Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Shko poshtė

Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Solomoni prej 31.01.17 15:44

Kemi mėsuar shumė deri mė tani, nė lidhje me strehėn tonė tė madhe, Tokėn. Por pėrveē shkencėarėve dhe eksploruesve, astronomėve dhe austornautėve, shpikėsėve dhe “inxhinierėve”, tė cilėt na tregojnė pėr udhėtimet e njeriut nė Hapsirė dhe hėnė, apo pėr satelitėt nė planetė tė ndryshėm, si dhe formėn e rrumbullakėt tė Tokės dhe planetėve tė tjerė, filozofėt dhe mendimtarėt mesjetarė apo tė kohės sė Iluminizmit, na kanė “mėsuar” tė ndjekim arsyen, dhe madje, njė shprehje “e vjetėr” thotė: Mos beso asgjė pa e vėrtetuar sė pari vetė”
Kjo thėnie mė inspiron shumė, aq shumė sa ndonjėherė bie thellė nė mendime, dhe them: “Po sikur ēdo gjė pėr tė cilėn tė jemi informuar ēdo ditė, ēdo vit, ēdo shekull, tė jenė thjesht mashtrime, pėr tė manipuluar popullin duke krijuar enigma apo konspiracione... Po sikur ēdo gjė qė shkenca na ka mėsuar tė jetė gėnjeshtėr... Po sikur ēdo gjė qė shohim tė jetė “vegim”.
Si u krijua Toka? Po ne? Si evoluam? Si arritėm tė jemi krijesa tė tilla? Po sikur forma apo dhe pamja e Tokės mos tė jetė ajo qė na kanė treguar. Pėrderisa personalisht nuk kemi parė asgjė qė ta konfirmojmė atė ē’ka thonė shkencėtarėt... pėrse shkojmė pas ideve tė tyre dhe i besojmė kaq shumė...?
Kush jemi ne...?
Gjithashtu, personalisht i besoj verbėrisht ideologjive antike, bie dakort me antikitetin dhe mėnyrėn e tė menduarit nė antikitet dhe mesjetė. I adhuroj... Prandaj sėrish “mundohem” tė mendoj si “paraardhėsit” tanė. Ata mendonin se Toka ishte e sheshtė e tė tjerė e mendonin Tokėn si njė pjatė tė madhe qė lundron nė hapsirė! E pėrse vallė nuk mund tė jetė ashtu? Pėr mua, ashtu ėshtė!
avatar
Solomoni

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Reg6 prej 31.01.17 21:54

Pershendetje! Se pari, bie shume dakord me ty, ne lidhje me ate frazen inspiruese: "Mos beso asgje pa e konfirmuar se pari vete". Po. ashtu eshte! Ne nuk duhet te besojme gje pa e konfirmuar vete, dhe ne nuk e kemi konfirmuar kurre formen e Tokes por te tjeret qe e kane studiuar dhe e kane pare formen e Tokes e kane bindur njerezimin per kete!
Gjithesesi, ne nje pjese tjeter te kesaj teme, ti thua qe mendimtaret mesjetare dhe iluministet kane thene qe te ndjekim arsyen e gjerave, por mos harro, se keta mendimtare e filozofe kane shprehur dhe nxjerre ne pah gjithashtu formen e tokes dhe origjinen e njeriut! Nder keta keni Carls Darvin, Galileo Galilei, Eratosteni etj etj.
Nese je i bindur per mendimet e tua dhe ndien dicka ne lidhje me keto gjera, te sugjeroj te vazhdosh...! Dhe nese bindesh edhe vete per ato qe thua, na inspiro edhe ne qe te bindemi si ty! Klm
avatar
Reg6

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  55 prej 06.02.17 0:09

Hahaha..po pse kaq e parashikueshme eshte kjo toka. Dhe arrijme ne konkluzionin se nuk ka rendesi se kush e shikon dhe nga ku e shikon
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Muneer prej 12.02.17 21:57

me ben pershtypje nje drite qe duket naten ne perendim te diellit.. duket si yll po ndricon shume me shume se ylli... mund te jete satelit apo dicka.. po te dilni te shikoni qiellin sonte mund ta dalloni .
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Toniramun prej 13.02.17 15:30

Katrore
avatar
Toniramun

Knowledge is powerful

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  number3 prej 15.02.17 21:24

thjesht esht teori ... ne fakt keto teori konspirative jan te mira deri 1 pik sepse te bejn jesh skeptik dhe mos besosh dicka nese ti nk e ke verifikuar... gjithsesi ka me dal pah e verteta shum shpejt
avatar
number3

njeri thjesht

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ylli qe shkelqen ne mbremje ose mengjes

Mesazh  bojko prej 16.02.17 9:57

deshta ti pergjegjem Muneer, nese eshte ajo qe mendoj une.

Ne mengjes heret si ylli i fundit ose ne mbremje si ylli i pare shenderites permbi horizont, nuk eshte yll ose satelit por Venusi ( Aferdita).
Shpresoj te te kem dhene pergjigjen e duhur me ato pak njohuri qe me kane mbete nga shkolla : )
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Forma e Tokes

Mesazh  bojko prej 16.02.17 10:08

Nuk do ti komentoj debatet e Solomon dhe Omnipresent rreth formes se Tokes apo ngjashem, por vetem dua ta konfirmoj thenjen e Honore de Balzak qe e kam edhe si slogan
" Eksistonje dy histori, zyrtarja e rrejshmja e cila mesohet ne shkolla, dhe e ajo e mshefun, verteta e cila ka ben shkaktarin e ngjarjeve te cilin ne jetojme"

Une mendoj qe pasi Hena sillet rreth Tokes gjithmone me nje fytyre te vetme, e cila rezulton qe eshte Aatelit artificial, Satelit teknik per marje dhe dhenje te Valeve ne pika me te largeta, Toka duhet te jete e rrumbullaket !

Kjo eshte ajo ĒKA une besoj.


avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Solomoni prej 16.02.17 12:55

Atėherė, Bajko tė falenderoj pėr pėrgjigjen tėnde nė kėtė temė, sepse prisja pėrgjigje pikėrisht si tė tuat, dhe jo komente pa lidhje nė njė temė si kjo...
Ju nuk duhet tė jeni tė sigurt qė unė besoj se Toka ėshtė e sheshtė, dhe unė nuk kėrkoja tė dija ēfarė mendonit ju nė lidhje me atė qė ndoshta besoj unė, por kėrkoja tė dija opinion tuaj mbi Tokėn dhe arsyen se pėrse e keni atė opinion! Faleminderit!
avatar
Solomoni

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Toniramun prej 16.02.17 13:23

Pajtohem me bajkon, edhe ate plotsisht, jo se e kam ngju teorin e henes nga david icke ose dikush tjeter, por i kam arsyet e mija se hena me tvertet esht nje satelit teknik, dhe mendoj se esht lene aty nga annunnaki apo dikush tjeter per tna mbajt ne kontroll neve, nejse kam pas edhe teleskop i kam studiu pak a shum henen dhe yjet, dhe e kam kalkulu qe toka me te vertet rrotullohet nga gjitha anet
avatar
Toniramun

Knowledge is powerful

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi