Humbja e Hitlerit, dhe superfuqia e SH.B.A-ve

Shko poshtė

Humbja e Hitlerit, dhe superfuqia e SH.B.A-ve

Mesazh  Donald D'ARANEO prej 02.10.16 21:04

...Hitleri i premtoi popullit gjerman njė Rajh 100-vjeēar. Dhe kur pėrfundoi sė foluri, Adolf Hitleri kishte krijuar me tė vėrtetė njė perandori. Por jo njė gjermane, ashtu si kishte planifikuar, por amerikane. I ishte dashur vetėm njė orė e gjysmė – pėr kaq gjatė, Adolf Hitleri i ishte drejtuar Rajhtagut nė 11 dhjetor 1941. 87 minuta qė do tė ndryshonin botėn pėrgjithmonė...


Shikoni! Fyhreri qėndron nė podium, me zėrin e qetė dhe tė matur. Njė heshtje vdekjeje ka rėnė nė sallėn e mbushur plot, teksa njerėzit dėgjojnė me vėmendje, ēdo fjalė qė ai nxjerr nga goja. Sė pari, Hitleri u jep pjesėtarėve njė informacion mbi luftėn kundėr Britanisė sė Madhe. Mė pas, ai e pėrshkruan veten si mbrojtėsin e Europės kundėr Bashkimit Sovjetik. Por pas kėsaj, fjalimi zhvendoset tek Amerika. Forca dhe intensiteti i fjalimit rriten. Zėri bėhet mė i lartė, mė agresiv. Ai e quan presidentin e SHBA tė ēmendur, teksa shpjegon se si “ėshtė qėllimi i ēifutėve dhe Frenklin Ruzėveltit tė tyre, qė tė shkatėrrojnė njėrin vend pas tjetrit”. Thirrje miratimi jehojnė nėpėr tė gjithė Rajhtagun...
avatar
Donald D'ARANEO

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi