkebisedus...nuk e di ne ēfare kendveshtrimi e ke kuptu ti pergjigjjen time, por pergjigjja ime nuk ka qene qe ta mbyll temen...mirepo pergjigjja jote nuk eshte aspak bindese,, se kush shkon ne ate bote me nuk kthehet prapa sepse ai e ka lan kete bote, e nese lyp me u kthy dikush edhe me ta vertetu boten tjeter ne kete menyre eshte e pamundshme... une shkrova ketu veē me te dhane vrejtje, lyp tjere argument nese do me besu se keshtu kurre ske me gjete te verteten .... respekt i nderuar...

Pa qene vendi per replike, po perpiqem te them se :

- Kuptova mire pergjigjen Tuaj te pare, dhe ne themel te qendrimit tim per Boten e perjetshme eshte SKEPTIKA.Une nuk mund te besoj se ekziston dicka nese nuk e thote NJERIU vete qe e ka pare.
- Me keni keqkuptuar ne lidhje me pergjigjen time, e cila ka brenda nje pyetje retorike "Atehere..........do ishte mire qe Pyetja A besoni ne Boten Tjeter ? te mos behej ..!! (mendimi im ) ".
- Atij qe do me argumentu (ne kete rast se Bota e pertejme ekziston), i nevojitet argumenti dhe jo atij qe mendon ndryshe..
Dhe se fundi, Verejtja qe ju beni, nuk mund te pranohet si e tille prej meje sepse ai eshte thjesht mendimi Juaj.
avatar
Analise

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  banii prej 04.05.10 20:02

Pa qene vendi per replike, po perpiqem te them se :

- Kuptova mire pergjigjen Tuaj te pare, dhe ne themel te qendrimit tim per Boten e perjetshme eshte SKEPTIKA.Une nuk mund te besoj se ekziston dicka nese nuk e thote NJERIU vete qe e ka pare.
- Me keni keqkuptuar ne lidhje me pergjigjen time, e cila ka brenda nje pyetje retorike "Atehere..........do ishte mire qe Pyetja A besoni ne Boten Tjeter ? te mos behej ..!! (mendimi im ) ".
- Atij qe do me argumentu (ne kete rast se Bota e pertejme ekziston), i nevojitet argumenti dhe jo atij qe mendon ndryshe..
Dhe se fundi, Verejtja qe ju beni, nuk mund te pranohet si e tille prej meje sepse ai eshte thjesht mendimi Juaj.[/quote]

- Une shum mir te kam kuptu po ti ndoshta se ke dit dmthanjen e asaj se qka ke shkru se njeriu qe shkon ne at bot nuk kthehet me se eshte ligje i krijusit ... E NJERIU I GJALLE nuk mundet me pare at bot .. por ata qe vdesin e shohin at bote... nese kishe thane pa e pare vete me sy nuk besoj ,ateher nuk isha hi hiq me fol me ty ...por po e shoh se ti per me besu se egziston bota tjeter po dufka NJERIU qe e ka pare me sy me te bind...
Nese thu se NJERIU qe e ka pare me sy te bind ... bindju pejgamberve qe e kane degju fjalen e Krijusit..njesoj eshte si me pare si me ndegju masi veq po ju besojshe NJERZVE qe te thojnE e kam pare,..
ky eshte.
..Mendimi Im... E saper Argumente ke Libra te shejt qe te dhane sa dush argumente ... ma merr mendja u kuptuam... pa keqkuptime... Respekt i Nderuar Analise...
avatar
banii

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Historiani prej 20.05.10 18:16

nuk ėshtė ma koha qe tė themi ''besoj apo nuk besoj'' e aq me pak tė lypen argumentee fakte pėr disa tema si kjo, si teme e evulucionit, e asaj se a ka Zot, etj, etj, se kėtyre temave ju ka dal boja motiiiii.

Ne shkenc nuk ka ateista por vetem ne filozofi

Sa i pėrket temės kishe me fol shum pak por vetem me 3 pika qe mua me bindin:
1) - feja, librat e shejta, e sidomos feja Islame qe e jep shum kjart
2) - dėshira e njeriut tė jetoj, lakmija pėr jetė, urrejtja e vdekjes, etj
3) - lamja apo qėrimi i hesapeve, spo hi gjansisht ne kete temė po vetem luften nė Kosovė po e mar si shembull: me mira njerz tė vrarė, dhunime, terror, plaqkitje, rrahje tė pa parashikushme, etj, ku jan autorėt, ku o hakmarja apo denimi, 2-3 udhėheqės nė Hagė, 2-3 udhėheqės nė Serbi e tjerėt Liri-Demokraci, kjo nuk eshte e drejt, ku jan ata armiq qe kan masakru me mijra shqiptar nė Toplic, Sangjak, Ēamėri, Kosovė, Shqipėri, etj, a jan shkuar kot sė koti gjith ato masakra e pėrdhunime nepėr vite, kjo nuk ėshtė fer, njė apo shum femra shqiptare kėrkojn hakmarje, kėrkoj denim pėr autorin e dhunimit e jo pėr Sllobėn, Karagjiqin, Mlladiqin, etj, sa njeri ėshtė vra e nuk dihet vrasėsi, etj, etj. Kjo tė bėn tė kuptosh edhe tė besosh se duhet tė ketė njė gjykim tė drejt, njė vend ku do tė rregullohen tona hesapet, edhe gjithkush ta merė ata qė e ka meritu, (feja e tregon mė sė miri kėtė e kjo do tė jet nė Diten e Gjykimit ku i vetmi gjykues dhe llogaritės do tė jet Zoti).
avatar
Historiani

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Uliks prej 12.07.10 10:06

Esht shum normale dhe une jam me se i bindur se egziston Zoti dhe bota tjeter fakte dhe deshmi kemi ne cilin aspekt ta lypesh.
avatar
Uliks

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

po

Mesazh  ashley prej 12.08.10 15:46

Besoi se ka bote te pertejme kjo per vet faktin se eshte nje person qe na ka krijuar dhe besoi se do vi dita qe ne ti japim shpjegime personit qe na ka krijuar per te gjitha gjerat e keqija qe ne kemi bere apo jo dhe besoi se ka nje bote ku ne duhet te japim shpjegime per gjerat qe kemi bere qoft te mira apo te keqija.

ashley

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  gentjan kaloshi prej 12.08.10 17:53

KJO JETE NE KETE BOTE ESHTE NJE URE QE DUHET TE KALOHET SHPEJT DHE TE MOS MUNDOHEMI TE RREGULLOJME UREN POR TE PUNOJME TE PERGADISIM VENDIN KU DO TE SHKOJME...
Kur vdes njeriu tre gjera e shoqerojne; 1 - familja dhe te njohurit, 2 - pasuria,3 - veprat; familja dhe pasuria kthehen prapa kurse veprat i merr me vete.
avatar
gentjan kaloshi

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  2 Pac prej 15.08.10 18:08

Ata qe nuk e besojne ne Boten pas Vdekjes sinqerisht ata nuk besojne ne Zot.
avatar
2 Pac

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  elco prej 11.09.10 3:11

Unė besoj nė gjithēka qė nuk e di!

Besoj qė ju qė thuani se besoni nė botėn tjetėr, me te vėrtetė besoni ashtu. Poashtu besoj qė ju tė tjerėt qė thoni se nuk besoni qė egziston bota tjetėr, me tė vėrtetė besoni ashtu.

Por kur ndalem e mendoj me dyshim, llogaria ma nxjerr se egziston mundėsia qė ndonjeri nga ju qė deklarohet se nuk beson nė boten tjetėr, tė besojė mė shumė se tjetri i cili deklaron se beson...

Tė besosh apo tė mos besosh nė botėn tjetėr ėshtė njė ēėshtje personale e gjithkujt, dhe sejcili ka mundesi tė zgjedhė qė tė besoje ashtu siē don.

Unė dua qė gjėrat tė shtjellohen thelbesisht. Ē`ka nė tė vėrtetė ėshtė besimi? Nė c`ka ne tė vėrtetė kėrkohet nga nė tė besojmė ose tė mohojmė? Pėr c`ka nė tė vėrtetė na shėrben besimi? Cila ėshtė vlera e cili ēmimi i besimit?...

Me siguri qė lehtė do tė pajtohemi qė besimi ėshtė pajtimi me atė qė na thuhet, pranimi si e vertetė i fjalės qė na thuhet. Por a mundemi qė nė vazhdimsi tė besojmė nė diēka, kur pėr tė njejtėn gjė tjetri na e thotė tė kundertėn?

Tė kundertėn mund tė mos e pėrfillim dhe tė vazhdojme tė besojmė nė njėrėn (e pikėrisht tjetra mund tė jetė e sakta. Nėse nuk e pėrfillim jemi thjeshtė mospėrfillės), por nėse e pėrfillim, atėherė rradhen e ka dyshimi, derisa t`a kuptojmė tė vėrteten.

Me siguri se lehtė do tė pajtohemi se nga ne kėrkohet qė tė pranohet e vėrteta, kurse gėnjeshtra tė mohohet, kur t`a kuptojmė dhe t`a dime cila ėshte e vėrtetė e cila gėnjėshtėr. Derisa dyshojmė ne nuk e dimė tė vėrtetėn.

Me siguri se lehtė do tė pajtohemi se pėr tė arritur deri te e vėrteta nga ne kėrkohet qe tė bėjmė pėrpjekje qė t`a mėsojmė tė vėrtetėn.

Me ēka vijmė nė pėrfundim se besimi na shėrben pėr ta gjetur tė vėrtetėn e kjo arrihet duke bėrė pėrpjekje pėr tė mėsuar, derisa tė kuptojmė dhe tė dijmė tė bėjmė dallimin e tė vėrtetės nga gėnjeshtra.

Atėherė dhe vetėm atėherė nuk gabojmė qė t`a pranojmė tė vėrtetėn dhe t`a mohojme gėnjeshtrėn.

Ēka do tė thotė se vlera e besimit ėshtė dituria, kurse ēmimi deri te dituria ėshtė pėrpjekja pėr tė mėsuar e kuptuar.

Me siguri se lehtė do tė pajtohemi se qė tė vėrtetojmė qė egziston apo nuk egziston bota tjetėr hasim nė vėshtirėsi, duke e pasur tė pamundur qė tė shkojmė atje dhe tė kthehemi prapė.

Edhe sikur dikush tė ketė shkuar dhe tė jetė kthyer, ai do ta dinte vetėm pėr vete, e tė tjerėt prap do tė mundeshin t`i besojnė apo t`a shpallin pėr tė ēmendur.

Me vetė faktin se ne nuk e dijme, bėjmė gabim nėse e mohojmė.

Nėse besimi ėshtė rruga drejtė diturisė, unė ju sugjeroj atyre qė besojnė nė botėn tjetėr, le tė vazhdojnė tė shprehen qė besojnė nė botėn tjetėr se kėshtu ata e thonė tė vėrtetėn pėr veten e tyre se ēka ndjejnė dhe nuk bėjnė ndonjė gabim nė tė shprehurit.

Kurse, ju e shihni se disa bėjnė gabim nė tė shprehurit, duke mohuar njė gjė qė nuk e dijnė. Mohimi dhe vertetimi vijnė vetėm atėherė kur e dijmė nje gjė. Nuk do tė ishte gabim nė tė shprehur sikur tė thonin – besojme se nuk egziston bota tjetėr.
avatar
elco

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Zattoo prej 11.09.10 13:03

Kur njeriu vdes (shpirti apo energjia e tij ) kalon ne nje dimension tjeter.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  gentjan kaloshi prej 13.09.10 14:46

Persa i perket thenies se 'kush u kthye te na tregoje' eshte nje thenie klasike per ata qe nuk besojne' se po te ngriheshin te vdekurit te na tregonin,ose te shfaqeshin mrekulli te shumta a do ngelej kush pa besuar!?Gjithsesi me keto pyetje-pergjigje jemi akoma tek A-ja.
Nuk ekziston vetem bota jone dhe ajo pas vdekjes por edhe te tjera
avatar
gentjan kaloshi

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KA NE BOT DIKUSH QE NUK BESON NE BOTEN TJETER?

Mesazh  patrolla prej 16.09.10 23:15

Ka ne bote dikush qe nuk beson ne boten tjeter?

Kjo pyetje dicka nuk vlen per njerzit qe jane te zotet e mendjes,
Kur kemi qene te palindur dikush te kishte pas mundesi te na pyet neve a ekziston bota - sot qe jemi duke jetu si do ishte pegjigjia?
avatar
patrolla

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ZOTI TE UDHEZOFT NE TE MIRE

Mesazh  halid jonuzi prej 22.10.10 1:06

TE MBETET TA HULUMTOSH KE ARGUMENTE TE PA NUMERTA (PO DESHE), PRIMARJA NE JETEN E NJERIUT ESHTE KJO PYTJE.

halid jonuzi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Equinox prej 10.11.10 13:49

Na shpetofte Zoti nga fete dhe religjionet !!!

Sa shume dhimbje dhe vuajtje kane shkaktuar fete qe flasin per gjykimin e Zotit, i cili vendos kush do te jete ne jeten e perjetshme.
Na thone qe ata qe besojne ne Krisht, apo nese besojme ne Allah dhe ne profetine tij Muhamet mund te fitojne perjetesine ne boten tjeter.

Po pse perjetesia ndahet ne baze te kodit postar?
Po ata njerez qe nuk kane ndegjuar asnjehere per Krishtin dhe Allahun, si behet puna e tyre psh ne ndonje zone te pashkelur ne Amazona, a do te shkojne ne parajse a jo?

Keto jane vetem manipulim i pameshirshem me friken e vdekjes nepermjet nenshtrimit fetar i cili kontrollohet nga familjet qe jane te lidhura mes tyre, qofshin ato te krishtera, hebreje, myslimane, hindu...
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  ak47 prej 11.11.10 13:21

Une di nje gje , qe nuk di asgje ...eshte nje nga theniet qe me pelqen me teper se asgje tjeter sepse njeriu mund te imagjinoje shume gjera po ka njerez te tille qe imagjinaten tone e dine se deri ku mund te arrije dhe perpiqen qe te na ngaterrojne me imagjinaten e tyre duke dhene informacion qe gabueshem por edhe te besueshem per ne.

Ne baze te disa gjerave qe me te vertete kane ndodhur ata perpiqen qe te krijojne dicka te re ne te qe ne te fantazojme shume gjera duke u bazuar ne cfare degjojme ose lexojme poooor pyetja qendron ketu te dashur lexues, kush i krijoi keto libra? kush e krijoi kete fantazi ?

Pergjigjia eshte "njeriu" .

Kam lexuar nje paragraf si keni lexuar ju dhe ju ka bere pershtypje besoj ...aty thoshte "biblen nuk e solli zotin ne toke me duart e veta ose kuranin ose cdo liber tjeter fetar ne toke por ishte njeriu ai qe e krijoi ate per te kontrulluar njerzim me ane te frikes ndaj zotit" dhe une besoj se kjo eshte nje gje qe te gjithe kemi frike sado pak.

Ka apo nuk ka jete te pertejme kjo eshte dicka qe nuk e dime sepse askush nuk vdiq dhe erdhi te na tregoje neve qe o njerez boni qejf ne kete se pastaj do te vuani ferrin ose o njerez jetoni si te jetoni se kur te vdisni do te shkoni te gjith ne parajse sepse nese do te ndodhe kjo gje njerzit nuk do ta kishin problem edhe po te vdisnin ne ate moment madje do te lutem qe te vdisnin vetem per te jetuar me mirr shpirterisht ...

Besoj se te gjithe e dime se nese njeriu vret veten ai shkon ne ferr pse thua valle eshte e thene kjo , sepse keshtu te gjith do te vrisnin veten por frika ndaj vdekjes eshte nje cik e madhe ...nje njeri qe beson ne zot kurre nuk do ta bente kete gje sepse do te cilesohej mekatar per vetvrasje se zoti eshte i vetmi qe mund te ta marre jeten dhe askush tjeter sepse ai te krijoi keshtu thuhet, po ju lutem mendoni nje cik se si do te ishta bota pa kete lloj frike ndaj zotit ......nese ne do te dinim qe nuk ka ferr po eshte thjesht nje menyre per te pasur frike per te mos bere mekat sepse zoti eshte teper i mire per te ndeshkuar femijet e vet atehere cfare mund ti kontrollonte njerzit (askush dhe asgje) me leni te perfundoj kete koment me ate qe e nisa "une di nje gje, qe nuk di asgje" ak47
avatar
ak47

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi