Burimi i pavdekėsisė

Shko poshtė

Burimi i pavdekėsisė

Mesazh  Pansophia prej 09.01.17 17:51

Einstein, ne Teorine e tij te Relativitetit eshte shprehur se nqs nje trup leviz shume shpejt, me nje shpejtesi te afert me driten, koha per te ngadalesohet. Sa me afer shpejtesise se  drites, aq me e ngadalte koha derisa ne shpejtesine e drites koha ndalon per trupin ne fjale.

Nisur nga kjo, per nje perdorim pertej fizikes:
nese nje njeri vibron me nje frekuence gjthm e me te larte, koha perreth tij ngadalesohet. Kushdo qe e ka provuar ndoshta edhe me pavetedije rrtjen e vibracionit individual, kupton se koha ecen me nje ritem tjeter. Ndryshe: per nje njeri te zakonshme 1 ore perceptohet si nje ore e kaluar. Per personin me vibrim te rritur do ishte ndryshe. Ai do cuditej kur te shhte oren dhe te kuptoje se kane kaluar vec nje ore dhe jo psh 4 ore sic mund ta kete ndjere ai. Cka dmth qe ai ka ecur ose ka vibruar me shpejt ne kohe se te tjeret, sepse koha mbetet konstante. Pra qe koha per te perceptohet si e ngadalesuar.  

Akoma me te thjrshtezuar po e them:
Njeriu A(I zakonshmi) shikon oren 5pm. Pas nje ore, e shikon oren serish e cila eshte 6pm.

Njeriu B(me vibrim te rritur) shikon oren 5 pm. Pas nje ore shikon oren dhe cuditet qe ajo eshte 6 pm sepse ai mendon te se tashme do ishte 9 pm. Por realisht ka kaluar vetem 1 ore. Ai do thote- sa ngadale ecen koha!!!

Imagjinoni nje vibrim te atille qe do te mundesonte kohen ta ndalonte per ate person qe e zoteron ate  vibrim. Gjithcka perreth tij do vijonte rrjedhen evolutive te qenies se zakonshme, por ai do ishte i pavdekshem. Shembulli me lart tregon ne menyre illustrative si te jesh 3 ore me I ri se te tjeret.


Edituar pėr herė tė fundit nga Omnipresent13 nė 02.09.17 12:33, edituar 2 herė gjithsej

Pansophia

160


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burimi i pavdekėsisė

Mesazh  Muneer prej 10.01.17 22:45

dmth te jesh i pavdekshem do te thote tr rrish ne vend moste ecesh as para as mbrapa..
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burimi i pavdekėsisė

Mesazh  Pansophia prej 11.01.17 10:46

Muneer shkruajti:dmth te jesh i pavdekshem do te thote tr rrish ne vend moste ecesh as para as mbrapa..
Jo

Pansophia

160


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burimi i pavdekėsisė

Mesazh  Toniramun prej 12.01.17 15:41

Gjithqka mvaret prej mendimit, mvaret si mendon
avatar
Toniramun

Knowledge is powerful

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burimi i pavdekėsisė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi