Mėsime pėr Jetėn nga njeriu qė pa Vdekjen e 12000 njerėzve

Shko poshtė

Mėsime pėr Jetėn nga njeriu qė pa Vdekjen e 12000 njerėzve

Mesazh  Equinox prej 16.12.16 19:53Thelbi i disa besimeve indu ėshtė besimi se nėse e lė frymėn e fundit nė Kashi (Varanasi) do pėrftosh "Kashi Labn" ose frutin e Kashit (ēlirimin nga cikli i rilindjes i nxitur nga ligji i karmės).
Kashi Labb Mukti Bhawan nė Varanasi ėshtė njė nga tre shtėpitė nė qytet ku njerėzit shkojnė pėr tė vdekur.

Bhairav Nath Shukla ka qenė administratori i Mukti Bhawan pėr 44 vjet me rradhė. Ai ka parė tė varfėr e tė pasur tė strehohen kėtu pėr tė kaluar ditėt e fundit tė jetsė sė tyre duke shpresuar pėr tė gjetur paqe. Bazuar nė eksperiencėn e tij, ku ka dėshmuar vdekjen e mė shumė se 12000 njerėzve, ai na jep disa mėsime nga jeta.


1. Zgjidhi tė gjitha konfliktet pėrpara se tė shkosh

Shukla kėtu na sjell ndėrmend historinė e Shri Ram Sagar Mishr, njė shkencėtarė i kohės. Mishr ishte djali mė i madh i 6 djemve dhe shkonte mirė mirė me djalin e vogėl. Pas disa vitesh, njė argument i shėmtuar bėri qė vėllezėrit tė ndajnė shtėpinė me njė murė, ku secili qėndronte veēmas.
Nė ditėt e fundit tė jetės, Mishr shkoi pėr tė vdekur nė Mukti Bhawan dhe kėrkoi dhomėn numėr 3. Ishte i sigurtė qė do tė vdiste ditėn e 16 pas mbėrritjes nė Mukti Bhawan. Nė ditėn e 14 ai mė tha, "Thuaji vėllait tim tė huaj pėr 40 vjet me rradhė tashmė, qė tė vijė e tė mė shohė. Brenga ma bėn zemrėn mė tė rėndė. Jam i shqetėsuar qė tė zgjidh ēdo konflikt."
Njė letėr u dėrgua. Nė ditėn e 16 kur vėllai i vogėl mbėrriti, Mishr i mbajti dorėn dhe i tha qė ta rrėzonte murin e shtėpisė. I kėrkoi vėllait qė ta falė. Tė dy vėllezėrit u pėrlotėn, Mishr pėrfundoi sė foluri. Fytyra e tij u bė e qetė. Iku nė ēast nga kjo jetė me atė fytyrėn e qetė.


2. Thjeshtėsia ėshtė e vėrteta e jetės

"Njerėzit nuk ushqehen mė me ushqim tė bollshėm e tė shtrenjtė kur e dinė qė do shkojnė. Ditėt e fundit tė jetės sė tyre njerėzit orvaten tė kuptojnė se pėrse duhet tė kishin bėrė njė jetė tė thjeshtė. Dhe kjo ėshtė ndėr gjėrat qė ata pendohen mė shumė," thotė Shukla.
Njė jetė e thjeshtė mund tė arrihet duke shpenzuar mė pak, shpjegon ai. Ne shpenzojmė mė shumė pėr tė akumuluar mė shumė, duke krijuar kėshtu mė shumė nevojė. Sekreti ėshtė qė kėnaqėsia tė gjendet me pak.


3. Filtrojini trajtat e kėqija tė njerėzve

Shukla shpjegon se ēdo njeri ka hijet e tė mirės dhe tė keqes. Por nė vend qė t'i largojmė menjėherė njerėzit e "kėqinj", duhet qė tė kėrkojmė cilėsitė e mira tek ta. Farkėtimi i sė keqes tek disa njerėz vjen ngaqė pėrqendrohemi tek trajtat negative tė tyre. Nėse fokusoheni tek cilėsitė e mira tė njerėzve, do t'i njihni mė mirė, madje edhe mund t'i doni.


4. Dėshironi tė kėrkoni ndihmė nga tė tjerėt

Tė dish e tė bėsh ēdo gjė vetė, kjo mund tė bėjė tė ndjehesh mirė, por tė limiton nga tė absorbuarit talentin e tė tjerėve. Shukla beson se duhet t'i ndihmojmė tė tjerėt, por mė e rėndėsishmja, duhet tė kemi kurajėn qė tė kėrkojmė ndihmė kur kemi nevojė.
Ēdo njeri nė botė di mė shumė se ne nė njėfarė mėnyre. Njohuritė e tyre mund tė na ndihmojnė, vetėm nėse do jemi tė hapur pėr to.


5. Gjeje bukurinė tek gjėrat e thjestha

Nė Mukti Bhavan luhen kėngė shpirtėrore dhe tė devotshmėrisė tre herė nė ditė. "Disa njerėz ndalojnė dhe admirojnė njė notė apo tingullin e njė instrumenti, sikur tė mos e kishin dėgjuar kurrė mė parė. Ata ndalojnė pėr ta vlerėsuar, duke gjetur kėshtu bukurinė," thotė ai.
Por kjo nuk ėshtė e vėrtetė pėr tė gjithė, shton ai. Njerėzit qė janė shumė kritik apo shumė krenarė, e kanė tė vėshtirė tė gjejnė kėnaqėsi tek gjėrat e vogla sepse mendja e tyre ėshtė e zėnė me gjėra qė u duken mė tė mėdha.


6. Pranimi ėshtė ēlirim

Shumė njerėz nuk e pranojnė se ēfarė po bėjnė apo kanė bėrė. Ky mohim i vazhdueshėm u akumulon atyre emocione tė rrezikshme. Sapo tė pranoni situatėn atėherė mund tė vendosni se ēfarė do bėni. Pa pranuar situatėn do jemi gjithmėn nė zuonėn gri.
Indiferenca, mohimi dhe shmangja e njė tė vėrtete shkakton ankth, beson Shukla. Ai thekson se duke pranuar situatėn, atėherė jeni tė lirė tė mendoni se ēfarė do bėni.


7. Kur tė zbuloni qėllimin, atėherė bėni diēka rreth tij

Tė jesh i ndėrgjegjshėm pėr njė thirrje qė tė vjen nga brenda, kjo ėshtė diēka madhėshtore vetėm nėse bėni diēka pėr tė.
Njė sėrė njerėzish e dinė qėllimin e tyre por nuk bėjnė gjė pėr ta realizuar atė. Tė pasurit njė qėllim kjo do bėjė qė masim kohėn dhe pėrpjekjet qė na duhen pėr t'ja dedikuar asaj. Ndėrmerrni veprime vetėm mbi gjėrat qė kanė vėrtetė rėndėsi.


8. Sjelljet bėhen vlera

Shukla rekomandon se kultivimi i sjelljeve tė mira gjeneron vlera tė mira. Tė ndėrtuarit e sjelljeve tė mira kėrkon kohė. "Ėshtė si ndėrtimi i muskujve; duhet t'i mirėmbash ēdo ditė," thotė ai.


9. Zgjidhni se ēfarė dėshironi tė mėsoni

Aq shumė informacione na rrethojnė nė pėrditshmėri, sa qė do ishte e lehtė qė t'u ēorientonim. "Ēelėsi kėtu ėshtė tė qenit tė kujdesshėm pėr tė zgjedhur atė qė besojmė thellė se do jetė vlerė pėr ne, thotė ai. Njerėzit mund t'ju imbonojnė subjekte dhe filozofi tė ndryshme, por gjėja mė e menēur ėshtė qė sapo tė kuptoni sugjerimet e tre, tė kėrkoni mė thellė pėr gjėrat qė ngazėllejnė mendjen dhe zemrėn tuaj.


10. Mos i shkėpusni lidhjet me njerėzit, shkėputini lidhjet me mendimet qė ata prodhojnė

Mund tė distancohemi me njerėzit qė na kanė dashur vėrtetė pėr njė mijė arsye tė ndryshme. Sidoqoftė, nė ēdo marrėdhėnje, disa keqkuptime ideologjike mund tė bėjnė qė tė mos komunikojmė mė me njerėzi qė duam apo na duan. Kjo nuk do tė thotė kurrė qė tė mos shoqėrohemi me ta. Kjo do tė thotė thjeshtė se nuk jeni dakord me njė mendim dominant tė kėtij personi. Divorci ka lidhje me mendimin, dhe jo me personin, thotė Shukla. Tė kuptosh qė tė shkarkosh barrėn nga tė qenit mė hakmarrės dhe i pikėlluar.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi