Dita e shėn Valentinit - origjina

Shko poshtė

Dita e shėn Valentinit - origjina

Mesazh  Donald D'ARANEO prej 14.02.17 16:37

Dita e Shėn Valentinit ėshtė njė kohė pėr tė festuar romancėn, dashurinė e besnikėrinė. Por origjina e kėtij festivali me ėmbėlsira dhe perėndi dashurie ėshtė nė fakt e errėt, e pėrgjakshme por edhe pakėz e ngatėrruar.
Ndonėse askush nuk ka treguar me saktėsi origjinėn e saktė tė kėsaj feste, njė vend i mirė pėr t’ia filluar ėshtė Roma e lashtė, ku burrat u vardiseshin grave, duke i goditur. Nga 13 shkurti deri nė 15 shkurt, romakėt festonin festėn e Lupercalias. Burrat flijonin njė dh.. dhe njė qen, mė pas i rrihnin gratė me lėkurėn e kafshėve qė sapo kishin therur.
Romantikėt romakė ishin “tė dehur. Ata ishin lakuriq”, thotė Noel Lenski, historian nė Universitetin e Colorados nė Boulder. Gratė e reja nė fakt viheshin nė resht qė burrat t’i godisnin, thotė Lenski. Ato besonin se kjo gjė do i bėnte mė pjellore.
Kremtimi brutal pėrfshinte njė llotari mblesėrie, nė tė cilėn tė rinjtė tėrhiqnin emrat e grave nga njė kavanoz. Ēifti mė pas do tė shoqėrohej pėrgjatė gjithė kohėzgjatjes sė festivalit – apo mė gjatė, nėse ishin tė duhurit pėr njėri-tjetrin.
Romakėt e lashtė mund tė jenė gjithashtu pėrgjegjės pėr emrin e ditės sonė moderne tė dashurisė. Perandori Claudius II ekzekutoi dy burra – tė dy quheshin Valentin – nė 14 shkurt tė viteve tė ndryshėm, nė shekullin e tretė. Martirizimi i tyre u nderua nga Kisha Katolike, me festimin e Ditės sė Shėn Valentinit.
Mė pas, Papa Gelasius I i ngatėrroi gjėrat nė shekullin e pestė, duke kombinuar Ditėn e Shėn Valentinit me Lupercalian, pėr tė dėbuar ritualet pagane. Por festivali ishte mė shumė njė interpretim teatror i asaj qė kish qenė dikur. Lenski shton: “Ishte mė shumė njė dėfrim tė dehurish, por tė krishterėt i kthyen rrobat. Por kjo nuk e ndaloi qė tė ishte sėrish njė ditė pjellorie dhe dahsurie”.
Pėrreth tė njėjtės kohė, normanėt festonin Ditėn e Galatinit. Galatini ishte “dashnori i grave”. Nė njė moment, gjasat janė qė ky tė jetė ngatėrruar me Ditėn e Shėn Valentinit, qoftė edhe sepse kanė njė tingėllimė tė ngjashme.


avatar
Donald D'ARANEO

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi