Fuqia e Kalorėsve Tempullarė, "thesari" i vjedhur nga Kostandinopoja

Shko poshtė

Fuqia e Kalorėsve Tempullarė, "thesari" i vjedhur nga Kostandinopoja

Mesazh  Donald D'ARANEO prej 02.10.16 20:52Nė vitin 1204, Kryqtarėt janė duke shkatėrruar Kostandinopojėn, kryeqytetin e Perandorisė Bizantine. Nė mesin e kaosit, njė prej trupave tė kalorėsve arrin tė kalojė fshehtas njė pako jashtė qytetit, pa u vėnė re – njė pako qė pėrmban njė prej thesareve mė tė mėdhenj tė njerėzimit, mbėshtjellė me mister dhe me njė vlerė tė pallogaritshme. Pėr mė shumė se njė shekull, atyre qė e kanė rrėmbyer, ajo u siguron njė fuqi shumė tė madhe. Grabitėsit i pėrkasin njė organizate tė mesjetės sė Europės, e cila ėshtė ngulitur nė legjendė mė shumė se cdo gjė tjetėr: Kalorėsit Tempullarė. Po cili ishte saktėsisht thesari, qė i lejoi njė urdhėri tė vogėl qė tė bėhet kaq i fuqishėm?
Pasi shkatėrrohet Kostandinopoja, Kalorėsit nisin tė bėjnė transaksione financiare. Ndonėse tė krishterėve u ndalohet qė tė kėrkojnė interesa nė kėtė kohė, Vatikani bėn njė sy qorr. Arsyeja? Pakoja e vogėl nga ajo natė e 1204-ės pėrmban qefinin me tė cilin thuhet se ishte mbėshtjellė Jezusi, kur ishte varrosur pas kryqėzimit, dhe nė tė shihet fytyra e Krishtit.
Qefini, qė sot ėshtė i ekspozuar nė Torino, ėshtė relikja mė e madhe e Krishtėrimit. Nė Mesjetė, vlera e tij ishte edhe mė e lartė: thuhej atėhere se qefini tė mundėsonte tė vendosje kontakt tė drejtpėrdrejtė me Zotin. Nė vitin 1204, ai ishte njė gjetje me vlerė tė pallogaritshme, qė u dha njė pushtet tė jashtėzakonshėm Tempullarėve. Nė shekullin 13, ata u bėnė sundimtarėt mė dinakė tė Europės – deri kur njė gabim katastrofik nė gjykim i dha fund pushtetit tė tyre. Ata ia japin qefinin Papės Klementi V, me shpresėn qė do ta fitonin atė si njė partner koalicioni kundėr Mbretit francez, Filipi VI, tė cilin Tempullarėt duan ta rrėzojnė. Megjithatė, Roma nuk sheh mė arsye qė tė mbėshtese veprimet e Tempullarėve – urdhėri sulmohet dhe shkatėrrohet. Nė Portugali, disa kalorės mbijetojnė dhe themelojnė Urdhėrin e Krishtit. Nėn simbolin e tyre, ata zbulojnė Botėn e Re. Kalorės tė tjerė largohen pėr nė Skoci, bashkohen me frimasonėt dhe e shndėrrojnė nė shoqėrinė mė tė fshehtė tė Tokės. Pothuajse 500 vjet mė vonė, masoni Xhorxh Uashington zgjidhet president i SHBA...
avatar
Donald D'ARANEO

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi