Konspiracionet nė lidhje me Iluminatin

Shko poshtė

Konspiracionet nė lidhje me Iluminatin

Mesazh  Donald D'ARANEO prej 05.11.16 18:02


Sot, imazhi qė vjen ndoshta nė mendjen e njė njeriu mesatar nė pėrmendjen e Illuminati, ėshtė Vula e Madhe e Shteteve tė Bashkuara qė shfaqet nė anėn e pasme tė dollarit. “Syri qė sheh gjithēka” nė piramidė, ėshtė bėrė sinonim i morie tė shumėllojshme komplotesh tė errėta. Si autori origjinal i teorisė se simbolika e Iluminati-t ka depėrtuar jetėn tonė tė pėrditshme, Uilliam Gaj Kerr ka pasur njė nga ndikimet mė tė mėdha tek dija moderne mbi Iluminatin.
Njė zyrtar i marinės kanadeze, qė shėrbeu nė tė dyja luftėrave botėrore, prodhimtaria e pasluftės  e Kerr qe e ndarė ndėrmjet betejave mes nėndetėseve dhe teorive tė konspiracionit. Ai mori njė qasje fondamentaliste kristiane ndaj ēėshtjes sė Illuminatit, dhe shkrimet e tij janė interpretuar shpesh si anti-semite. Me gjithė kujdesin qė tregoi pėr tė bėrė dallimin ndėrmjet hebrenjve dhe atyre qė i identifikon si pjesėtarė tė “Sinagogės sė Satanait” (njė term i huazuar nga Libri i Zbulesės), referencat e tij ndaj njė fjalimi tė njė rabini imagjinar, tė sajuar nga autori i njohur anti-semitik dhe apologjeti nazist Eustas Mallins ėshtė ndoshta tregues i ndjenjave tė tij.
Kerr identifikoi liberalizmin, komunizmin dhe okulten si tre elementėt tė sulmit tė Iluminati-t mbi Krishterimin. Sipas Kerr, “njerėzit qė dėshirojnė tė mbeten tė lirė mund tė ndjekin vetėm njė plan veprimi. Ata duhet tė mbėshtesin krishtėrimin, pėrkundrejt tė gjitha formave tė ateizmit dhe laicizmit”.
Njė nga pretendimet kryesore tė Kerr, kishte tė bėnte me ekzistencėn e njė komploti nga ana e gjeneralit tė Konferatės Albert Pajk, pėr tė shkaktuar 3 luftėra botrėrore me qėllimin lehtėsimin e synimit tė Iluminatit pėr dominimin e botės. Me sa duket, Lufta e Parė Botėrore qe njė mjet pėr tė vendosur komunizmin ateist, e dyta pėr tė forcuar kauzėn sioniste, dhe Lufta e Tretė Botėrore do tė zhvillohet ndėrmjet sionistėve dhe botės myslimane...
Ndėrsa Elis Bailej nuk e pėrmendi kurrė Iluminatin nė ndonjė nga shkrimet e veta, kontributi i saj nė lėvizjen Epoka e Re, ėshtė njė nga ato mė me ndikim tek mitologjia moderne mbi Iluminati’n. Edhe pse fillimisht njė teosofiste, ripunimi i materialeve tė tilla rezultoi nė njė botėkuptim tė dallueshėm nga ai i Helena Blavackit, qė do tė siguronte strukturėn pėr shumė nga kultet moderne tė Epokės sė Re.
Brenda komunitetit tė teoricienėve tė konspiracionit, Bailej ėshtė njė figurė polarizuese. Shumica e atyre qė janė pjesė e misticizmit tė Epokės sė Re e admirojnė, ndėrsa fondamentalistėt e krishterė e konsiderojnė shpesh si figurė satanike dhe subversive, e prirur nė nxitjen e Rendit tė Ri Botėror. Shumė aspekte tė mėsimeve tė Bailejit, janė keqinterpretuar apo ekzagjeruar nga kritikėt e saj, dhe ngjan tė ketė njė keqinformim tė madh mbi materialet qė gjenden rreth saj sot nė internet.
Pjesa mė e madhe e diskursit nė rrjet ka tė bėjė mė tė “Planin e saj 10 pikėsh” , qė thuhet se ėshtė zbatuar nga Iluminati ose OKB-ja, dhe lexohet si njė karikaturė e dėshirės sė supozuar ultra-liberale pėr tė shkatėrruar traditėn perėndimore. Nė realitet, nuk ekziston absolutisht asnjė tregues se ajo ka hartuar ndonjėherė njė plan tė tillė.
Ndėrsa shumica e pretendimeve tė atribuara Bailejit ėshtė sigurisht e pabazuar, kjo s’do tė thotė se ajo nuk ėshtė e denjė pėr kritika. Ajo qe shumė kritike ndaj popullit hebre, dhe pėrhapi mitin e superioritetit arian. Pėr pasojė, Bailej referohet shpesh si nga shkrimtaret bashkėkohorė tė Epokės sė Re, qė u atashuan njė forme mė tė hapur tė anti-semitizmit. Nė kėtė pikė, tė paktėn mėsimet e saj nuk janė shumė larg prej cilitdo nga kritikėt e saj.
Xhon Robison ishte njė fizikan, matematikan dhe profesor filozofie skocez, qė bashkėpunoi ngushtė me figura tė tilla tė shquara si Xhejm Vat. Mund tė thuhet se kontributi i tij mė i madh qe shpikja e njė sirene mekanike, edhe pse vepra e tij mbi Iluminati i dha mė tepėr famė. Nė vitin 1797, Robison publikoi librin me titull “Provat e njė komploti kundėr tė gjitha feve dhe qeverive tė Evropės”.
Libri u botua nė tė njėjtin vit me Kujtimet e Baryelit, dhe pėrmbante pretendime pothuajse identike se Masoneria e Lirė ishte infiltruar nga Iluminati Bavarez, si pjesė e njė komploti pėr tė nisur Revolucionit Francez. Natyrisht, studiuesit e historisė i shqyrtuan me shpejtėsi kėto pretendime, duke arritur nė pėrfundimin se qenė tė pabazuara nė fakte.
Nga 1830, ishte “shumė-pranuar nė pėrgjithėsi qė Baryel, Robison, dhe autorė tė tjerė, qenė tė detyruar ta pėrshkruanin kėtė organizatė nė njė pėrmasė masė dhe ndikim qė nė realitet nuk e kishte”. Pėrveē kėsaj, shumė Masonė tė Lirė hodhėn poshtė ēdo lloj lidhje me Iluminati, dhe njė pjesė e madhe provash ėshtė grumbulluar pėr kėtė qėllim nė internet.
Madje edhe Xhorxh Uashingtoni, qė ishte njė mason dhe tanimė akuzohet shpesh se ka qenė njė anėtar i Iluminatit, do tė vihej nė dijeni bi teorinė e konspiracionit, kur iu dėrgua njė kopje e librit tė Robisonit. Nga pėrgjigja, del e qartė se Uashingtoni nuk pajtohej me pretendimet se Masoneria qe e prekur nga Iluminati. Ėshtė interesant fakti qė ai besonte se parimet e Iluminatit bavarez ndaheshin gjerėsisht edhe nė Shtetet e Bashkuara:
Nuk ishte qėllimi im tė dyshoja qė doktrinat e Iluminatit dhe parimet e Jakobinizmit nuk qenė tė pėrhapura nė Shtetet e Bashkuara. Pėrkundrazi, askush s’ėshtė mė shumė i kėnaqur se unė pėr kėtė fakt. Ajo qė doja tė thosha, ėshtė se nuk besoj qė Lozha e Masonėve tė Lirė nė kėtė vend ėshtė pėrpjekur tė pėrhapė parimet e kėqija tė kėtyre tė fundit. Individė tė tyre tė veēantė mund tė kenė bėrė kėtė, apo edhe intrumente tė pėrdorur pėr tė themeluar Shoqėri Demokratike nė Shtetet e Bashkuara, mund tė kenė patur kėto objekte; dhe aktualisht ka njė ndarje tė Popullit nga Qeveria nė kėndvėshtrime. Kjo ėshtė shumė e qartė pėr t’u vėnė nė pikėpyetje...
avatar
Donald D'ARANEO

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi