Njė nga teoritė e krijimit tė piramidave egjiptiane

Shko poshtė

Njė nga teoritė e krijimit tė piramidave egjiptiane

Mesazh  Meteor66 prej 19.09.16 18:26

Edhe pse jepen shumė teori tė ndryshme nė lidhje me krijimin e piramidave tė egjiptit, teoria mė fundit dhe e thjeshtė nė lidhje me kėtė, ėshtė dhėnė prejshkencėtarėve hollandezė. Kėta shkencėtarė, pretendojnė se kanė zgjidhur pėrfundimisht misterin e ndėrtimit tė piramidave egjiptiane. Eksperimentet e reja kanė provuar se rėra e lagur ėshtė ēelėsi pėr zgjidhjen e misterit.
Bota ėshtė munduar prej qindra vjetėsh pėr tė gjetur sesi kanė mundur skllevėrit tė transportojnė blloqet e mėdha nė vitin 2000 para erės sonė. Tani shkencėtarėt kanė dalė nė njė pėrfundimin qė pėrban dy fjalė tė thjeshta: “rėra e lagur”.Kėrkuesit holandez kanė kuptuar se egjiptianėt vendosnin objekte tė rėnda nė njė slitė e tėrhequr prej qindra punėtorėsh dhe mė pas thjesht derdhnin ujė nė rėrėn pėrpara slitės.
Eksperimentet nė Universitetin e Amsterdamit provuan se sasia e duhur e lagėshtisė sė rėrės pėrgjysmon forcėn qė duhet pėr tė tėrhequr njė objekt. Sekreti qėndron nė dy pika kryesore, tek rėra e lagur dhe tek sasia e duhur e lagėshtisė. Njė statujė nė varrin e Djehutihotep tregon njė person qė qėndron pėrpara slitės qė tėrhiqet duke derdhur ujė nė rėrė. Shkencėtarėt besojnė se ky truk i vjetėr egjiptian, mund tė ndihmojė edhe nė disa element tė ndėrtimit sot.
avatar
Meteor66

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi