Kujdes! Je nėn vėzhgim...

Shko poshtė

Kujdes! Je nėn vėzhgim...

Mesazh  Donald D'ARANEO prej 02.12.16 17:03

Rrethohemi nga rreziqe tė panjohura, tė "padukshme" dhe tė tmerrshme pėr t'u mėsuar. A e keni menduar ndonjėherė, se dikush mund t'ju shohė ju, gjatė gjithė kohės? Shumė shoqėri sekrete, aq mė tepėr ato "moderne", qė grumbullojnė edhe hakera apo spiunė (shoqėri tė tilla si ėshtė edhe Sekloumi), kanė ato "aftėsi" dhe mundėsi nė Internet, saqė mund t'ju kontrollojnė ju nė ēdo moment.
Kur ju jeni duke pėrdorur njė telefon celular (me kamėr), laptop apo kompjuter qė ėshtė i pajisur me njė kamėr, dhe ndėrkohė jeni duke pėrdorur Internetin apo aplikacione tė ndryshme nė World Wide Web (WWW), ju mund tė vėzhgoheni nga shoqėritė/shėrbimet sekrete. Ish-anėtarėt e shoqėrisė sekrete dhe vėllazėrore Seklorum, kanė treguar se brėnda kėsaj shoqėrie, pėrveē se njerėz tė famshėm, pushtetarė dhe masonė, ka edhe spiunė e hakera.
Kėta hakera dhe spiunė tė Seklorumit, kanė kontrolluar botėn e Internetit pėr mė shumė se 10 vjet, dhe kanė bėrė ndryshime, sikurse kanė ndikuar nė pėrdoruesit "e pafundė" tė botės virtuale tė Internetit. Filmimet "pas" kamerės. shpesh u janė dhėnė njerėzve me qėllime jo tė mira, janė publikuar nė faqe tė ndryshme, dhe madje janė "shitur" nė Deep Web dhe aplikacione tė ndryshme.
KUJDES! JENI NE VEZHGIM!Komentet nė lidhje me kėtė temė kanė qėnė tė ndryshme.
A.J.VELLESE ka thėnė: "Aftėsitė e pėrgjimit nė Internet janė rritur. Gjithėsesi! Kemi pajisje, telefona dhe laptopė, qė janė "tė lėvizshėm", dhe mund tė merren me vete kudo, merren dhe vihen nė vende qė janė private, qė ju nuk doni qė tė tjerėt t'i dinė; merren me vete kudo qė je, mund t'i kesh nė ēdo moment privat, dhe tė tė shihnin ty nė kėto vende apo momente, do tė ishte e tmerrshme, sepse privatėsia ėshtė diēka qė tė pėrket vetėm ty... duhet tė tė pėrkasė!"
avatar
Donald D'ARANEO

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kujdes! Je nėn vėzhgim...

Mesazh  Muneer prej 02.12.16 20:34

sot diskutohet spiunimi me xhind telepati .. etj.. keto spiunimet me hacker jan komplet te paperfillshme
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kujdes! Je nėn vėzhgim...

Mesazh  Luani i Judes prej 03.12.16 22:03

Thyejini te gjitha mos mbani as gje me vete, as celular, as laptop, as televizor, se jan me pergjus te gjitha. ikni sa me larg ne majen e malit Everst. vetem Kujdes... mos harroni te hiqni dhe mbathjet (breket) se dhe aty ka pergjus.
avatar
Luani i Judes

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kujdes! Je nėn vėzhgim...

Mesazh  Donald D'ARANEO prej 11.12.16 16:16

Kjo ėshtė njė temė serioze, dhe shumė realiste. Nė internet, por jo vetėm, aftėsitė pėr tė "spiunuar" dhe kontrolluar se ēfarė bėjnė tė tjerėt janė rritur. Siguria nė internet nuk ėshtė gjithmonė e fuqijshme pėr tė mbrojtur pėrdoruesit. Nuk po diskutohen mė pėrgjimet me telepati apo xhinde, sepse jemi nė shekullin e 21 dhe teknologjia ka pėrparuar shumė. Nuk ka asgjė pėr tu tallur me kėto tema, pasi janė tepėr serioze, dhe ne duhet tė jemi tė jemi nė dijeni tė tyre.
Eshtė bėrė e ditur shpesh, dhe dihet mirė, se ėshtė dikush, diēka, qė na kontrollon se ē'jemi duke bėre. Ka kamera, satelitė, madje eshtė edhe njė "sy" nė pajisjet tuaja, telefona celularė apo dhe laptopė, tė cilit ne i "besojmė" shumė dhe e kemi pranė, por ai "sy" mund tė jetė ai ē'ka sheh gjithēka ne bėjmė. apo "transporton" tek shoqėritė dhe shėrbimet sekrete atė qė ne jemi duke bėrė...
avatar
Donald D'ARANEO

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kujdes! Je nėn vėzhgim...

Mesazh  Solomoni prej 08.01.17 17:59

Sakte! Informacioni eshte i sakte dhe jashtezakonisht i vertete! Ka sherbime sekrete te ndryshme, shoqeri sekrete por edhe qeveri, te cilat deshirojne te kene nen "kontroll" dhe vezhgim popullin me cdo kusht.
Ato kane krijuar mekanizma te ndryshme per te pergjuar popullin, duke ditur cdo hap dhe cdo gje qe nje x person eshte duke bere gjate dites. Nje nder pergjimet me "ekstreme" eshte edhe kjo e pajisjeve te tilla si laptope dhe celulare. Kamera qe gjendet ne to, mund te sherbeje si mjet per te pare se cfare ben nje person gjate kohes kur ai eshte perballe pajisjes se tij...
Ekstreme!
avatar
Solomoni

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kujdes! Je nėn vėzhgim...

Mesazh  Reg6 prej 24.01.17 13:31

Sakte... teknologjia ne ditet e sotme ka perparuar jashte mase, dhe keto gjera jane shume te zakonshme, sidomos per sherbimet sekrete. Sot ka nje mori menyrash per pergjim dhe eshte shume e lehte per disa. Nuk ka asgje per tu cuditur, sepse sic thashe me pare teknologjia ka perparuar jashte mase, dhe tek e fundit, jemi ne shek.21
Por keto pergjime nk kryhen mbi popullin e thjeshte, sepse pergjuhesit nuk kane arsye per te kontrolluar cfare ben nje njeri i thjeshte... pergjuesit e tille kane arsye dhe qellime serioze per gjera te tilla. Gjithesesi, edhe nje njohuri shtese nga une: kur dikush perpiqet te pergjoje dike, psh. nepermjet laptopit te tij. Laptopi ka nje kamer, dhe kur aktivizohet/hapet aplikacioni me kamere, per shembull kur duam te beni nje foto/video tek kamera e laptopit vihet re nje pike e kuqe.
Nqs shohim piken e kuqe kur nuk jemi duke bere nje foto/video apo kur nuk kemi hapur aplikacionin e kamres, atehere dmth qe po pergjohemi!

P.S dhe sa per pergjigjet e mepareshme ne kete teme, ju kerkoj te beheni serioze dhe t'i shihni gjerat seriozisht, dhe t'i hapni syte ne kete realitet! S'ka asgje per t'u tallur apo per te bere shaka... spiunimet si haker, apo spiunimet nga sherbimet/shoqerite sekrete jane teper te perfillshme! Ky eshte realiteti...
avatar
Reg6

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kujdes! Je nėn vėzhgim...

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi