Ndiq qėllimin nė Jetė

Shko poshtė

Ndiq qėllimin nė Jetė

Mesazh  Equinox prej 08.12.16 1:29Kultura jonė thotė se tė ndjekėsh ēfarė zemra thotė ėshtė diēka e rrezikshme dhe humbje kohe. Qė duhet ta fitojmė lumturinė duke bėrė gjėra qė nuk duam nė tė vėrtetė tė bėjmė, duke vuajtur. Po sikur kjo tė jetė e gjitha gabim?

Shumė emėrtime tė ndryshme pėr atė gjėnė solide; ajo gjė qė na shtyn, ajo ndjenjė qė na tėrheq. Ajo gjė qė na kėnaq, qė duam, ndjenjėn e lumturisė. Ndjehemi aq mirė kur jemi nė drejtim tė kėsaj ndjenje...asaj gjėje qė nuk mund tė zėvendėsohet me asnjė gjė tjetėr nė kėtė botė, qoftė para, pushtet, privilegje, seks, udhėtime...Ajo gjė qė na ndriēon, thjeshtė duke menduar pėr tė, qė bėn tė ndjehemi mrekullueshėm, qė na sjell gėzim; ajo gjė, qė kur mungon, na bėn tė ndjejmė dhimbje, bėn tė ndjejmė se jeta nuk ėshtė e drejtė.

Nevojitet kurajė e tmerrshme pėr t'u pėrpjekur pėr t'i vėnė njė emėrtim kėsaj gjėje. Ndonjėherė nuk mund tė emėrtohet; ėshtė mė shumė njė shtytje, njė tėrheqje magnetizuese, ndoshta njė pikė e vetme drite, njė ide, njė gjė qė shndrit nė mėnyrė konstante, si Ylli Polarė. Ndoshta ėshtė njė ndjenjė, qė na ndjell kėnaqėsi tė pabesueshme kur e gjejmė, dhe njė ndjenjė humbjeje kur largohemi prej saj.

Kur jemi nė ndjekje tė kėtij Ylli Polarė nė drejtim tė qėllimit tė shpirtit tonė, ndodh mrekullia e arsyes sonė se pėrse ekzistojmė mbi kėtė tokė, duke shkuar nė drejtim tė fatit tonė. Kjo mund tė duket ēmenduri...deri nė momentin kur e pėrjetojmė nė lėkurėn tonė. Mė pas koicidencat nisin tė shfaqen, takime rastėsore, mundėsi, ngjarje tė vogla e tė mėdha. Ekziston njė ndjenjė e magjisė. Ėshtė magji.

Disa njerėz mund ta konsiderojnė kėtė thjeshtė fat, qė e kanė merituar se pse kanė punuar fort dhe kanė marrė ēfarė u takon. Pėrgatitjet ēojnė drejtė mundėsive, apo jo?

Por, siē Alison Armstrong thotė tek Kodi i Mbretėreshės, se nėse ke fituar diēka, atėherė kjo ėshtė njė pagim, jo njė dhuratė. Nėse dėshironi tė besoni se njerėzit duhet tė fitojnė ēdo gjė nė kėtė jetė, do ta gjeni veten duke "kėrkuar lėmoshė", duke iu lutur dikujt tė paguajė pėr punėn tuaj. Asnjėri mbi tokė nuk mund tė bėjė mjaftueshėm sa tė fitojė jetėt e kafshėve dhe bimėve qė na sigurojnė ushqim; nuk mund tė fitojė magjinė e oksigjenit qė ushqen qelizat tona, apo devotshmėrinė e prindėrve, ose vetė mrekullinė e jetės. Tė gjithė jemi kalimtarė. Mund t'u bėnim tė gjithė tė padenjė.

Dhe kjo do tė ishte njė mėnyrė shumė e sėmurė e tė parit tė botės.

- Jeta ėshtė Dhuratė -
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi