Besėtytnitė mė tė ēuditshme nga e gjithė bota

Shko poshtė

Besėtytnitė mė tė ēuditshme nga e gjithė bota

Mesazh  Equinox prej 19.02.17 14:03



Ēdo njeri ka disa besėtytni tė cilat i beson dhe madje i respekton. Gjithsesi, saktėsojmė se ēdo vend ka supersticionet e tij, mė poshtė do tė shihni disa prej besėtytnive mė tė ēuditshme nė tė disa vende tė botės.

Nė Poloni thonė se gratė shtatzėnė nuk duhet tė qėndrojnė shumė pranė zjarrit sepse fėmijėt lindin kuqalashė.

Nė Shqipėri besojnė se nė qoftė se njė grua ju prek me fshesė ndėrkohė qė fshin, burri juaj do tė vdesė.

Nė Peru njerėzit besojnė se nė qoftė se njė grua gatuan gjatė ciklit menstrual, ushqimi do tė prishet.

Nė Spanjė, njerėzit duhet tė hanė mesnatėn e Vitit tė Ri 12 kokrra rrush pėr 12 sekonda ose ndryshe do t’u shkojė gjithė viti ters.

Nė Rusi, fishkėllima nė shtėpi thėrret djallin.

Nė Liban, dhurojini dikujt njė kripore nė qoftė se doni tė mos bėjė para.

Nė Kinė nuk bėhen dhuratė kėpucė dhe orė, sepse tė dyja nėnkuptojnė “fundin”.

Nė Itali, nė qoftė se vishni fustanin e nuses kur jeni beqare do tė sillni 7 vjet ters.

Nė Izrael, njė besėtytni hebreje thotė se kur teshtini duhet tė tėrhiqni veshin e majtė nė mėnyrė qė tė tėrhiqni shpirtin tuaj poshtė, nė kohėt e vjetra thoshin se nėse teshtini do tė vdisni.

Nė Afrikė, nėse shihni njė buf do tė vdisni.

Nė Indi, thika dhe gėrshėra nuk jepen pėrndryshe do tė luftoni me ta.

Nė Filipine, nė qoftė se ktheheni nga njė funeral nuk duhet tė futeni direkt nė shtėpi pasi sjell fatkeqėsi ose vdekje nė familjen tuaj.

Nė Irlandė, nė qoftė se largoheni nga shtėpia dhe riktheheni duhet tė uleni nė njė karrige pėr pak minuta.

Nė Kore, nė qoftė se shihni derr nė ėndėrr do tė fitoni shumė para.

Nė Rumani, nė qoftė se gruaja ulet nė tokė pa jastėk apo qilim vezoret e saj ftohen dhe nuk do tė bėjė fėmijė.

Nė Indi, larja e flokėve dhe prerja e thonjve ditėn e enjte sjell ters.

Nė Japoni, nė qoftė se fishkėlleni natėn thėrrisni gjarprin.

Nė Iran, nė qoftė se nėna i fut vajzės duart nė oriz sjell fat.

Nė Meksikė, nuk duhet tė vraposh natėn pasi demonėt mund tė hyjnė nė shtėpinė tuaj.

Nė Greqi, nė qoftė se djemtė presin flokėt kur ėshtė hėna e plotė do tė ngelen tullacė.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi