Fenomeni Deja Vu, dhe njė pėrgjigje mė shumė...

Shko poshtė

Fenomeni Deja Vu, dhe njė pėrgjigje mė shumė...

Mesazh  Donald D'ARANEO prej 15.10.16 20:23

Deja Vu, ėshtė fjalė nė gjuhėn frenge dhe do tė thotė "Tashmė e parė". Ky ėshtė njė fenomen i tė pasurės sė njė ndjenje se njė ngjarje apo njė pėrvojė qė po pėrjetohet aktualisht ėshtė pėrjetuar nė tė kaluarėn, edhe pse ndoshta ajo nuk ka ndodhur asnjėherė. Kjo ėshtė njė dukuri e zakonshme nė pėrvojėn e ndijimeve te njeriut, nė lidhje me tė cilėn, shkenca nuk ka arritur tė japė dot shumė pėrgjigje.
Gjithėsesi, profesori skocez Akira O.Connor mendon qė ky fenomen ėshtė vetėm njė kontrollim i fakteve nga truri ynė. Pėr tė dėshmuar kėtė teori, Dr. O’Connor udhėhoqi njė seri eksperimentesh qė pėrfshinin vėnien artificiale tė “Déją vu-sė”.
Metoda pėrdorej duke ju treguar pjesėmarrėsve njė numėr fjalėsh tė lidhura nga njė koncept i harruar. Menjėherė pasi u thuheshin fjalėt pjesėmarrėsve tė hulumtimit, hulumtuesit i pyesnin ata nėse kishin dėgjuar njė fjalė me ‘s’ nė tė dhe pėrgjigja ishte negative.
Sidoqoftė mė vonė kur u bėhej pyetja e njėjtė, pjesėmarrėsit mė sė shumti thanė ‘gjumė’ (sleep). Ata filluan tė mendojnė se ata e kishin dėgjuar kėtė fjalė sepse ishte sekuencė e pėrafėrt logjike.
Truri i pjesėmarrėsve interpretonte kujtimet e tyre, duke i bėrė tė ndjejnė ēaste tė “Déją vu-sė” menjėherė pas kėsaj.
“Déją vu” ėshtė fenomeni qė na duket se gjėrat qė po i pėrjetojmė apo shohim i kemi pėrjetuar apo parė edhe mė parė...
avatar
Donald D'ARANEO

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi