Madhėsia e Universit tonė

Shko poshtė

Madhėsia e Universit tonė

Mesazh  Donald D'ARANEO prej 15.10.16 20:29

Njė ekip astronomėsh njoftoi se Universi mund tė jetė 10, madje edhe 20 herė mė i madh nga sa mendohej mė parė dhe se ai pėrmban 1 trilion, apo 2 trilionė galaktika.
Njė profesor i astrofizikės nė Universitetin e Notingamit nė Angli, udhėhoqi ekipin qė solli idenė marramendėse se nė universin tonė ka rreth 2 trilionė galaktika.
Profesor Christopher Conselice thotė se kjo shifėr ėshtė sa dhjetėfishi i asaj qė mendonin mė parė shkencėtarėt.
Shkencėtarėt e bazojnė pėrfundimin e tyre te vėzhgimet e Teleskopit Hubble tė Hapėsirės dhe tė observatorėve tė tjerė qė ndodhen nė Tokė, tė cilat ata i shndėrruan nė imazhe tre-dimensionale dhe i studiuan, duke pėrdorur modele tė reja matematike.
“Ėshtė me tė vėrtetė magjepsėse ideja se mė tepėr se 90 pėr qind e galaktikave tė universit ende janė tė panjohura”, tha prof. Conselice. “Kush e di se ēfarė vetish interesante do tė gjejmė kur t'i zbulojmė kėto galaktika me teleskopėt e sė ardhmes!”.
Shkencėtarėt kanė pasur dyshime lidhur me numrin e galaktikave qė ndodhen nė kozmos, tė paktėn qė nga koha kur astronomi amerikan Edwin Hubble zbuloi nė vitin 1924 se Andromeda, njė galaktikė fqinjė nuk ishte pjesė e galaktikės sonė, tė njohur si “Rruga e qumėshtit”
avatar
Donald D'ARANEO

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi