Mendoni se toka eshte nje top gjigand i rrumbullaket apo eshte e sheshte ?

Shko poshtė

Mendoni se toka eshte nje top gjigand i rrumbullaket apo eshte e sheshte ?

Mesazh  Erikson prej 19.09.16 12:57

Desha te di mendimin e anetareve te forumit ne lidhje me dy teorite qe perballen sot me njera-tjetren, besoni ne gjeo-centrizem apo helio-centrizem ?
avatar
Erikson

Nuk them se kam gjetur te verteten, por me te vertet se kjo qe kam nuk di....


34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendoni se toka eshte nje top gjigand i rrumbullaket apo eshte e sheshte ?

Mesazh  Muneer prej 09.10.16 19:26

Erikson shkruajti:Desha te di mendimin e anetareve te forumit ne lidhje me dy teorite qe perballen sot me njera-tjetren, besoni ne gjeo-centrizem apo helio-centrizem ?
ku e ke gjetur teorine e tokes se sheshte?
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendoni se toka eshte nje top gjigand i rrumbullaket apo eshte e sheshte ?

Mesazh  IndigoStar prej 04.11.16 13:32

Erikson shkruajti:Desha te di mendimin e anetareve te forumit ne lidhje me dy teorite qe perballen sot me njera-tjetren, besoni ne gjeo-centrizem apo helio-centrizem ?

TOKA ESHTE E SHESHTE ... VETE KRIJUESI , ARKITEKTI , ZOTI , Pėrendia  e ka krijuar
Ne studimet e fundit ILLUMINATI ka dhene krejt faktet e tilla per te bindur njerezit per Aliene e matrapazlliqe te tilla ...
duke shpikur ateizimin & per ti dale Kunder Pėrendisė  
mendimi im ... duke u bazuar ne studime te zgjeruara


avatar
IndigoStar

So mote it be !
786 369⚕️⚜️️‍🔺🕉️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

61


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendoni se toka eshte nje top gjigand i rrumbullaket apo eshte e sheshte ?

Mesazh  Pansophia prej 04.11.16 14:40

Duket se me shkencen asgje nuk te bashkon, por e ke pare ti vete Indigostar qe eshte e sheshte Toka apo vec Biblen ke lexuar?

Pansophia

160


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendoni se toka eshte nje top gjigand i rrumbullaket apo eshte e sheshte ?

Mesazh  IndigoStar prej 06.11.16 14:31

Amadeus shkruajti:Duket se me shkencen asgje nuk te bashkon, por e ke pare ti vete Indigostar qe eshte e sheshte Toka apo vec Biblen ke lexuar?

Te falenderoj pa fund per pergjigjen
ne fakt kam lexuar Bibel & Kuran dhe libra te tjere por disa gjera po ma shpifin qe po bejne ....... prandaj 60% besoj kete teori & 40% teorine qe njohim deri sot ... se di ndoshta jam gabim por se di ca fakte me bindin
avatar
IndigoStar

So mote it be !
786 369⚕️⚜️️‍🔺🕉️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

61


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendoni se toka eshte nje top gjigand i rrumbullaket apo eshte e sheshte ?

Mesazh  Pansophia prej 06.11.16 19:24

Nuk ma priste mendja qe ne shek 21 te kishte njerez qe besonin ne Token e sheshte. Mbase mund te kete qe besojne se Dielli rrotullohet rreth Tokes.

Pansophia

160


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendoni se toka eshte nje top gjigand i rrumbullaket apo eshte e sheshte ?

Mesazh  The Punisher prej 30.12.16 4:25

Toka eshte e rumbullaket per te vetmen arsye sepse ne mundet ta shohim ate me syte tane ,mjafton te ngresh disa tullumbace me kamera ne qiell dhe deri ne lartesine maksimale qe ato arine mundet te shikosh token qe eshte e rumbullaket .Toka qe ka qene e rumbullaket eshte ditur qe ne antikitet ,kur qendron buze detit dhe shikon velat e anijeve larg ne det e kupton qe toka nuk eshte e sheshte pasi nqs do ishte e tille syri i njeriut do te shikonte komplet anijen dhe jo vetem velat e saj .Ngaqe toka eshte e rumbullaket dhe mer nje kend tjeter ne nuk arime te shikojme anijet por vetem velat pasi syri i njeriut shikon vetem drejt .Syri njeriut shikon henen ,yjet ,djellin qe jane ne nje largesi shume te madhe.Toka eshte e rumbullaket kete mund ta dyshojne vetem budallenjte .Cdo planet eshte ne forme sfere ,Zoti i ka dhene forme sfere pasi eshte forma e pafundesise
avatar
The Punisher

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendoni se toka eshte nje top gjigand i rrumbullaket apo eshte e sheshte ?

Mesazh  Luani i Judes prej 02.01.17 20:06

IndigoStar shkruajti:
Amadeus shkruajti:Duket se me shkencen asgje nuk te bashkon, por e ke pare ti vete Indigostar qe eshte e sheshte Toka apo vec Biblen ke lexuar?

Te falenderoj pa fund  per pergjigjen
ne fakt kam lexuar Bibel & Kuran  dhe libra te tjere por disa gjera po ma shpifin qe po bejne ....... prandaj 60% besoj kete teori & 40% teorine qe njohim deri sot ... se di ndoshta jam gabim por se di ca fakte me bindin

IndigoSatar Une nuk e di cfare thote Kurani per token por jam shume i sigurt se cfare thote Bibla per token. dhe pergjigjen e ke tek Isaia 40:22 faqja 826 dhe lexon keshtu: Ai ėshtė ai qė rri ulur mbi "rruzullin e tokės", banorėt e sė cilės janė si karkaleca; ai i shpalos qiejtė si njė velo dhe i hap si njė ēadėr ku mund tė banosh.

Bibla dhe kurani nuk jane e njejta gje kane shume ndryshime.
avatar
Luani i Judes

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendoni se toka eshte nje top gjigand i rrumbullaket apo eshte e sheshte ?

Mesazh  kelli prej 12.02.17 1:05

shum teori ka qe toka esht e shesht.si mund te mendosh se toka lundron neper qiell 3 her me shpejt se plumbi dhe gjithqka esht normale.per deri sa hana lundron neper qiell te hapur te tokes edhe dielli ashtu eshte.antarktik esht e me roje
ushtarake nga NATO dhe nuk lejohet turistet te kalojn per tej saj.kubi apo cepi 360 shkall formon idejen se toka esht e rrumbullaket per at antarktika esht shum her me e froht se arktita sepae arktida e shef 24 or diellin kurse antarktida 12 or me se shumti dmth sikur keto foto me lart qe ka postu ky shoku.
avatar
kelli

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendoni se toka eshte nje top gjigand i rrumbullaket apo eshte e sheshte ?

Mesazh  Pansophia prej 12.02.17 15:55

Injoranca e shek. 21!!!

Pansophia

160


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendoni se toka eshte nje top gjigand i rrumbullaket apo eshte e sheshte ?

Mesazh  klajdi111 prej 27.02.17 3:11

Ne qendrojm brenda nje pikture materialiste ku madhesia e madhesise eshte me e madhe se Vet madhesia. Mendim personal jo I kopjuar
avatar
klajdi111

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendoni se toka eshte nje top gjigand i rrumbullaket apo eshte e sheshte ?

Mesazh  syri i art prej 27.02.17 11:17

ēdo gje qe shikohet nga larg duket si nje rreth apo pik..dhe ne ĒFARĖ bejm perher vetem shikojm nga larg,degjojm thash e theme ide te dnryshme..nese do te dish te verteten,behu i vertet,njih veten pastaj njef edhe vendin qe te rrethon...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendoni se toka eshte nje top gjigand i rrumbullaket apo eshte e sheshte ?

Mesazh  Reg6 prej 27.02.17 14:34

syri i art shkruajti:ēdo gje qe shikohet nga larg duket si nje rreth apo pik..dhe ne ĒFARĖ bejm perher vetem shikojm  nga larg,degjojm thashetheme ide te ndryshme... nese do te dish te verteten, behu i vertete, njih veten pastaj do te njohesh edhe vendin qe te rrethon...
Po shume e sakte, bie dakort me kete opinion!
avatar
Reg6

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendoni se toka eshte nje top gjigand i rrumbullaket apo eshte e sheshte ?

Mesazh  Antiku prej 27.02.17 18:22

E Sheshtė pa dyshim .. ėshtė vėrtetuar tashmė qė nuk mundė ekzistojė njė Planet Top.!
avatar
Antiku

Duhet te kemi frikė nga dy lloj njerėzish:
1.Nga i menquri i pa FE
2.Nga Besimtari injorant

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendoni se toka eshte nje top gjigand i rrumbullaket apo eshte e sheshte ?

Mesazh  syri i art prej 27.02.17 22:18

Antiku shkruajti:E Sheshtė pa dyshim .. ėshtė vėrtetuar tashmė qė nuk mundė ekzistojė njė Planet Top.!
As e vverteta nuk osht e perhershme,e vertetimet aq ma pak,sepse ēdo gje osht e ndryshueshme,toka esht e gjall,prandaj ne jetojm ne te,pra e ndrysheueshme..kur ta njohehs veten do ta njoihesh edhe te verteten...kjo vlen per secilin individ...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendoni se toka eshte nje top gjigand i rrumbullaket apo eshte e sheshte ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi