Fakte mbi Iluminatin

Shko poshtė

Fakte mbi Iluminatin

Mesazh  Donald D'ARANEO prej 16.02.17 21:17

Iluminati ėshtė njė nga organizatat mė tė keqkuptuara dhe keqinterpretuara gjatė gjithė historisė njerėzore. Ajo ėshtė bėrė sinonim me konceptin e kontrollit, pushtetit dhe tė keqes. Nga skllavėrimi i tė gjithė njerėzimit tek kontrolli i bankave, supozohet se ka pak gjėra qė s’mund tė bėjė Iluminati. Kėrkimet mbi kėtė organizatė nga studiuesit lihen nė periferi, dhe nuk merren seriozisht.
Ata qė besojnė se Iluminati ėshtė real dhe aktiv, etiketohen si teoricienė tė konspiracionit dhe shpesh shpėrfillen si njerėz jo plotėsisht racionale. Pėr disa prej studiuesve mė tė devotshėm, ėshtė thėnė se janė tė paqėndrueshėm mendėrisht dhe injorohen nga tė gjithė, pėrveē margjinave tė shoqėrisė. Por nė njė moment, Iluminati ka qenė dukshėm njė grupim i vėrtetė njerėzish...


Pėrkundėr tė gjitha referencave nė media dhe Hollivud, Illuminati mbetet njė shoqėri e fshehtė. Si njė shoqėri sekrete, askush jashtė grupit nuk di asgjė mbi operacionet, anėtarėt apo ekzistencėn e saj. I ndėrtuar mbi njė besim nė fshehtėsi tė plotė, disa njerėz mund tė pretendojnė se nuk dinė asgjė mbi Iluminatin, pasi s’ka asnjė konfirmim zyrtar pėr ekzistencėn e kėtij grupi.
Shoqėritė sekrete janė tė ndėrtuara vetėm mbi bazėn e vetė-interesit.
Njė shoqėri e fshehtė, formohet kur njė grup i vogėl njerėzish bėhen bashkė pėr tė mbrojtur interesat e pėrbashkėta nga grupet e tjera, ose nga bota nė pėrgjithėsi. Pavarėsisht nga konotacionet negative, shoqėritė sekrete nuk janė gjithmonė negative. Ato janė pėrdorur prej kohėsh pėr vepra tė mira. “Hekurudha Nėntokėsore” qė u themelua gjatė shekullit XIX, ėshtė vetėm njė nga shumė shembujt e shoqėrive tė fshehta, tė cilat u formuan pėr tė mbrojtur interest e tyre e ndėrsjella tė shpėtimit tė njerėzve nga skllavėria.
Iluminati besohet tė jetė krijuar nė ditėn e parė tė majit tė vitit 1776. Grupi u themelua nga gjermani Adam Uajshop, nė njė zonė qė njihej si Bavaria e Sipėrme. Grupi veproi si njė degė e mendimtarėve tė Iluminizmit, dhe lidhej shpesh me rreziqet e mendimit nė atė epokė. Ky grup njerėzish u bė i njohur si Iluminati bavarez. Si njė shoqėrie sekrete, themelimi zyrtar i grupit mbetet i panjohur. Thuhet se ka pasur vetėm 5 anėtarė nismėtarė, dhe secili u zotua tė ruajė sekretit e organizatės.
Fillimisht, qėllimet e Urdhrit tė Iluminatit ishin ēuarja mė tej e synimeve tė Iluminizmit, pėr reduktimin e ndikimit fetar nė Evropė, dhe parandalimin e abuzimeve tė pushtetit nga ana e monarkive qė kontrollonin Evropėn. Anėtarėt e parė mendohej tė ishin intelektualėt dhe politikanė progresivė. Me pėrkushtimin ndaj lirisė sė tė mėsuarit, dhe hedhjen poshtė tė zgjedhės sė Vatikanit, Iluminati bavarez u rrit. Degėt e saj u pėrhapėn nga Gjermania nė perandoritė e ndryshme tė Evropės.

Mendohet qė Iluminati ėshtė njė organizatė sa politike aq edhe shpirtėrore. Megjithatė, kjo ėshtė ndoshta e pavėrtetė. Ambicjet e tij origjinale politike, pėrfshinin zvogėlimin e pushtetit tė kishės nė Evropė. Megjithatė, pushteti i kishės kishte pak tė bėnte me fenė, dhe mė shumė me pushtetin politik. Vatikani dhe Papa kishin fuqinė pėr tė pėrcaktuar fatin e thuajse ēdo qytetari nė Evropė.
Mbretėrit dhe udhėheqėsit e gjithė Evropės, ishin nė mėshirėn e dekreteve tė Papės. Gjermania ka qenė prej kohėsh njė vatėr e rezistencės kundėr Romės, dhe kundėr fesė sė organizuar. Natyra politike e Iluminatit, e dallon atė nga shoqėritė e tjera tė mėdha sekrete. Anėtarėt e grupit nuk kėrkonin qė njerėzit tė ishin pjesė e njė ideologjie tė caktuar apo dogme fetare. Nė fakt, ai nuk kėrkonte besimin tek asnjė qenie supreme.
Nė vend tė kėsaj, Iluminati qe njė organizatė humaniste. Humanizmi ėshtė besimi se njerėzit kanė si tė drejta por edhe detyra, diēka qė disa sektet fetare e hidhnin poshtė. Humanizmi nuk ėshtė njė koncept i Iluminizmit apo njė ide e Rilindjes. Komunitetet nė mbarė botėn e kanė hedhur poshtė pėr mijėra vjet poshtė idenė e kontrollit nga njė forcė e mbinatyrshme.
Iluminati janė larg nga tė qenit vėllazėria mistike apo shoqėria e parė e fshehtė. Nė fakt,
nėse zhvendosemi nga ideja moderne e shoqėrive sekrete, ka pasur njė ekzistencė tė gjatė dhe
tė frytshme tė kėtyre grupeve pėr mijėra vjet. Thuajse ēdo grupi nė pakicė, i ėshtė dashur tė veprojė nė fshehtėsi nė njė moment tė caktuar tė ekzistencės sė tij. Kjo qe veēanėrisht e vėrtetė pėr shkollat ezoterike tė mendimit tek shumė fe qė kanė ekzistuar prej njė kohė tė gjatė.
Tek fetė, kėto grupe cilėsohen shpesh si okultiste, por ky ėshtė njė term i pėrgjithshėm qė nuk pėrfaqėson diversitetin dhe kontributet e kėtyre grupeve si pėrgjatė gjithė historisė, ashtu dhe
nė botėn moderne. Nga tė Krishterėt tek Hebrenjtė dhe Myslimanėt, secili grup ka pasur sekte tė cilat kanė qenė tė detyruara tė operonin nė ilegalitet, ose pėrballeshin me rrezikun e tė quajturit heretikė...

Iluminati dhe Kalorėsit Templarė pėrdoren shpesh nė tė njėjtėn fjali, por ekziston njė dallim i madh ndėrmjet dy grupeve. Kalorėsit Templarė, ekzistuan 4 shekuj pėrpara se tė krijohej Illuminati. Roli i tyre ishte mbrojtja e pelegrinėve tė krishterė. Grupi qe njė urdhėr i fuqishėm ushtarak, por ata qenė larg nga tė qenit njė shoqėri e fshehtė, pasi morrėn njė miratim zyrtar nga Papa dhe Kisha Katolike Romake.
Ata gjithashtu mbanin veshur njė uniformė zyrtare, diēka qė njė shoqėri e fshehtė nuk do ta bėnte kurrė. Templarėt janė tė lidhur shumė mė ngushtė me periudhėn e kryqėzatave se sa me Illuminatin. Megjithatė, lidhja zakonisht ndodh pėr shkak se Frimasonet filluan tė pėrdorin ritualet dhe simbolet e Templarėve nė aktivitetet e tyre.
Ndonėse disa besojnė se Iluminati ishte fillimisht njė grup i shkėputur nga Frimasonėt, pėr kėtė nuk ekziston asnjė provė zyrtare. Frimasonėt janė njė nga shoqėritė mė tė vjetra, dhe mė tė tė fshehta edhe sot e kėsaj dite. Kjo ėshtė njė vėllazėri, nė tė cilėn mund tė hysh vetėm nėse ndonjė i afėrm nė linjė mashkullore ka qenė mė herėt anėtar i grupit. Ka grupe frimasonėsh tė pėrbėra nga femrat, por kėto llozha nuk njihen zyrtarisht nga organizata si njė e tėrė.
Ndėrsa ka dėshmi historike pėr Iluminatin Bavarez, nuk ka ndonjė dėshmi tė qartė pėr ekzistencėn e njė Iluminati modern. Pėr rrjedhojė, besimtarėt thonė se edhe e kundėrta ėshtė e vėrtetė, domethėnė qė nuk ka asnjė dėshmi se kjo organizatė nuk ekziston nė ditėt tona. Nėse do tė kishte dėshmi tė qarta tė ekzistencės dhe veprimeve tė kėsaj shoqėrie tė fshehtė, nuk do tė vazhdohej tė shfaqej nė shoqėri si njė mit popullor...
Kėto janė disa fakte tė rėndėsishme mbi Iluminatin!
avatar
Donald D'ARANEO

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi