Si t'i tejkalojmė mendimet negative

Shko poshtė

Si t'i tejkalojmė mendimet negative

Mesazh  Berti69 prej 15.11.16 23:12Gjithkush ka mendime negative pėrgjatė ditės.
Mėnyra se si jetėt tona do pėrcaktohen varet nga mėnyra se si menaxhojmė kėto mendime negative. Mund t'i injorojmė, t'i pranojmė si tė vėrteta ose t'i pėrballojmė nė njė mėnyrė racionale.
Mendimet negative mund tė na pėrthithin nėse i lejojmė, duke ulur vetėbesimin dhe dobishmėrinė tonė si njerėz. Mendimet negative mund tė na i vjedhin potencialet njerėzore e tė bėjnė tė mos e jetojmė jetėn e plotė.

Ja tre arsye se porse njerėzit kanė mendime negative dhe si t'i shmangim


1. Frika nga e ardhmja

Njerėzit i frikėsohen nė mėnyrė tė natyrshme tė panjohurės dhe tė paditurės. Njerėzit janė pėrpjekur qė tė parashikojnė tė ardhmen me mėnyra tė ndryshme. Por njerėzit e kanė frikė tė ardhmen dhe ēfarė mund tė sjellė ajo. Do sjellė fat? Shkatėrrim? Shkenca ia ka arritur me sukses tė parashikojė motin nė terma afatshkurtėr pėrmes njė sistemi eletronik. Por njerėzit mesatarė shqetėsohen vėrtetė nga e ardhmja dhe shpenzojnė mjaftueshėm kohė duke menduar se ēfarė do ndodhė nė terma afatgjatė dhe afatshkurtėr.

Shumė njerėz pėrpiqen qė tė mbajnė njė pikpamje pozitive pėr tė ardhmen dhe mendojnė se do tė kenė sukses apo do arrijnė disa qėllime qė i kanė vėnė vetes. Tė tjerė janė tė ngėrthyer nga mendimet rreth dėshtimeve dhe shkatėrrimeve. shpenzojmė kaq shumė kohė dhe energji duke u shqetėsuar rreth gjėrave qė nuk kanė ndodhur dhe nuk mund tė ndodhin kurrė.

E ardhmja nuk ekziston. Frika nga e ardhmja rrjedh nga njė mungesė e perceptuar e kontrollit rreth tė ardhmes sonė. Njė ndėr mėnyrat mė tė mira pėr tė rimarrė kontrollin ėshtė tė bėjmė njė plan pėr tė ardhmen. Njė plan se ēfarė do bėjmė muajin tjetėr, vitin tjetėr apo dekadėn tjetėr. Asnjė plan nuk i shpėton kontaktit me armikun, dhe armiku ynė ėshtė frika nga e ardhmja. Kushtojini vėmendje sukseseve tė qėllimeve tė vogla qė do ēojnė nė qėllime mė tė mėdha. Njė plan do ndihmojnė qė tė reduktoni frikėn nga e ardhmja, do reduktojnė numrin e mendimeve negative qė do shfaqen nga koha nė kohė.


2. Shqetėsime pėr tė tashmen

Ne nuk kemi frikė vetėm nga e ardhmja, por edhe nga e tashmja. Shqetėsohemi nėse fėmijėt ia kanė dalė nė shkollė. rreth gjėrave qė ndodhin nė punė kur nuk jemi prezent, nėse e kemi harruar dritėn apo sobėn ndezur kur dolėn nga shtėpia. Shqetėsimet janė njė zgjatim i frikės, i frikės se po harrojmė diēka tė rėndėsishme. Jemi kaq tė mbingarkuarme informacione, ku shumica e tyre janė tė padobishme dhe kėshtu e kemi tė vėshtirė tė kujtojmė gjėrat qė janė tė rėndėsishme pėr ne. Jami aq nėn presion me kohėn, sa qė tė harruarrit pėr tė bėrė diēka tė vogėl, mund tė bėjė qė tė ndryshojmė kalendarin e ditės sė nesėrme, dhe kjo ndodh aq shpesh, sa qė bėhemi tė pa shpresė pėr gjėrat qė duhen bėrė.

Pra, ēfarė duhet tė bėjmė pėr ta luftuar kėtė frikė?

Mėnyra mė e thjeshtė ėshtė me organizimin dhe rutinėn. Bėni njė listė tė gjėrave qė duhet tė bėni pėrpara se tė filloni ditėn. Eleminojini shqetėsimet duke marrė nėn kontroll jetėn e pėrditshme. Mos u ndjeni sikur duhet tė bėni ēdo gjė vetė dhe delegojani disa gjėra pjesės tjetėr tė familjes. Nėse veprojmė tė gijthė bashkė, atėherė pesha e punėve do jetė shumė mė e vogėl pėr ne.


3. Turpi nga e shkuara

Ndonjėherė bėjmė gjėra pėr tė cilat mė tej nuk ndjehemi shumė krenarė. Bėjmė gjėra qė nuk do na ēonin drejt rrugės qė mendonim se duhej. Turpi rreth kėtyre gabimeve apo dėshtimeve tė shkuara mund tė na shqetėsojė. Kur na shqetėsojnė, ne "zhytemi" tek kėto mendime negative si derri nė llucė. Tė gjithė bėjnė gabime dhe asnjėri nuk ėshtė perfekt. Kėshtu qė pėrse prisni qė tė jeni perfektė?

E vetmja mėnyrė pėr tė pėrballuar gabimet ėshtė duke mėsuar prej tyre. Shihni me vėmendje se ēfarė bėtė, dhe ēfarė mund tė bėnit ndryshe nė njė situatė tė dhėnė. Sapo tė keni pėrgjigjen tuaj, atėherė lėreni tė kaluarėn mbrapa. Nuk mund ta ndryshoni tė kaluarėn, por mund tė mėsoni nga ajo. Vazhdoni tė bėni sėrish tė njėjtin gabim? Ēfarė mund tė bėni qė ta thyeni kėtė cikėl sjelljeje? Shmangini sjelljet qė ēojnė nė gabime.
Merreni nėn kontroll tė tashmen duke mėsuar nga e shkuara, nė vend qė tė ndryshoni veten. Sapo tė keni thyer "zinxhirėt", duke mėsuar nga gabimet, atėherė do jeni tė lirė tė vazhdoni me tė ardhmen e tė shijoni tė tashmen.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi