Lidhja e Iluminatit me Satanizmin

Shko poshtė

Lidhja e Iluminatit me Satanizmin

Mesazh  Donald D'ARANEO prej 06.09.16 12:12

Shumė njerėz mendojnė se Iluminati, njė nga shoqėritė sekrete mė tė vjetra nė botė, lidhet shumė me Djallin. Njerėzit mendojnė se anėtarėt e Iluminatit, janė adhururesė sė Djallit dhe Satanait, dhe se Iluminati do tė bėjė botėn ferr me kryerjen e Rendit tė Ri Botėror. Por, a janė tė vėrteta kėto dyshime tė ēuditshme, dhe si kanė lindur ato?
Iluminati, ka njė karakter (personazh) mitik nė historinė e tij, njė krijesė tė quajtur "Luēifer".
Nė Bibėl, pra pėr tė krishterėt, Luēiferi ėshtė njė emėr i Djallit, dhe se Luēiferi pra, ėshtė Satanai. Duke qėnė se pėr popullin kristian Luēiferi ishte Djalli, u dha fakti se Iluminati lidhet me Satanizmin.
Por nė fakt, pėr Iluminatin, Luēiferi ėshtė "sjellėsi i dritės". Pėrkthimet nga gjuhė tė ndryshme tė botės, e vėrtetojnė faktin e Iluminatit. Nga Latinishtja, Luēifer pėrkthehet "sjellės drite". Edhe nga hebrehishtja, greqishtja dhe gjuhė tė ndryshme antike, fjala "Luēifer", nė ēdo pėrkthim lidhet me dritėn.
Pra, lidhja e Iluminatit me Satanizmin nuk mund tė jetė e vėrtetė, se pėrveē kėtij fakti, nuk ka asnjė fakt tjetėr pėr ta vėrtetuar kėtė lidhje tė ēuditshme.

Luēiferi, sjellėsi i dritės
avatar
Donald D'ARANEO

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi