5 nga misteret mė tė medha nė botė

Shko poshtė

5 nga misteret mė tė medha nė botė

Mesazh  Meteor66 prej 22.09.16 14:00

1. Mbretėria e inkave nė Amerikėn Jugore
Mbretėria e inkave ka lulėzuar nė periudhėn midis viteve 1200 dhe 1535 tė erės sė re. Inkat kanė ndėrtuar sistem tė zhvilluar tė kanaleve pėr ujitje tė tė mbjellave tė tyre, si edhe qytetin e gurtė nė majė tė malit tė rrėpirėt Maēu Pikēu. Ėshtė interesante qė inkat e kanė ndėrtuar qytetin nė kohėn kur nuk ėshtė ditur pėr rrotėn!

2. Piramidat e Gizės, Egjipt
Piramida e Kefrenit dhe ajo e Keopsit janė dy nga tri piramidat e lashta nė Gizė tė Egjiptit. Piramida e Keopsit ėshtė mė e madhja. Ėshtė ndėrtuar me mė shumė se 2 milionė blloqe gurėsh, nga tė cilėt disa janė tė rėndė edhe deri nė 9 tonelata. Piramidat janė ndėrtuar si varreza hyjnore dhe janė tė ndėrtuara 2.550 vjet para erės sonė.

3. Tempulli Maja
Gjykuar sipas kalendarit tė lashtė tė popullit maja, dhjetori i vitit 2012 ėshtė shėnuar si fundi i botės. Ky informacion tashmė njė kohė tė gjatė u krijon lajthitje arkeologėve. Disa besojnė qė majat kanė ditur pėr apokalipsin dhe qė do tė ndodhė nė dhjetor tė vitit 2012, ndėrkaq tė tjerėt thonė kjo ėshtė njė lajthitje matematikore.

4. Legjenda mbi El Doradon
Kjo legjendė rrjedh nga fisi Muisk, i cili ka jetuar nė territorin e Kolumbisė sė sotme nė periudhėn nga viti 1000 deri nė vitin 1538. Nė ceremonitė pėr zotat e tyre, kryetari i fisit ėshtė mbuluar me pluhur ari dhe ėshtė hedhur nė liqen pėr ta viktimizuar veten. Kėshtu ka lindur legjenda mbi qytetin e arit, gjė qė i ka nxitur konkistadorėt spanjollė tė vraponin deri nė vdekje nė kėrkim tė tij.

5. Ishulli i Pashkėve
Ky ishull gjithashtu i njohur edhe si Rapa Nui, ėshtė shumė i izoluar dhe 2.000 milje nga bregdeti i Tahitit. Ardhacakėt e parė nė kėtė ishull kanė qenė polinezianėt, tė cilėt janė ngulitur aty midis viteve 400 dhe 600 para erės sonė. Ata kanė ndėrtuar shumė tempuj dhe statuja, tė cilat i kanė quajtur Moai. Nuk dihet se si kanė mundur tė transportonin ata gurė aq tė mėdhenj pėr ndėrtimin e objekteve tė tilla.
avatar
Meteor66

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 5 nga misteret mė tė medha nė botė

Mesazh  elektronika prej 01.10.16 18:00

Meteor66 shkruajti:1. Mbretėria e inkave nė Amerikėn Jugore
Mbretėria e inkave ka lulėzuar nė periudhėn midis viteve 1200 dhe 1535 tė erės sė re. Inkat kanė ndėrtuar sistem tė zhvilluar tė kanaleve pėr ujitje tė tė mbjellave tė tyre, si edhe qytetin e gurtė nė majė tė malit tė rrėpirėt Maēu Pikēu. Ėshtė interesante qė inkat e kanė ndėrtuar qytetin nė kohėn kur nuk ėshtė ditur pėr rrotėn!

2. Piramidat e Gizės, Egjipt
Piramida e Kefrenit dhe ajo e Keopsit janė dy nga tri piramidat e lashta nė Gizė tė Egjiptit. Piramida e Keopsit ėshtė mė e madhja. Ėshtė ndėrtuar me mė shumė se 2 milionė blloqe gurėsh, nga tė cilėt disa janė tė rėndė edhe deri nė 9 tonelata. Piramidat janė ndėrtuar si varreza hyjnore dhe janė tė ndėrtuara 2.550 vjet para erės sonė.

3. Tempulli Maja
Gjykuar sipas kalendarit tė lashtė tė popullit maja, dhjetori i vitit 2012 ėshtė shėnuar si fundi i botės. Ky informacion tashmė njė kohė tė gjatė u krijon lajthitje arkeologėve. Disa besojnė qė majat kanė ditur pėr apokalipsin dhe qė do tė ndodhė nė dhjetor tė vitit 2012, ndėrkaq tė tjerėt thonė kjo ėshtė njė lajthitje matematikore.4. Legjenda mbi El Doradon
Kjo legjendė rrjedh nga fisi Muisk, i cili ka jetuar nė territorin e Kolumbisė sė sotme nė periudhėn nga viti 1000 deri nė vitin 1538. Nė ceremonitė pėr zotat e tyre, kryetari i fisit ėshtė mbuluar me pluhur ari dhe ėshtė hedhur nė liqen pėr ta viktimizuar veten. Kėshtu ka lindur legjenda mbi qytetin e arit, gjė qė i ka nxitur konkistadorėt spanjollė tė vraponin deri nė vdekje nė kėrkim tė tij.

5. Ishulli i Pashkėve
Ky ishull gjithashtu i njohur edhe si Rapa Nui, ėshtė shumė i izoluar dhe 2.000 milje nga bregdeti i Tahitit. Ardhacakėt e parė nė kėtė ishull kanė qenė polinezianėt, tė cilėt janė ngulitur aty midis viteve 400 dhe 600 para erės sonė. Ata kanė ndėrtuar shumė tempuj dhe statuja, tė cilat i kanė quajtur Moai. Nuk dihet se si kanė mundur tė transportonin ata gurė aq tė mėdhenj pėr ndėrtimin e objekteve tė tilla.


me vjen shume keq por shkrimi qe ke sjelle eshte shume i vjeter dhe ka shume pasaktesi.
Inkasit, qytetin Machu Pichu e kane ndertuar rreth 4000 vjet para Krishtit.
ndersa piramidat nuk jane ndertuar si varreza per Faraonet por ato datojne 12.500 vjet me pare ose 10.500 vjet para Krishtit. Blloqet e gureve qe jane ndertuar piramidat arrijne peshen deri 100 ton. Piramidat Kane nje informacion shume te sakte lidhur me pozicionimin orientimin dhe permasat.
Majat e kane shkruar kalendarin 6 000 vjet me pare dhe kane pasur nje saktesi te jashtezakoneshme ( por jo me fundin e botes ajo u keq perdor per perfitime ) por me hyrjen ate dite te sistemit tone diellor ne brezin e fotoneve.
Ndersa statujat ne ishullin e Pashkeve nuk eshte vertetuar asnjehere se kush i ka ndertuar.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi