Shenjat kur dikush ėshtė "Ėngjėll Tokėsorė"

Shko poshtė

Shenjat kur dikush ėshtė "Ėngjėll Tokėsorė"

Mesazh  Berti69 prej 06.10.16 12:46Mund t'i njihni me epitete tė ndryshėm kėta lloj njerėzish, si pėr shembull "ndriēuesit", "prurėsit e dritės" "ėngjėjt tokėsorė" apo diēka tjetėr. Madje edhe ju mund tė ndiheni tė tillė.
Kėta lloj njerėzish kanė ardhur nė tokė pėr tė ndarė e shpėrndarė sa mė shumė dritėn e tyre e tė sjellin ndryshimet pozitive nė kėtė planet. Nuk e durojnė dot urrjetjen, intolerancėn, dhunėn apo shtypjen.
Kėta njerėz nuk rezonojnė shumė me mendėsinė e botės moderne, shpesh ndjehen si shpirtėra tė vjetėr qė kanė ardhur sėrish nė kėtė botė pėr ta rikthyer nė gjendje normale planetin.

Ėngjėjt tokėsorė duan tė anojnė nga energjia e pastėr e dashurisė dhe pėr ta bėrė kėtė ndihmojnė tė tjerėt tė gjejnė veten e tyre mė tė lartė. Duan tė kapėrcejnė problemet dhe dėshpėrimin dhe tė jetojnė nė harmoni tė plotė me hyjnoren. Kanė qėllime tė mira pėr veten dhe planetin, por shpesh frustrohen nga ēėshtjet e interesat e kohėve tė sotme.

Nėse mendoni se jeni njė ėngėll tokėsorė por nuk jeni tė sigurtė, lexoni mė poshtė pėr t'u qartėsuar se pėrse keni ardhur nė kėtė botė.


1. Kur jeni shumė tė ndjeshėm

Ėngjėjt tokėsorė kanė ardhur kėtu pėr njė qėllim madhorė. Ndonjėherė kėta njerėz ndihen tė rraskapitur pėr tė gjitha problemet qė shqetėsojnė botėn e sotme. Nuk pėlqejnė tė shoqėrohen me turmėn dhe njerėzit e zhurmshėm, pasi energjia konfliktuale mund t'i rraskapisė dhe mėrzisė lehtė.


2. Kur e dashuroni kohėn nė vetmi

Ėngjėjt tokėsorė dashurojnė qė ta shpenzojnė kohėn nė vetmi pėr tė rikuperouar energjitė. Siē e pėrmendėm mė lartė, kėta njerėz rraskapiten vazhdimisht nga bota e sotme, dhe kohėn nė vetmi e pėrdorin pėr t'u rikuperuar e pėrgatitur pėr t'u pėrballur me botėn e jashtme. Pėlqejnė tė gėrmojnė thellė nė psikikėn e tyre e tė shėrojnė pjesėt e dėmtuara. Kėta njerėz e dinė qė pėr tė ndryshuar botėn, duhet qė si fillim tė ndryshojnė vetė, dhe tė punojnė palodhur pėr tė qenė versioni mė i mirė i vetes sė tyre.


3. Kur interesoheni thellė pėr tė tjerėt

Ndiheni empatik karshi tė tjerėve, dhe dėshironi t'i ndihmoni qė tė zgjidhin problemet? Nėse po, atėherė ju mund tė jeni njė ėngjėll tokėsorė. Kėta njerėz mund tė bėnin ēdo gjė pėr tė ndihmuar njė njeri nė nevojė pasi nuk duan tė shohin tė tjerėt tek vuajnė. Ėngjėjt tokėsorė ndihen jashtėzakonisht tė lidhur me njerėzit, dhe thjeshtė duan tė prodhojnė ngushėllim pėr cilindo.

4. Kur ndjeni thirrjen pėr njė qėllim tė caktuar

Nuk bazoheni tek dėshirat e zakonshme dhe tek rruga e strukturuar. Nuk ju pėlqen shoqėria e kushtėzuar dhe e programuar nė tė cilėn jetojmė, dhe nuk jeni ndjerė asnjėherė tė detyruar tė ndiqni hapat e njerėzve tė tjerė. Dėshironi tė lini shenjėn tuaj e tė jetoni sipas ligjeve tuaja, dhe nuk ju pėlqen qė tė tjerėt tė diktojnė se ēfarė duhet tė bėni. Ndjeni njė thirrje pėr tė bėrė diēka mė tė madhe se sa ajo qė pėr shumicėn e njerėzve quhet "normale". Ėngjėjt tokėsorė mund tė ndjejnė njė shtytje tė madhe pėr tė bėrė diēka humane. E shohin veten e tyre si shėrues dhe dėshirojnė tė bėjnė ato punė ku tė mund tė jetojnė sipas pasionit tė tyre.


5. Kur keni njė intuitė tė fortė

Ndoshta nuk ju pėlqen ta jetoni jetėn pėrmes optikės sė logjikės, por mund tė zgjidhni tė merrni vendime bazuar nė emocionet dhe intuitėn tuaj. Ėngjėjt tokėsorė ndoshta ndjejnė mė thellė se tė tjerėt dhe nuk rezonojnė me trurin e njerėzve tė zakonshėm. Lidheni me gjėrat emocionale, si arti, muzika, historitė dhe lidheni me tė tjerėt nė mėnyrė kuptimplotė. Lejoni qė tė udhėhiqeni nga intuita.


6. Kur mohoni shumicėn e "idealeve moderne"

Shumica e ėngjėjve tokėsorė nuk mund ta kuptojnė botėn e sotme. Pėrse shpenzojnė kaq shumė kohė duke bėrė ato punė qė urrejmė pėr tė blerė gjėra pėr tė cilat nuk kemi nevojė? Pėrse puna ėshtė nė plan tė parė? Pėrse e ndotim shtėpinė, qytetin, apo lagjen tonė, ndėrkohė qė ėshtė i vetmi vend ku duhet tė jetojmė? Pėrse nuk jemi bėrė mė tė civilizuar? Kėto pyetje ngrihen nė kokėn e ėngjėjve tokėsorė, dhe kėshtu qė kėta e mohojnė shoqėrinė moderne bazuar nė pyetjet qė marrin. Shumė njerėz i quajnė kėta njerėz "hipi", por nė fakt kėta njerėz e shohin pėrkujdesjen pėr planetin dhe njėri-tjetrin si diēka normale, si pjesė tė rėndėsishme tė jetės.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi