10 profecitė e pazbuluara tė sė ardhmes

Shko poshtė

10 profecitė e pazbuluara tė sė ardhmes

Mesazh  The Punisher prej 20.02.17 21:48Doni tė dini mė shumė pėr tė ardhmen e planetit Tokė. Ja 10 profecitė e dhėna pėr vitet qė na presin

1. Profecia e Alois Irlmaier
Irlmaier ishte njė njeri i thjeshtė gjerman nė vitet 1950 qė parashikoi Luftėn e Tretė Botėrore. Kėshtu e pėrshkruan ai: “Gjithēka thėrret ‘Paqe’. Shalom! Pastaj do tė ndodhė qė lufta do tė mbijė nė Lindjen e Mesme – Forca tė mėdha detare do tė pėrballėn armiqėsisht nė Mesdhe – Gjendja do tė jetė e tensionuar. Por zjarri nė tė vėrtetė do tė bjerė nė Ballkan: ‘Shoh tė bjerė njė i Madh, dhe pėrkrah tij njė shpatė e pėrgjakur. Pastaj impakti merr dhėnė…Dy njerėz vrasin njė njeri me pozitė. Ata janė paguar nga tė tjerė njerėz. Njė prej tyre ėshtė njė zezak trupvogėl, tjetri pak mė i gjatė dhe me flokė ngjyrė tė hapur. Mendoj se do tė ndodhė nė Ballkan, por nuk e them dot me saktėsi….Menjėherė hakmarrja do tė vije nga pėrtej detit. Dragoi i verdhė do tė pushtojnė Alaskėn dhe Kanadanė nė tė njėjtėn kohe. Por ai nuk vjen nga larg. Me pas do tė bjere pluhur i verdhė. Kur tė shkatėrrohet qyteti i florinjte, do tė fillojė…” Me interesant nga ky predikim ėshtė fakti se ai beson se lufta do tė fillojė nė Lindjen e Mesme, ēka duket e qartė pėr shumicėn e njerėzve qė jetojnė nė shekullin e 21-tė.
2. Profecia e Shen Nilus
Shen Nilur ėshtė nje murg i shekullit tė 5-te, dhe njė dishepull i Shėn John Chrysostom (doktori i kishes). Ai profetizonte lidhur me shekullin e 20-tė. Ja ēfarė thotė njė pjesė e profecisė se tij qė ėshtė shumė interesante, sidomos fjalia e fundit: “Pas vitit 1900, nė mesin e shekullit tė 20-tė, njerėzit do tė bėhen tė panjohshėm. Kur tė afroje koha e ardhjes se Antikrishtit, mendjet e tyre do tė priren drejt asaj qė ėshtė joshpirtėrore, me pasione vetėm materiale dhe do te ēnderojnė natyrėn njerėzore dhe ligjin. Me pas, bota do tė behėt e panjohur… Tiparet fizike tė tyre do tė fillojnė tė ndryshojnė, do tė jetė e pamundur tė dallosh femrėn nga mashkulli pėr shkak tė veshjeve tė tyre tė turpshme dhe stilit tė flokėve…Nė atė kohe, tradita dhe morali do tė ndryshojnė. Njerėzit do tė braktisin modestinė dhe shthurja do tė mbizotėrojė… Nė atė kohė, njerėzit do tė fluturojnė nė ajėr si zogj dhe tė zbresin nė fund tė detit si peshq. Kur tė kenė arritur tė gjitha kėto, kėta njerėz tė pakėnaqur do t’i kalojnė ditėt e tyre nė rehatinė e paditurisė, shpirtrave tė varfėr dhe do tė sjellin nė tokė Antikrishtin…”
3. Profecia Baba Vanga
Baba Vanga ishte njė grua e verbėr bullgare (lindur nė 1911, vdekur mė 1996) e dhėnė pas bimėsisė dhe pėrbėrjeve mistike, qė ka bėrė disa parashikime pėr tė ardhmen. Ajo u bė e famshme fale tė ashtuquajturės fuqi mistike tė saj. Vdekjen e saj e pėrcollėn nėpėr rrugė turma tė mėdha njerėzish. Nder parashikimet e saj mė tė famshme, thuhet se ne vitin 4599 njerėzit do tė arrin tė behėn tė pavdekshėm, dhe nė mė pak se 100 vite, ata do tė fillojnė tė asimilohen me alienė qė do tė takojnė nė botė tė tjera qė do tė popullojnė. Ajo deklaroi se nė vitin 4509 njerėzit do tė jenė mjaftueshėm tė zhvilluar pėr tė komunikuar drejtpėrdrejt me Zotin. Nė vitin 2221, gjatė kėrkimeve pėr jetė jashtėtokėsore, njerėzit do tė pėrballen me diēka shumė tė tmerrshme (ajo nuk e pėrshkroi ‘gjėnė’). Me afėr kohės sonė, ajo parashikoi njė ndryshim tė orbitės sė Tokės, nė vitin 2023. Pėr kuriozitetin tonė, ajo parashikoi fillimin e Luftės sė Tretė Botėrore nė vitin 2010, qė nuk duket se ka ndodhur deri tani, por mendohet se viti 2010 ka hedhur bazat pėr njė zhvillim tė tillė.
4. Sekreti i tretė i vėrtetė
Nė 26 qershor tė vitit 2000, sekreti i njohur i tretė i Fatima-s u zbulua nga Kardinali Ratzinger (tashmė i njohur si Papa Bendikti XVI). Sekreti i referohej vrasjes se njė Pape dhe shkatėrrimin e njė qyteti. Sekreti ka qenė i fshehur pėr shumė kohė, dhe vetėm disa njerėz kishin folur pėr kėtė. Kėta njerėz ishin vetėm ata qė e kishin lexuar sekretin e plotė, ose kishin folur me Moter Lucian, e cila e shkroi kėtė profeci. Informacioni qė rrodhi nga kėto zėra nuk korrespondonte me sekretin e zbuluar nga Vatikani. Rrjedhimisht, njė numėr shumė i madh njerėzish besuan se dokumenti i Vatikanit ishte i rremė dhe ishte nxjerre pėr tė evituar skandalin qė do tė pasonte nėse zbulohej sekreti i vėrtetė. Supozohet se sekreti i vėrtetė i referohet njė braktisjeje tė Kishės nga Papa ose Papati, qė me fjalė tė tjera do tė thotė se Papa/t nuk do tė predikonin me nė Kishe dhe do tė binin nė mėkate. Sekreti pėrshkruan edhe njė Kėshill qė do tė pėrvetojė Kishėn. Kjo dihej rreth 40 vjet pėrpara se Vatikani tė bėnte publik versionin e tij tė profecisė. Ajo ēka ėshtė mė interesante, ėshtė Motėr Lucia e cila tha se sekreti duhej tė behej publik nė vitet 1960, ose pas vdekjes se saj (kushdo nga datat qė do tė vinte mė parė). Nuk dihet pėrse zgjodhi kėtė vit, por kėshilli i Vatikanit u mblodh pėr herė tė parė nė vitin 1962, me tė dy Papat qė merrnin pjesė (John XXIII dhe Paul VI) qė kėmbėngulnin tė mos e shfaqnin sekretin. Njė tjetėr ngjarje e lidhur me kėtė profeci vjen nga Papa Pius XII (paraardhėsi i John XXIII dhe pėrpara Kėshillit tė II tė mbledhur nė Vatikan): “Ne besojmė se ora aktuale ėshtė faza e ngjarjeve qė Krishti ka thėnė se do tė ndodhin. Duket se errėsira do tė mbizotėrojė nė tokė. Njerėzimi ėshtė nė prag tė krizave tė jashtėzakonshme.
5. Profecia e Ursula Southeil
Ursula Southeil (Nena Shipton, 1488–1561) ėshtė ndoshta mė e njohura nė kėtė listė. Ka pasur edhe debate tė kohėve moderne lidhur me vėrtetėsinė e profecive tė saj. Ajo ėshtė njohur si profetė nė kohen kur Samuel Pepys shkroi njė libėr pėr familjen mbretėrore duke iu referuar parashikimeve tė saj. Ja disa parashikime: 1. “Njė karroce pa kalė do tė largohet, shkatėrrimi do tė mbulojė botėn me mjerim. Nė Londėr, Kodra Primorse do tė jetė qendra qė do tė mbledh njė det peshkopėsh.” 2. “Pėr rreth botes mendja e njerėzve do tė fluturojė, e shpejte si hap-mbyll sytė. Uji do tė bėjė mrekulli tė meėha. E ēuditshme, por do tė bėhet e vėrtetė.” 3. “Nė ujė , hekuri do tė notojė aq thjesht sa varka e drurit. Floriri do tė gjendet nė rrjedha lumenjsh e gurė, nė njė vend qė nuk dihet akoma.” 4. “Njė anglez do tė pranojė njė ēifut. Ju duket e ēuditshme? Ėshtė e vėrtetė! Ēifuti qė dikur pėrbuzej, do tė shihet si i Krishterė.” (Anglia qė krijoi shtetin e Izraelit?) 5. “Nė ato ditė tė largėta, gruaja do tė ēmendet dhe do te vishet si burrė, me pantallona dhe flokė tė shkurtra. Ato do tė ngasin rrugėve me kėmbė tė hapura dhe vetulla tė bronzta, siē bėjnė sot shtrigat me fshesat e tyre.”
6. Profecia e Tarabich
Mitar Tarabich ėshtė njė profet shumė pak i njohur nga Serbia. Ai jetoi nė vitet 1829 – 1899 dhe mendohet se parashikoi shumė ngjarje qė lidheshin me Serbinė e viteve 1930-40 dhe Luftėn e Dytė Botėrore. “Vendi ynė do tė udhėhiqet nga njė lloj komisioni, por do tė ndryshojė nė njė mėnyrė qė nuk ka qenė kurrė mė parė. Edhe pse njerėzit do tė harrojnė varfėrinė dhe urinė dhe do tė pasurohen, do tė fillojnė tė e urrejnė shoqi-shoqin. Serbet do tė ndahen nga njeri-tjetri duke mohuar origjinėn e tyre serbe. Shpirti i pa shenjtė do tė infiltrohet nė kėtė rajon dhe do tė flejė me gratė, vajzat dhe motrat serbe. Ai do tė sjellė nė jetė fėmijė tė tillė qė nuk janė parė qė nga fillimi i botės, dhe do tė jenė brezi mė i keq i tė rinjve. Vetėm njerėz tė dobėt do tė lindin, dhe askush nuk do tė jetė aq i fortė sa tė sjell nė jetė njė hero tė vėrtetė.” Ai beri disa parashikime lidhur me teknologjinė: “Njerėzit do tė ndėrtojnė njeė kut, brenda se cilės do tė kėtė pajisje me imazhe… Njerėzit do tė udhėtojnė nėpėr botė tė tjera ku do te gjejnė mungese jete dhe shkretėtira… Ata qė do tė lexojnė dhe shkruajnė libra me numra, do tė kujtojnė se dinė shumė gjera…”
7. Profecitė e Robert Nixon
Robert Nixon ishte njė i ri qė punonte nė Angli nė vitet e fundit tė shekullit tė 15-tė. Ai fliste shumė rrallė dhe zakonisht belbėzonte kur fliste, duke i bėrė tė pakuptueshme fjalėn e tij. Ai gjykoj se ishte mendėrisht i vonuar. Pavarėsisht kėsaj, ai erdhi me parashikime befasuese pėr tė ardhmen. Ja disa prej tyre: “Shqiponja e lodhur do tė tėrhiqet nė njė ishull nė diell pėr tė pushuar, ku gjethet dhe barėrat rriten tė freskėta dhe jeshile. Aty, do tė takoje njė zanė”, kjo besohet se ėshtė njė profeci e Napolonit qė u dėrgua nė ishullin Shėn Helena nė vitin 1815 – njė ishull me bimėsi tė rrallė qė e ka marrė emrin nga Helena e Trojės, qė cilėsohej si njė zanė. Ai arriti tė parashikonte edhe pėrdorimin e duhanit nė tė gjithė botėn: “Tė gjitha llojet do tė kenė oxhaqe nė gojėt e tyre.” Nixon besohet tė kėtė parashikuar gjithashtu udhėtimet nė hėnė, me raketa kozmike, shpikjen e llambės sė dritės, dhe aparatet e regjistrimit tė zėrit. Ai refuzoi tė profetizonte pėr mbretin duke thėnė se mund tė parashikonte vetėm se do tė vdiste nga uria. Atėherė mbreti e lejoi tė punonte nė kuzhinėn e gatimit, ku njė kuzhinier e mbylli padashur nė njė dollap, dhe ai vdiq nga uria.
8. Profecia e Papėve
Profecia e Papėve vjen nga Saint Malachy, dhe ėshtė njė listė prej 112 frazave nė latinisht. Ato pretendojnė tė pėrshkruajnė ēdo Pape katolik (dhe ēdo anti-Pape) duke filluar qė me Papė Celestin II i zgjedhur nė 1143 dhe duke pėrfunduar profecinė me njė Papė qė do tė quhet “Romani Peter”. Drejtimit tė tij do t’i vije fundi me shkatėrrimin e qytetit tė Romes. Ajo qė ėshtė interesante nė kėtė profeci ėshtė se Papa Benedikti XVI (i listuar si ‘Lavdia e Ullirit’) ėshtė Papa i parafundit nė listė, dhe pas tij vjen Romani Peter. Studimet katolike pėr fundin e kohėrave e pėrshkruajnė kėtė ngjarje si ardhjen e dytė tė Krishtit pėrpara gjykimit final. Ja diēka nga profecia origjinale: “Nė persekutimin e fundit tė Kishės se Shenjtė romake, Romani Petėr do tė zėrė vendin dhe do tė kullotė delet e tij me shumė pikėllim: kur tė mbarojnė tė gjitha turbullirat dhe vėshtirėsitė, qyteti i shtate kodrave (Roma) do tė shkatėrrohet, dhe gjykimi i madh do tė bjere mbi njerėzit. Fund.”
9. Profecia e Kalit tė Bardhė
Leximet e Mormonėve mund tė jenė shumė tė njohur pėr disa lloje profecish. Profecia e Kalit tė Bardhė ka ardhur nė vitin 1843, nga Josep Smith (themeluesi i besimit mormon). Sipas kėsaj profecie “Mormonėt do tė shkojnė nė Malet e Gurit dhe do tė bėhen shumė tė fuqishėm dhe tė mėdhenj.” Ky karakterizim vjen me Kalin e Bardhė tė pėrshkruar nė Apokalipsin e Shen John-it. Gjithashtu profecia parashikon se Kushtetuta e Shteteve te Bashkuara do tė varet njė ditė nė fije tė perit (pėr sa i pėrket rėndėsisė se saj) dhe do tė shpėtohet vetėm “nga pėrpjekjet e Kalit tė Bardhe.””Njė revolucion i pėrgjakshėm do tė zaptojė Amerikėn, siē nuk ėshtė parė ndonjėherė me parė, pasi vendi do tė mbetet pa Qeveri Supreme, dhe ēdo specie e tokės do tė shpėrhapė pa kriter ligėsinė e vet. Do tė kėtė baballarė kundėr bijve tė tyre, nena kundėr vajzave tė tyre, dhe anasjelltas. Skenat mė tė tmerrshme tė gjakut, si pėrdhunim, vrasje etj, do tė zėnė vend.” Smith besonte se Kushtetuta e SHBA-ve ishte shkruar me frymėzimin e Zotit, dhe besimi Mormon do tė shpėtojė atė.
10. Profecia e Hildegard von Bingen
Njė murgeshė e shekullit tė 12-tė shumė e njohur pėr kontributin e saj nė muzikėn klasike dhe literature, por jo shumė e njohur pėr parashikimet e saj. Nė njė prej predikimeve ajo duket sikur i referohet shkatėrrimit tė SHBA-ve: “Pėrpara se tė vijė Kometa, shumė kombe, pėrjashto ato kombe tė mira, do tė pėrballet me mizerje dhe uri. Kombi i madh i Oqeanit qė banohet nga popuj tė tribuve tė ndryshme, do tė pėrballet me termet, valė deti dhe stuhi qė do ta shkatėrrojnė. Do tė ndahet dhe do tė fundoset. Kombi do tė kėtė shumė fatkeqėsi nga deti, dhe do tė humbasė kolonitė nė lindje nga njė Tigėr dhe njė Luan. Kometa me presionin e saj tė madh, do tė ngrejė oqeanin dhe do tė pėrmbyte shumė vende, duke shkaktuar shumė tortura. Pas Kometės se Madhe, kombi i madh do tė shkatėrrohet nga termet, stuhi, valė deti shumė tė larta, duke shkaktuar edhe mė shumė vuajtje. Tė gjitha vendet pėrgjatė detit do tė fundosen dhe do tė shkatėrrohen nga kėto valė gjigante, dhe shumica e krijesave tė gjalla, do tė vriten. Edhe ata qė do tė shpėtojnė, do tė vdesin nga sėmundje tė tmerrshme.” Ajo gjithashtu predikoi se paqja do tė kthehej nė toke vetėm kur froni Francez tė rikthehet ( shume e ēuditshme pasi froni francez nuk ėshtė shkatėrruar nė atė kohė).
http://www.bota.al/2014/11/10-profecite-e-pazbuluara-te-se-ardhmes/
avatar
The Punisher

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi