Iluminati dhe misteret amerikane

Shko poshtė

Iluminati dhe misteret amerikane

Mesazh  Solomoni prej 08.01.17 18:07

Qėllimi i Iluminatit ėshtė kryerja e Rendit tė Ri Botėror, qė nėnkupton njė qeveri tė vetme mbarė-botėrore dhe njė sistem tė njejtė parash; njė sistem i njejtė monetar.
Iluminatėt kanė lėnė shenja tė ndryshme nė botėn tonė dhe “tė pėrditshmen” tonė. Nė 1 dollarin amerikan, gjendet fytyra e Xhorxh Uashingtonit (George Washington) sė bashku me vulėn e Thesarit amerikan, dhe nė pjesėn e pasme tė dollarit, janė vulat e mėdha, njėra prej tyre, e titulluar “Novus Ordo Seclorum” qė pėrkthehet “Rendi i Ri i Kohėrave” ose “Rendi i Ri Botėror”.
Mendohet se nė kėtė dollar, nuk ėshtė fytyra e Xhorxh Uashingtonit, por fytyra e masonit qė themeloi “Iluminatin e Bavarisė”, Adam Veishaupt, qė mendohet se ngjante shumė me Presidentin e Amerikės, por gjithėsesi, dihet se edhe presidenti i parė i Amerikės ishte gjithashtu mason.
Amerika dhe eventet e saj kanė qėnė shpesh tė mistershme. Skulptura e koduar e artistit Xhim Sanborn, e cila quhet “Kryptos” gjendet nė hyrje tė selisė sė CIA-s nė Virxhinia. Qė tė jetė ironia edhe mė e madhe as CIA nuk ka arritur ta zbėrthejė kodin e skulpturės sė Xhimit. Skulptura, e cila ėshtė e koduar, pėrmban katėr mbishkrime nga tė cilat tri janė zgjidhur, ndėrkaq i katėrti akoma ėshtė mister.
Mė pas vjen Wilfrid Voynich  me prejardhje amerikane, me profesion bibliotekar, i cili ka gjetur librin misterioz tė vitit 1913. Sipas tij ky libėr e ka marrė emrin “Dorėshkrimi i Voynichit”. Libri misterioz i ilustruar me pėrmbajtje tė panjohur ėshtė vepėr gjithashtu e autorit tė panjohur.
Pėrmbajtja e kėtij libri ėshtė enigmė pėr historianėt dhe kriptografėt e tėrė botės. Ekzistojnė teori qė ky libėr ka qenė fillimi i mjekėsisė moderne, doracak i alkimistėve apo vepėr e jashtėtokėsorėve.
Njė ndėr misteret 2 mijė vjeēare, ėshtė “Vaanirai Kal”, njė gur gjigant nė Indi qė ka sfiduar pėr njė kohė mjaft tė gjatė gravitetin. Guri i madh e sfidon gravitetin, i cili duket sikur ēdo moment mund tė rrokulliset poshtė. Madje, tė gjitha pėrpjekjet pėr ta rrotulluar atė poshtė kanė dėshtuar.
Gjeologėt thonė se ėshtė e pamundur qė guri tė ketė marrė kėtė formė kaq jonormale nga natyra. Vendorėt atje kanė njė tjetėr histori. Ata thonė se Zoti Krishna shpesh vidhte gjalpė nga kavanozi i nėnės sė tij, dhe ky gur i atribuohet masės sė gjalpit qė ai mori nga kavanozi. Tė gjitha pėrpjekjet pėr ta lėvizur gurin misterioz kanė dėshtuar. Disa banorė atje thonė se ėshtė provuar me shtatė elefantė qė tė lėvizet ai, por qė pėrpjekja ka dėshtuar.
avatar
Solomoni

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi