Shkencėtarėt zbulojnė ēfarė ndodh pas vdekjes

Shko poshtė

Shkencėtarėt zbulojnė ēfarė ndodh pas vdekjes

Mesazh  gjilanasi prej 06.11.16 22:36Shkencėtarėt pretendojnė se vdekja mund tė mos jetė fundi qė i druhemi tė gjithė dhe se njerėzit kanė shpirt qė lė trupin pasi ky i fundit vdes.

Mund tė duket si njė mit i mbinatyrshėm, por ideja qė ndėrgjegjja e njeriut jeton pas vdekjes ėshtė hedhur si tezė nga shumė shkencėtarė tė respektuar.

Kėshtu, shkencėtari britanik Roger Penrose ka hedhur sė fundmi teorinė se njeriu ka shpirt, i cili nuk vdes me trupin.

Ndonėse askush nuk e di se ēfarė ėshtė ekzaktėsisht ndėrgjegjja, Penrose beson se ėshtė njė paketė informacioni qė ruhet nė quantum.

Ai thotė se ka gjetur prova qė tregojnė se ky informacion qė ndodhet nė qelizat e trurit, e lė trupin kur njeriu vdes.

Pėr tė pėrditshmen britanike “The Sun”, Roger shpehet se kur njė person vdes pėrkohėsisht, ky informacion ēlirohet nė univers pėr t’u rikthyer sėrish nė qelizat e trupit nėse ky i fundit risillet nė jetė.

Sipas tij, kjo shpjegon se pėrse njerėzit kanė eksperienca kur pėsojnė vdekje klinike dhe beson se ky informacion ėshtė shpirti qė largohet nga trupi.

“Nėse pacienti vdes ėshtė e mundur qė ky informacion mund tė ekzistojė jashtė trupit, ndoshta nė pėrjetėsi, si shpirt”, shprehet ai.

Roger nuk ėshtė i vetmi qė beson nė kėtė teori, pasi shkencėtarė nė Institutin e Fizikės Max Planck nė Mynih kanė ngritur tė njėjtėn tezė.

Ekspertėt debatojnė se universi jonė fizik ėshtė thjeshtė njė perceptim dhe njė moment qė trupi jonė vdes ekziston njė jetė e pafundme pėrtej tij.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi