Vetėdija krijon Realitetin Fizik

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Vetėdija krijon Realitetin Fizik

Mesazh  Luli prej 23.02.17 22:54A krijon vetedija botėn materiale?

Para se ti pėrgjigjemi kėsaj pyetjeje, ėshtė e rėndėsishme tė shikojmė se ēfarė e bėn botėn materiale. E 'Realiteti' nuk ėshtė i pėrbėrė nga copa tė vogla tė materies? Molekulat e materies janė tė pėrbėra nga grimca subatomike, si protonet dhe elektronet dhe zėnė vetėm 0,000000000001% tė "realitetit". Me fjale te tjera 99,99999999999% tė atomit perbėhet prej hapėsire tė zbrazėt. Pjesa qė nuk ėshtė e zbrazėt ėshtė i pėrbėrė nga kuarke tė cilat janė pjesė e njė fushe qė pėrbėhet nga kordat vibruese qė krijojnė grimcat elementare nė varėsi tė frekuencės sė vibrimit tė tyre.

Ndėrveprojmė nė njė botė tė objekteve fizike, por kjo ėshtė pėr shkak se truri ynė i interpreton tė dhėnat ndijore nė njė mėnyrė tė caktuar. Nė shkallė mė tė vogėl dhe mė elementare ideja e "realitetit fizik" ėshtė jo-ekzistente. Babai i mekanikės kuantike Neils Bohr ka thėnė: "Ajo qė ne e quajmė 'realitetin' nuk pėrbėhet nga gjėrat qė ne mund tė konsiderojmė si tė vėrteta. Nė qoftė se fizika kuantike nuk ju ka shokuar ju ndoshta nuk e kini kuptuar atė. "Kur ju prekni duart tuaja me njėra tjetrėn ajo ēfarė ndodh ėshtė hapėsirė boshe takon hapėsirė boshe. Komponentėt e materialit nuk kanė strukturė fizike.

Kjo ėshtė e rėndėsishme pėr ta kuptuar sepse nė qoftė se ju mendoni pėr botėn materiale si njė botė e pėrbėrė nga grimca tė vogla si topa apo bila atėherė ideja se vetėdija krijon realitet nuk ka asnjė kuptim. Kur tė kuptojmė se realiteti ėshtė njė konstrukt kozmik i energjisė dhe hapėsirės sė zbrazėt atėherė bėhet e qartė se mendimet tona dhe sinjalet e regjistruara nė tru dhe kėto kanė tė njėjtėn veēori nė formėn mė elementare. Mendimet tona janė gjithashtu njė aktivitet i universit dhe tė gjitha aktivitetet ndodhin nė hapėsirėn kuantike para se tė ndodhin nė realitet.

Ndėrgjegja ėshtė problemi mė i madh qė ka pėr tė zgjidhur shkenca. Nuk ka asnjė mėnyrė pėr tė shpjeguar se si diēka materiale e tillė si njė proces kimik ose fizik mund tė krijojė diēka jolėndore si p.sh. pėrvoja. Nuk ka asnjė arsye qė tė ekzistojė pėrvoja subjektive apo vetėdija. Natyra do tė punonte po aq mirė, pa subjektivitetin, kur ne jemi duke u pėrpjekur pėr tė hetuar shkencėrisht origjinėn dhe natyrėn e vetėdijes gjejmė supozime se vetėdija dhe realiteti nuk ėshtė aq gjėra tė ndryshme si shkenca jonė fizike na ka bėrė tė besojmė.
Mė poshtė gjeni disa parimeve tė mekanikės kuantike tė listuara nė librin "The Self-Aware Universe" e profesorit tė fizikės teorike, Dr. Amit Gozwami:

1) valėzimi

Nje objekt kuantik (psh. nje elektron) mund te jete ne mė shume se nje vend nė tė njėjtėn kohė. Ai mund tė shihet si njė valė qė pėrhapet jashtė nė hapėsirė dhe mund tė gjendet nė tė njėjtėn kohė nė pika tė ndryshme tė valės.

2) Ndėrprerjet

Njė objekt kuantik mund tė pushojė sė ekzistuari nė njė vend nė tė njėjtėn kohė pėr tė dalė diku tjetėr pa bėrė njė udhėtim tė ndėrmjetėm. Ky ėshtė hapi kuantik. Teletransportim.

3) Veprimi nga distanca

Shfaqja e njė objekti kuantik pėr shkak tė vėzhgimit tonė ndikon njėkohėsisht objektin shoqėrues binjak, pa marrė parasysh se sa larg ėshtė ai. Nėse hidhet njė elektron dhe njė proton i njė atomi, ēfarė pėson elektroni, tė njėjtėn apo pikėrisht tė kundėrtėn do tė pėsojė protoni. Ky ėshtė aksioni kuantike nė distancė. Ajnshtajni e quajti atė veprim i ngjethshėm.

4) Efekti i vėzhguesit

Njė objekt kuantik nuk mund tė konsiderohet i shfaqur nė realitetin e kohės dhe hapėsirės, derisa tė mund tė vėzhgohet si njė grimcė. Njė objekt kuantik ekziston si njė valė deri sa tė vėzhgohet direkt. Vetėdija mund tė bėjė funksionin valor tė grimcės tė pėsojė kolaps. (efekti i vėzhguesit)

Kjo pikė e fundit ėshtė shumė interesante, sepse kjo nėnkupton se pa njė vėzhgues, nuk shkaktohet ndonjė kolaps dhe qėndron natyrisht jo i shfaqur,nė njė gjendje probabiliteti tė pastėr. Vėzhgimi jo vetėm qė prish atė ēfarė ėshtė pėr t'u matur, por prodhon rezultat. Kjo ėshtė verifikuar nė eksperimentin qė ėshtė i njohur si "eksperimenti i tė ēarės sė dyfishtė". Nė kėtė eksperiment prania e njė vėzhguesi tė ndėrgjegjshėm arriti tė ndryshojė sjelljen e njė elektroni nga njė gjendje valore nė gjendje grimcore. Kjo ėshtė e njohur si 'efekti vėzhguesit' dhe trondit themelet e asaj qė ėshtė menduar deri mė tani se ėshtė e vėrtetė rreth botės natyrore.

Steven Bancarx
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

984


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi