Niveli i lirisė sė plotė

Shko poshtė

Niveli i lirisė sė plotė

Mesazh  Berti69 prej 06.10.16 13:04Kjo ėshtė pika mė e lartė e zhvillimit tė ndėrgjegjes. Tipari mė i rėndėsishėm i kėtij niveli ėshtė vetė-pėrqėndrimi, pranimi i ēastit tė tanishėm, njė hapje drejt qenėsisė dhe njė festė e jetės.

Nė kėtė gjendje tė vetėdijes, njė pėrmasė krejt e re e qenėsisė hapet para nesh, duke na treguar Qenėsinė nė njė kėndvėshtrim tjetėr. Njėsia pas polemikave shtjellohet para syve tanė… tashmė nuk kėrkojmė mė anėn e dritshme tė jetės sonė, por, mundohemi tė zbulojmė bukurinė e saj te ana e errėt.

E pranojmė jetėn ashtu siē ėshtė, dhe nuk e bėjmė me detyrim, sepse kemi kuptuar qė pranimi ėshtė rezultati i lirisė sė plotė. Liria ėshtė fryti i arratisjes sonė nga bota e formave dhe llojeve.

Kemi mirėkuptuar dhe pėrjetuar procesin e zgjimit. Ka ardhur koha pėr tė vėnėn nėn kontroll mendjen tonė sa herė qė rrethanat e kėrkojnė. Kur nuk kemi nevojė punėn e mendjes, i japim pak kohė pėr tė pushuar.

Ēdo gjė ėshtė e qetė dhe paqėsore brenda nesh. Jemi pėrtej sė mirės e sė keqes, jemi njė ndėrgjegje e thjeshtė qė nuk analizon, nuk gjykon, thjesht shqyrton.

Kuptojmė se i njėjti shpirt jeton tek tė gjithė, ndryshimet mes njerėzve janė vetėm sipėrfaqėsore dhe se thellėsisht tė gjithė jemi tė njėjtė. Pėrmes bashkimit, pėrjetojmė ekstazėn e jetės, lumturinė e pėrsosur tė qenėsisė.

F.M Wanderer
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi