Nga ajo qė keni frikė mė shumė, ajo do tė ndodhė

Shko poshtė

Nga ajo qė keni frikė mė shumė, ajo do tė ndodhė

Mesazh  Equinox prej 03.01.17 22:31Mendime dhe energji pozitive, jetė pozitive

"Nga ajo qė keni frikė mė shumė, ajo do tė ndodhė". Kjo shprehet nė mėnyra tė ndryshme nė shumė vende tė botės dhe shihet si njė vetėmallkim qė na prek nė njė kohė tė papėrcaktuar.

Nė njė ėndėrr tė ēuditshme, gjysha Chen humbi njė dhėmb. Nė ditėt e mėvonshme, ajo pati shumė frikė nga kjo ėndėrr e keqe. Megjithėse i kushtoi vėmendje tė madhe ēdo aktiviteti qė pėrbėnte rrezik, ajo pengu tek pragu i derės sė shtėpisė.

Xiao Xin ka njė takim tepėr tė rėndėsishėm dhe ėshtė tepėr i shqetėsuar pėr ndonjė paparashikueshmėri nė kėtė takim. Mėngjesin tjetėr ora e tij e alarmit nuk punoi. Ai nxitoi shumė pėr tė arritur nė kohė nė vendin e takimit. Nė kėtė moment, ai zbuloi se kishte harruar dokumentin mė tė rėndėsishėm nė shtėpi...

Dhe kėto raste dėshmojnė se jo pak herė, nga ato gjėrat qė kemi mė shumė frikė, ato do tė ndodhin dhe kjo shpjegohet nga dy ligje: ligji i Murphi-t dhe profecia e vetė-realizimit.

Ligji i Murphy-t: nėse ekziston mundėsia e pėrkeqėsimit, pavarėsisht e adhe epo e vogėl, ajo do tė ndodhė. Nė njė eksperiment mbi uljen e shpejtėsisė sė raketave, ndodhi njė aksident i papritur pėr shkak tė mosfunksionimit tė aparateve matėse. Murphy zbuloi se aparati matės ishte instaluar gabimisht. Ai aariti mė vonė nė njė konkluzion se nėse ekzistojnė shumė metoda pune, njė prej tė cilave mund tė shkaktojė aksident, dikush do ta bėjė punėn pėrmes kėsaj metode.

Ligji i Murphy-t pėrfshijnė 4 ide kryesore:

1. Lėrini gjėrat nė rrugėn e tyre, sepse ato kanė tendencė tė shkojnė nga keq nė mė keq akoma.

2. Mundėsia qė diēka tė ndodhė, ėshtė e barabartė me dėshirushmėrinė pėr tė. Sa me shumė tė deshirohet, aq me te shumta janė mundėsitė qė tė mos realizohet kurrė!

3. Ēdo gjė herėt a vonė bie dhe bėhet copė-copė.

4. Nėse diēka mund tė shkojė keq, atėherė ajo ashtu ka pėr tė shkuar.

Nga ēfarė keni frikė mė shumė, ajo do tė ndodhė. Ligji i Murphy-t ju parashikon rrezikun e vogėl potencial.

Profecia e vetė-realizimit: Shumė njerėz veprojė sipas profecisė sė parakohshme, duke shkaktuar realizimin e saj. Nėse keni ndonjė parandjenjė tė keqe dhe mė pas fusni logjikėn nė punė dhe veproni me qėllim "parandalimin e pėrkeqėsimit". Por si rezultat, keni shkaktuar nė mėnyrė tė pavetėdijshme rezultatin mė tė keq. Sipas teorisė pėrkatėse, parashikimet psikologjike shkaktojnė vėmendje tė lartė, tė cilat shkaktojnė realizimin e fatkeqėsisė. Pra sipas kėsaj teorie nėse mendoni diēka negative edhe mund tė ndodhė, pasi ju vetė e keni tėrhequr kėtė gjė nė jetėn tuaj.

Veprimet tuaja lidhen ngushtė me mendimet. Mendimi do tė drejtojė veprimet tuaja dhe veprimet tuaja do tė ndikojnė veprimet e personave tė tjerė. Veprimet e personave tė tjerė do tė vėrtetojnė mendimet dhe idetė tuaja. Ky ėshtė njė qarkullim i brendshėm i fshehur. Por ideja juaj mund tė ndikojė vetėm personat dhe ēėshtjet e lidhura ngushtė me ju. Ēėshtjet qė nuk kanė lidhje tė ngusht me ju, nuk do tė ndodhin, pavarėsisht nėse keni frikė tė madhe apo jo.

Pėr shembull, shqetėsoheni shumė pėr luftėn. Por lufta nuk do tė ndodhė sipas profecisė suaj. Shqetėsoheni shumė pėr pushtimin e tokės nga alienėt, nuk do tė ndodhė. Kėto mendime janė veprime tė jashtme dhe nuk mund tė pėrcaktohen nga mendimet apo veprimet tuaja. Shqetėsimet s'kanė ndikime pėr kėto ēėshtje tė jashtme.

Vetėm kur ekziston marrėdhėnie e ngushtė do tė ndodhė ligji i tėrheqjes, meqenėse veprimet tona ndikojnė personat e tjerė pėrmes marrėdhėnieve tė ndryshme. Prandaj, mendimet negative mund tė shndėrrohen nė gjėra konkrete mė shpesh brenda familjes, ēiftit, tė dashuruarve dhe miqve. Pėr shembull, nėse njė nėna shqetėsohet shumė pėr jetėn e moshuar dhe frikėsohet nga largimi i vajzės sė saj, ajo do tė shfaqet gjithmonė e pikėlluar dhe e dėshpėruar. Ajo do t'i kushtojė vėmendje tė madhe fjalėve dhe veprimeve jo tė mira tė vajzės sė saj, duke shpėrfillur veprimet dhe fjalėt e mira.

Kėto qėndrime negative do tė sjellin veprime tė fshehura negative, qė mund tė pėrkeqėsojnė ndjenjėn e frikės dhe shqetėsimin e nėnės, duke shkaktuar pėrkeqėsimin e mėtejshėm tė veprimeve negative. Si rezultat, vajza e saj do tė shmanget nga kontaktet me nėnėn dhe nė fund do tė largohet.

Edhe brenda martesės ekziston kjo gjė. Pėr shembull, nėse gruas i mungon siguria nė martesėn e saj, ajo ka frikė tė madhe nga tradhtia e burrit. Ajo do t'u kushtojė vėmendje tė madhe problemeve nė kėtė fushė dhe do tė shqetėsohet shumė nga largimi i burrit. Nėse bashkėshorti i saj takohet me koleget e punės, gruaja menjėherė do tė mendojė qė ai po e tredhton. Nėse ajo nuk mund tė frenojė dhe lehtėsojė kėtė humor negativ, do tė nisė tė hetojė bashkėshortin me shumė pyetje dhe do ta kontrollojė atė duke i shkaktuar presion emocional. Qėndrimet e saj armiqėsore mund tė pėrkeqėsojnė besimin duke bėrė qė burri i saj tė ndjejė mungesėn e lirisė dhe humbjen e hapėsirės private.

Pėr tė shmangur konfliktin dhe luftėn e brendshme, burri i saj mund tė zgjedhė tėrheqjen dhe fshehjen. Gruaja do tė ketė mė shumė ndjenja tė pasigurta nė martesė. Kėto gjėra do ta pėrkeqėsojnė mė tej martesėn.

Pra sipas kėtyre filozofive, gjėrat nė jetė ndodhin nga ndikimi i veprimeve tona tek personat e tjerė tė lidhur me ne.

Por, pėrse do tė zhvillojmė veprime negative? Sipas teorisė psikologjike, veprimet tona vijnė nga njohja personale pėr botėn e jashtme. Njohja jonė e brendshme ndikohet nga karakteristika, eksperienca, humori personal etj. Profecia e vetėrealizimit luan rolin e saj negativ pėrmes njohjes dhe veprimeve tona ndaj marrėdhėnieve tė jashtme.

Si mund ta thyejmė kėtė vetėmallkim? Psikologėt na ofrojnė teorinė e transferimit tė njohjes pėr tė pėrmirėsuar fatin tonė. Sipas kėsaj teorie, ēdo person duhet tė bėjė vetėvlerėsim pėr ndonjė objektiv tė jetės. Nėse do tė keni besim tė plotė pėr pėrmirėsimin e jetės dhe tė karrierės nė tė ardhmen, do tė keni mė shumė energji dhe dėshira pėr tė pėrfunduar objektivėn e jetės dhe do tė keni mė shumė dėshirė pėr aktivitete tė ndryshme, si rezultat mund tė jeni mė i lumtur dhje tė keni mė shumė besime pas arritjeve tė suksesit. Prandaj foca e vetėbesimit ka shumė rėndėsi. Por, duhet tė vendosni objektiva tė vogla praktike dhe qė mund tė zbatohen, pra tė vendsoni plane realiste.

Nėse keni njė ėndėrr tė parealizueshme ose tė pamundur, do tė humbni besimin pas dėmshtimeve tė njėpasnjėshme. Pėr shembull, nėse bėni planifikoni tė bėheni president i vendit, ose tė hyni nė universitetin mė tė mirė nė botė kėto ėndrra janė shumė tė vėshtira pėr t'u realizuar brenda njė afati tė shkurtėr kohor. Planet duhet tė jenė psh, leximi i njė libri brenda njė muaji, tė zhvilloni stėrvitje 30 minuta ēdo ditė ose tė jeni mė pozitiv nė marrėdhėniet me familjarėt apo miqtė. Forconi besimin tuaj dhe pėrpiquni tė zbatoni kėto plane tė vogla. Pasi realizimit tė tyre, do tė forconi vetėbesimin, duke ēliruar energji pozitive nė jetėn tuaj.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi