Ja cila ėshtė shqisa e gjashtė e njeriut

Shko poshtė

Ja cila ėshtė shqisa e gjashtė e njeriut

Mesazh  Siroco prej 10.11.16 16:56Aftėsia pėr tė perceptuar fushėn magnetike quhet magnetoreception (receptor magnetik ).

Shumė kafshė e pėrdorin pėr tė gjetur rrugėn nė distanca tė largėta duke u lidhur me fushėn magnetike tė tokės. Breshkat e ujit, bletėt, delfinėt, zogjtė migrues etj tė gjithė kanė njė busullė magnetike qė u lejon tė pėrdorin informacionin e koduar nė fushėn magnetike.

Megjithatė, shkencėtarėt nuk dinė shumė rreth kėsaj, si e pėrdorin, si e ndjenjė dhe ēfarė informacioni marrin, tė gjitha kėto pyetje janė ende pa njė pėrgjigje konkrete dhe tė vėrtetuar shkencėrisht.

Ajo qė dihet ėshtė se tė gjitha kėto fusha magnetike mund tė pėrdoren jo vetėm pėr tė orientim pėr disa specieSipas Joe Kirschvick, gjeofizikanti nga Instituti Kalifornian i Teknologjisė, i cili aktualisht po teston njerėzit pėr shqisė magnetike, kjo e fundit ėshtė pjesė e historisė tonė evolucionare. Sipas tij, magnetorecepsioni mund tė jetė shqisa jonė primitive.

Nė njė studim tė publikuar sėfundmi nė revistėn shkencore Nature Communications, Kirschvick sugjeron se njė proteinė qė ndodhet nė retinėn e njeriut, kur vendoset tek mizat e frutave ka aftėsinė pėr tė detektuar fushė magnetike. Sipas tij, kjo shėrben si njė sensor magnetik, megjithatė nuk dihet nėse njerėzit e pėrdorin nė kėtė mėnyrė aktualisht.

Duke folur pėr “LiveScience”, Steven Reppert, nga Universteti i Massachusetts tha se kjo shtron pyetjen qė ndoshta duhet ta rimendojmė ēėshtjen e shqisės sė gjashtė. Ajo besohet se ėshtė shumė e rėndėsishme pėr mėnyrėn sesi kafshėt migrojnė, ndoshta kjo proteinė mund tė jetė duke luajtuar njė funksion tė rėndėsishėm pėr tė ndjerė fushėn magnetike tek njerėzit.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ja cila ėshtė shqisa e gjashtė e njeriut

Mesazh  AlbiSeli prej 19.03.18 18:13

Kam degjuar qe shqisa e gjashte e njeriut eshte vetedija e ēdo pjese tė trupit tė
tij.
avatar
AlbiSeli

" Shkalla me e madhe e marrezise eshte te kujtosh se je i mencur."

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi