Luēiferi dhe akuzat kundėr masonėve

Shko poshtė

Luēiferi dhe akuzat kundėr masonėve

Mesazh  Solomoni prej 08.01.17 18:05

Masonėt dhe Iluminatėt kanė qėnė tė pėrndjekur prej qeverive ndėr shekuj. Njė ndėr akuzave qė u ėshtė bėrė atyre, ėshtė lidhja me Djallin, Satanain.
Por, ata qė kanė ngritur kėto akuza dhe mė vonė kanė “nxitur” dhe “manipuluar” popullin pėr tė qėnė pro kėtyre akuzash, kanė qėnė anti-masonėt.
Nė lidhje me Iluminatėt, ėshtė bėrė njė ngatėrresė shumė e madhe qė e ka bėrė popullin tė mendojė gjėra mjaft tė ēuditshme pėr ta.
Iluminatėt “adhurojnė” njė krijesė tė quajtur Luēifer. Nė Bibėl, Luēiferi ėshtė emri i djallit, dhe anti-masonėt e morėn kėtė fakt si arsye pėr t’i shfaqur Iluminatėt si satanistė, pra si njerėz negativė.
Por nė fakt, iluminatėt e konsiderojnė Luēiferin si sjellėsin e dritės, dhe jo si Satanain. Nė mitet biblike, Luēiferi ishte ėngjėlli mė i fortė i Parajsės, por ai kundėrshtoi Perėndinė pėr tė krijuar njerėzimin, ndaj Perėndia e dėnoi atė, dhe Luēiferi u njoh si “ėngjėlli i rėnė” dhe u bė kundėrshtari i Perėndisė.
Por sipas pėrkthimeve nga hebraishtja dhe latinishtja, emri “luēifer” lidhet gjithnjė me dritėn, ndriēimin dhe fuqinė hyjnore. Emri “luēifer” ėshtė emri latin i planetit Venus (Afėrdita) si dhe ylli i mėngjesit.
Prapė sė prapė, Luēiferi, edhe nė Bibėl, cilėsohet si ėngjėlli mė i rėndėsishėm i Parajsės, pavarsisht pjesės ku shoqėrohet me Djallin. Por prapė nė Bibėl, emri “luēifer” nuk nėnkupton djallin, por gjendjen e rėnies sė njė ėngjėlli tė rėndėsishėm; tregon se emri “luēifer” thjesht pėrdoret pėr tė pėrshkruar gjendjen e rėnies (engjėllit tė rėnė).
avatar
Solomoni

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi