A besoni ne boten tjeter ?

Faqja 1 e 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

81% 81% 
[ 555 ]
6% 6% 
[ 44 ]
12% 12% 
[ 85 ]

Totali i votave : 684

Mesazh  aris prej 24.03.09 17:58

aris

2

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten tjeter ?

Mesazh  politologu prej 24.03.09 18:49

Pa dyshim qe besojme ne boten tjeter, xhenetin dhe xhehenimin.
politologu

19

Mesazh  Neo prej 26.03.09 19:56

Ne jetojme, ne mendojme, ne veprojme. JA KJO ESHTE POZITIVE !

Ne do te vdesim, kjo nuk eshte aq e sigurt.

Por duke e lene token, ku shkojme ne ?

Cfare ndodh me ne ? A do jemi me mire apo me keq ? Do te jemi apo nuk do te jemi ?

" Te jesh apo te mos jesh " , kjo eshte alternativa e gjitha apo asgjeja :

Ose ne jetojme perjetesisht ose e gjitha mbaron pa kthim.

JA VLEN TE MENDOHET NE KETE !

Allan Kardec
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."

1473

Mesazh  ines prej 26.03.09 20:07

Une besoj se cdo gje vleresohet dhe ndeshkohet ne kete bote, nuk ekziston bote tjeter.
ines

13

Mesazh  politologu prej 27.03.09 16:22

Koleg i nderuar eshte e drejt e jotja te besosh boten tjeter apo jo por, megjithate me mire do ishte te me jepni emailin e juaj dhe pastaj do mundohem me mundesit e mija te dergoj argumente sa te duash apo jo, por ne qofte se nuk deshiron te besosh eshte e vertet se kurre nuk ke me besu te pershendes.

sinqerisht.....
politologu

19

Mesazh  aris prej 31.03.09 14:08

Pershendetje.I drejtohem Politologot qe adresa ime e emailit eshte rrmbllk@yahoo.com dhe pres sugjerimet e tij ne lidhje me kete teme
aris

2

Mesazh  Trigon prej 08.04.09 20:30

Ne sjemi krijuar per te vdekur por per te nderruar jete duke kaluar nga gjendja somatike ne ate shpirtore dhe natyrisht qe besoj se do te kemi jete edhe pas nderrimit te saj.
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.

474

Mesazh  politologu prej 09.04.09 11:32

Ne jemi kriju vetem per nje qellim qe te njohim Allahun xh.sh dhe ta adhurojm ate dhe do te vdesim pastaj do ringjallemi dhe do japim llogari para ti kush beri vepra t emira e ka xhenetin kush te keqija xhehenimin. respekt per ju.
politologu

19

Mesazh  Estilen prej 30.04.09 12:22

Ju lutem juve qe besoni per jeten ne boten e pertejme, me thoni konkretisht se ku duhet te bazohem edhe une qe te besoi si dhe ju, qe te mos marre me vehte gjynahet e kesaj bote.

Ne se do i referohni librave fetare per t'me bindur ose materialeve te botuara lart e posht, po ju them se ato i kam lexuar, komentuar e diskutuar me shume grupe si teologjiste dhe ateiste, por askush deri me sot nuk me ka folur e treguar konkretisht si jetohet ne boten tjeter, kush jane ata qe kane ardhur nga ajo bote dhe kane treguar se atje eshte parajsa ose ferri.

Sipas kalendarit maja dhe te shume parashikmeve te popujve te vjeter ne vende te ndryshme te botes se lashte, me pamundesi kontakti midis tyre ne ato periudha, kane percaktuar se 21 dhjetor 2012 bota futet ne nje hapsire te re.

Parashikohet qe gjate ketij kalimi, njerzimi do te perjetoje fenomene apokaliptike si permbytje masive, termete katastrofike, shperthime vullkanesh etj.

Po ju bej nje pyetje juve qe besoni ne jeten e botes tjeter, kur eshte me mire te nderrosh jete ne diten e madhe te Qametit apo me pare....? Pergjigjen e dua ne kete teme dhe jo me e-maile sepse dua qe te diskutojme me gjere se ne te dy. Pergezimet e mia politologut

Estilen

1022

Mesazh  bashkimi prej 14.07.09 11:32

patjeter eshte e vertetuar edhe shkencerisht
ASGJE NUK ZHDUKET VETEM TRANSFORMOHET

bashkimi

2

Mesazh  Analise prej 19.07.09 15:28

Pershendetje ! Edhe pse pyetja Juaj ishte per ata qe besojne ne boten tjeter, mendova t'iu pyes :Ju vete besoni ?
Analise

31

Mesazh  boby fisher prej 15.08.09 18:53

JETOJME NE NJE BOTE TE RRETHUAR NGA NJE PAFUNDESI ARGUMENTASH TE PAMOHUSHEM, TE CILET FLASIN PER EKZISTENCEN E BOTEVE TE TJERA.

boby fisher

2

Mesazh  lindita prej 13.09.09 21:46

boby fisher shkruajti:JETOJME NE NJE BOTE TE RRETHUAR NGA NJE PAFUNDESI ARGUMENTASH TE PAMOHUSHEM, TE CILET FLASIN PER EKZISTENCEN E BOTEVE TE TJERA.
Pse iu duket e pa besueshme qe ekziston bota tjete ? si ishte e mundur te ekzistoj kjo bote qe ne sot jetojme, kush e krioi kete, ka krijues edhe ate. Do te vdesim, do te jemi ne gjume deri diten e gjykimit, ate dite pas llogarise qe do jepet per ēdo person, do na caktohet se ku do te jetojme me pas, ne xhehenem apo ne xhennet. Ai All-llahu e di me se miri,andaj bota tjeter eziston pa fije dyshimi, kush nuk beson do te denohet, mos harroni denimi i All-llahut eshte i rende, kujdes...
lindita

9

islamisti

Mesazh  politologu prej 26.09.09 19:17

te verteten e keni then elhamdulilah Allahu shperbleft .
politologu

19

Mesazh  Erikson prej 26.09.09 23:04

Besoj plotesisht ne boten tjeter, kjo eshte mese e arsyeshme.
Per nje Krijues qe ka persosur gjithesine dhe ku mbi ēdo nivel te krijimtarise se Tij ka vendosur drejtpeshim, nuk eshte e mundur te lejoje qe padrejtesite ndermjet krijesave te Tij te mbarojne me nje vdekje te rendomte.
Perndryshe i miri dhe i ligu na dalin ne nje pozite... thjeshte vdesin dhe ēdo gje mbaron. Por kjo nuk ka kuptim. Prandaj besoj plotesisht ne Diten e Gjykimit ku do te vendoset drejtesi absolute, gjithēka do te peshohet drejt dhe askujt nuk do t'i behet padrejtesi...
Erikson

Nuk them se kam gjetur te verteten, por me te vertet se kjo qe kam nuk di....

47

Mesazh  Zattoo prej 27.09.09 20:49

Une votova nuk e di, sepse nuk mund ta dije a ka jete tjeter a jo.
Zattoo

704

I Believe-----Un Besoj

Mesazh  The-Moon prej 19.10.09 21:45

Sepse ne vitin 1999 ne Itali i ka ndodh nje vajze 24 vjeqare nje e papritur, ajo esht ende gjalle, jeton ne itali.

Nuk ka besuar as ne Parajse dhe as ne Ferr, ka qene me motren e vet ne banesen e tyre, ate nate ka ra ne gjume dhe e ka pare nje enderr sikur te ishte ne Ferr dhe e ka pare ferrin se si dukej.

Te nesermen kur eshte zgjuar nga gjumi e ka pare nje leter tek dera e baneses se tyre qe shkruante vetem keto dy fjale "Leter Nga Ferri"

======== Keshtu qe edhe une mendoj qe ekziston Ferri dhe Parajsa=====

UNE MENDOJ QE NE ATE BOTEN TJERE DO TE JEMI NE KET BOTE, NUK KA BOTE TJETR PERVEC KESAJ, MENDOJ QE DO TE SILLEMI SIKUR FANTAZME QE NUK DO TE NA SHOH ASKUSH.

MENDIMI IM RESPEKT PER TE GJITH QE E SHIKOJN KETE WEB-SITE

RESPECT FROM THE MOON
The-Moon

30

Mesazh  Rajmonda prej 09.11.09 22:25

Perderisa besoj ne Zotin e plotfuqishem atehere besoj edhe ne jeten pas vdekjes.
Kjo jet eshte vetem kaluese dhe si nje prove per jeten e amshueshme.
Rajmonda

3

Mesazh  Analise prej 14.11.09 11:33

Nuk besoj
Analise

31

Mesazh  elio prej 16.11.09 12:59

Besoj 100%

elio

1

Mesazh  besforti prej 20.11.09 22:52

Une besoj ne boten e pas vdekjes : Pse ? Sikur nuk do te ekzistonte nje bote tjeter kjo jete nuk do te kishte kurfare kuptimi, sipas meje kjo jete kalon si te ishte enderr shume shpejt.
Mendoj ai qe na ka fal ne kete bote, ALLAHU, ati i qofshim fal, mendoj qe edhe ai do na merr shpirtat.
Ai na ka bere kete jete si prove te na shoh si jemi si persona dhe te ndaj njerzit qe e meritojn ne jeten e pas vdekjes. Sipas meje mendoj qe ekziston jeta tjeter gjithsesi, ska kuptim kjo jete nese nuk ekziston bota tjeter (une besoj qe ka) ju pershendes te gjitheve.

besforti

1

Mesazh  silvana prej 05.12.09 22:17

ines shkruajti:Une besoj se cdo gje vleresohet dhe ndeshkohet ne kete bote, nuk ekziston bote tjeter.

Une besoj se mekatet qe ne kryejm ne kete bote, duke mos na mjaftuar koha ti shlyejm, besoj se nuk do ngelen pa u ndeshkuar, keshtu qe besoj se ekziston nje bote e perjeteshme ku shpirti yne do mund te prehet.

silvana

2

Mesazh  ANtraX prej 07.12.09 23:29

Me shume e besoj boten tjeter se kete qe po jetoj ashtu ma thote kjo pak Logjike..
ANtraX

17

Mesazh  i panjohuri prej 15.12.09 22:37

Une kam dhene voten nuk besoj.
Them se bota tjeter nuk ekziston sepse kemi nje bote ku jeteojme, ku te gjitha te gjerat ndeshkohen ne kete bote po paten mundesi.
Them se per te ekzistuar nje bote tjeter duhet te ekzistoje edhe shpirti i cdo qenieje ne toke dhe ne planete te tjera po pati jete.
Po vdiq nje gjallese e cfaredoshme vdes dhe kaq ndalon se ekzistuari.Kjo eshte nje gje e hidhur por ...
i panjohuri

79

Mesazh  imaginanti prej 10.01.10 9:52

Ne boten tjeter nuk besoj pasi qe ajo nuk eKZiston , dim qe universi eshte i pafund ose i pa fund per neve por edhe nese ekziston dicka pertej universit na nuk jemi pjese e saj, na jem pjese e universit tone , besoj ne nje tjeter jete pas vdekjes , pra besoj ne transformimin e energjis sone jetesore .
imaginanti

26

Mesazh  politologu prej 12.01.10 0:24

Neqoftse do kish qen mundesi kjo, ty po te pyetshin ne barkun e nenes kur ke qene, se pos kesaj bote ku je pra ne bark a do kete bote tjeter ku jemi ne pra , pa dyshim kish then jo apo por realisht eshte, njeri kalon ne kater jeta, nje ne barkun e nenes, dy ne kete bote, tre jeta ne varr, kater ne boten tjeter o xhennet o xhehenem.
politologu

19

Mesazh  arminius prej 12.01.10 10:08

Padyshim besoj ne boten tjeter, ne u krijuam nga all-llahu dhe kthimi yne do te jete tek ai.

arminius

1

Mesazh  imaginanti prej 12.01.10 11:26

Ne barkun e nanes nuk kemi jetu aty jemi kriju , keshtu i bije qe i kemi 5 faza te jetes , se harove me cek qe kem qen edhe ne ... e babes
imaginanti

26

Mesazh  Estilen prej 18.02.10 23:01

politologu shkruajti:Neqoftse do kish qen mundesi kjo, ty po te pyetshin ne barkun e nenes kur ke qene, se pos kesaj bote ku je pra ne bark a do kete bote tjeter ku jemi ne pra , pa dyshim kish then jo apo por realisht eshte, njeri kalon ne kater jeta, nje ne barkun e nenes, dy ne kete bote, tre jeta ne varr, kater ne boten tjeter o xhennet o xhehenem.

Politolog...
Te kam dejtuar me siper nje pyetje...nuk me je pergjigjur,si ta spjegoje...?

Estilen

1022

Mesazh  Estilen prej 24.02.10 20:29

Besoi tek kjo bote dhe tek kjo krijese njerzore......ne prag te vdekjes,se ciles nuk ka se c'ti duhet bota tjeter kur ajo nuk gezoi nje sekonde jete normale nga ajo qe ''Zot''i i kishte falur....

Estilen

1022

A besoni ne boten tjeter?

Mesazh  protoni prej 25.02.10 10:07

Nuk ka bote tjeter, sepse Universi eshte teresi, mund te ndryshojme menyren e te qenurit pas vdekjes, duke u bazuar ne ligjin e materies dhe energjise (Transformimi i energjise dhe materies prej nje gjendje ne nje gjendje tjeter), transformimi ka per te ndodhur, por ku do te jemi saktesisht, ne qiell, toke, jupiter, apo ku? -mbetet te vertetohet!!!
protoni

49

Mesazh  nexhmi rexha prej 25.02.10 15:38

Gjithsesi qe besoj ne boten tjeter, dhe per kete kemi argumente te shumta.
Nese i referohemi jetes sone kemi argumente ,nese i referohimi universit tone prap kemi argumente per boten tjeter.

Nje shembull, fetusi apo femiju qe gjendet ne barkun e nenes ne muajin e nente veē se eshte i zhvilluar plotsisht edhe gjitha shqisat i ka te zhvilluar, ai ushqehet, ndjen madje edhe urinon, po nese kishim pas mundesi ta pysnim a ka jete tjeter pos kesaj qe gjindesh tani aty???
Ēfare mendon si do te ishte pergjigjur, sigurisht qe JO, eshte e pa kapshme per te....

Ndoshta edhe per shume kend si ju qe kini shkruar qe nuk besoni boten tjeter por, e verteta eshte sikur per nje foshnje qe largohet nga nje rahati e pa perseritur ne jeten e tij , ai e len ate "bote" pa dashjen apo me dashjen e tij, ashte edhe ju do ta lini kete bote pa dashjen e juaj dhe si do te jete atje nuk e dim askush.

Por se ekziston PO edhe nje llogaritje per kete bote po, gjithsesi kemi argument te shumta per boten tjeter si ne aspektin shkencor ashte edhe ne ate fetar.
nexhmi rexha

9

pershendetje

Mesazh  anonymja prej 26.02.10 14:13

Po ai qe beson ne Zot duhet te besoj dhe ne boten tjeter.., ne qoftese e keni lexu vetem pak Kur“anin atehere duhet ta dini qe ekziston bota tjeter.., ju pershendes.
anonymja

6

Mesazh  xhenaa prej 26.02.10 14:26

Ah sa i perket besimit mendoj se eshte nje gjest shume personal, kush do e posedon kush do jo, ndersa se a ekziston bota tjeter, po gjithsesi dhe besoj qe ēdo njeri prej neve do ta shijon ...
xhenaa

4

Mesazh  edpla prej 11.03.10 9:56

kjo tashm nuk i perket vetm relixhionit si pergjigje edhe shum eshkencetar nepermjet eksperimenteve te ndryshme po e vertetojne kete fenomen. une personakisht e besoj dhe ska asnje dyshim per kete .
por vec kesaj nje pjese e mire e njerezve duhet ta besojne kete pere arsyen qe te marin me kollaj vdekjen si nje veprim biologjik ku vdes vetem trupi por jo shpirti

edpla

2

Mesazh  i panjohuri prej 11.03.10 21:19

une besoj te kjo bote ku une po shkruaj ketu ne kete faqe besoj te kjo bote ku une jam rritur.me pak fjale vetem te kjo bote.
i panjohuri

79

A Beson ne boten tjeter

Mesazh  stelaelisa prej 06.04.10 23:31

Besoj ne boten tjeter, sepse e vetmi shpjegim eshte, perdersa ekziston kjo bote pa diskutim qe ka edhe tjeter pos kesaje...gjithcka eshte nje mister,mister eshte se si u krijuam,se si na u dha fryme, se si do vdesim,dhe nga do veje ajo fryme qe na u dha trupit tone kur lindem, po pasi te vdesim nga do veje ajo fryme,...
Ju mendoni se shpirti lind bashke me ne??? Jo ne asnje menyre, gjithcka eshte krijuar nga dicka e mbinatyrshme si jeta vdekja etj etj...gjithcka eshte nje mister i madh qe do ta zbulojme kur vete do ta ndjejme, osa ndoshta nuk do ta kuptojme kurre, ashtu sic nuk po e kuptojme tani, nuk e dime ne sa jete do kalojme, une thjesht besoj ne zot dhe besoj se ky nuk eshte fundi ...

stelaelisa

1

Mesazh  Hanah prej 08.04.10 0:09

Per shume njerez bota tjeter nenkupton Ferrin, e per ata te miret Parajsen.Personalisht nuk besoj ne ekzistencen e ketyre te dyjave.

Besoj ne ekzistencen e nje qenjeje superiore qe simbolizon te mire,persosmerine e per rrjedhoje kjo qenie nuk kishte pse te na krijonte nqs qellimi ishte vuajtja e perhershme ne boten matane.

Besoj ne eksitence e nje bote tjeter.

Shpirtrat lena trupat pas vdekjes, si pasoje e nje fuzione futen ne trupa te tjere.Keshtu ne momentin qe nje foshnje lind ajo ose ai mbart me vete nje shpirt te se shkuares, qe dikton e ndikon ne jeten e tij.

E di qe kjo duket absurde dhe e pakapshme.Por si e shpjegoni faktin qe ne pelqejme gjera qe si kemi njohur me pare ose qe na krijohet ndjesia se kemi qene dikur etj.

Personalisht qe e vogel kam patur nje lidhje te cuditshme me Rusine dhe Saksonet.Nuk kisha njohuri per ta, thjesht gjera te shkeputura apo te degjuara.U apasjonova shume pas tyre.

Kjo me ben te mendoj se une nuk jam thjeshte personi qe shtyp ne keto caste.E kaluara ime, kujtimet e mia mbartin nje shpirt te jetes se shkuar.

~Hanah~
Hanah

12

A besojme ne boten tjeter?

Mesazh  Nikolaos prej 10.04.10 20:27

Nuk besoj ne boten tjeter sepse ne jemi krijuar nga Dielli dhe do behemi hi, pastaj bota tjeter nuk ka kuptim, e rendesishme eshte t'i japim me shume rendesi kesaj jete e kesaj bote.
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644

arboom

Mesazh  banii prej 26.04.10 22:22

Besoj

duke marr parasysh se ne kete bote ēdo gje eshte relative ...
mendoj se ekziston nje tjeetr bote qe do te jete absolute ...
per faktin se vet njeriu e kerkon absoluten ...
ēka kerkojme dhe do gjejme ...
jemi teper te pa afte ta gjejme absoluten ne kete bote ...
vdekja nuk eshte mbarim po zgjuarje nga ankthi... i erret ...
banii

9

...

Mesazh  scl_gl prej 27.04.10 0:09

Besimi ne boten tjeter eshte natyrshmeri e cdo njeriu....
Kjo teme ka nevoje per sqarim me te madh, pasiqe pashe disa persona qe dyshojne edhe ne kete gje qe eshte teper e logjikshme..
Por nga mungesa e kohes per te shkruar me shume, desha vetem nje argument ta permendi ketu, dhe ai eshte:A thua si mendojne keta qe nuk besojne ne jeten tjeter, cka do te behet me kriminelet e mdhej, si Hitleri, Sllobodan Milloshevic etj...ka perfunduar padrejtesia e tyre me vdekjen e tyre dhe asgje askujt!!!
Gjitha ato padrejtesi dhe ate gjake qe e kane derdhur, pas vdekjes tyre do te kthehet ne zerro?!!!
Mendoj qe cdo person qe pat e don drejtesine, do ta kuptoj qe mosekzistimi i botes tjeter eshte padrejtesi e madhe, prandaj edhe nuk pranohet!
Poashtu nje gje te tille e ka potencuar Zoti i madh ne shume vende ne Kur'an...
scl_gl

6

Mesazh  dineta prej 27.04.10 0:30

Pa dyshim qe besoj dhe shume, ne kete bot krejt ēka fitojm e kemi per veti si veprat te mira edhe te keqija, lumi ai qe ban mire e mjeri ai qe ban keq, nuk ka gje pa u paguar ne ate bote ,poashtu edhe ketu Zoti i madh e provon me lloj lloj sprova kete e ben qe te shoh sa ka njeri rrahmet dhe deri ku ka shku feja jone ,,ISLAME,,
dineta

15

Mesazh  Analise prej 28.04.10 22:18

A mund te besojme se ekziston dicka e ne kete rast Bota tjeter, nese askush nuk ka shkuar aty dhe te jete rikthyer per ta vertetuar ekzistencen e saj?
Analise

31

Mesazh  banii prej 01.05.10 5:24

Analise shkruajti:A mund te besojme se ekziston dicka e ne kete rast Bota tjeter, nese askush nuk ka shkuar aty dhe te jete rikthyer per ta vertetuar ekzistencen e saj?

.... Jam i bindur se edhe ne qofte se ish kthy dikush prej atje dhe ju kish tregu per boten tjeter prap nuk kishit besu, per derisa te shkoni vet dhe ta shihni e atehere ndoshta do te jete vone....
banii

9

Mesazh  Analise prej 02.05.10 22:43

banii shkruajti:
.... Jam i bindur se edhe ne qofte se ish kthy dikush prej atje dhe ju kish tregu per boten tjeter prap nuk kishit besu, per derisa te shkoni vet dhe ta shihni e atehere ndoshta do te jete vone....

I nderuar Zoteri ! Atehere, duke patur parasysh pergjigjen Tuaj ,(me aq sa kuptova) ...do ishte mire qe Pyetja A besoni ne Boten Tjeter ? te mos behej ..!! (mendimi im )
Analise

31

Mesazh  banii prej 03.05.10 15:36

Analise shkruajti:I nderuar Zoteri ! Atehere, duke patur parasysh pergjigjen Tuaj ,(me aq sa kuptova) ...do ishte mire qe Pyetja A besoni ne Boten Tjeter ? te mos behej ..!! (mendimi im )

I nderuar Bashkebisedus...nuk e di ne ēfare kendveshtrimi e ke kuptu ti pergjigjjen time, por pergjigjja ime nuk ka qene qe ta mbyll temen...mirepo pergjigjja jote nuk eshte aspak bindese,, se kush shkon ne ate bote me nuk kthehet prapa sepse ai e ka lan kete bote, e nese lyp me u kthy dikush edhe me ta vertetu boten tjeter ne kete menyre eshte e pamundshme... une shkrova ketu veē me te dhane vrejtje, lyp tjere argument nese do me besu se keshtu kurre ske me gjete te verteten .... respekt i nderuar...
banii

9

besoj

Mesazh  sade prej 03.05.10 17:46

Une mendoj se bota pas Vdekjes ekziston.

sade

1

Mesazh  Analise prej 03.05.10 20:31

banii shkruajti:
Analise shkruajti:I nderuar Zoteri ! Atehere, duke patur parasysh pergjigjen Tuaj ,(me aq sa kuptova) ...do ishte mire qe Pyetja A besoni ne Boten Tjeter ? te mos behej ..!! (mendimi im )

I nderuar Bashkebisedus...nuk e di ne ēfare kendveshtrimi e ke kuptu ti pergjigjjen time, por pergjigjja ime nuk ka qene qe ta mbyll temen...mirepo pergjigjja jote nuk eshte aspak bindese,, se kush shkon ne ate bote me nuk kthehet prapa sepse ai e ka lan kete bote, e nese lyp me u kthy dikush edhe me ta vertetu boten tjeter ne kete menyre eshte e pamundshme... une shkrova ketu veē me te dhane vrejtje, lyp tjere argument nese do me besu se keshtu kurre ske me gjete te verteten .... respekt i nderuar...

Pa qene vendi per replike, po perpiqem te them se :

- Kuptova mire pergjigjen Tuaj te pare, dhe ne themel te qendrimit tim per Boten e perjetshme eshte SKEPTIKA.Une nuk mund te besoj se ekziston dicka nese nuk e thote NJERIU vete qe e ka pare.
- Me keni keqkuptuar ne lidhje me pergjigjen time, e cila ka brenda nje pyetje retorike "Atehere..........do ishte mire qe Pyetja A besoni ne Boten Tjeter ? te mos behej ..!! (mendimi im ) ".
- Atij qe do me argumentu (ne kete rast se Bota e pertejme ekziston), i nevojitet argumenti dhe jo atij qe mendon ndryshe..
Dhe se fundi, Verejtja qe ju beni, nuk mund te pranohet si e tille prej meje sepse ai eshte thjesht mendimi Juaj.
Analise

31

Mesazh  banii prej 04.05.10 20:02

Pa qene vendi per replike, po perpiqem te them se :

- Kuptova mire pergjigjen Tuaj te pare, dhe ne themel te qendrimit tim per Boten e perjetshme eshte SKEPTIKA.Une nuk mund te besoj se ekziston dicka nese nuk e thote NJERIU vete qe e ka pare.
- Me keni keqkuptuar ne lidhje me pergjigjen time, e cila ka brenda nje pyetje retorike "Atehere..........do ishte mire qe Pyetja A besoni ne Boten Tjeter ? te mos behej ..!! (mendimi im ) ".
- Atij qe do me argumentu (ne kete rast se Bota e pertejme ekziston), i nevojitet argumenti dhe jo atij qe mendon ndryshe..
Dhe se fundi, Verejtja qe ju beni, nuk mund te pranohet si e tille prej meje sepse ai eshte thjesht mendimi Juaj.[/quote]

- Une shum mir te kam kuptu po ti ndoshta se ke dit dmthanjen e asaj se qka ke shkru se njeriu qe shkon ne at bot nuk kthehet me se eshte ligje i krijusit ... E NJERIU I GJALLE nuk mundet me pare at bot .. por ata qe vdesin e shohin at bote... nese kishe thane pa e pare vete me sy nuk besoj ,ateher nuk isha hi hiq me fol me ty ...por po e shoh se ti per me besu se egziston bota tjeter po dufka NJERIU qe e ka pare me sy me te bind...
Nese thu se NJERIU qe e ka pare me sy te bind ... bindju pejgamberve qe e kane degju fjalen e Krijusit..njesoj eshte si me pare si me ndegju masi veq po ju besojshe NJERZVE qe te thojnE e kam pare,..
ky eshte.
..Mendimi Im... E saper Argumente ke Libra te shejt qe te dhane sa dush argumente ... ma merr mendja u kuptuam... pa keqkuptime... Respekt i Nderuar Analise...
banii

9

Mesazh  Historiani prej 20.05.10 18:16

nuk ėshtė ma koha qe tė themi ''besoj apo nuk besoj'' e aq me pak tė lypen argumentee fakte pėr disa tema si kjo, si teme e evulucionit, e asaj se a ka Zot, etj, etj, se kėtyre temave ju ka dal boja motiiiii.

Ne shkenc nuk ka ateista por vetem ne filozofi

Sa i pėrket temės kishe me fol shum pak por vetem me 3 pika qe mua me bindin:
1) - feja, librat e shejta, e sidomos feja Islame qe e jep shum kjart
2) - dėshira e njeriut tė jetoj, lakmija pėr jetė, urrejtja e vdekjes, etj
3) - lamja apo qėrimi i hesapeve, spo hi gjansisht ne kete temė po vetem luften nė Kosovė po e mar si shembull: me mira njerz tė vrarė, dhunime, terror, plaqkitje, rrahje tė pa parashikushme, etj, ku jan autorėt, ku o hakmarja apo denimi, 2-3 udhėheqės nė Hagė, 2-3 udhėheqės nė Serbi e tjerėt Liri-Demokraci, kjo nuk eshte e drejt, ku jan ata armiq qe kan masakru me mijra shqiptar nė Toplic, Sangjak, Ēamėri, Kosovė, Shqipėri, etj, a jan shkuar kot sė koti gjith ato masakra e pėrdhunime nepėr vite, kjo nuk ėshtė fer, njė apo shum femra shqiptare kėrkojn hakmarje, kėrkoj denim pėr autorin e dhunimit e jo pėr Sllobėn, Karagjiqin, Mlladiqin, etj, sa njeri ėshtė vra e nuk dihet vrasėsi, etj, etj. Kjo tė bėn tė kuptosh edhe tė besosh se duhet tė ketė njė gjykim tė drejt, njė vend ku do tė rregullohen tona hesapet, edhe gjithkush ta merė ata qė e ka meritu, (feja e tregon mė sė miri kėtė e kjo do tė jet nė Diten e Gjykimit ku i vetmi gjykues dhe llogaritės do tė jet Zoti).
Historiani

3

Faqja 1 e 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi