Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Solomoni prej 31.01.17 15:44

Kemi mėsuar shumė deri mė tani, nė lidhje me strehėn tonė tė madhe, Tokėn. Por pėrveē shkencėarėve dhe eksploruesve, astronomėve dhe austornautėve, shpikėsėve dhe “inxhinierėve”, tė cilėt na tregojnė pėr udhėtimet e njeriut nė Hapsirė dhe hėnė, apo pėr satelitėt nė planetė tė ndryshėm, si dhe formėn e rrumbullakėt tė Tokės dhe planetėve tė tjerė, filozofėt dhe mendimtarėt mesjetarė apo tė kohės sė Iluminizmit, na kanė “mėsuar” tė ndjekim arsyen, dhe madje, njė shprehje “e vjetėr” thotė: Mos beso asgjė pa e vėrtetuar sė pari vetė”
Kjo thėnie mė inspiron shumė, aq shumė sa ndonjėherė bie thellė nė mendime, dhe them: “Po sikur ēdo gjė pėr tė cilėn tė jemi informuar ēdo ditė, ēdo vit, ēdo shekull, tė jenė thjesht mashtrime, pėr tė manipuluar popullin duke krijuar enigma apo konspiracione... Po sikur ēdo gjė qė shkenca na ka mėsuar tė jetė gėnjeshtėr... Po sikur ēdo gjė qė shohim tė jetė “vegim”.
Si u krijua Toka? Po ne? Si evoluam? Si arritėm tė jemi krijesa tė tilla? Po sikur forma apo dhe pamja e Tokės mos tė jetė ajo qė na kanė treguar. Pėrderisa personalisht nuk kemi parė asgjė qė ta konfirmojmė atė ē’ka thonė shkencėtarėt... pėrse shkojmė pas ideve tė tyre dhe i besojmė kaq shumė...?
Kush jemi ne...?
Gjithashtu, personalisht i besoj verbėrisht ideologjive antike, bie dakort me antikitetin dhe mėnyrėn e tė menduarit nė antikitet dhe mesjetė. I adhuroj... Prandaj sėrish “mundohem” tė mendoj si “paraardhėsit” tanė. Ata mendonin se Toka ishte e sheshtė e tė tjerė e mendonin Tokėn si njė pjatė tė madhe qė lundron nė hapsirė! E pėrse vallė nuk mund tė jetė ashtu? Pėr mua, ashtu ėshtė!
avatar
Solomoni

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Reg6 prej 31.01.17 21:54

Pershendetje! Se pari, bie shume dakord me ty, ne lidhje me ate frazen inspiruese: "Mos beso asgje pa e konfirmuar se pari vete". Po. ashtu eshte! Ne nuk duhet te besojme gje pa e konfirmuar vete, dhe ne nuk e kemi konfirmuar kurre formen e Tokes por te tjeret qe e kane studiuar dhe e kane pare formen e Tokes e kane bindur njerezimin per kete!
Gjithesesi, ne nje pjese tjeter te kesaj teme, ti thua qe mendimtaret mesjetare dhe iluministet kane thene qe te ndjekim arsyen e gjerave, por mos harro, se keta mendimtare e filozofe kane shprehur dhe nxjerre ne pah gjithashtu formen e tokes dhe origjinen e njeriut! Nder keta keni Carls Darvin, Galileo Galilei, Eratosteni etj etj.
Nese je i bindur per mendimet e tua dhe ndien dicka ne lidhje me keto gjera, te sugjeroj te vazhdosh...! Dhe nese bindesh edhe vete per ato qe thua, na inspiro edhe ne qe te bindemi si ty! Klm
avatar
Reg6

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Omnipresent13 prej 31.01.17 22:02

Ja une them qe Toka eshte nje sfere, ti thua jo! Ti thua une s'e kam pare, une them e kam pare por ti nuk e beson kete. SI i behet???
avatar
Omnipresent13

271


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Solomoni prej 01.02.17 13:53

Mik, nuk e paske tė qartė atė qė dua tė them, dhe thelbin e kėsaj teme. Ne, njerėzit e populli nė pėrgjithėsi, nuk e kemi parė personalisht formėn reale tė Tokės. Njė shprehje e vjetėr thotė: Mos beso asgjė pa e vėrtetuar sė pari vetė! Prandaj, njerėzit nė botė, pse jo, mund tė jenė manipuluar! Kjo ėshtė njėsoj si tė lindėsh i verbėr, dhe tė mos dish si ėshtė dhoma jote, pėr shkak se nuk mund ta shohėsh, por t'i dėgjon tė tjerėt qė pėrshkruajnė dhomėn tėnde! Por je i verbėr, dhe tė tjerėt edhe mund tė tė gėnjejnė! Dhoma jote mund tė jetė pjesė e njė kasolleje tė vjetėr dhe e mjerueshme, ndėrkohė qė ti kujton se ėshtė njė vilė mahnitėse dhe e mrekullueshme!
Prandaj them, jo se dua tė dal pa arsye kundėr shkencės e satelitėve, apo austronautėve e anijeve kozmike, por me pak logjikė, krijon idenė qė, pėrderisa nuk e ke vėrtetuar vetė diēka, pėrse e beson atė?
Ne nuk e kemi parė formėn e Tokės nga lartėsitė e Universit, pse besojmė se ajo ėshtė sferike? Ky ishte thelbi or mik!
avatar
Solomoni

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Omnipresent13 prej 01.02.17 15:07

Une perseri po te them qe une e kam pare, por qe ti nk do e besoje kete sepse vete nuk e ke pare. Une them qe eshte sferike, ti thua jo. Ath?
avatar
Omnipresent13

271


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Muneer prej 01.02.17 15:32

- shkruajti:Ja une them qe Toka eshte nje sfere, ti thua jo! Ti thua une s'e kam pare, une them e kam pare por ti nuk e beson kete. SI i behet???
Une te besoj.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

590


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Solomoni prej 01.02.17 16:10

Ti, Muneer, ēfarė beson, d.m.th ē'do tė thuash? Ndėrsa ti, zoti Vizė (-) me siguri ke qėnė nė Hėnė vallė, dhe ke parė ē'formė ka Toka? Unė nuk po ngre hipoteza dhe fakte tė reja mbi shkencėn, por thjesht po "arsyetoj" nė njė formė tė thjeshtė me pak logjikė, dhe tė njejtėn gjė dėshiroj edhe nga ju! Pėrdorni pak logjikė! Mendoni pak!
avatar
Solomoni

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Omnipresent13 prej 01.02.17 16:24

Arsyetimi im me tendin nuk perputhet ne nivel. DHe pls, mjaft me me 100 add false duke bere bashkebisedim me vetveten.
avatar
Omnipresent13

271


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Solomoni prej 01.02.17 18:26

Arsyetimi yt? Nė rregull atėherė, le tė supozojmė qė nuk pėrputhet! Po ē'do tė thuash me ato "add" false? Ti me siguri flet nga pėrvoja... Nuk kam ndonjė temė nė kėtė forum unė, qė tė postoj diēka dhe tė jap pėrgjigje tė tjera pa mė shkruar njeri... Nuk po tė kuptoj, ndaj sqarrohu! Kėtė qė thua ti, nė fakt duhet ta thoja unė ty, sepse e kam vėnė re kėtė gjė... nuk vazhdoj mė tej, se mė shumė do tė lė sakat... בן זונה
avatar
Solomoni

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Omnipresent13 prej 04.02.17 12:38

Me 2 shkronja hebraisht ma mbushe mendjen!
avatar
Omnipresent13

271


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Solomoni prej 04.02.17 19:30

Po ē'mendje tė mbusha! Ti nuk ke mend qė tė t'i mbush unė, se po tė kishe, do ishe mė fatlum dhe mė i logjikshėm! Edhe mos mė trego mua shkronjat nė hebraishte, po qėndro mirė nė temė! Tjetėr gjė them unė, tjetėr gjė thua ti; pastaj shton ca komente dhe idiotėsira pa pikė lidhje e pėrpiqesh tė mė shesėsh mend mua! Shiko e gjyko njėherė veten para se tė paragjykosh tė tjerėt, e aq mė tepėr mua!
avatar
Solomoni

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Omnipresent13 prej 04.02.17 23:25

Une nuk jam nje femer qe ka nevoje per vemendje si puna jote, qe sdi si ta shtyje kohen dhe qe te kem hapur deri ne 7-8 add dhe te bej bashkebisedim me veten. Sa per mendjen time, ti smund ta kuptosh ate se eshte mjaft larg teje dhe detyrimisht bosh do te te duket, njesoj si nje i verber qe nk sheh drite, sado qe ajo aty eshte.
avatar
Omnipresent13

271


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Solomoni prej 05.02.17 15:12

E para, po tė mos kishe nevojė pėr vėmendje, nuk do tė ishe duke shkruar gjėra pa lidhje nė temėn time, duke hapur biseda jashtė teme tė cilat nuk i beson as vetė, por thjesht pėrpiqesh tė "tregohesh" gjoja e zgjuar; por nuk ke si i bind tė tjerėt pa prova dhe arsye, e gjithashtu nuk ke tė drejtė tė mė gjykosh mua kėshtu sepse sė pari, mė fyen, pasi ato qė thua janė tė paverteta! Si logjikon ti kėshtu vallė? Pa prova dhe arsye!
Kaq shumė tė vret zgjuarsia ime, saqė pėrpiqesh gjithnjė e mė shumė me arsye koti pėr tė mė turpėruar! Por nuk ke se si! Mė trego ku janė kėto 7-8 add false, por mė trego me prova tė qarta, dhe jo me "detaje" kotė qė dalin nga mendja jote pa arsye!
E dyta, nuk ke se si e gjykon mendimin tim pa mė njohur personalisht mua! Unė, njėsoj si njė i verbėr qė nuk sheh dritė? Jo, gabohesh jashtė mase!
E treta, dhe e fundit, unė nuk jam si ty, qė pėrpiqesh me ēdo kusht tė vendosėsh tė tjerėt poshtė vetes, kaq e verbuar duke menduar se ke njė nivel tė lartė inteligjence, por nė fakt, thjesht sheh iluzione, sepse je kaq mendjemadhe!
Gjithėsesi, nuk kam dėshirė fare tė gjykoj, dhe nuk besoj se kam tė drejtė ta bėj, aq mė tepėr kėtu! Tjetėr temė hap unė nė kėtė forum, e nė tė tjera gjėra pa lidhje kaloni ju mė pas! Qėndroni nė temė, dhe mjaft me kėto idiotėsira pa arsye...!
avatar
Solomoni

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  excommunicated prej 06.02.17 0:09

Hahaha..po pse kaq e parashikueshme eshte kjo toka. Dhe arrijme ne konkluzionin se nuk ka rendesi se kush e shikon dhe nga ku e shikon
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


507


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Solomoni prej 07.02.17 13:05

Po pra po... Dhe sėrish, mė duhet ta pėrsėris: nuk dėshiroj tė nge arsyetime dhe fakte tė reja mbi apo qė kundėrshtojnė shkencėn! Thjesht po jap kėtė temė, pėr tė pritur pėrgjigjet tuaja me pak "fantazi", logjikė dhe vėnien nė punė tė arsyes! Nuk po ngrihem pėr ndonjė "revolucion" nė shkencė, apo nė kėrkim tė ideve dhe teorive tė reja... pėrkundrazi! Thjesht dua disa nga idetė tuaja nė lidhje me kėtė, dhe mos harroni, se nuk dua gjėra pa logjikė apo arsyetime mbi shkenca tė reja! Hahahaha!
P.S Nė kėtė temė nuk lejohen mendjemėdhenjtė apo "injorrantėt tė cilėt pretendojnė se janė tė ditur apo tė ndriēuar!
Ditė tė mbarė!
avatar
Solomoni

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Omnipresent13 prej 07.02.17 14:49

1 + 1 bejne 2 por jo, une s'e besoj kete sepse s'e kam pare ndonjehere qe 1 dhe 1 bejne 2, ndaj une besoj se ndoshta bejne 3. Tani une nuk eshte se kundershtoj shkencen mijera vjecare por them qe te mos besojme asgje qe s'e kemi pare vete, se ata shkencetare qe kane sakrifikuar gjithe jeten e tyre per zbulimet shkencore kane qene te paafte, se na kane dhene trillime deri me tani.
Te zhvillosh fantazine kerkon zgjuarsi, por sinqerisht kjo eshte injorance jo imagjinate. Por ti vazhdo te shperndash faren e injorances tende sic ke bere dhe me pare perderisa shumica eshte si ty.
avatar
Omnipresent13

271


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Solomoni prej 07.02.17 15:14

Sė pari, tė ofroj pėr tė dytėn herė tė mos gjykosh kaq shumė, sepse e di qėllimin tėnd kėtu. Nuk kisha fare dėshirė tė shfletoja sėrish kėtė temė, pėr tė parė pėrgjigjen tėnde sepse thjesht po humbas kohėn! Qė ta dish, nėse unė do tė tregoja ty dhe disa tė tjerėve si ty, se cili jam unė, jo vetėm qė do tė pendoheshit qė po mė drejtoheni kėshtu, por edhe unė do tė bėhesha idhulli juaj (mbase edhe jam, nėse mė njihni nė tė pėrditshmen, apo nėse keni dėgjuar mjaftueshėm pėr mua).
Do doja shumė tė mos e shihja dhe ta anashkaloja kėtė temė qė u bė shumė e mėrzitshme, sepse nuk dua tė shpenzoj kohėn time me njerėz arrogantė plot mendjemadhėsi, qė i duket vetja kushedi se ēfarė! Nuk vazhdoj mė tej! Urime dhe ngushėllime!
avatar
Solomoni

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Reg6 prej 07.02.17 15:32

"Mendjemadhesia eshte nje nder gjerat primare qe kufizon diturine"
Dija e dikujt, mund te kufizohet dhe shteron vetem prej mendjemadhesise dhe arrogances! Nese vazhdon idete dhe te mendosh qe je i ditur, dhe te mbivleresosh veten ne lidhje me diturite qe ke, duke u bere mendjemadh, dituria jote perfundimisht shteron!
"Njeriu duhet te shikoje brenda vetes, perpara se te paragjykoje te tjeret"
Mendoj se, momenti i duhur per te paragjykuar te tjeret, eshte pasi te njihni e te gjykoni se pari veten, dhe nga ky dialog i gjate dhe i lodhshem qe pash, nuk besoj se ndonjeri nga ju e njeh mire veten... hahaha eshte me se e qarte! Sepse, sic thote edhe Volteri, qe paragjykimet jane ato qe injorrantet perdorin ne vend te arsyes!
Ju vertet po humbisni kohe duke u mare me gjera koti dhe pa interes, nderkohe qe mund te benit dicka me te vlefshme se kaq! Njeriu qe guxon te coje kot, qofte edhe 1 ore te jetes se tij, nuk e ka zbuluar vleren e vertete te jetes!
Kaq kisha,,,


avatar
Reg6

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Omnipresent13 prej 07.02.17 15:57

Jo CILI por CILA... mos u hiq si anetare e re ketu dhe si mashkull se e di mire kush je. Jeni bere te neveritshem ju qe hapni add te reja duke u hequr si persona te tjere.
Dhe me mire vrisja veten sesa te kisha nje idhull si ty. I paske lene pseudo-magjite dhe merresh me shkence dhe filozofi tani. Shko studio per provimet dhe leeri bashkebisedimet me add e tjera qe ke hapur. Mos guxo te ofendosh me, njohurite e mia!
avatar
Omnipresent13

271


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Solomoni prej 07.02.17 16:21

S'po kuptoj dy gjėra:
- ku janė kėto ofendime tė njohurive tė tua,
dhe
- ku janė kėto add false?
Bėhu sa me serioze, dhe mos u pėrpiq kaq shumė tė nxjerrėsh nė dritė gjėra qė nuk ekzistojnė!
avatar
Solomoni

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Muneer prej 12.02.17 21:57

me ben pershtypje nje drite qe duket naten ne perendim te diellit.. duket si yll po ndricon shume me shume se ylli... mund te jete satelit apo dicka.. po te dilni te shikoni qiellin sonte mund ta dalloni .
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

590


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Toniramun prej 13.02.17 15:30

Katrore
avatar
Toniramun

Knowledge is powerful

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  number3 prej 15.02.17 21:24

thjesht esht teori ... ne fakt keto teori konspirative jan te mira deri 1 pik sepse te bejn jesh skeptik dhe mos besosh dicka nese ti nk e ke verifikuar... gjithsesi ka me dal pah e verteta shum shpejt
avatar
number3

njeri thjesht

283


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ylli qe shkelqen ne mbremje ose mengjes

Mesazh  bojko prej 16.02.17 9:57

deshta ti pergjegjem Muneer, nese eshte ajo qe mendoj une.

Ne mengjes heret si ylli i fundit ose ne mbremje si ylli i pare shenderites permbi horizont, nuk eshte yll ose satelit por Venusi ( Aferdita).
Shpresoj te te kem dhene pergjigjen e duhur me ato pak njohuri qe me kane mbete nga shkolla : )
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

104


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Forma e Tokes

Mesazh  bojko prej 16.02.17 10:08

Nuk do ti komentoj debatet e Solomon dhe Omnipresent rreth formes se Tokes apo ngjashem, por vetem dua ta konfirmoj thenjen e Honore de Balzak qe e kam edhe si slogan
" Eksistonje dy histori, zyrtarja e rrejshmja e cila mesohet ne shkolla, dhe e ajo e mshefun, verteta e cila ka ben shkaktarin e ngjarjeve te cilin ne jetojme"

Une mendoj qe pasi Hena sillet rreth Tokes gjithmone me nje fytyre te vetme, e cila rezulton qe eshte Aatelit artificial, Satelit teknik per marje dhe dhenje te Valeve ne pika me te largeta, Toka duhet te jete e rrumbullaket !

Kjo eshte ajo ĒKA une besoj.


avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

104


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Solomoni prej 16.02.17 12:55

Atėherė, Bajko tė falenderoj pėr pėrgjigjen tėnde nė kėtė temė, sepse prisja pėrgjigje pikėrisht si tė tuat, dhe jo komente pa lidhje nė njė temė si kjo...
Ju nuk duhet tė jeni tė sigurt qė unė besoj se Toka ėshtė e sheshtė, dhe unė nuk kėrkoja tė dija ēfarė mendonit ju nė lidhje me atė qė ndoshta besoj unė, por kėrkoja tė dija opinion tuaj mbi Tokėn dhe arsyen se pėrse e keni atė opinion! Faleminderit!
avatar
Solomoni

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si ėshtė nė tė vėrtetė Toka...?

Mesazh  Toniramun prej 16.02.17 13:23

Pajtohem me bajkon, edhe ate plotsisht, jo se e kam ngju teorin e henes nga david icke ose dikush tjeter, por i kam arsyet e mija se hena me tvertet esht nje satelit teknik, dhe mendoj se esht lene aty nga annunnaki apo dikush tjeter per tna mbajt ne kontroll neve, nejse kam pas edhe teleskop i kam studiu pak a shum henen dhe yjet, dhe e kam kalkulu qe toka me te vertet rrotullohet nga gjitha anet
avatar
Toniramun

Knowledge is powerful

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi